Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Fico oberá budúcich dôchodcov, aby sa mohol líškať tým súčasným
- Vláda ukázala, ako chce zvýšiť dane, na deň ústavy už nemá byť voľno
- Únia autodopravcov Slovenska prerušila blokádu hraničného priechodu s Ukrajinou, hoci EÚ neustúpila
- Slovenská ekonomika spomalila medziročný rast na 1,1 percenta, štatistický úrad potvrdil svoj prvý odhad
- Agentúra Moody’s znížila výhľad ratingu Číny, zdôraznila obavy z dlhu druhej najväčšej svetovej ekonomiky
Najnovšie z témy: Inflácia, Investovanie a úvery
Inflácia v štátoch OECD v októbri klesla najnižšie za dva roky. To naznačuje, že vyspelé ekonomiky sa dostávajú z najhoršej inflačnej krízy za uplynulé desaťročia. OECD združuje 38 krajín vrátane štátov skupiny G7.
Medzi investormi zosilneli očakávania znižovania úrokov v eurozóne. Podporilo ich vyjadrenie členky vedenia ECB Isabely Schnabelovej, že už nepočíta s ďalším zvyšovaním sadzieb. Je prvým „jastrabom“ z ECB, ktorý signalizoval zmenu názoru.
Agentúra Moody’s znížila výhľad ratingu čínskych štátnych dlhopisov zo stabilného na negatívny, známku ponechala na úrovni A1. Zdôraznila prehlbujúce sa obavy z úrovne dlhu druhej najväčšej svetovej ekonomiky.
Hamas možno zarobil veľké množstvo peňazí vďaka stávkam na pokles cien izraelských akcií. Niektorí obchodníci totiž pravdepodobne o jeho útoku na Izrael vedeli s niekoľkodňovým predstihom, informujú izraelské servery.
Nemecká ekonomika bude dlhodobo stagnovať, prognózuje hamburský inštitút HWWI. Podľa neho HDP tento rok klesne o 0,3 %. Ak nenastanú ďalšie komplikácie, výraznejší hospodársky rast okolo 1 % možno očakávať až v roku 2025.
Inflácia v Turecku v novembri vzrástla na 61,98 percenta, je to tohtoročné maximum. Najviac sa zvýšili ceny bývania. Rast cien sa však zrýchlil len mierne, podľa ekonómov už začínajú zaberať opatrenia tureckej centrálnej banky.