Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Agro

Mičovského najbližšia podriadená musí vysvetľovať väzby na starú agrárnu gardu z čias Smeru a HZDS

Generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Vladimíra Fabriciusová. Foto - MP SR
Generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Vladimíra Fabriciusová. Foto – MP SR

Generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Fabriciusová musí vysvetľovať väzby na „starú agrárnu gardu“ z čias Smeru a HZDS. Blízko k nim má jej partner, agropodnikateľ Martin Malatinec, ktorý vo veľkom čerpá agrárne eurofondy. Minister Mičovský za ňou naďalej stojí.

Africký mor ošípaných potvrdili v ďalšom domácom chove ošípaných, a to v obci Veľké Trakany v okrese Trebišov. Na Slovensku dodnes potvrdili 245 prípadov nákazy u diviačej zveri a 14 ohnísk v domácom chove.

Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene bol v stredu potvrdený výskyt nákazy v chove domácich ošípaných v okrese Trebišov. V tomto chove ošípaná uhynula počas pôrodu. Pitva ošípanej nepreukazovala signifikantné patologicko-anatomické zmeny.

Ohnisko nákazy je v obci Veľké Trakany, okres Trebišov, asi 1 kilometer od maďarskej hranice. Táto oblasť je na Slovensku zaradená do infikovanej oblasti pre výskyt afrického moru ošípaných v chovoch domácich ošípaných, z dôvodu potvrdenej nákazy v obci Čierna, z júla 2020. Miesto výskytu sa nachádza v trojkilometrovom ochrannom pásme, ktoré bolo vytýčené v súvislosti s predošlým ohniskom v obci Čierna.

Nový Mičovského štátny tajomník zarábal aj na poradenstve pri čerpaní agropodpôr, no podľa ministra sa všetko preverilo

Foto - TASR
Foto – TASR

Nový štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Andrej Gajdoš sa cez svoju firmu AgriBusiness venoval poradenstvu pri čerpaní agrárnych podpôr, ktoré po korupčných kauzách nemá najlepšiu povesť. Minister Ján Mičovský tvrdí, že všetko preverili a Gajdošovo podnikanie je v poriadku.

Minister Ján Mičovský potvrdil, že uvažuje o výmene riaditeľa veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša. Dodal však, že úvaha nie je prerokovaná vo vedení rezortu.

Ako to minister zdôvodnil

 • Dôvodom je podľa neho hlas nespokojných ľudí z regiónov. „Je to problém výkonnosti samotnej veterinárnej správy,“ tvrdil Mičovský.
 • Podľa vlastných slov sa o tom ešte nerozprával s Bírešom, ktorý však vraj zatiaľ jeho podporu má. (tasr, n)

Novým štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva sa od štvrtka stane Andrej Gajdoš. Nahradí bývalého bankára Samuela Vlčana, ktorý prekvapivo skončil v júli.

 • Andrej Gajdoš je majiteľom firmy AgriBusiness s tržbami 285-tisíc eur a ziskom 72-tisíc eur, podľa ministerstva sa venuje podporným schémam a priamym platbám, legislatíve či poradenstvu. V obchodnom registri je zapísaný aj ako majiteľ či spolumajiteľ dvoch ďalších firiem, ktoré však majú len minimálny obrat.
 • Podľa svojho životopisu pôsobil ako referent na ministerstva, stál pri vytváraní Pôdohospodárskej platobnej agentúry, kde pôsobil takmer desať rokov, z toho osem ako riaditeľ odboru. Najprv viedol oddelenie autorizácie priamych platieb, neskôr bol riaditeľom odboru priamych a environmentálnych podpôr.
 • Pôsobil aj ako konzultant Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Šéf veterinárov Bíreš: Všade vymieňajú ľudí, aj keď moja funkcia je apolitická a odborná

Foto - TASR
Foto – TASR

Šéf štátnej veterinárnej správy Jozef Bíreš zatiaľ nemá papier, že by mal skončiť, ale tvrdí, že všetko je možné. „Všade vymieňajú ľudí, aj keď moja funkcia je apolitická a odborná. Takže keď sa politici rozhodnú, tak sa rozhodnú. Toto je však taká poloha, aká by tu nemala byť,“ dodal.

Jeden z najväčších hráčov domáceho agrobiznisu Anton Zsigo chce investovať do nového chovu prasiat na farme Družstvo podielnikov Včelince. V obci Chanava neďaleko Rimavskej Soboty pribudne výkrmňa pre 3800 ošípaných za vyše 1,1 milióna eur.

Na novú výkrmňu agropodnikateľ využije starší nevyužívaný kravín.

Prečo je to dôležité

 • Aj táto investícia prispeje k znižovaniu závislosti Slovenska od dovozu bravčoviny z cudziny. Vyše polovica bravčoviny, ktorá sa u nás spotrebuje, sa musí voziť z cudziny.
 • Rimavskosobotský región patrí na Slovensku k oblastiam s vyššou nezamestnanosťou, a tak mu pomôže každá nová investícia.
 • Pred pár rokmi Zsigo investoval do vysadenia rozsiahlych sadov vlašských orechov, ktoré krajine takisto chýbajú a musí ich dovážať. Pri Chanave Družstvo podielnikov Včelince vysadilo 250 hektárov orechov. Ide o vôbec najväčší orechový sad v celom širšom stredoeurópskom regióne.

Viac o investorovi

Zsigo spolu so svojím partnerom Jozefom Öszim vyrástli v agrobiznise cez svoju juhoslovenskú skupinu Gamota, ktorá obchoduje s obilím, hnojivami, osivami či agrochemikáliami. Neskôr ku Gamote začali prikupovať aj družstvá a farmy, ktoré im často dlhovali aj za dodané výrobné vstupy. Dnes obaja agropodnikatelia vlastnia farmy na niekoľkých desiatkach tisíc hektárov.

Pandémia zasiahla aj slovenských vinárov a vinohradníkov, štát ich však stále nepodporil, tvrdí Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska. Upozornil, že vinárske krajiny už prijali opatrenia pre tento sektor.

Zväz naznačuje, že vinári majú veľké prebytky vína a nemajú za čo vykúpiť hrozno a kde ho spracovať. Zároveň čelia nadbytku vína v celej EÚ, ktoré je silno dotované a cenou sa dostáva pod výrobné náklady slovenských vinárov.

Vinohradníci dostali informáciu, že dotácie na výsadbu už vysadených vinohradov, ktoré mali byť vo výške 22 000 eur, sa budú krátiť o 40 %. To je podľa zväzu absolútne likvidačné pre stabilizáciu sektora a jeho ďalší rozvoj.

Poukázali na to, že v súčasnosti sa prostredníctvom obchodných reťazcov predáva 87 % vína. Z tohto podielu je len 30 % slovenského vína. „Až 70 % vína pochádza z krajín ako Španielsko, Taliansko, Maďarsko, Francúzsko, kde je silná podpora a dotácie na hektár vinohradu a liter vyrobeného vína sú dvoj- až trojnásobne vyššie ako na Slovensku,“ dodal zväz.

Na skutočnosť, že slovenskí vinári sa dostávajú pod tlak v súvislosti s dovozom lacných zahraničných vín, upozornil vo štvrtok aj poslanec za OĽaNO Juraj Gyimesi. Predstavil niekoľko možných riešení problému, napríklad zvýšenie spotrebnej dane na víno z nuly na nejakú symbolickú sumu. Ako ďalšiu možnosť uviedol, aby ministerstvo pôdohospodárstva dalo subvenciu alebo dotáciu na každý dopestovaný kilogram hrozna. Alternatívnym riešením je podľa neho napríklad aj zavedenie trestného činu falšovania vína či zavedenie kolkov na víno podobne ako v Rakúsku.

Zväz v súčasnosti nepovažuje zavedenie spotrebnej dane ani kolkovanie vína za vhodné opatrenie. Spotrebná daň podľa neho zlikviduje slovenských vinohradníkov a vinárov, pretože náklady, ktoré budú musieť vynaložiť na spotrebnú daň, predstavujú 100 miliónov eur. Zároveň tvrdia, že by to spôsobilo zvýšenie cien vína.

„V súčasnosti pracuje pracovná skupina na ministerstve na novele zákona o vinohradníctve a vinárstve. Súčasťou novely je aj sprístupnenie registra vinohradníkov, vinárov a obchodníkov s vínom. To by malo priniesť viac transparentnosti do celého systému,“ tvrdí zväz.

Namiesto zavádzania „ďalších nákladných opatrení“ pre vinárov odporúčajú v rámci zákona, aby sa zvýšila spolupráca medzi finančnou správou a Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR. „Nemajú to byť vinári, kto bude posielať ten istý papier na rôzne úrady, ale mali by to byť úrady, ktoré si sprístupnia svoje údaje potrebné na kontrolu. Už v súčasnosti nastavené zákony umožňujú vykonávať kontroly – či už pôvodu, alebo iných nepovolených postupov,“ dodali vinári. (tasr)

V domácich chovoch v obci Janík v okrese Košice-okolie preventívne zlikvidovali približne 30 ošípaných, chcú tak zabrániť šíreniu afrického moru ošípaných. V obci by sa už nemala nachádzať ani jedna živá ošípaná.

Uviedol to inšpektor oddelenia zdravia zvierat Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-okolie Vladimír Gajdoš. „Museli sme pristúpiť k depopulácii ošípaných v chovoch. Všetko sú drobnochovatelia, farmy našťastie v okolí trojkilometrového pásma nemáme,“ povedal.

Na mieste bola aj kafiléria zabezpečujúca neškodné odstránenie kadáverov. Ďalšiu likvidáciu v tomto ochrannom pásme od ohniska nákazy realizovať nebudú, keďže sa v ňom domáce ošípané nenachádzajú.

V desaťkilometrovom pásme dohľadu budú situáciu monitorovať. Gajdoš chovateľom odporúča domáce zabíjačky. Pripomenul, že sú povinní ich nahlásiť. Podľa neho ide o preventívne opatrenie.

Obec Janík sa nachádza zhruba dva kilometre od hranice s Maďarskom, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych prípadov vírusu AMO v populácii diviakov. Oblasť na Slovensku je zaradená do infikovanej oblasti pre výskyt AMO u diviakov.

„Aj tu obyvatelia – hubári a poľovníci – hovorili, že našli uhynuté diviaky, ale nikto nás o tom neinformoval. Bolo by dobré, keby ľudia nechodili do lesa, a v prípade, že majú vedomosť o nejakom diviakovi, nech to netaja a dajú nám včas vedieť,“ povedal s tým, že stále nemôžu potvrdiť hlavný zdroj nákazy v obci.

Vyzval aj poľovníkov, aby zvážili, či chcú chovať ošípané alebo loviť. Osoby, ktoré sa zúčastňujú na love alebo manipulácii s diviakmi, v rámci opatrení nesmú prísť do kontaktu s ošípanými v chove skôr ako o 48 hodín.

Ako potvrdil starosta obce Július Begala, v uplynulých dňoch robilo domácu zabíjačku niekoľko chovateľov. Mäso, pri ktorom sa nákaza vo vzorkách nepotvrdí, budú môcť použiť. „Nálady sú strašné. Postihne to každého, kto chová ošípané. Je to pre nich škoda – z toho žijú. Nie je to maličkosť. Každý, kto chová, sa prihlásil, dúfame, že nič nezatajili. Je to aj v ich záujme, pretože tie chovy budú pravdepodobne obnovovať,“ vysvetlil. (tasr)

Úroda poľnohospodárskych plodín na Slovensku by mala byť tento rok medziročne vyššia, a to až o 15 %. Mala by tak prekonať päťročný priemer, uviedli predstavitelia Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností. (tasr)

Exminister Simon vidí nové eurofondy aj v ozajstnej pozemkovej reforme. Vláde ju už rozpísal

Zsolt Simon. Foto N - Tomáš Benedikovič
Zsolt Simon. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nové eurofondy na obnovu ekonomiky po koronakríze by malo Slovensko využiť na prvú ozajstnú pozemkovú reformu, myslí si exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon a vláde núka aj hrubé rysy reformy. Tvrdí, že rozdrobené vlastníctvo pôdy vyvoláva spory farmárov a brzdí aj výstavbu či vyhlasovanie chránených území.

Africký mor ohrozuje padajúce stavy prasiat. Štát zvažuje, že na lov nakazených diviakov povolá ozbrojené zložky

Foto - TASR
Foto – TASR

Riziká veľkých ekonomických škôd z afrického moru ošípaných u nás sa dramaticky zvyšujú, diviaky ho totiž začínajú šíriť aj do Rimavskosobotského okresu, kde sú veľkokapacitné chovy ošípaných. Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský zvažuje, že ak lov diviakov nezintenzívnia poľovníci, budú sa na ne musieť nasadiť ozbrojené zložky štátu.

Vysoký úradník z SNS prežíva na pôdohospodárstve. Je na dlhodobej péenke a berie dávky

Šéf sekcie potravinárstva Lapšanský mal byť kľúčovým človekom na presadenie Dankovho odvodu na obchodné reťazce, ktorý po zásahu Európskej komisie zrušili. Foto - TASR
Šéf sekcie potravinárstva Lapšanský mal byť kľúčovým človekom na presadenie Dankovho odvodu na obchodné reťazce, ktorý po zásahu Európskej komisie zrušili. Foto – TASR

Vysoký úradník ministerstva pôdohospodárstva z SNS Milan Lapšanský je na dlhodobej PN-ke, vo funkcii tak pokračuje aj päť mesiacov po voľbách. Na ministerstve vedie dôležitú sekciu.

Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresu Rimavská Sobota. Laboratórium potvrdilo pozitívny výsledok u diviaka uloveného v katastri obce Lenka, asi 4 kilometre od slovensko-maďarskej hranice.

Od prvého prípadu pozitívneho nálezu afrického moru ošípaných na území Slovenska uplynul rok. Počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do šiesteho okresu na Slovensku.

K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto, pred týždňom veterinári zaznamenali pozitívny nález v okrese Rožňava a najnovšie v okrese Rimavská Sobota. Celkovo na Slovensku eviduje ministerstvo pôdohospodárstva 221 prípadov moru ošípaných u diviačej zveri.

Zriadenie komisie na podporu agrorezortu bude iniciovať poslankyňa parlamentu Jarmila Halgašová (SaS). Komisia by mala byť poradným orgánom výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

„Vzor fungovania takejto komisie môžeme vidieť pri výbore pre hospodárske záležitosti, kde je zriadených niekoľko komisií,“ povedala Halgašová. Cieľom komisie má byť efektívnejšia a užšia spolupráca pri legislatívnom procese s predstaviteľmi agrosektora.

Členmi komisie by boli predstavitelia profesijných organizácií a odborníci. Účasť v komisii je otvorená a na rokovania budú prizývaní odborníci z dotknutých oblastí. „Odborná komisia chce priniesť konkrétne riešenia – či už návrhy zákonov, alebo strategických opatrení, ktoré budú predkladané v rámci spolupráce rezortnému ministrovi,“ uviedla Halgašová.

Minister Mičovský opäť obhajoval zvyšovanie cien za prenájom pôdy štátneho pozemkového fondu. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora proti tomuto kroku zbiera podpisy medzi farmármi, sťažuje sa na zasahovanie do živých zmlúv.

Ján Mičovský zopakoval argument, že komerčné nájmy za pôdu od súkromníkov sú násobne vyššie než v nájomných zmluvách so štátnym Slovenským pozemkovým fondom. Pripomenul, že zrovnoprávnenie žiadala od Slovenska aj Európska komisia.

„Priestor na rokovanie tu, samozrejme, je. Chápem, že spresnenie je nutné a budeme musieť tieto ceny prispôsobovať citlivejšie bonitno-pôdnym jednotkám. Ale zásadne táto zmena, ktorá sa udiala, je zmena, ktorá sa mala udiať už dávno,“ odkázal Mičovský prostredníctvom svojej hovorkyne.

Slovensku sa nedarí znížiť závislosť od dovozu potravín a poľnohospodárskych produktov. Bilancia zahraničného obchodu s týmto tovarom sa vlani podľa analýzy ministerstva pôdohospodárstva znovu zhoršila.

Slovenskí farmári dlhodobo upozorňujú na nízke zastúpenie potravín domácej produkcie na pultoch obchodov a na chýbajúcu potravinovú sebestačnosť krajiny v základných komoditách.

Aké sú čísla

 • Schodok zahraničného obchodu slovenského agrárneho a potravinárskeho sektora sa vlani prehĺbil o viac než desatinu na 1,81 miliardy eur.
 • V porovnaní s priemerom za posledných päť rokov to predstavuje zhoršenie obchodnej bilancie o 40 percent.
 • „Vo vývoze prevládali výrobky s nižšou pridanou hodnotou, na rozdiel od dovozu, kde prevládali produkty s vyššou pridanou hodnotou,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva.
 • Najčastejšie Slovensko vyvážalo obilie. Dovážalo najmä mäso, mliečne produkty a nealkoholické a alkoholické nápoje.

Šéf Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho dnes povedal, že na Slovensku sa dlhodobo vedú len „pekné reči o sebestačnosti“. Už skôr pritom upozornil, že na Slovensko cez pracovné dni jazdí zo zahraničia vyše 800 kamiónov s potravinami. Často ide o dovoz potravín z Česka.

Ako hospodária farmári

 • Hospodárenie slovenských farmárov sa vlani zhoršilo, zisk sektora klesol o 20 percent na 83 miliónov eur.
 • Potravinárstvo, naopak, zvýšilo zisk o 14 percent na 219 miliónov eur. (čtk)

Poľnohospodárska komora sa s ministrom Mičovským sporí už aj o výšku nových zdrojov pre štátnu podporu. Minister hovoril o sume 110 miliónov eur na tento rok, komora tvrdí, že suma je o 80 miliónov eur nižšia než vlani. (tasr)

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pripravuje verejnú výzvu politikom proti snahe Slovenského pozemkového fondu zvýšiť cenu za nájom pôdy. Tvrdí, že za 24 hodín ju podpísalo 100 štatutárov agropodnikov.

Na koho sa chce SPPK obrátiť

 • Výzvu plánuje poslať premiérovi Igorovi Matovičovi, predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi, šéfovi parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo Jaroslavovi Karahutovi zo Sme rodina, vedeniu pozemkového fondu a ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému.

Africký mor ošípaných sa na východnom Slovensku rozšíril do okresu Rožňava. Ide o piaty okres, ktorý zasiahla táto nákaza. Ochorenie sa potvrdilo u diviaka, ktorého našli neďaleko maďarských hraníc.

 • Africký mor ošípaných sa na Slovensku vyskytuje takmer rok, celkovo je podľa ministerstva pôdohospodárstva evidovaných 221 prípadov.
 • Doteraz mor zaznamenali v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a v jednom z košických mestských okresov. Väčšinou išlo o diviaky, nie domáce zvieratá.
 • Najnovší prípad – diviaka našli podľa ministerstva pôdohospodárstva pri obci Kečovo 2,3 kilometra od maďarskej hranice.
 • Ochorenie je nebezpečné pre zvieratá, o prenose na ľudí sa nevie.
 • Poľovníci majú na Slovensku nariadený intenzívny lov diviačej zveri.
 • Na Slovensko sa africký mor dostal zrejme najmä z Maďarska, kde je podľa ministerstva približne 2 900 prípadov. Ministerstvo však upozorňuje aj na počet prípadov v Poľsku (2 700) a na Ukrajine.
 • Ministerstvo hovorí, že nákazu môžu šíriť aj turisti alebo hubári na obuvi, nie je vylúčená ani cesta prenosu cez zeleninu a ovocie. Farmárov a chovateľov upozorňuje aj na manipuláciu s krmovinami od pokosenej kukurice až po slamu, ktorá môže byť infikovaná.

Do zadlženého Agrokomplexu vybrali riaditeľa, ktorý si nemyslí, že SNS podnik tunelovala

Štátny podnik so 160 zamestnancami má prevziať Róbert Kanás, ktorého vybrala komisia vedená šéfkou služobného úradu Fabriciusovou. Foto - MPRV
Štátny podnik so 160 zamestnancami má prevziať Róbert Kanás, ktorého vybrala komisia vedená šéfkou služobného úradu Fabriciusovou. Foto – MPRV

Do zadlženého Agrokomplexu vybrali nového riaditeľa, ktorý sa zmierlivo vyjadruje o predošlej ére SNS. Prekvapivo neuspela krízová manažérka, ktorú do podniku priviedla už koalícia na čele s OĽaNO.

Výskyt afrického moru ošípaných v obci Čierna v okrese Trebišov u dvoch ošípaných bol v obci ojedinelý. Výsledky testov vzoriek z ostatných ošípaných v ďalších domácich chovoch v obci boli negatívne.

Výsledky testov potvrdil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Trebišov Lukáš Fraštia.

Africký mor ošípaných u dvoch uhynutých prasiat v Čiernej zistili 10. júla. Štátni veterinári potom v obci povolili domáce zabíjačky v ďalších chovoch u deviatich ošípaných, ktoré neprejavovali príznaky choroby. Veterinári zároveň usmrtili väčšieho kanca, ktorý nebol na domácu zabíjačku vhodný.

Vzorky z nich následne išli na testovanie. „Všetkých desať vzoriek bolo negatívnych,“ uviedol Fraštia.

Vírus sa podľa neho do daného chovu zrejme dostal z oblasti infikovanej nakazenými diviakmi, a to nedodržiavaním príslušných ochranných opatrení. „Predpokladá sa, že tam bol ľudský faktor a pravdepodobne buď zelené krmivo, alebo pohyb v infikovanej zóne a následné neprezlečenie sa, skrátka nedodržanie biologickej ochrany chovu,“ povedal.

V súvislosti s prípadom v Čiernej vzniklo trojkilometrové ochranné pásmo, ktoré zahŕňa katastre šiestich obcí. Pásmo dohľadu vo vzdialenosti desať kilometrov zasahuje v Trebišovskom okrese ďalších šesť a v okrese Michalovce štyri obce. V pásme dohľadu evidujú zhruba 125 chovov. (tasr)

Farmári sú znova na nohách. Mičovský im chce dvíhať nájmy za pôdu v zmluvách, ktoré mali platiť ešte dlhé roky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Medzi farmármi a ministrom Mičovským sa črtá nový spor. Farmári chystajú podnet protimonopolnému úradu, prekáža im, že Slovenský pozemkový fond im pod hrozbou straty pôdy chce zvyšovať nájmy v zmluvách, ktoré majú byť platné ešte dlhé roky.

V obci Čierna v trebišovskom okrese zaznamenali dva prípady nákazy afrického moru ošípaných v domácom chove. Okolo obce vytvorili trojkilometrové ochranné pásmo.

Ohnisko nákazy je v obci Čierna, 1,5 kilometra od ukrajinskej a 2,5 kilometra od maďarskej hranice, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy v populácii diviakov. Ide o nekomerčný chov pre vlastnú spotrebu chovateľa.

Ošípané mali podľa rezortu pôdohospodárstva zvýšenú telesnú teplotu a neprijímali krmivo. Následne uhynuli a 7. júla prebehlo vzorkovanie zvierat za účelom potvrdenia/vyvrátenia nákazy. Vytvorené boli ochranné pásma (3 km) okolo ohniska – obce Čierna – a pásma dohľadu (10 km) v súvislosti s výskytom moru.

V chove domácich ošípaných Slovensko zaregistrovalo posledný prípad afrického moru ošípaných 19. augusta 2019. Odvtedy sa choroba vyskytla len u diviačej zveri.

Do druhého kola výberového konania na riaditeľa štátneho podniku Agrokomplex národné výstavisko postúpil Róbert Kanás. Rozhodla o tom výberová komisia po zhodnotení 13 uchádzačov, o novom šéfovi sa definitívne rozhodne 20. júla.

Podľa ministerstva pôdohospodárstva Kanás postúpil do druhého kola na základe toho, že ako jediný dosiahol predpísanú hranicu úspešnosti. Prvé kolo pozostávalo z odborného testu a prezentácie stratégie rozvoja štátneho podniku, ktoré uchádzači predložili komisii. Podľa ministerstva boli požadované materiály členom výberovej komisie doručené na predbežné posúdenie anonymne.

Druhé kolo výberového konania bude pozostávať z ústneho pohovoru s členmi výberovej komisie podľa Metodiky vedenia výberových rozhovorov na pozície vrcholových manažérov v štátnych podnikov. Má ísť najmä o preukázanie manažérskych zručností, riešenie modelovej situácie, ale aj o znalosť legislatívy vzťahujúcej sa k štátnemu podniku.

Róbert Kanás je absolventom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Podľa ministerstva pôdohospodárstva Kanás pôsobil na viacerých vrcholových riadiacich postoch najmä vo finančnom sektore, kde získal skúseností s vedením pracovného tímu, v oblasti krízového manažmentu, ako aj organizovaním výstav.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať