Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Vláda hovorí o trojmiliardovom šetrení a pritom sľubuje, že plyn nezdražie +
- Kabinet predstavil daňové bonusy na nárast splátok hypoték, na budúci rok má pomoc stáť takmer 90 miliónov eur
- Vláda urobila rošády štátnych tajomníkov, chce tiež rozšíriť zákaz dovozu agrokomodít z Ukrajiny
- Farmári dostanú väčšinu tohtoročných priamych platieb neskôr, namiesto 90 percent im pošlú do konca roka 40 percent
- Rakúsky developer Signa vyhlásil platobnú neschopnosť, ide o zatiaľ najväčšiu obeť upadajúceho trhu s nehnuteľnosťami v Európe
Najnovšie z témy: Ceny energií, Graf dňa
Na úrad vlády prišiel aj Andrej Juris, predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý vydáva rozhodnutia o cenách energií pre domácnosti. Na programe rokovania vlády ceny energií nie sú, v posledných minútach však začali pribúdať nové materiály vrátane pomoci s hypotékami.
V Prešove postaví fabriku pre 500 ľudí popredný americký koncern Rheem Global Water. Rozbehne tam výrobu zásobníkov teplej vody pre tepelné čerpadlá a iné energetické zariadenia. Investíciu Američania zrealizujú prostredníctvom svojej holandskej dcéry DeJong, ktorá ich vlani posunula na európsky trh.
Regulačný úrad vydal rozhodnutia, podľa ktorých sa majú prudko zvýšiť ceny plynu. Rezort hospodárstva ho za to kritizuje a hovorí, že plyn nezdražie, lebo ho bude dotovať.

Česká vláda sa drží svojho plánu znížiť rozpočtový deficit a ratingové agentúry to oceňujú, ukazuje Graf dňa. Podľa Moody’s sa do roku 2025 schodok zmenší na 2 percentá hrubého domáceho produktu. Český rating je dlhodobo lepší ako slovenský a tento rozdiel sa môže ešte prehĺbiť.
Zoskupenie OPEC+ sa dohodne skôr na predĺžení súčasných škrtov ťažby ropy, než na ich zvýšení, píše agentúra Reuters. Podľa nej nie je vylúčený ani prípadný ďalší odklad stretnutia, ktoré je naplánované na tento štvrtok.
India zvýši dovoz koksovateľného uhlia z Ruska. Dodávky z Austrálie, ktorá je jej hlavným dodávateľom, klesajú a oceliarne čelia nárastu cien. Koksovateľné uhlie je dôležité na produkciu ocele, India je druhý najväčší výrobca surovej ocele.