Prijímanie okamžitých platieb budú od štvrtka 9. januára podporovať všetky banky v eurozóne a do deviatich mesiacov aj ich odosielanie. V praxi to znamená, že peniaze budú odpísané z účtu do 10 sekúnd od vykonania platby.
Rovnako budú do 10 sekúnd pripísané na účet tomu, komu peniaze boli poslané, vysvetľuje Národná banka Slovenska.
Ide o povinné zavedenie platobnej služby na základe nariadenia EÚ.
Najväčšie banky Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB banka začali poskytovať okamžité platby v úvode roka 2022. Postupne sa pridali ďalšie, ako sú J&T Banka, Fio banka a Prima banka.
„Ak niekomu pošlete peniaze, či už ide o platbu prevodom v obchode na internete alebo prevod medzi účtami, peniaze budú na cieľovom účte do niekoľkých sekúnd – doma aj v rámci celej eurozóny,“ vysvetľuje Peter Holička, riaditeľ odboru platobných systémov NBS.
Okamžité platby budú postupne nahrádzať štandardné platby, a tým sa zrýchlia toky peňazí medzi obyvateľmi, obyvateľmi a firmami a firmami navzájom. (nbs)


Týždňový newsfilter: Robert Fico pokračuje vo vykosťovaní KDH

Ako to číta Ivan Mikloš: Je Čína na vzostupe či na ústupe?








Keď mi našli nádor, pýtala som sa samej seba, či mám právo báť sa, hovorí záhradná architektka Janka Bieliková
