Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konflikty
- Ceny benzínu začali opäť rásť, nafta sa dostala na 10-mesačné maximum a jej cena sa blíži benzínu
- Britský regulátor naznačil, že schváli upravený plán Microsoftu na prevzatie firmy Activision Blizzard, transakcia za 69 miliárd dolárov by bola najväčšou svojho druhu v odvetví
- Japonsko pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike, centrálna banka ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 percenta
- Veľkoobchodná cena plynu pre Európu klesla po správe o konci štrajkov v austrálskych závodoch Chevronu na LNG
Najnovšie z témy: Životné prostredie

Nové spaľovne, ktoré plánujú stavať investori po Slovensku, sú zbytočne veľké a väčšinu nebudeme potrebovať, vyplýva z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky. Ak by sa postavili, hrozí, že Slovensko sa stane závislé od produkcie a dovozu odpadu. Spaľovne produkujú aj nemalé skleníkové plyny.
Brazílsky najvyšší súd priznal domorodým národom právo na historické územie, ktoré obývali pred rokom 1988, keď začala platiť súčasná ústava. Verdikt je dôležitý aj pre ochranu Amazónie, kde väčšina kmeňov žije, proti sú však poľnohospodári, ktorí musia územia opustiť.
Mobil Fairphone 5 umožňuje majiteľom vybrať a vymeniť 10 rôznych súčiastok, ak sa pokazia. Holandský výrobca tým chce predĺžiť jeho životnosť. Tento prístup by mohol inšpirovať EÚ, aby niečo podobné vyžadovala aj od iných výrobcov, píše Zelený newsfilter.
Muža, ktorý skladoval nebezpečný odpad v Nedožeroch-Brezanoch, vzali do väzby. V areáli poľnohospodárskeho družstva pri Prievidzi enviropolícia objavila veľké množstvo odpadu vrátane rádioaktívnych materiálov či výbušnín. (tasr)

Zvýšením zachytávania uhlíka v lesoch či v pôde Slovensko nedokáže pohltiť všetky emisie, ktoré produkujeme, vysvetľuje Zelený newsfilter. Niektorí politici balamutia voličov, že svoje emisie si vieme „upratať“ aj bez toho, aby sme znižovali ich produkciu. Nie je to pravda.
Experti na životné prostredie strán SaS, PS a Sme rodiny v predvolebnej diskusii Denníka N vysvetľovali, ako znížiť emisie, ale aj ako si predstavujú budúcnosť v doprave. Navrhujú posilnenie železníc, budovanie infraštruktúry pre elektromobily či jednotný cestovný lístok.