Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Arca

Investičný fond IFIS podal insolvenčný návrh na Rastislava Veliča, majoritného vlastníka spoločnosti Arca Investments. Český fond vykupuje pohľadávky voči skupine Arca. Tá označila podanie návrhu za zjavne účelový krok.

Arca Capital sa dostala do problémov v súvislosti s koronakrízou, v dôsledku čoho jej slovenská aj česká vetva získali súdnu ochranu pred veriteľmi.

Arca tento mesiac oznámila, že jej financovanie zabezpečí londýnska spoločnosť Blantyre Capital. Firmy sa dohodli na podmienkach dlhového financovania, čo pomôže pri rekapitalizácii skupiny.

Čo tvrdí fond IFIS

Podľa fondu dlhy Veliča u veriteľov na území Česka presahujú miliardu korún (vyše 36 miliónov eur). Hodnota jeho nehnuteľného majetku sa pohybuje do 20 miliónov korún (731-tisíc eur) a priebežne sa znižuje postupným rozpredajom majetku.

„Podľa názoru odbornej verejnosti je to (insolvenčný návrh) jediný efektívny spôsob, ako účinne obhajovať záujmy veriteľov, a to tým, že IFIS sa snaží presadiť riešenie úpadku v ČR, hoci dlžník má formálne trvalé bydlisko na Slovensko,“ uviedol fond.

Ako reaguje Arca

Skupina tvrdí, že podanie fondu IFIS je zjavne účelové s cieľom získať neprimeraný prospech prostredníctvom získania kontroly nad procesom jej revitalizácie, prípadne ho úplne zmariť.

„Velič a manažérsky expertný tím ďalej pracujú na čo najefektívnejšom riešení pre klientov a veriteľov skupiny bez ohľadu na podobné teatrálne výstupy spoločnosti IFIS alebo jej podobných zoskupení,“ konštatuje Arca Capital.

IFIS investuje do nákupu pohľadávok. Vo väčšine prípadov ich preberá od českých bánk, prípadne od iných veriteľov.

Dočasnú ochranu pred konkurzmi získala ďalšia firma zo zadlženej investičnej skupiny Arca. Trnavský okresný súd ju pridelil firme Arca Capital Slovakia.

Arca vysvetlila, že jej spoločnosť Arca Capital Slovakia požiadala o dočasnú ochranu v dôsledku nových karanténnych opatrení voči koronavírusu, pri ktorých prišlo aj k zákazu hromadných podujatí, obmedzeniu činnosti reštauračných zariadení a k zatvoreniu wellness zariadení, akvaparkov a kúpalísk.

„Dané opatrenia majú markantný dopad na podnikanie spoločností patriacich do skupiny Arca Capital, a to prioritne napríklad na jej spoločnosť prevádzkujúcu turisticko–relaxačný komplex Gothal v Liptovskej Osade, ktorý je z dôvodu prijatých opatrení s účinnosťou od štvrtka zatvorený,“ informuje hovorkyňa Arcy Terézia Barčíková. Dodala,  že skupina v dôsledku nových opatrení prišla o značnú časť jej príjmov.

Už pred letom Arca získala dočasnú ochranu aj pre svoju najdôležitejšiu spoločnosť Arca Investments, ktorá zastrešuje celý jej biznis. Začiatkom leta požiadala skupina o ochranu aj pre svoje dve personálne agentúry Manuvia a Edymax.

Ochrana pre Manuviu už začiatkom tohto týždňa zanikla. Trnavský okresný súd ju firme odňal na jej žiadosť po tom, čo Arca informovala, že ekonomická situácia Manuvie sa už zlepšuje.

Okrem toho veritelia dvoma podnetmi na súde napadli aj ochranu kľúčovej firmy skupiny Arca Investments. Veritelia rozporujú, že Arca začala tvoriť svoje dlhy ešte pred vypuknutím koronakrízy, a tak jej strešná firma nemá mať právo na ochranu.

Súd o oboch sťažnostiach zatiaľ nerozhodol.

Arca nemusí vrátiť veriteľom všetko, aj keď získala nového záchrancu. A J&T už nekričí, len to sleduje

Rastislav Velič, líder skupiny Arca. Foto N - Tomáš Benedikovič
Rastislav Velič, líder skupiny Arca. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zadlžená Arca zatiaľ nesľubuje, že sa vzdá úvah o znížení svojich dlhov v súdnej reštrukturalizácii, aj keď získa pôžičky od fondu Blantyre. Na otázku Denníka E skupina reagovala, že na akékoľvek detaily spolupráce s Blantyre je priskoro.

Zadlžená Arca Capital hovorí, že sa dohodla na podmienkach dlhodobého financovania s londýnskou spoločnosťou Blantyre Capital. „Poskytuje stabilnú finančnú štruktúru a potenciálne ďalšie financovanie na uskutočnenie našich rastových plánov,“ tvrdí väčšinový majiteľ Arcy Rastislav Velič.

Arca o tom informovala v tlačovej správe. Bližšie podrobnosti o spolupráci, jej finančnom objeme či záväzkoch jednej a druhej strany nezverejnila.

Blantyre Capital existuje od roku 2016, o spoločnosti sa však nedá nájsť veľa zmienok ani v britských médiách. Na svojej stránke má stručnú informáciu, že spolupracuje s európskymi partnermi pri reštartovaní biznisu, ktorý čelí „dočasným finančným výzvam“.

Skupina Arca sa dostala do ťažkostí počas koronakrízy, nesplatila niektoré zmenky a viaceré jej firmy získali súdnu ochranu pred veriteľmi. Velič podľa svojich slov očakáva, že klienti skupiny získajú pri oddlžení späť viac než polovicu peňazí.

Ako prežíva pád Arcy malý investor: Mám v nej deväťtisíc eur a dúfam, že si ju v konkurze neroztrhajú iní žraloci

Ilustračné foto Jumpstory
Ilustračné foto Jumpstory

Ako prežíva pád Arcy malý investor: Mám v nej 9-tisíc eur a dúfam, že si ju v konkurze neroztrhajú iní žraloci, hovorí investor do dlhopisov krachujúcej skupiny Roman Krutek. V rozhovore vysvetľuje, prečo do Arcy investoval a čoho sa teraz bojí.

Arca Capital varuje ľudí pred klamlivými letákmi s poplašnými správami, podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s ich distribúciou. Popiera informácie o konkurze Arca Capital Slovakia a iných spoločností, ktoré sú terčom útokov.

„Bezprecedentné útoky s cieľom vyvolať paniku boli zatiaľ zaznamenané voči spoločnostiam TeHo Topoľčany a TeHo Bardejov, ktoré prevádzkujú teplárne, ďalej voči spoločnosti Delia potraviny, prevádzkujúcej sieť maloobchodných predajní a kaviarní, a spoločnosti AAH Plastics, ktorá vyrába náhradné diely pre automobilky,“ špecifikovala spoločnosť.

Letáky a upozornenia obsahujú podľa skupiny vysoko zavádzajúce a klamlivé informácie rôzneho charakteru s cieľom vydesiť zákazníkov, klientov, zamestnancov a obyvateľov miest, kde skupina Arca pôsobí. „Autor letákov úmyselne a účelovo šíri hoaxy a iné nepravdivé informácie, ktorých cieľom je vyvolať vážne znepokojenie. Takéto konanie môže byť kvalifikované ako trestný čin šírenia poplašnej správy, ako aj trestný čin poškodzovania cudzích práv,“ dodala spoločnosť.

V letákoch sa má písať napríklad o úpadku viacerých spoločností alebo o hromadnom prepúšťaní. „V letákoch týkajúcich sa spoločností TeHo Topoľčany a TeHo Bardejov sa objavili informácie, že obyvatelia miest Topoľčany a Bardejov majú počas najbližšieho zimného vykurovacieho obdobia očakávať výpadok kúrenia a dodávok teplej vody,“ spresnila skupina.

„Skupina Arca Capital kategoricky odmieta všetky informácie uvedené v spomínaných letákoch a dôrazne upozorňuje, že ide o informácie nezakladajúce sa na pravde, ktoré nielenže predstavujú útok na spoločnosti zo skupiny Arca Capital, ale sú spôsobilé vyvolať vážnu paniku a strach medzi obyvateľmi jednotlivých miest, prípadne zamestnancami či dodávateľmi jednotlivých firiem,“ vyjadrila sa skupina.

Popiera aj všetky informácie o úpadku a konkurze spoločnosti Arca Capital Slovakia a ostatných spoločností, ktoré sú terčom tohto útoku. (tasr)

Nálepky na predajniach Delie pripomenuli, že jej majiteľom je Arca

Foto N - Nálepky s takýmto textom sa objavili v utorok večer na priečeliach potravín Delia.
Foto N – Nálepky s takýmto textom sa objavili v utorok večer na priečeliach potravín Delia.

Na predajne siete potravín Delia včera v noci niekto nalepil oznamy, ktoré pripomínajú, že ich majiteľom je krachujúca skupina Arca. Riaditeľ Delia Potraviny Jozef Berko povedal, že nevie, kto to bol, ale dodal, že Delia si plní záväzky a funguje normálne napriek problému jej hlavného vlastníka.

Čo bolo na nálepkách: Najväčšími písmenami bol nápis „UPOZORNENIE – SPOLOČNOSŤ V ÚPADKU“, pod ktorým nasleduje nepravdivé tvrdenie, že ide o „súčasť majetku úpadcu Arca Capital Slovakia“.

Aké sú fakty: 

  • 80-percentným akcionárom firmy Delia Potraviny je Arca Capital Slovakia. Podľa druhého spoločníka siete Jozefa Berku však Delia už nemá významné záväzky voči Arce.
  • Ani Arca Capital nie je formálne v úpadku, hoci nespláca svoje záväzky. Je totiž v režime dočasnej ochrany pred veriteľmi, o ktorý sama požiadala.
  • Štatutár potravín Berko tvrdí, že Delia si plní svoje záväzky z obchodného styku a ďalej rastie. Vysvetľuje, že pred kolaudáciou sú ďalšie dve predajne, čím ich celkový počet dosiahne 35. „Do týchto nových predajní sme už investovali z vlastných zdrojov“.
  • Na konci roka mala firma Delia Potraviny plusový vlastný kapitál, tržby jej stúpali štvrtý rok a strata klesala tretí rok. Hrubá marža potravín Delia bola podľa Finstatu v roku 2019 na úrovni 15 percent.

Kto stojí za nálepkami:

  • Pod oznamom na nálepkach nie je nikto popísaný a  Berko hovorí, že nevie, kto ich tam dal. „Ak by sme to zistili, budeme brániť svoje dobré meno,“ povedal.
  • Úžitok z poškodenia dôveryhodnosti skupiny Delia by mohli mať najmä jej konkurenti, ktorí by pri rozpredaji Arcy mohli lacnejšie kúpiť 80-percentný podiel v týchto potravinách.

Skupina Arca Capital dokončuje prípravy na vstup strategického partnera, ktorým má byť londýnsky fond pôsobiaci na rôznych trhoch v Európe. Arca tvrdí, že rokovania o podmienkach spolupráce sú vo finálnej fáze. (čtk)

Igor Matovič zaútočil na publicistu Mariána Balázsa za jeho komentár v Denníku N o vláde bez vízie a bez plánu. Premiér tvrdí, že exporadca Ivety Radičovej píše „nenávistné bludy“ voči nemu a hnutiu OĽaNO, lebo sa nedostal na ich kandidátku. „Tento status by som nenapísal, ak by si dilinko neobtieral svoju papulu do mojej Pavlínky. Zobral som to osobne.“

Balázs v komentári okrem iného napísal, že „máme historickú šancu na reformnú obnovu a modernizáciu. No ak v takejto situácii omnoho viac vieme o Matovičových statusoch, Kollárových škandáloch a finančnej negramotnosti pani Pavlínky než o reformnom pláne obnovy, tak niečo tu nefunguje, čosi tu nie je v poriadku.“

Matovič reagoval statusom na Facebooku, kde Balázsa označil za primitíva, ktorého nepustili na kadidátku OĽaNO v roku 2016, lebo na to „nemá mentálnu výbavu“.

Predseda vlády sa dostal do konfliktu aj včera, tentoraz s poslancom Smeru Ľubošom Blahom, ktorý sa ho v parlamente počas pravidelnej hodiny otázok pýtal na investíciu jeho manželky v skupine Arca Capital.

Vznikla z toho hádka, počas ktorej ani jeden nešetril invektívami – kým Blaha nazval Matovičovu manželku „bielou kobylou“, premiér kontroval historkou o Blahovi a baranovi.

Po problémoch Arcy sa hovorí o väčšej regulácii vydávania zmeniek i dlhopisov. Čo na to NBS, banky a rezort financií

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

Súčasná regulácia obsahuje dosť pravidiel upravujúcich predaj zmeniek a dlhopisov, tvrdí Národná banka Slovenska aj po problémoch skupiny Arca. Banka v septembri schválila tézy informačnej kampane, ktorá má zvýšiť finančnú gramotnosť spotrebiteľov, aby sa mohli lepšie rozhodnúť, či majú investovať do dlhopisov.

Insolvenčné konanie začaté voči Arca Investments v ČR Mestský súd v Prahe zastavil, upozornila spoločnosť. Reagoval na to, že Arca je pod dočasnou ochranou, ktorú jej poskytli slovenské súdy, a mali by to rešpektovať aj súdy iných štátov EÚ.

Na základe nariadenia vlády bolo predĺžené trvanie
dočasnej ochrany podnikateľov. Dočasná ochrana, ktorú spoločnosti Arca Investments, a. s., poskytli slovenské súdy s účinnosťou od 2. júla 2020, tak bude trvať do 31. decembra 2020.

Spoločnosť Arca Investments tvrdí, že od začiatku
považovala veriteľský návrh na začatie insolvenčného konania podaný v ČR za účelový, bezdôvodný a tendenčný, snažiaci sa umelo obísť účinky dočasnej ochrany podľa slovenského lex korona.

Dočasná ochrana predstavuje časovo limitované moratórium, ktoré podnikateľom postihnutým dôsledkami koronakrízy poskytuje časový priestor na konsolidáciu prevádzky ich podniku. Počas dočasnej ochrany sa konania o návrhu veriteľov na vyhlásenie konkurzu, ktoré boli podané po 12. marci 2020, prerušujú.

Český investičný fond IFIS podal na Okresnom súde v Trnave návrh na zrušenie dočasnej ochrany spoločnosti Arca Investments pred veriteľmi. Podľa fondu Arca Investments porušila podmienky a nemá nárok na jej pokračovanie.

ČTK to dnes povedal člen predstavenstva fondu Patrik Knotek.

Porušenie podmienok vyplýva podľa neho najmä zo skutočnosti, že spoločnosť na seba preberala obchodné záväzky v čase, keď na to s ohľadom na svoje hospodárenie nebola oprávnená. Knotek dodal, že IFIS naďalej vykupuje pohľadávky voči Arce.

IFIS podal vo štvrtok na Mestskom súde v Prahe na Arcu Investments insolvenčný návrh.

Arca sa dostala do ťažkostí v súvislosti s koronavírusovou krízou, jej vetvy získali súdnu ochranu pred veriteľmi na Slovensku i v Česku. Väčšinový majiteľ Rastislav Velič avizoval, že nevyplatia v plnej miere záväzky v hodnote stoviek miliónov eur a chcú dosiahnuť reštrukturalizáciu pod ochranou súdov. (čtk)

Prečo by investori laici radšej nemali investovať do podnikov ako Arca

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Ak nie ste profesionálny investor, radšej nenakupujte podnikové dlhopisy alebo zmenky, hoci núkajú vysoký výnos, radia všetci ôsmi oslovení odborníci na investovanie. V ankete sme sa pýtali na ich názor na investície podobné tej, ktorú urobila premiérova manželka.

Igor Matovič vraví, že on sám už ako premiér komunikoval s ministrom financií Eduardom Hegerom na tému Arca. Snažil sa vraj zabrániť, aby sa opakovala podobná situácia ako s touto spoločnosťou.

Premiér Matovič prirovnal firmu Arca k malému BMG. Za to, že tu taká firma mohla fungovať, podľa neho zodpovedajú Robert Fico a Peter Pellegrini. „Fico alebo Pellegrini sú páchatelia toho, že umožnili, aby ľudia boli okradnutí, a dnes obeť – moju manželku obviňujú z toho, že niečo spáchala,“ povedal.

Manželka podľa neho investovala do firmy, lebo nemala informáciu, že je to nebezpečná investícia, povedal v relácii TA3.

„Osobný bankár z renomovanej banky, ktorý pomáhal manželke spravovať peniaze celé roky, si založil svoju firmu a on jej ponúkol túto investíciu a ona mu dôverovala.“

Matovič povedal, že zatiaľ nevie, o akú sumu ako rodina prišli. Matovič nevidí dôvod, aby manželka ukazovala výpis z účtov.

Arca tvrdí, že žiadny z jej klientov nebol nezákonne uprednostnený pred inými a že žiadnemu investorovi neposkytli vopred zvýhodňujúce obchodné informácie. Uvádza sa to k stanovisku skupiny k informáciám o možnom  zvýhodnení premiérovej manželky Pavlíny Matovičovej ako veriteľky.

Arca zdôrazňuje, že nie je oprávnená uviesť, či je Matovičová ich klientkou.

Arca načas nesplatila investorom dlhopisy za viac ako 25 miliónov, chce sa s nimi dohodnúť

Rastislav Velič, šéf skupiny Arca. Foto N - Tomáš Benedikovič
Rastislav Velič, šéf skupiny Arca. Foto N – Tomáš Benedikovič

Arca Capital Slovakia nesplatila svojim investorom dlhopisy v objeme 25,5 milióna eur. Tvrdí, že zvolá stretnutie vlastníkov dlhopisov, aby s nimi prerokovala opatrenia, ktoré by na uhradenie dlhu vrátane kupónového výnosu chcela urobiť.

Arca sa posilňuje v slovenskej energetike. Kúpila VNG Slovakia, ktorá zásobuje teplom Nitru

Arca Capital kúpila firmu VNG Slovakia, ktorá sa spoločne s mestom podieľa na dodávkach tepla v Nitre. Arca už zásobuje teplom ďalšie tri slovenské mestá – Topoľčany, Handlovú a Bardejov.

Arca uskutočnila transakciu prostredníctvom dcérskej spoločnosti ACS teplo, píše ČTK.

„Novými akvizíciami v teplárenstve sme sa stali jedným z piatich najväčších súkromných hráčov na slovenskom trhu v tomto segmente podnikania,“ hovorí predseda predstavenstva Arca Capital Rastislav Velič.

VNG Slovakia sa v rámci akvizície premenovala na ACS Plyn a v Nitrianskej teplárenskej spoločnosti, ktorá je hlavným dodávateľom tepla v Nitre, drží 49 percent akcií.

Aká veľká je Arca v teplárenstve:

  • dcéra ACS teplo distribuuje prostredníctvom svojich firiem energiu pre viac ako 50-tisíc slovenských domácností,
  • prevádzkuje aj 900 odberných miest a vyše 125 km tepelných rozvodov,
  • NTS zásobuje teplom viac ako 20-tisíc domácností.

VNG Slovakia bola súčasťou nemeckého koncernu VNG, ktorý patrí k najvýznamnejším nemeckým aj európskym dovozcom zemného plynu.

Jadrom obchodných aktivít skupiny je dovoz a dodávka plynu pre veľkoobchod.

Kto vlastní Arca Capital:

Väčšinovým akcionárom so 60-percentným podielom je Velič, 30 percent vlastní Peter Krištofovič a desatinu drží Henrich Kiš.

Majoritným vlastníkom spoločnosti bol v minulosti finančník Pavol Krúpa.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať