Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Fico oberá budúcich dôchodcov, aby sa mohol líškať tým súčasným
- Vláda ukázala, ako chce zvýšiť dane, na deň ústavy už nemá byť voľno
- Únia autodopravcov Slovenska prerušila blokádu hraničného priechodu s Ukrajinou, hoci EÚ neustúpila
- Slovenská ekonomika spomalila medziročný rast na 1,1 percenta, štatistický úrad potvrdil svoj prvý odhad
- Agentúra Moody’s znížila výhľad ratingu Číny, zdôraznila obavy z dlhu druhej najväčšej svetovej ekonomiky
Najnovšie z témy: Ceny energií, Samosprávy
Lukoil zvažuje predaj rafinérie v Bulharsku. Tamojšia vláda plánuje ukončiť dovoz ropy z Ruska, čo ruský podnik označil za diskrimináciu. Sofia má výnimku z embarga EÚ na dovoz ruskej ropy do konca roka 2024.
Cena emisných kvót v EÚ zrýchľuje pokles, dostala sa na viac ako ročné minimum pod 72 eur za tonu. Podľa analytikov je dôvodom slabý dopyt pre problémy v priemysle aj pokles cien plynu. Na jar bola cena kvót na rekordných 105 eur za tonu.
Prešovský kraj ohlásil rušenie spojov aj pravidelné intervaly na niektorých linkách. Nespresnil, ktoré autobusy škrtnú, dopravcovia však chceli zredukovať jazdy do niektorých rómskych osád. Prinajmenšom v niektorých prípadoch sa tak naozaj stane.
Nórska vláda sa dohodla s opozíciou na sprístupnení časti morského dna na ťažbu nerastných surovín. Vyvolalo to nahnevané reakcie ekológov, keďže ide o kontroverznú prax pre jej potenciálny vplyv na morské ekosystémy.
Energetický regulačný úrad prerátal indikatívne ceny plynu a elektriny pre väčších odberateľov na budúci rok. Tieto ceny ÚRSO nereguluje, rozhodujúce bude, čo si dodávatelia vypýtajú v cenníkoch. Bude však možné porovnať si ich s úradnými výpočtami.
Mestskí poslanci v Lučenci schválili zvýšenie daní a poplatkov. Daň za byty na budúci rok vzrastie o polovicu a pozemky o 40 percent. Za odpad si priplatia obyvatelia žijúci v bytoch a mení sa i systém výpočtu poplatku pre rodinné domy.