Agentúra IEA zdvihla odhad rastu ponuky ropy na tento aj budúci rok. Mierne sa zvýšila aj prognóza dopytu, ktorá zostáva pomerne nízka, čo znamená väčšie prebytky ropy na trhu. V 3. kvartáli dopyt potiahla Čína.
Ponuka ropy podľa nového odhadu narastie v tomto roku o 3,1 milióna barelov denne a na budúci rok o 2,5 milióna. V oboch prípadoch ide o zvýšenie o 100-tisíc barelov oproti predchádzajúcemu odhadu.
„Bilancia na globálnom trhu s ropou sa javí ako čoraz nevyrovnanejšia, pretože ponuka ropy ďalej stúpa, zatiaľ čo rast dopytu zostáva podľa historických štandardov skromný,“ uviedla IEA.
Viac informácií:
Dopyt po rope za obdobie júl až september vzrástol vďaka silnejšiemu záujmu v Číne a zlepšeniu makroekonomického obrazu.
Podľa IEA rast dosahoval 920-tisíc barelov denne oproti 430-tisíc barelom v 2. štvrťroku. Je to zároveň viac, než agentúra odhadovala v predchádzajúcej správe, kde spomína rast dopytu o 750-tisíc barelov denne.
IEA predpokladá, že v roku 2026 bude celková ponuka ropy o 4,09 milióna barelov denne vyššia než celkový dopyt. V poslednej správe odhadovala prebytok 3,87 milióna. (čtk, reuters)


Newsfilter: Súboj medzi Ficom a Žilinkom sa vyostruje









Vývoj bojov (1364. deň): Ukrajinci prvýkrát za Trumpa útočili na Rusko strelami ATACMS, Rusi odpovedali starým videom


Trumpov svet (304. deň): Vzdať sa Donbasu, žiadne mierové jednotky a ruština ako úradný jazyk. Trump má pre Ukrajinu nový plán