Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: 5G

Zdieľať

Minister dopravy vysvetlil, prečo vláda dnes nerozhodla o jeho návrhu na šéfa telekomunikačného úradu. „Premiér ma požiadal, aby som to odsunul o týždeň,“ tvrdil Doležal.

Doležal predpokladá, že sa medzičasom porozpráva s predsedom parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Petrom Kremským z OĽaNO, ktorý žiadal výber zopakovať. Dôvodom boli pochybnosti okolo písomného testu. Spomedzi štyroch kandidátov ich vyjadrili dvaja.

„Predpokladám, že sa v tom čase stretneme aj s pánom Kremským a vysvetlíme si akékoľvek podozrenia, ktoré on má,“ povedal Doležal o odklade.

V odsunutom návrhu minister Doležal navrhuje za kandidáta na šéfa telekomunikačného úradu bývalého šéfa stratégie v spoločnosti Orange Ivana Martáka. Predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb volí parlament na návrh vlády.

Zdieľať

Vláda nerozhodla o návrhu ministra dopravy Andreja Doležala na šéfa telekomunikačného a poštového regulačného úradu. Bod odložili. Minister podal návrh napriek tomu, že dvaja za štyroch záujemcov kritizovali písomný test pri výbere.

Informácia o odložení je uvedená pri Doležalovom návrhu predloženom na dnešné rokovanie vlády. Šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb volí parlament na návrh vlády.

Doležal (Sme rodina) navrhol na významný post bývalého šéfa stratégie v spoločnosti Orange Ivana Martáka. Poslanec Peter Kremský z OĽaNO žiadal výber zopakovať, no Doležalovo ministerstvo nesúhlasí.

Zdieľať

Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) navrhuje na post predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Ivana Martáka. Poslanec OĽaNO Peter Kremský žiadal výber zopakovať, minister to neurobil.

Marták je dlhoročný bývalý šéf stratégie a regulácie v spoločnosti Orange. Aktuálne pôsobí na telekomunikačnom úrade na nižšom poste.

Telekomunikačný úrad reguluje mobilných operátorov aj internet a jeho predsedu volí parlament na návrh vlády. Doležalov návrh kandidáta Martáka je zaradený na dnešné rokovanie vlády.

Do konkurzu na vplyvnú pozíciu sa Doležalovi prihlásili štyria záujemcovia. Šéf parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Kremský (OĽaNO) odporúčal vzhľadom na problémy, ktoré sa ukázali v procese výberu, konkurz zopakovať. Problémy sa týkali písomného testu.

Ministerstvo dopravy však v utorok potvrdilo, že nový proces výberu kandidáta organizovať neplánuje. „Upozorňujeme, že v tomto prípade nešlo o výberové konanie, ale o proces výberu kandidáta,“ odpísalo.

Zdieľať

Kľúčový Doležalov konkurz polovica kandidátov spochybňuje, Kremský ho odporučí zopakovať

Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto - TASR
Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto – TASR

Dvaja zo štyroch kandidátov na post šéfa telekomunikačného úradu spochybňujú konkurz na ministerstve dopravy. Bývalý šéf poštového úradu Karol Achimský označil písomný test za nedôstojný a na konkurz neprišiel. Pochybnosti má aj bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj, ktorý podľa rezortu neprešiel písomným testom.

Zdieľať

Šéf parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský z OĽaNO si myslí, že výberové konanie na šéfa telekomunikačného regulačného úradu by sa malo zopakovať. Argumentuje „vážnymi pochybnosťami o jeho podmienkach a priebehu“.

Výberové konanie na predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb má na starosti ministerstvo dopravy pod vedením Andreja Doležala (Sme rodina). Kandidáta navrhuje minister vláde, následne sa o ňom hlasuje v parlamente.

V hre boli pôvodne štyria uchádzači, problémom sa ukázal byť písomný test. Ministerstvo dopravy tvrdilo, že bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj ho nespravil. Niekdajší šéf poštového úradu Karol Achimský zas test označil za nedôstojný a ľahko manipulovateľný a vôbec neprišiel.

„Každý z uchádzačov ukázal výbornú odbornú úroveň a podľa môjho názoru by bol prínosom pre budúcnosť tohto úradu. Mrzí ma však, že sa pri výberovom konaní objavili vážne pochybnosti o jeho podmienkach a priebehu, ktoré môžu vrhnúť tieň podozrenia na vybraného uchádzača a ohroziť jeho priechodnosť vo vláde či parlamente,“ napísal Kremský v tlačovej správe po tom, čo zorganizoval v parlamente verejnú diskusiu s tromi uchádzačmi.

„Preto budem ministrovi dopravy Andrejovi Doležalovi odporúčať, aby sa výberové konanie zopakovalo tak, aby bolo úplne transparentné, otvorené a nesporné,“ dodal.

Zdieľať

Minister chcel výber regulátora 5G len pre pozvaných, poslanec OĽaNO zvolal verejné vypočutie

Poslanec Peter Kremský (OĽaNO) a minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina).
Poslanec Peter Kremský (OĽaNO) a minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina).

Minister dopravy Doležal zo Sme rodina chcel v stredu výber regulátora 5G len pre pozvaných, poslanec OĽaNO Kremský však na piatok zvolal verejné vypočutie kandidátov na šéfa telekomunikačného úradu. Doležal je prekvapený, že o pláne šéfa hospodárskeho výboru nevedel, Kremský tvrdí, že ide o nedorozumenie.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať