Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Fico oberá budúcich dôchodcov, aby sa mohol líškať tým súčasným
- Vláda schválila dane a opatrenia za 1,5 miliardy, chystá bankový odvod, vyššiu tabakovú daň aj zrušenie voľna na 1. septembra
- Vláda odvolala Andreja Jurisa z pozície šéfa energetického regulačného úradu, tvrdí, že konal na pokyn Richarda Sulíka
- Reálne mzdy sa v treťom štvrťroku znížili, pokles však bol najmiernejší za sedem kvartálov
- Zlato aj bitcoin prepisovali rekordy, trhy očakávajú zníženie úrokov v USA
Najnovšie z témy: Európska únia
Strana Demokrati sa obracia na eurokomisárov zodpovedných za životné prostredie a reformy Virginijusa Sinkevičiusa a Elisu Ferreiru a na Európsky parlament. Vláda podľa nich ohrozuje plán obnovy a životné prostredie.
S dohodou na európskom rozpočte sa čaká na jednu krajinu – Nemecko, ktoré zamestnáva domáca kríza. EÚ potrebuje schváliť revíziu nového rozpočtu, pretože ten pôvodný nerátal s vysokými platbami za úroky. Krajiny chcú zároveň viac podporiť Ukrajinu, ale štáty ako Slovensko trvajú na tom, že eurofondy nemožno krátiť. (euractiv)
Inštitúcie EÚ sa dohodli na znení zákona o kybernetickej odolnosti. Ten okrem iného zavádza povinné požiadavky na kybernetickú bezpečnosť pre hardvér a softvér vrátane monitorov, inteligentných hodiniek, počítačových hier či smerovačov internetového signálu.
Európska únia by podľa Orbána mala na päť až desať rokov uzavrieť s Ukrajinou zmluvu o strategickom partnerstve. Malo by to byť namiesto začatia prístupových rozhovorov, proti ktorým sa maďarská vláda stavia už dlhšie. Orbán kritizoval aj vojenskú a finančnú pomoc Ukrajine.
Týždeň v európskej ekonomike: Európska vodíková banka ponúkne 800 miliónov na obnoviteľný vodík +
- Nemecké zelené ambície spomalila dlhová brzda
- Európa potrebuje investície do elektrických sietí
Len štyri krajiny EÚ stereotypizujú ženy a mužov viac ako Slováci. Kampaň, ktorú Európska komisia spúšťa v týchto dňoch aj na Slovensku, má za cieľ spochybniť pretrvávajúce rodové stereotypy. Tie sú jednou zo základných príčin rodových nerovností a negatívne vplývajú nielen na ženy, ale aj na mužov. (euractiv)