Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Ak sa rozpočet ozdraví hneď, bude to menej drastické ako po veľkej kríze
- Štát s oneskorením spúšťa odvodové úľavy pre potravinárov, rozdiel za august a september Sociálna poisťovňa vyplatí spätne
- Ford pozastavil plán na závod v USA, v ktorom mal vyrábať batérie s čínskou technológiou
- Výnosy kľúčových amerických dlhopisov vzrástli na najvyššiu úroveň za 16 rokov, trhy sa obávajú, že úroky v USA zostanú vysoké dlhý čas
Najnovšie z témy: Inflácia
Inflácia v tomto roku už tretíkrát zdvihne stravné pre zamestnancov a podnikateľov. Nová minimálna hodnota gastrolístka bude od októbra 5,85 eura. Podnikateľ si bude môcť dať do nákladov na stravu denne 4,29 eura.
Vojna na Ukrajine znížila v Európe hospodársky rast a výrazne zvýšila infláciu, uviedla švajčiarska centrálna banka. Horšie následky vojny podľa nej ešte len prídu.
Japonská centrálna banka pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike. Ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 % a v blízkosti nuly plánuje udržiavať aj výnos 10-ročných štátnych dlhopisov.

Cukor je najdrahší za 12 rokov, môže za to sucho v Indii, ukazuje Graf dňa. Európske ceny však môžu čosko padnúť vďaka silnej úrode na Ukrajine.
Britská centrálna banka ponechala základnú úrokovú sadzbu na 5,25 %. Sprísňovanie menovej politiky prerušila prvý raz od konca roka 2021, reaguje na zmiernenie inflácie a spomaľujúci sa rast domácej ekonomiky.
Turecká centrálna banka zvýšila základný úrok o päť percentných bodov na 30 %, čo je 20-ročné maximum. Snaží sa bojovať s vysokou infláciou, ktorá sa po prechodnom zmiernení opäť zrýchľuje a v auguste dosiahla 59 %.