Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Ľudia sa boja rastúceho rozpočtového deficitu omnoho viac ako migrantov
- Slovensko pošle Európskej komisii tretiu žiadosť o platbu z plánu obnovy vo výške 815 miliónov eur, po jej vyplatení bude mať štát tretinu schváleného balíka
- Akcie čínskeho developera Evergrande klesli o štvrtinu, podnik pre vyšetrovanie v dcérskej firme nemôže vydať nový dlh
- Ministri EÚ schválili novú emisnú normu Euro 7, limity nie sú také prísne, ako v pôvodnom návrhu
Najnovšie z témy: Investovanie a úvery
Akcie čínskeho developera Evergrande klesli o štvrtinu, kým straty zmiernili. Podnik pre vyšetrovanie v dcérskej firme nemôže vydať nový dlh, čo ohrozuje plán reštrukturalizácie. Evergrande patrí k najzadlženejším developerom na svete.
Veľkoobchodné ceny benzínu a nafty v Rusku po zavedení vývozného embarga klesli. Benzín na komoditnej burze v Petrohrade zlacnel o zhruba desať percent, nafta o 7,5 percenta. Embargo zaviedlo Rusko po tom, čo vo viacerých regiónoch chýbali na pumpách palivá a množili sa obavy o žatvu.
Japonská centrálna banka pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike. Ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 % a v blízkosti nuly plánuje udržiavať aj výnos 10-ročných štátnych dlhopisov.
Po zdražení hypoték sa Európania viac zaujímajú o úvery s variabilnou sadzbou. Na Slovensku ich banky vôbec neponúkajú, hoci v minulosti na trhu boli a ľudia pri nich hypotéku obvykle preplatia menej. Slováci majú radšej fixné sadzby.
Britská centrálna banka ponechala základnú úrokovú sadzbu na 5,25 %. Sprísňovanie menovej politiky prerušila prvý raz od konca roka 2021, reaguje na zmiernenie inflácie a spomaľujúci sa rast domácej ekonomiky.
Turecká centrálna banka zvýšila základný úrok o päť percentných bodov na 30 %, čo je 20-ročné maximum. Snaží sa bojovať s vysokou infláciou, ktorá sa po prechodnom zmiernení opäť zrýchľuje a v auguste dosiahla 59 %.