
Ako to číta Ivan Mikloš
Články






























Minúta po Minúte
Hoci sa ekonomická situácia v Rusku veľmi zhoršila a nedarí sa mu ani na fronte, domáca podpora Vladimira Putina a vojny neklesá, píše Ivan Mikloš. Režimu sa podarilo vyvolať medzi ľuďmi pocit ohrozenia a dojem, že sa musia zjednotiť pod vedením svojho silného vodcu, hovorí bývalý slovenský minister financií.
Namiesto tyranov, akými boli Hitler a Stalin, sa v autoritárskych režimoch viac presadzujú vodcovia typu Orbán alebo Erdogan, píše Ivan Mikloš v recenzii knihy Spin diktátori. Tí síce tolerujú opozíciu a voľby, ale na upevnenie svojej moci zneužívajú svoj vplyv v médiách, na súdoch či v polícii.
Neočakávam zodpovedné a kompetentné riadenie krajiny, ktoré by bolo na prospech budúcnosti občanov, píše Ivan Mikloš. Po zverejnení programového vyhlásenia vlády podľa neho padla aj nepatrná nádej, že Fico sa aspoň v ťažkých ekonomických časoch bude správať zodpovedne.
Zastavenie rastu úrokových mier v USA, EÚ a Británii patrí k dobrým správam pre svetovú ekonomiku, píše Ivan Mikloš. K zlým, že znižovanie úrokov je v nedohľadne a nad pozitívnymi očakávaniami prevažujú obavy.
Korupcia na Ukrajine bola a stále je problémom, no po Euromajdane proti nej vlády začali systematicky bojovať, píše Ivan Mikloš. Jej miera sa už výrazne znížila, začatie prístupových rokovaní do EÚ bolo podmienené splnením siedmich podmienok a dnes sú všetky splnené.
Európska únia by nemala kopírovať americkú hospodársku politiku masívnych dotácií, píše Ivan Mikloš. Európa potrebuje vytvorenie naozaj jednotného trhu a nie viac štátnej pomoci, cituje analýzu týždenníka The Economist.
Terajší posun kyvadla ekonomickej doktríny je veľmi sporný, píše Ivan Mikloš o trende posilňovať úlohu štátu v ekonomike. Opatrenia na zvládnutie nových šokov sú určite potrebné, ale mali by sa zavádzať s chápaním všetkých dôležitých súvislostí.
Investičný program Nová hodvábna cesta nie je taký triumf, ako to prezentuje Čína, mnohé chudobné krajiny nevedia splácať pôžičky, píše Ivan Mikloš. Čína si financovaním ciest, železníc či letísk zvyšuje vplyv vo svete, lenže mnohé projekty nie sú návratné a krachujú.
Menej slobody spravidla znamená aj menej prosperity a prejavuje sa to už aj v Číne, píše Ivan Mikloš. Zlomovým momentom bola nevydarená politika nulovej tolerancie covidu, po ktorej sa obmedzovanie slobody neskončilo. Ľudia a firmy na to reagujú šetrením, čo spomaľuje hospodársky rast.
Existujú vážne dôvody na obavy o vývoj konkurencieschopnosti Nemecka, píše Ivan Mikloš. Situácia nie je taká zložitá ako pred takmer štvrťstoročím, ale pre slovenskú povolebnú politiku to znamená ďalšiu dodatočnú výzvu.
S ekonomickým rozvojom nemusí prísť automaticky rozšírenie liberálnej demokracie, keď pribudnú nové dôvody neistoty, píše Ivan Mikloš. Táto neistota môže pritom byť aj domnelá, vytvorená bezohľadnou propagandou, ako je to v Rusku.
Čo sú hlavné príčiny krízy demokratického kapitalizmu? pýta sa Ivan Mikloš. Podľa niektorých zahraničných komentátorov hlavnú vinu za nárast nerovnosti a neistoty nesie pravicová ideológia neoliberalizmu. Mikloš tvrdí, že na našu chorobu sa terapia založená na zvyšovaní miery zdanenia a prerozdeľovania nehodí.
Z reakcie Rusov na Prigožinovu vzburu je zrejmé, že Putin nie je taký populárny, ako ukazujú prieskumy, píše Ivan Mikloš. Diktátori potrebujú podľa neho vyvolávať strach, ale ten sa zmení na výsmech, keď sa ukáže ich slabosť.
Európa je stále globálne atraktívna a to je možno práve kameň úrazu, píše Ivan Mikloš. Veľké bohatstvo naakumulované v minulosti a stále silná globálna atraktivita vedú k absencii pocitu ohrozenia a k nedostatočnému úsiliu prekonať klesajúce trendy v ekonomickej dynamike a konkurencieschopnosti.
Sankcie fungujú síce pomalšie, ale budú mať omnoho hlbší strednodobý a dlhodobý negatívny vplyv na ruskú ekonomiku, píše Ivan Mikloš. Ukazujú to nielen analýzy nezávislých expertov, ale aj oficiálne ruské dáta.
Podpora Ruska vo svete aj na Slovensku sa od invázie na Ukrajinu výrazne znížila, píše Ivan Mikloš na základe globálneho prieskumu Gallupovho ústavu. S Ruskom vo svete nesúhlasí 57 percent ľudí, kým v roku 2020 to bolo len 36 percent.
Na Ukrajine sa hrá o čas a Putin ho má viac, píše Ivan Mikloš. Rusko sa spolieha na vyčerpanie ľudských zdrojov na Ukrajine, na voľby v USA, na únavu voličov na Západe a na narastanie ekonomických nákladov finančnej a vojenskej pomoci. Jediným riešením je však jej zvýšenie a urýchlenie.
Americká vláda sa chce riadiť novou ekonomickou doktrínou, ktorá reaguje na čiastočnú stratu priemyslu v USA a vzostup Číny, píše Ivan Mikloš. Program postavený na masívnych investíciách má podľa neho slabiny – napríklad dotácie ohrozujú európskych partnerov a zvyšujú výdavky štátneho rozpočtu.
Putinovmu Rusku chýba líderstvo a to spôsobuje rýchle narastanie nespokojnosti v dvoch protichodných táboroch ruských elít, píše Ivan Mikloš. To je niečo, čo síce prieskumy verejnej mienky nezachytávajú, no môže to zohrať veľmi dôležitú úlohu v budúcom priebehu vojny.
Fiškálny populizmus nie je len slovenský problém, píše Ivan Mikloš. Tento fenomén je rozšírený na celom svete a špeciálne v rozvinutých krajinách EÚ, v USA, Japonsku, ale aj v Číne. A intenzita tohto problému narastá čoraz rýchlejšie.