Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konflikty
- Ceny benzínu začali opäť rásť, nafta sa dostala na 10-mesačné maximum a jej cena sa blíži benzínu
- Britský regulátor naznačil, že schváli upravený plán Microsoftu na prevzatie firmy Activision Blizzard, transakcia za 69 miliárd dolárov by bola najväčšou svojho druhu v odvetví
- Japonsko pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike, centrálna banka ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 percenta
- Veľkoobchodná cena plynu pre Európu klesla po správe o konci štrajkov v austrálskych závodoch Chevronu na LNG
Najnovšie z témy: Globsec, Hekeri a kyberbezpečnosť
Ruského podnikateľa s väzbami na Kremeľ Vladislava Kľušina odsúdili v USA na 9 rokov väzenia. Podľa súdu sa dopustil zneužitia informácií v obchodnom styku, informácie získaval prostredníctvom hekerských útokov na počítače používateľov v USA. Takýmto spôsobom získal viac ako 33 miliónov dolárov.
Poľská polícia zadržala dvoch mužov podozrivých z hekerského útoku na sieť štátnych železníc. Ten počas víkendu ochromil dopravu v časti krajiny.
Z britského volebného úradu pri hekerskom útoku unikli dáta miliónov voličov. Úrad sa stal terčom útokov viackrát, prvý raz už v roku 2021. Hekeri mohli získať mená, adresy, telefónne čísla, emaily aj fotografie voličov či kandidátov.
Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že zmarila pokus ruských hekerov preniknúť do informačného systému jej armády. Hekeri sa podľa nej pokúšali získať prístup k „citlivým informáciám o akciách ukrajinských ozbrojených síl, umiestnení a pohybe obranných síl či ich technickej podpore“. (guardian)
Vysvetľujeme, ako sa počas volieb nenechať nachytať proruskými hekermi, pred ktorých útokmi varuje NBÚ. Phishingové útoky už radikálne ovplyvnili americké voľby a čoraz častejšie im čelí aj slovenská diplomacia. Podľa NBÚ hrozia politickým aktérom aj DDoS útoky a dezinformačné kampane.
Severokórejskí hekeri prenikli do systémov ruského výrobcu rakiet NPO Mašinostrojenija. Firma vyvíja hypersonické rakety, satelitné technológie a balistické zbrane. Nie je jasné, aké informácie hekeri zistili a na čo boli použité.