
Články
Minúta po Minúte
First Republic Bank podľa Bloombergu vyplatila pred svojím kolapsom niektorým zamestnancom štedré odmeny, každému vo výške viac ako 10 miliónov dolárov. Pád kalifornskej banky bol najväčším v USA od roku 2008.
Akcie amerických regionálnych bánk sa pred začiatkom obchodovania oslabujú, deje sa tak po prepade akcií banky PacWest Bancorp. Tá oznámila, že zvažuje svoj predaj, aby sa zachránila, jej akcie klesli po stredajšom obchodnom dni o vyše 37 percent.

First Republic sa stala druhou najväčšou skrachovanou bankou v histórii USA, ukazuje Graf dňa. V prvej päťke najväčších krachov v sektore sa umiestnili aj Silicon Valley Bank a Signature Bank, ktorých pád v marci odštartoval obavy zo širšej bankovej krízy.
Akcie First Republic padli o zhruba 50 percent, stalo sa tak po správe CNBC, že banka pravdepodobne smeruje do nútenej správy. O záchrane problémovej americkej banky podľa zdrojov Reuters mimoriadne rokujú americkí predstavitelia.
Problémy bánk v USA a Európe by sa podľa MMF mohli rozšíriť aj na kľúčové nebankové inštitúcie, ako sú penzijné fondy. To by ešte viac skomplikovalo boj centrálnych bánk proti vysokej inflácii.
Banková kríza v USA pokračuje, uviedol šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon. Tvrdí, že jej následky sa budú prejavovať aj v budúcich rokoch, aj keď podľa neho nie je porovnateľná s globálnou finančnou krízou z roku 2008.
Credit Suisse naďalej pomáha bohatým Američanom vyhýbať sa plateniu daní, píše CNBC s odvolaním sa na whistleblowerov. K rovnakému zisteniu došiel podľa agentúry AP aj americký senát. Druhú najväčšiu švajčiarsku banku, ktorá sa dostala do problémov a ktorú v dôsledku toho prevezme jej väčší konkurent UBS, úrady za tieto previnenia stíhali už skôr. (čtk, CNBC)

Obavy finančných trhov z bankovej krízy ustúpili, čo pomohlo euru vrátiť sa k predošlému rastu, ukazuje Graf dňa. Európskej mene pomáha, že v eurozóne sa počíta s prudším zvyšovaním úrokov ako v USA, podľa ING sa môže euro čoskoro posilniť na úroveň 1,10 dolára.

Akcie Deutsche Bank v piatok klesli až o 15 percent a napokon skončili obchodovanie s 8,5-percentnou stratou, ukazuje Graf dňa. Na európske akciové trhy sa vrátil strach z eskalácie bankovej krízy len necelý týždeň po tom, ako švajčiarski regulátori vyriešili problémy bankovej legendy Credit Suisse jej núteným predajom najväčšiemu domácemu rivalovi.