Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Pellegrini chce, aby ľudia vo voľbách prezidenta poďakovali za lacné energie
- Výstavba bytov na Slovensku sa dostala do útlmu, počty dokončených aj pripravovaných bytov klesli dvojciferným tempom
- Ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku aj po druhom spresnení dát klesla o 0,1 percenta, v predchádzajúcich troch mesiacoch si polepšila o 0,1 percenta
- Ján Jenčo sa vzdal funkcie šéfa inšpekcie životného prostredia, na jeho odchod tlačil minister Taraba
Najnovšie z témy: Graf dňa, Robert Fico, Rozpočet a dlh, Smer, Voľby 2023
Robert Fico pozná len kladivo, preto všade vidí iba klince, píše Martin M. Šimečka. „Táto slepota je jeho slabinou, lebo nevidí, že slovenská spoločnosť sa od jeho prvého nástupu k moci v roku 2006 zmenila a zmenili sa aj možnosti autoritárskeho populizmu.“
Premiér Fico počas parlamentnej hodiny otázok odpovedal, ako prebiehali jeho rokovania s americkým a ruským veľvyslancom. Povedal, že obsah stretnutí bol štandardný a Slovensko má a bude mať priateľské vzťahy s každou krajinou na svete, ktorá o to bude mať záujem.
Prokurátor Ondrej Repa počítal aj s možnosťou zrušenia špeciálnej prokuratúry, ale zaskočila ho rýchlosť, akou postupuje súčasná vláda. Riešiť, čo bude ďalej, plánuje, až keď sa situácia vyjasní. „Keď bude jasné, ako sa to nastaví, potom sa podľa toho nastavím aj ja.“

V čom sa podobá a v čom líši prezidentská kampaň v roku 2019 a dnes: Aj vtedy verejnosť na kandidáta ľavice čakala do januára, Fico vyhlasoval, že Smer ho tají zámerne. V prieskumoch v decembri viedol Robert Mistrík, prím v kampani hrali najmä aktuálne domáce témy. Väčšina kandidátov vstúpila do súboja oveľa skôr ako v tomto roku.
Vláda sa rúti gréckou cestou do minulosti, píše Štefan Kišš z PS. „Robert Fico neostal nič dlžný svojej povesti, ďalej oberá budúcich dôchodcov zásahom do 2. piliera, ekonomickú aktivitu pridusí zvyšovaním už tak vysokých odvodov a neplní svoj sľub stabilizovať dlh. Naopak, dlh a obzvlášť splátky dlhu za štyri roky viac ako zdvojnásobí.“
Hovoriť, že špeciálna prokuratúra porušovala ľudské práva, je veľmi zjednodušené, myslí si prokurátor Ondrej Repa. Ústavný súd vyčítal pochybenia Špecializovanému trestnému súdu či Najvyššiemu súdu pri rozhodovaní o väzbe, priamo špeciálnej prokuratúry sa týka málo nálezov. Podľa Repu by bolo zaujímavé analyzovať, koľko nálezov vydal Ústavný súd v prípade krajských sudov. Pýta sa, či sa potom budú rušiť aj krajské prokuratúry.