Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konflikty
- Ceny benzínu začali opäť rásť, nafta sa dostala na 10-mesačné maximum a jej cena sa blíži benzínu
- Britský regulátor naznačil, že schváli upravený plán Microsoftu na prevzatie firmy Activision Blizzard, transakcia za 69 miliárd dolárov by bola najväčšou svojho druhu v odvetví
- Japonsko pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike, centrálna banka ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 percenta
- Veľkoobchodná cena plynu pre Európu klesla po správe o konci štrajkov v austrálskych závodoch Chevronu na LNG
Najnovšie z témy: Ceny energií, Životné prostredie
Schválenie klimatického zákona, pokračovanie reformy národných parkov, rozšírenie programu Obnov dom či zmena škodlivých stavebných zákonov. To sú kľúčové priority plánu pomoci životnému prostrediu strany Demokrati, informoval Michal Kiča, expert strany pre životné prostredie.
Zo skládky v Nedožeroch-Brezanoch v okrese Prievidza odviezli špecialisti ďalších 36 nádob s rádioaktívnym materiálom neznámeho pôvodu. Rádioaktívny materiál bol v pevnom skupenstve vo forme tabliet a prášku.
Dopyt po plyne v Európe sa počas nasledujúcich 20 rokov drasticky zníži, predpokladá štúdia Deloittu a nemeckého inštitútu Öko. Do roku 2040 by mohol oproti roku 2021 klesnúť o dve tretiny a do roku 2050 až o 95 %.

Nové spaľovne, ktoré plánujú stavať investori po Slovensku, sú zbytočne veľké a väčšinu nebudeme potrebovať, vyplýva z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky. Ak by sa postavili, hrozí, že Slovensko sa stane závislé od produkcie a dovozu odpadu. Spaľovne produkujú aj nemalé skleníkové plyny.
Brazílsky najvyšší súd priznal domorodým národom právo na historické územie, ktoré obývali pred rokom 1988, keď začala platiť súčasná ústava. Verdikt je dôležitý aj pre ochranu Amazónie, kde väčšina kmeňov žije, proti sú však poľnohospodári, ktorí musia územia opustiť.
Nemecko naplnilo zásobníky plynu na takmer 95 %, čo je zákonom stanovený cieľ pre 1. november. Krajine sa aj bez dodávok z Ruska darí ukladať plyn na zimu výrazne rýchlejšie, než vyžaduje zákon o energetickej bezpečnosti.