Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Vláda hovorí o trojmiliardovom šetrení a pritom sľubuje, že plyn nezdražie +
- Kabinet predstavil daňové bonusy na nárast splátok hypoték, na budúci rok má pomoc stáť takmer 90 miliónov eur
- Vláda urobila rošády štátnych tajomníkov, chce tiež rozšíriť zákaz dovozu agrokomodít z Ukrajiny
- Farmári dostanú väčšinu tohtoročných priamych platieb neskôr, namiesto 90 percent im pošlú do konca roka 40 percent
- Rakúsky developer Signa vyhlásil platobnú neschopnosť, ide o zatiaľ najväčšiu obeť upadajúceho trhu s nehnuteľnosťami v Európe
Najnovšie z témy: Michal Horváth, Rozpočet a dlh

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vypočítala, že štátu sa zvýšia ročné úrokové náklady o 1,3 miliardy aj pri konsolidácii rozpočtu o pol percenta HDP ročne. Dôvodom je nárast dlhu a úrokových sadzieb, za ktoré si Slovensko požičiava.
Fico svoje štvrté vládnutie začína v najhoršej situácii, v akej kedy bol, musí nájsť miliardy, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Ficova vláda musí zvyšovať dane, nedá sa tomu vyhnúť, otázkou je iba to, ktoré to budú. Zatiaľ však v koalícii tvrdohlavo hovoria o rozdávaní.“

Česká vláda sa drží svojho plánu znížiť rozpočtový deficit a ratingové agentúry to oceňujú, ukazuje Graf dňa. Podľa Moody’s sa do roku 2025 schodok zmenší na 2 percentá hrubého domáceho produktu. Český rating je dlhodobo lepší ako slovenský a tento rozdiel sa môže ešte prehĺbiť.
Ficova vláda pripravuje rozpočet, v ktorom potrebuje ušetriť možno až tri miliardy eur. O veľkých úsporách hovoria ministri Ladislav Kamenický aj Tomáš Taraba. Len banková daň a vyššie dane z alkoholu, tabaku, cukru a hazardu to nezachránia.
Nemecko pre rozpočtovú krízu predčasne ukončí reguláciu cien energií, ktoré plánovalo dotovať do marca 2024. Kancelár Olaf Scholz uviedol, že opatrenie už nie je potrebné a že v prípade prudkého rastu cien vláda zasiahne.
Taliansko by malo prijať tvrdšie opatrenia na zníženie rozpočtového deficitu a štátneho dlhu, uviedla šéfka MMF Kristalina Georgieva. Očakáva sa, že krajina bude na budúci rok hospodáriť so schodkom 4,3 % HDP.