Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konflikty
- Ceny benzínu začali opäť rásť, nafta sa dostala na 10-mesačné maximum a jej cena sa blíži benzínu
- Britský regulátor naznačil, že schváli upravený plán Microsoftu na prevzatie firmy Activision Blizzard, transakcia za 69 miliárd dolárov by bola najväčšou svojho druhu v odvetví
- Japonsko pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike, centrálna banka ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 percenta
- Veľkoobchodná cena plynu pre Európu klesla po správe o konci štrajkov v austrálskych závodoch Chevronu na LNG
Najnovšie z témy: Klimatická kríza, Ochrana prírody, Počasie, Príroda, Richard Sulík, Zelený newsfilter, Životné prostredie
Richard Sulík odkazuje mladým, že na nadväzovanie vzťahov majú sociálne siete. V seriáli Študenti sa pýtajú politikov odpovedal na otázku, ako si mladí majú hľadať kamarátov po covide, takto: „Nemyslím si, že mladým ľuďom treba radiť, čo majú robiť. Majú k dispozícii dosť technologických možností.“
Dopyt po plyne v Európe sa počas nasledujúcich 20 rokov drasticky zníži, predpokladá štúdia Deloittu a nemeckého inštitútu Öko. Do roku 2040 by mohol oproti roku 2021 klesnúť o dve tretiny a do roku 2050 až o 95 %.

Nové spaľovne, ktoré plánujú stavať investori po Slovensku, sú zbytočne veľké a väčšinu nebudeme potrebovať, vyplýva z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky. Ak by sa postavili, hrozí, že Slovensko sa stane závislé od produkcie a dovozu odpadu. Spaľovne produkujú aj nemalé skleníkové plyny.
Brazílsky najvyšší súd priznal domorodým národom právo na historické územie, ktoré obývali pred rokom 1988, keď začala platiť súčasná ústava. Verdikt je dôležitý aj pre ochranu Amazónie, kde väčšina kmeňov žije, proti sú však poľnohospodári, ktorí musia územia opustiť.
Spúšťame seriál Študenti sa pýtajú politikov: na otázky mladých ľudí odpovedali Richard Sulík, Igor Matovič, Tomáš Drucker a Tamara Stohlová. Sulík počíta najrýchlejšie, Matovič nás skúsil rozhodiť a Drucker rozpráva ako chatbot, hodnotia študenti rozhovory.
Úplný odchod od fosílnych palív je nerealistický, povedal čínsky vyslanec pre klimatické otázky Sie Čen-chua. Dodal, že tieto palivá, ktoré prispievajú k otepľovaniu klímy, musia aj naďalej hrať dôležitú úlohu pri zabezpečovaní globálnych energetických potrieb.