Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Bitcoin

Bitcoin vytvoril ďalší rekord, keď sa dnes obchodoval za viac ako 63-tisíc dolárov. Na nové maximum stúpol deň predtým, ako sa na trhu Nasdaq začne obchodovať s akciami Coinbase Global, prevádzkovateľa najväčšej kryptomenovej burzy v USA.

Od začiatku roka sa hodnota bitcoinu viac než zdvojnásobila. Najnovší nárast kurzu podľa ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu súvisí so vstupom Coinbase na burzu, čo kryptomeny ďalej popularizuje. Pôjde o burzovú premiéru niektorej z významných spoločností z oblasti kryptomien.

„Bitcoin v súčasnosti platí za jedno z najvýnosnejších aktív a vstup Coinbase na burzu podporuje jeho dôveryhodnosť. V súčasnosti sme svedkami niečoho, čo by sa dalo nazvať digitálnou zlatou horúčkou,“ uviedol riaditeľ obchodníka Bitstock.com Martin Stránský.

Ťaženie proti kryptomenám

Tento týždeň sa objavili hlasy, že vlády po celom svete by mohli začať podnikať kroky proti používaniu bitcoinu a ďalších kryptomien. V rozhovore na televíznej stanici CNBC to uviedol Jesse Powell, spoluzakladateľ a výkonný šéf poprednej bitcoinovej burzy Kraken.

Viacero významných činiteľov vrátane americkej ministerky financií Janet Yellenovej a šéfky ECB Christine Lagardovej už vyjadrilo obavy v súvislosti s používaním kryptomien na pranie špinavých peňazí, financovanie terorizmu a ďalšie nezákonné aktivity.

Kontext

Spolu s bitcoinom sa zvyšujú aj ceny iných digitálnych mien, napríklad cena etherea sa dostala na rekordných 2230 dolárov.

Investície do kryptomien v poslednom čase obhajujú viaceré firmy, napríklad banka BNY Mellon, Mastercard či Tesla, ktorá už skôr oznámila investíciu 1,5 miliardy dolárov do bitcoinov. (čtk, cnbc)

Ťažba bitcoinov v Číne ohrozuje splnenie jej klimatických cieľov, vyplýva zo štúdie akademikov čínskych, amerických a britských univerzít. Čína sa podieľa na svetovej ťažbe bitcoinov vyše 75 %, uhlíkovo neutrálna chce byť do roku 2060.

Medzi ťažiarmi bitcoinov sú obľúbené niektoré vidiecke oblasti Číny, hlavne vďaka nízkym cenám elektriny a ponuke voľných pozemkov na umiestnenie serverov. Krajina má aj relatívne jednoduché napojenie na výrobcov špecializovaného hardvéru.

Ťažba bitcoinov si vyžaduje obrovský, energeticky náročný výkon počítačov, ktoré musia vypočítať zložité matematické úlohy. Za ich úspešné riešenie ťažiar získa podiel mincí.

Celosvetovo sa na ťažbu bitcoinov ročne spotrebuje vyše 128 terawatthodín energie To je viac ako ročná spotreba krajín, ako je Ukrajina či Argentína.

Aké sú prognózy

Ak podľa štúdie nezasiahne štát, mala by spotreba elektriny pre bitcoinový priemysel v Číne dosiahnuť vrchol 297 TWh v roku 2024. To je viac, než bola v roku 2016 celková spotreba krajín, ako je Taliansko a Saudská Arábia, ktoré skončili v rebríčku najväčších spotrebiteľov elektriny na 12. mieste.

Táto spotreba elektriny zodpovedá emisiám 131 miliónov ton uhlíka ročne, čo je viac, ako dosiahla produkcia skleníkových plynov v roku 2016 v Česku a Katare.

Aké opatrenia sa robia v Číne

Čínsky región Vnútorné Mongolsko plánuje zakázať nové projekty ťažby kryptomien a zastaviť súčasné aktivity, aby znížil spotrebu energie. Nachádza sa na severe krajiny a za rok 2019 nesplnil cieľ spotreby energie stanovený centrálnou vládou.

V reakcii na to predstavil región plány na zníženie spotreby energie, ktorých súčasťou je ukončenie projektov ťažby kryptomien do apríla a neschválenie ďalších zámerov.

Kontext

Záujem o ťažbu bitcoinov vyvoláva ich atraktívna cena. Vlani v apríli dosahovala 7-tisíc dolárov, tento rok v marci stúpla na 60-tisíc. Cena je však veľmi nestabilná a podlieha výrazným výkyvom. (čtk, bbc, cnbc)

Hodnota trhu kryptomien prvý raz presiahla dva bilióny dolárov, zhruba polovicu z nej tvorí bitcoin. Vyplýva to z dát analytických firiem CoinGecko a Blockfolio.

Vďaka záujmu malých aj inštitucionálnych investorov sa hodnota trhu kryptomien tento rok zdvojnásobila. Platí to aj o bitcoine, ktorý sa v súčasnosti predáva zhruba za 59-tisíc dolárov.

Podrobnejšie informácie:

 • Trhová hodnota ďalších piatich najväčších kryptomien ethereum, binance coin, polkadot, tether a cardano tvorí dohromady 422 miliárd dolárov.
 • Bitcoin sa v polovici marca dostal nad 61-tisíc dolárov, odvtedy zaznamenal len pomerne slabé výkyvy. Ak sa udrží nad 53 tisícmi dolárov, podľa analytikov si uchová trhový podiel jedného bilióna dolárov.
 • Druhá najväčšia kryptomena ethereum dosiahla trhový podiel 244 miliárd dolárov. Na maximum 2144,99 dolára za kus stúpla v piatok, od začiatku roka sa posilnila o 190 %.

Čo ťahá kryptomeny

Za záujmom o bitcoin je rastúca dôvera inštitucionálnych investorov a veľmi nízke úrokové sadzby, ktoré nedávajú veľa možností, ako si zabezpečiť výnos.

Investície do bitcoinov začína klientom ponúkať banka Morgan Stanley, veľkú investíciu do tejto kryptomeny oznámila Tesla. Dôveru investorov by mohol ďalej posilniť plán kryptomenovej burzy Coinbase, ktorá plánuje vydať akcie a vstúpiť na klasickú burzu.

Kontext

O kryptomeny sa čoraz viac zaujímajú úrady v mnohých krajinách. Obávajú sa, že často slúžia ako platobný nástroj v podsvetí, a pretože sú anonymné, ťažšie sa potom odhaľuje trestná činnosť.

Americká ministerka financií Janet Yellenová aj šéfka ECB Christine Lagardová chcú, aby obchod s digitálnymi menami práve z týchto dôvodov podliehal prísnej regulácii. (čtk, bloomberg, reuters)

Cena bitcoinu sa môže zvýšiť o ďalších 400 % na 300-tisíc dolárov, tvrdí bývalý šéf kryptomenovej burzy BTCC Bobby Lee. Ak by sa jeho predpoklad naplnil, existuje aj riziko, že bitcoin prudko klesne a nemusí sa spamätať niekoľko rokov.

Lee vychádza čisto z grafov technickej analýzy. Dva silné cykly býčieho trendu sa v prípade bitcoinu objavili v posledných ôsmich rokoch. Naposledy v roku 2017, keď sa cena kryptomeny dostala takmer na 20-tisíc dolárov zo zhruba tisícky.

Bitcoin vstúpil do tohto roka rastom na 30-tisíc dolárov, čo bolo jeho dovtedajšie maximum. S niekoľkými výkyvmi sa v polovici marca vyšplhal nad 60-tisíc a v súčasnosti sa pohybuje okolo 57-tisíc dolárov.

Čo prognózuje expert

„Cyklus býčieho trhu pri bitcoine prichádza každé štyri roky a ten súčasný je obrovský. Tento rok v lete sa môže dostať aj nad 100-tisíc dolárov,“ hovorí Lee, ktorý vedie firmu Ballet zabezpečujúcu kryptomenové platby.

Spoluzakladateľ BTCC si nie je istý, či sa môže cena zo začiatku tohto roka až zdesaťnásobiť a stúpnuť na 300-tisíc, ako predpokladá na základe doterajšieho vývoja. Pripúšťa, že môže ísť dolu dosť výrazne a práve v tej chvíli spľasne bublina.

„V odvetví kryptomien to nazývame bitcoinová zima, môže trvať dva alebo tri roky,“ vysvetľuje Lee. Podľa neho by investori mali počítať s tým, že cena bitcoinu môže z historického maxima spadnúť až o 80 alebo 90 %.

Kontext

O kryptomeny sa čoraz viac zaujímajú úrady v mnohých krajinách. Obávajú sa, že často slúžia ako platobný nástroj v podsvetí a pretože sú anonymné, ťažšie sa odhaľuje trestná činnosť.

Americká ministerka financií Janet Yellenová aj šéfka ECB Christine Lagardová chcú, aby obchod s digitálnymi menami práve z týchto dôvodov podliehal prísnej regulácii. (čtk, cnbc)

Počet bankomatov na bitcoiny vo svete za posledný polrok stúpol o 70 % na 16 500. Za uplynulé tri mesiace pribudlo 2600 bitcoinmatov, čo je viac než za celý rok 2019, vyplýva z údajov servera TradingPlatforms.com.

Záujem o nákup bitcoinu podporuje tohtoročný prudký rast ceny, ktorá sa od začiatku roka zdvojnásobila na zhruba 60-tisíc dolárov.

Bitcoinové bankomaty, známe ako BTM, umožňujú rýchly prístup k bitcoinu a ďalším kryptomenám. Najviac ich je v rozvinutých krajinách, napríklad v USA, Kanade a Británii.

Populárnymi sa stali aj v krajinách s nestálymi finančnými trhmi, ktorých obyvatelia vyžadujú rýchlu výmenu oficiálnej meny za digitálne aktívum neregulované vládou.

Kde je najviac bitcoinmatov:

 • V septembri 2020 bolo v USA vyše 7500 bitcoinmatov, tento rok v marci ich počet stúpol na takmer 14-tisíc.
 • Kanada za pol roka zvýšila počet bitcoinmatov z 866 na 1275, v Británii klesol o štvrtinu na 195.
 • Rakúsko, Španielsko a Poľsko majú viac ako stovku bitcoinmatov.

Za celý rok 2020 sa počet bitcoinmatov vo svete zdvojnásobil na 12 735. Ich najväčším výrobcom je Genesis Coin s podielom 38 %, po nej firmy General Bytes, BitAccess a Coinsource.

Ako je to v Česku a na Slovensku

V Česku začala prevádzkovať bitcoinmaty firma Bitstock.com v roku 2014 ako prvá v Európe. Vlani ich počet zvýšila na viac ako 40, záujem o ich využitie rastie o 20 % ročne.

„Vzhľadom na spoluprácu so sieťou predajní Geco, ktorých je v Česku a na Slovensku okolo 400, už nevidíme ďalší priestor na rast bitcoinmatov. Nedáva to ekonomický zmysel,“ povedal šéf Bitstocku Martin Stránský. Firma chce nadviazať na bitcoinmaty novými možnosťami zmeny bitcoinov. (čtk)

India môže byť prvou veľkou krajinou, kde bude nelegálne držanie kryptomien. Podľa Reuters miestna vláda pripravuje zákon, ktorý hrozí pokutami za vlastníctvo či obchodovanie s kryptomenami.

Návrh kriminalizuje držanie, vydávanie, ťažbu, obchod a prevody kryptomien a patrí k najprísnejším opatreniam voči nim na svete. Je v súlade s vládnym programom Indie, ktorá chce namiesto súkromných virtuálnych mien vytvoriť základ pre oficiálnu digitálnu menu.

Zákon dá majiteľom kryptomien šesť mesiacov na to, aby sa týchto aktív zbavili. Potom bude štát dávať pokuty. Z veľkých ekonomík už zakázala ťažbu a obchodovanie s kryptomenami Čína, za ich vlastníctvo však netrestá.

Viac o kryptomenách v Indii:

 • Objem transakcií s kryptomenami sa napriek hrozbe zákazu zvyšuje. Podľa odhadov osem miliónov ľudí do nich investovalo 1,15 miliardy eur, oficiálna štatistika neexistuje.
 • Počet registrácií a príliv peňazí na miestnu kryptomenovú burzu Bitbns je 30-krát vyšší než pred rokom.
 • Jedna z najstarších búrz v Indii Unocoin získala v januári a vo februári napriek obavám zo zákazu 20-tisíc používateľov.
 • Vládny panel v roku 2019 odporučil až 10 rokov väzenia pre ľudí, ktorí budú ťažiť, vytvárať, držať, predávať, prevádzať, zbavovať sa, vydávať či obchodovať s kryptomenami.

Hodnota najznámejšej kryptomeny bitcoin cez víkend stúpla na rekordných 61 781,83 dolára. Počas dneška bitcoin stráca a obchoduje sa zhruba za 56-tisíc dolárov. (čtk, reuters)

Bitcoin sa na začiatku týždňa oslabil, jeho cena sa ustálila okolo 60 000 dolárov. Jedným z dôvodom poklesu mohla byť aj správa agentúry Reuters o snahe Indie zakázať digitálne aktíva.

Počas víkendu bitcoin opäť prelamoval rekordy, keď sa dostal až na dohľad k 62 000 dolárov. Podporili ho obavy z inflácie a nové stimuly v USA.

Cena najväčšej a najznámejšej kryptomeny v pondelok v skorom ázijskom obchodovaní padla na 58 956,90 dolára. V sobotu sa dostala na nové maximum 61 781,83 dolára.

Sprísňovanie regulácie a štátne zásahy sú mračno, ktoré visí nad bitcoinom po tom, čo ho tento rok podporili šéf Tesly Elon Musk alebo šéf Twitteru Jack Dorsey rovnako ako investiční giganti Goldman Sachs a BlackRock.

Cena bitcoinu sa tento rok už viac než zdvojnásobila, vlani sa zoštvornásobila.

„Investície zo strany inštitucionálnych investícií a firiem sa zvyšujú. Je to to, čo ja nazývam financializácia bitcoinu,“ uviedol hlavný devízový stratég Mizuho Securities Masafumi Yamamoto. „Stáva sa z neho aktívum, ktoré investori už nemôžu ignorovať.“

Víkendový nárast bitcoinu na nový rekord podporilo zvýšenie rizikového apetítu investorov na finančných trhoch po schválení balíka nových fiškálnych stimulov v USA v objeme 1,9 bilióna a jeho podpise prezidentom Joeom Bidenom. (tasr)

Bitcoin sa dnes prvý raz dostal nad cenu 60-tisíc dolárov. Dôvodom je optimizmus, že najväčšia a najznámejšia kryptomena získa širšiu akceptáciu.

Cena bitcoinu sa v sobotu popoludní dostala až na 60 012 USD. Bitcoin sa tak vrátil k rastu po oslabení na konci februára.

Profituje z dobrej nálady na trhoch, ktorú podporilo aj schválenie balíka fiškálnych stimulov v USA v objeme 1,9 bilióna USD.

Trhová kapitalizácia bitcoinu sa od utorka (9. 3.) opäť pohybuje nad hranicou 1 bilión USD. Prvýkrát ju bitcoin prekonal na niekoľko dní 19. februára, neskôr jeho trhová kapitalizácia opäť klesla pod túto hranicu.

Bitcoin si počas uplynulého roka polepšil približne o 1 000 %. Podporili ho signály rastúceho záujmu zo strany inštitucionálnych investorov rovnako ako špekulatívny dopyt.

Tesla zhodnotila investíciu do bitcoinu o jednu miliardu dolárov, odhaduje analytik firmy Wedbush Securities Daniel Ives. Podľa neho firma tento rok zarobí viac na bitcoine než z predaja elektromobilov.

Tesla tento mesiac informovala, že nakúpila bitcoiny za 1,5 miliardy dolárov. Urobila tak v januári, nezverejnila však presný dátum ani nákupnú cenu. Takisto nie je jasné, či medzitým časť investície nepredala.

Cena bitcoinu pokračuje v raste a lámaní rekordov. Stúpla nad 58-tisíc dolárov a od začiatku roka sa takmer zdvojnásobila.

Ako zarobila Tesla

Ives nevysvetlil svoju kalkuláciu. Podľa webovej stránky CoinDesk bola cena bitcoinu posledný januárový deň takmer 34 800 dolárov a 20. februára, keď analytik zverejnil odhad, presahovala 57-tisíc dolárov.

To znamená, že bitcoin sa približne za tri týždne posilnil o dve tretiny a zisk investície Tesly mohol dosiahnuť 975 miliónov dolárov. Pri započítaní pondelkového maxima nad 58-tisíc dolármi by prekonal 1 miliardu dolárov. (tasr, cnbc)

Väčšina finančných šéfov firiem neplánuje zaradiť bitcoin medzi podnikové aktíva, vyplýva z prieskumu spoločnosti Gartner. Viac ako štyri pätiny respondentov uviedli, že prílišné kolísanie kurzu kryptomeny predstavuje neprijateľné riziko

Gartner uskutočnil prieskum vo februári medzi 77 členmi finančnej exekutívy vrátane piatich desiatok finančných šéfov významných podnikov.

Iba 5 % respondentov uviedlo, že plánujú zaradiť bitcoin medzi podnikové aktíva ešte v tomto roku. Celkovo by bolo ochotných začleniť kryptomeny do finančnej stratégie podniku 16 % manažérov.

Čoho sa obávajú manažéri

Jednoznačne najčastejšou obavou finančných šéfov pri bitcoine je kolísanie kurzu. Často uvádzali aj averziu dozorných rád voči riziku či pomalé zavádzanie bitcoinu ako akceptovaného platidla, ďalej obavy z možných regulácii či nedostatok skúseností s kryptomenami.

Vyše dve tretiny respondentov by chceli vedieť, čo ostatní s bitcoinom skutočne robia. Radi by poznali aj jasné stanoviská regulátorov a lepšie chápali riziká spojené s držaním kryptomeny.

Z ďalších výsledkov prieskumu:

 • V postojoch a zámeroch vo veci držania bitcionu nebol zásadný rozdiel medzi menšími podnikmi s obratom do 1 miliardy dolárov a veľkými firmami.
 • Z technologického sektora očakáva držanie kryptomien polovica respondentov.
 • Menej naklonení bitcoinu boli členovia exekutív verejne neobchodovaných podnikov. Nákup a držanie zvažovalo 7 % z nich.

Cena bitcoinu dnes prvý raz prekonala hranicu 50-tisíc dolárov. Najznámejšia kryptomena od začiatku roka zdražela o viac ako 70 %, ukazujú záznamy na webe Coindesk.

Okolo 13.40 hod. sa bitcoin predával zhruba za 49 910 dolárov a za uplynulý deň pridával 4,4 %. Ako denné maximum server Coindesk uvádza 50 584,85 dolára.

Čo hýbe bitcoinom

Najvýraznejšie sa cena bitcoinu tento rok zvýšila po oznámení firmy Tesla, že nakúpila bitcoiny za 1,5 miliardy dolárov a začne digitálnu menu prijímať ako úhradu za elektromobily.

Po kroku Tesly začali bitcoin zahŕňať do portfólií aj niektorí veľkí hráči, ktorí sa predtým stavali ku kryptomenám skôr rezervovane. Začlenenie bitcoinu zvažujú napríklad investičné banky JPMorgan a Morgan Stanley. (čtk)

Cena bitcoinu sa vyšplhala na nový rekord nad 48-tisíc dolárov a za deň si pripísala vyše 20 %. K rastu výrazne prispieva krok Tesly, ktorá nakúpila bitcony za 1,5 miliardy dolárov a začne ich prijímať ako úhradu za autá.

Investori sa po oznámení Tesly domnievajú, že z bitcoinu sa stane bežné platidlo, ktoré začnú využívať firmy aj správcovia majetku.

Ako rastie bitcoin a súvisiace aktíva:

 • Pondelkový rast ceny bitcoinu bol najvýraznejší za viac ako tri roky. Dnes ráno cena stúpla nad 48 226 dolárov.
 • Bitcoin od začiatku roka spevnel o viac ako 60 %, za minulý rok jeho cena stúpla o 300 %.
 • Silný rast vykazujú aj akcie firiem, ktoré poskytujú obchodné platformy pre bitcoin a technológiu na ťažbu kryptomien, najmä v Číne, Južnej Kórei a Austrálii. Darí sa aj veľkým výrobcom počítačových čipov, ako je SK Hynix.

Investície do kryptomien

Prílev investícií do kryptomenových fondov len za minulý týždeň dosiahol 245 miliónov dolárov, pričom 80 % tejto sumy išlo do nákupu meny ethereum. Dôvodom je pripravovaný začiatok obchodovania s termínovanými kontraktmi na túto menu na burze CME v Chicagu.

Celkový prílev peňazí do tohto segmentu od začiatku roka dosiahol 2,4 miliardy dolárov, objem kryptoaktív v správe stúpol na rekordných 37,6 miliardy dolárov. Za minulý rok celkový prílev peňazí do segmentu dosiahol 6,7 miliardy dolárov. (čtk, reuters)

Tesla oznámila, že investovala do bitcoinu 1,5 miliardy dolárov. Zároveň uviedla, že ponúkne možnosť platiť za jej elektromobily a ďalšie výrobky touto digitálnou menou. Bitcoin v reakcii stúpol o 14 % na rekord takmer 44-tisíc dolárov.

Tesla uviedla, že rozhodnutie je súčasťou jej širšej firemnej investičnej politiky. Cieľom tohto kroku má byť diverzifikovať a maximalizovať návratnosť hotovosti. Zdôraznila, že má v úmysle získavať a držať digitálne aktíva.

Ako sa hýbe bitcoin

Spoluzakladateľ Tesly Elon Musk sa postaral o rast bitcoinu už koncom januára, keď na svoj twitterový účet umiestnil hashtag #Bitcoin so zašifrovaným komentárom. Najväčšia digitálna mena následne pridala 20 %.

Od začiatku roka sa bitcoin posilnil o takmer polovicu, vlani jeho hodnota stúpla o 300 %. Dnes zdražujú aj menej rozšírené kryptomeny ako ethereum alebo XRP, ktoré majú tendenciu nasledovať bitcoin. (čtk, bloomberg, reuters, ft)

Hodnota bitcoinu na burze Bitstamp sa dnes zvýšila o 20 % na približne 38-tisíc dolárov. Podľa analytikov k tomu prispel Elon Musk, keď na svoj twitterový účet umiestnil hashtag #bitcoin so zašifrovaným komentárom.

Šéf Tesly v posledných dňoch komentoval na Twitteri viaceré finančné aktíva. Vyjadril sa napríklad k prudkému rastu ceny akcií GameStop. Pripisuje sa mu aj skokový rast kurzu digitálnej meny dogecoin, keď na Twitter umiestnil obrázok psieho časopisu. Na logu tejto meny je tiež pes.

Silné výkyvy výmenného kurzu nebývajú pri digitálnych menách nezvyčajné. Také prudké pohyby v takom krátkom čase ako dnes však nie sú bežné.

Bitcoin sa v minulom roku dramaticky posilnil a na začiatku tohto roka vzrástol na rekord 42-tisíc dolárov. Po ochabnutí eufórie výrazne stratil. (čtk, bloomberg)

Hodnota bitcoinu sa dnes prepadla pod 30-tisíc dolárov a mieri k najväčšiemu týždennému poklesu od septembra. Na rekordnom maxime bola kryptomena pred dvomi týždňami. Investori sa obávajú možnej regulácie.

Pri ázijskom obchodovaní sa bitcoin prepadol o viac ako 5 % na takmer trojtýždňové minimum 28 800 dolárov, neskôr sa vrátil nad 30-tisíc dolárov. Tento týždeň stráca zhruba 11 %, čo je najviac od septembra.

Čo hovorí analytik

Analytik firmy IG Markets Kyle Rodda uviedol, že je ťažké hľadať logické vysvetlenie vývoja pri aktíve, ktoré je také neefektívne a nezrelé ako bitcoin. Súčasný vývoj je však podľa neho určite obratom v pohybe.

„Stádo sa na to pravdepodobne pozrelo a pomyslelo si, že to vypadá desivo a strašidelne a teraz je čas na predaj,“ vyhlásil Rodda. Niektorí analytici varujú, že trvalý pokles bitcoinu pod úroveň 30-tisíc dolárov by mohol znamenať ďalšie straty.

Volanie po regulácii

Bitcoin sa v súčasnosti obchoduje zhruba 20 % pod rekordným maximom 42-tisíc dolárov. Stráca pôdu pod nohami v dôsledku rastúcich obáv, že je jednou z mnohých cenových bublín, a pretože regulátory čoraz viac zameriavajú svoju pozornosť na kryptomeny.

Kandidátka na ministerku financií USA Janet Yellenová vyjadrila obavy, že kryptomeny sa môžu používať na financovanie nelegálnych aktivít. Šéfka ECB Christine Lagardová minulý týždeň vyzvala na globálnu reguláciu bitcoinu. (čtk, reuters)

Cena bitcoinu dnes klesla o desatinu a dostala sa pod 32-tisíc dolárov. Kryptomena sa ešte viac vzdialila od rekordu z 8. januára, keď sa jej cena priblížila k 42-tisíc USD. Investori sa obávajú regulácie zo strany novej americkej vlády.

Agentúra Reuters v súvislosti s poklesom ceny poukazuje na silnejúce obavy z toho, že bitcoin je jednou z bublín finančného trhu.

Nastupujúca americká ministerka financií Janet Yellenová povedala, že kryptomeny sa môžu využívať na nezákonné činnosti. Na ich reguláciu vyzývala z tých istých dôvodov už v roku 2014 z pozície šéfky centrálnej banky Fed.

Podľa Josepha Edwardsa z maklérskej firmy Enigma Securities mali poznámky Yellenovej zásadný vplyv na bitcoin. Prepad jeho ceny považuje analytik za dočasný. Podľa neho nie je jasné, ako a či vôbec americká vláda zakročí proti kryptomenám.

Varovanie z Británie

Britský úrad FCA minulý týždeň varoval, aby ľudia, ktorí nakupujú kryptomeny, boli pripravení na výrazné straty a aj na to, že môžu prísť o všetko.

Bitcoiny a ďalšie kryptomeny, napríklad na rozdiel od akcií, nie sú v Británii a ďalších krajinách poistené. (čtk, reuters)

Po prudkom raste klesla cena bitcoinu za tri dni o viac než pätinu. Ešte v piatok vzrástla cena kryptomeny na nový rekord takmer 42 000 dolárov. V pondelok to bolo už len približne 32 000 dolárov.

Podľa analytikov sa však po dlhotrvajúcom prudkom raste dal pokles očakávať. Ako uviedli analytici z Bank of America, prudký rast ceny bitcoinu bol podstatne výraznejší než v prípade iných, „notoricky známych mánií“ posledných desaťročí, napríklad zlata v 70. rokoch 20. storočia či nehnuteľností po roku 2000.

Podľa analytika v AvaTrade Naeema Aslama tak pokles predstavuje „zdravú korekciu“. Aj napriek poklesu je však cena bitcoinu stále vyššia než na začiatku roka a nepomerne vyššia než začiatkom roka 2020. (tasr, cnn)

Cena bitcoinu by sa mohla v dlhodobejšom horizonte vyšplhať až na 146 000 dolárov, uviedli analytici americkej investičnej banky JP Morgan. V súčasnosti stojí bitcoin asi 30 000 dolárov, jeho cena sa za dva týždne zvýšila o 50 %.

Podľa analytikov JP Morgan môže cena bitcoinu vzrásť na spomínanú hodnotu vtedy, ak si u investorov vybuduje pozíciu bezpečného útočiska v období neistoty.

V pondelok dosiahol denný objem obchodov všetkých kryptomien rekordných 68,3 miliardy dolárov, uviedla s odkazom na prieskumy agentúra Reuters.

Záujem o bitcoin sa v poslednom čase citeľne zvyšuje. Jeho cena sa za uplynulých šesť mesiacov viac než strojnásobila a minulý víkend stúpla na rekordných 34 800 dolárov. Niektorí investori považujú bitcoin za ochranu proti inflácii a za alternatívu k oslabujúcemu sa doláru, poznamenala agentúra Reuters. (čtk)

Cena bitcoinu prekonala hranicu 30-tisíc dolárov. Za rok sa cena kryptomeny zvýšila o vyše 300 percent. Bitcoin v poslednom čase ťaží najmä z dopytu zo strany väčších investorov, výrazne mu pomáha aj politika centrálnych bánk a tlač ďalších peňazí na boj proti pandémii. (čtk, dpa)

Bitcoin má nové rekordy, za rok stúpol viac ako trojnásobne

Bitcoin má nové rekordy, za rok stúpol na trojnásobok. Investiční poradcovia napriek tomu neodporúčajú kryptomenu nakupovať. „Je to pyramídová hra, takže s čiernym Petrom počíta každý špekulant, avšak nie v najbližších týždňoch,“ hovorí šéf investičnej spoločnosti EIC Roman Scherhaufer.

S&P Dow Jones Indices začne na budúci rok zostavovať indexy pre kryptomeny. Stane sa tak ďalšou finančnou firmou v oblasti digitálnych mien, v súčasnosti je známa najmä vďaka svojim akciovým indexom S&P 500 a Dow Jones.

Na zostavovanie kryptomenových indexov bude podnik využívať dáta spoločnosti Lukka, ktoré pokrývajú vyše 550 najobchodovanejších kryptomien. Obe firmy dúfajú, že nové indexy zjednodušia investície do kryptomien a pomôžu znížiť riziko na kolísavom a špekulatívnom trhu s nimi.

„Pretože sa digitálne aktíva ako kryptomeny stávajú rýchle sa rozvíjajúcou triedou aktív, nastáva pravý čas na nezávislé, spoľahlivé a používateľsky prívetivé indexy,“ povedal Peter Roffman z S&P Dow Jones Indices.

Firma informuje o plánoch zostavovania indexov v období, keď sa hodnota bitcoinu vyšplhala na nové maximum v blízkosti 20-tisíc dolárov. Dnes sa pohybuje okolo 19 300 dolárov a od začiatku roka vykazuje nárast približne o 170 %.

Kryptomeny existujú viac ako 10 rokov, výraznejší záujem medzi veľkými finančnými firmami však vzbudili až v posledných rokoch. Niektoré veľké burzy napríklad začali obchodovať s finančnými derivátmi založenými na bitcoinoch. (čtk, reuters)

Cena bitcoinu sa v noci znova extrémne rýchlo menila oboma smermi. Najprv vyskočila nad 13800 dolárov, aby behom pár minút klesla pod 12-tisíc, a vzápätí sa vrátila k úrovni 13-tisíc dolárov.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať