Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Ak sa rozpočet ozdraví hneď, bude to menej drastické ako po veľkej kríze
- Štát s oneskorením spúšťa odvodové úľavy pre potravinárov, rozdiel za august a september Sociálna poisťovňa vyplatí spätne
- Ford pozastavil plán na závod v USA, v ktorom mal vyrábať batérie s čínskou technológiou
- Výnosy kľúčových amerických dlhopisov vzrástli na najvyššiu úroveň za 16 rokov, trhy sa obávajú, že úroky v USA zostanú vysoké dlhý čas
Najnovšie z témy: Reality
Akcie čínskeho developera Evergrande sa už druhý deň za sebou prepadajú potom, ako firma nebola schopná uhradiť ďalšiu splátku dlhu. V problémoch je od roku 2021, stala sa symbolom realitnej krízy v Číne. (reuters)

Dostupnosť bývania sa začína zlepšovať, keďže nominálne platy rástli a ceny bytov klesli, ukázali štatistiky centrálnej banky. V porovnaní s obdobím do pandémie však naďalej výrazne zaostáva, je podobná ako za finančnej krízy pred rokom 2010.

Banky majú pri hypotékach rady rodiny s deťmi, ale aj IT špecialistov, hovorí hypotekárny špecialista Martin Vacho v podcaste eNkonomika. Banky zaujíma aj kreditná karta, povolené prečerpanie alebo či máte mobil na splátky.
Prázdne byty v Číne by nezaplnila ani celá čínska populácia, povedal bývalý člen vedenia štatistického úradu Che Kcheng. Nečakane skritizoval vývoj na čínskom realitnom trhu. V krajine žije 1,4 miliardy ľudí.
Akcie čínskeho developera Evergrande klesli o štvrtinu, kým straty zmiernili. Podnik pre vyšetrovanie v dcérskej firme nemôže vydať nový dlh, čo ohrozuje plán reštrukturalizácie. Evergrande patrí k najzadlženejším developerom na svete.
Ceny rezidenčných nehnuteľností v Nemecku sa v 2. štvrťroku znížili najviac od roku 2000, teda od začiatku týchto záznamov. Medziročne klesli o 9,9 %, dôvodom sú vysoké úroky a rastúce náklady na stavebný materiál.