Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konflikty
- Slovensko a Ukrajina zmierňujú napätie v obilnom spore, chystajú systém obchodovania na základe licencií
- Akcie Toshiby sa po 74 rokoch stiahnu z tokijskej burzy, skupina investorov vedená firmou JIP ju zmení na súkromný podnik
- Ropa Brent zlacnela pod 93 dolárov za barel, zástupcovia amerického Fedu naznačovali, že konca roka ešte raz zvýšia úroky
- Švajčiarsko a Británia prerušili zvyšovanie úrokov, Turecko s dvojcifernou infláciou sadzbu zdvihlo na 30 percent
Najnovšie z témy: Duševné zdravie, Facebook
Američanka Jackie Dudová opisuje, ako prežila septický šok, ľudovo známy ako otrava krvi, a ako ju to zmenilo. „Prišla som o vlasy, duševné zdravie a takmer aj o samu seba,“ píše. Sepsa je bežnejšia a smrteľnejšia než mŕtvica, no veľa sa o nej nehovorí.
Trvalo mi mesiace, kým som opäť začala normálne myslieť, hovorí lekárka o svojej závislosti od Neurolu. Je to liek na silné úzkosti, ktorý môže predpísať aj všeobecný lekár. Závislosť od neho sa dokáže vytvoriť už po dvoch týždňoch. Problém s týmto liekom je omnoho väčší, ako ukazujú štatistiky, hovorí hlavný odborník Okruhlica.
Ľudia prestávajú sledovať dokumenty o vrahoch, pretože pri nich pociťujú paranoju, úzkosti aj znechutenie. Nedávnym príkladom je seriál Netflixu o Jeffreym Dahmerovi, proti ktorému sa ohradili viaceré rodiny obetí. Mnohí diváci cítia znepokojenie z toho, že ľudia na internete si z Dahmera robia idol a kupujú si napríklad dosky na krájanie s jeho tvárou.
Odborník radí, ako využiť výhody plávania v studenej vode a kedy s ním byť opatrný. „Studená voda má povzbudzujúce účinky a zdá sa, že zvyšuje množstvo látok, ktoré sa podieľajú na regulácii nálady,“ píše psychiater Richard A. Friedman o najnovšom výskume. Pri plávaní v studenej vode je podľa neho kľúčové, ako vkročíte do vody.
Úzkosť je len sekundárna emócia, hovorí psychológ Martin Miler. Zvyčajne nás upozorňuje na to, že niekde pod ňou je emócia, ktorá je primárna a ktorá korešponduje s potrebou, čo nie je naplnená. Najčastejšie ide o strach, hnev, zahanbenie, osamelosť, vinu, smútok, bezmocnosť. „Ale môžu to byť akékoľvek ďalšie emócie, respektíve ich vzájomný kokteil,“ vysvetľuje Miler.
Americký senátor vyzval Metu, aby pred voľbami na Slovensku nešírila ruské dezinformácie. Predseda výboru pre zahraničné vzťahy Bob Menendez upozornil, že nepravdy už podkopali komunálne voľby a pri parlamentných hrozia oveľa vážnejšie dôsledky, ktoré môžu presiahnuť hranice Slovenska.