Európske banky zatiaľ zvládajú pandémiu dobre, na rozdiel od finančnej krízy z roku 2008 majú silnejšiu kapitálovú pozíciu. Sektorom by však mohol otriasť prípadný nárast nesplácaných úverov či výrazné zvyšovanie úrokových sadzbieb.
Prísnejšie kapitálové požiadavky regulátorov po finančnej kríze sa v súčasnosti podľa všetkého vyplácajú. Niektoré banky sa tento rok chcú aj napriek varovaniu regulátorov vrátiť k vyplácaniu dividend.
„Najdôležitejšie je, že od začiatku krízy sme ešte nezaznamenali zhoršenie kvality aktív,“ komentoval kvartálne výsledky hospodárenia európskych bánk Arnaud Journois z ratingovej firmy DBRS Morningstar.
Väčšina európskych veriteľov ťažila z vládnych stimulačných opatrení a menovej politiky ECB a Bank of England. Kroky jednotlivých vlád a centrálnych bánk zabránili množstvu bankrotov.
Hrozia nesplácané úvery
Fiškálnych a menových zásahov však bude pravdepodobne ubúdať. Podľa Nicka Andrewsa z analytickej firmy Gavekal na budúci rok začnú pribúdať nesplácané úvery, čo jasnejšie ukáže, ako je na tom podnikový sektor.
Vlády zatiaľ neoznámili, že upúšťajú od finančnej podpory. Vzhľadom na ustupujúcu zdravotnú krízu a otváranie ekonomík k tomu pravdepodobne dôjde. Časť firiem sa následne ocitne pod tlakom, môžu mať problémy splácať pôžičky a môžu sa ocitnúť v platobnej neschopnosti.
Riziko zvyšovania sadzieb
„Vzhľadom na mieru vládnych výdavkov jedno z rizík predstavuje situácia, keď by sa začali markantne zvyšovať úrokové sadzby,“ uviedol šéf banky Barclays Jes Staley.
Úrokové sadzby počas pandémie klesli na rekordné minimá. Centrálne banky by mohli začať zvažovať ich zvýšenie, ak sa v blízkej budúcnosti výrazne zdvihnú ceny.
Podľa Andrewsa takáto situácia menej hrozí v eurozóne, kde sa nedávny rast spotrebiteľských cien spájal s jednorazovými udalosťami, ako boli nové pravidlá spotrebnej dane v Nemecku.
V Británii ekonómovia nevylučujú, že rast cien prevýši inflačný cieľ centrálnej banky, ktorá by mohla v reakcii zdvihnúť úroky. (čtk, cnbc)