Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Kamionisti vystúpili proti ukrajinským rivalom ešte ráznejšie ako predtým farmári
- Ceny priemyselných výrobcov na Slovensku pokračovali druhý mesiac v poklese, poľnohospodárske výrobky lacnejú štyri mesiace dvojciferným tempom
- Predajca výrobkov Apple iStyle môže ovládnuť konkurenčné obchody m:zone, získal súhlas protimonopolného úradu
- Nemecko pre rozpočtovú krízu predčasne ukončí reguláciu cien energií, ktoré plánovalo dotovať do marca 2024
- Podnikové úvery v eurozóne v októbri klesli prvý raz od roku 2015, dôvodom je zvyšovanie úrokov
Najnovšie z témy: Voľby 2023, Zdravotníctvo
Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, v prepočte ich vyšiel 145 eur. Demokrati Eduarda Hegera mali kampaň, ktorá bola takmer rovnako drahá ako kampaň Progresívneho Slovenska. Modrí aj Demokrati si na nákladné kampane požičali, detaily o tom, ako peniaze splácajú či odkiaľ ich majú, neprezrádzajú.

Krúžkovanie vo voľbách môže pomôcť politikom, ktorí v rámci strany vytvoria pomyselnú koalíciu štyroch kandidátov. V posledných voľbách to najlepšie zvládli poslanci OĽaNO Peter Pollák, Lukáš Bužo, Viliam Tankó a Anežka Škopová. Žiadna iná kombinácia kandidátov nemá vo výsledkoch takú výraznú súvislosť.

Voliči na Slovensku krúžkujú čoraz viac, postupne tak preberajú zloženie parlamentu do vlastných rúk. V posledných voľbách zužitkovali 66,1 percenta preferenčných hlasov, čo je najviac od roku 1994. Najviac a najlepšie s krúžkami pracovali voliči Aliancie. Spomedzi relevantných strán najmenej krúžkovali voliči Progresívneho Slovenska.
Minister investícií Richard Raši (Hlas) by chcel zmenu počtu volebných obvodov už v parlamentných voľbách v roku 2027. Vníma však, že na zmenu ústavy nemá koalícia v parlamente dostatok hlasov. Podpredseda SaS Branislav Gröhling je proti tejto zmene, považoval by to za podvod na voličoch.
Bývalé hnutie OĽaNO vyzvalo prezidentku, aby nepodpísala novelu zákona, ktorá ruší maximálne čakacie lehoty na operácie. Chcú, aby zákon vrátila do parlamentu a navrhla zmeny v prospech pacientov.
Psychiatrické lieky sa u ľudí s mentálnym postihnutím v Česku nadužívajú a ich dávkovanie je neraz strieľaním do tmy. Hoci ich mnohí pacienti potrebujú, štúdie dokazujú, že úplne vysadenie je možné u tretiny až polovice užívateľov s mentálnym postihnutím.