Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Cestovný ruch

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dotačnú schému pre cestovný ruch v koronakríze. Odobrila aj zníženie cestnej dane autodopravcom, kompenzácie pre letiskové spoločnosti a ďalšie ekonomické novely.

Schému pomoci pre cestovný ruch organizuje ministerstvo dopravy, parlament ju schvaľoval v zrýchlenom režime. Počíta s finančným príspevkom pri poklese tržieb o viac ako 40 %. Potrebuje ešte súhlas Európskej komisie.

Podpísané novely a zákony

(tasr, e)

Lyžiarske strediská nie sú zatvorené, zákulisná dohoda týkajúca sa ich otvorenia neexistuje. Uviedol to pred rokovaním vlády minister dopravy Andrej Doležal (nominat Sme rodina).

„Žiadna dohoda v zákulisí neexistuje. Je na svojvôli toho-ktorého lyžiarskeho strediska, či začne zasnežovať, či otvorí, či pozve na otvorenie (sezóny). Status quo je taký, že (lyžiarske) strediská zatvorené nie sú,“ povedal Doležal na otázku, či neexistuje zákulisná dohoda, pretože strediská pozývajú ľudí napriek pandémii na lyžiarsku sezónu.

Na všetky otázky týkajúce sa stredísk podľa neho odpovie krízový štáb a pandemická komisia, ktoré túto otázku určite budú prerokovávať. „My sme si svoju domácu úlohu za cestovný ruch ako ministerstvo dopravy spravili. Nerobíme nič neštandardné, zatiaľ sme veľmi korektní a verím, že budú korektní aj koaliční partneri, keď o otázke (cestovného ruchu) budeme diskutovať,“ dodal Doležal.

V Poľsku budú počas zimnej sezóny a za prísnych hygienických opatrení fungovať vleky a lanovky. Hotely a penzióny však zostanú zatiaľ zatvorené, oznámil vicepremiér Gowin, ktorý sa na tom dohodol s hlavným hygienikom a prevádzkovateľmi vlekov. (čtk)

Talianska vláda chce nechať počas vianočných sviatkov zatvorené alpské lyžiarske strediská. Zároveň oslovila ďalšie štáty regiónu, aby zaviedli podobné pravidlá.

„S (nemeckou kancelárkou) Merkelovou a (francúzskym prezidentom) Macronom pracujeme na spoločných európskych pravidlách,“ povedal taliansky premiér Giuseppe Conte.

Podľa neho znamenajú zimné prázdniny v horách výrazné riziko šírenie nákazy koronavírusom. A to aj za predpokladu, že budú na zjazdovkách aj vlekoch platiť prísne hygienické pravidlá. (ansa, čtk)

Minister dopravy Doležal chce zabrániť, aby sa slovenskí lyžiari presunuli do Rakúska alebo Talianska. Detaily plánu zatiaľ nezverejnil, aby ich najskôr mohli posúdiť pandemická komisia a ústredný krízový štáb.

Hotely na Slovensku zatiaľ hlásia minimálne rezervácie na zimnú sezónu. Hlavným dôvodom je absencia informácií a obava hostí, či zariadenia budú smieť fungovať a za akých podmienok.

„Videli sme aj pri otváraní ekonomiky počas prvej vlny, že hotely začali hostia navštevovať až v momente, keď sme smeli otvoriť bazény, wellness centrá, akvaparky. Bez týchto služieb je dopyt zo strany hostí minimálny. To isté platí v prípade lyžiarskych stredísk,“ zdôraznil prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák.

Podľa neho je potrebné dať jasný signál a informáciu, aké budú podmienky na zimnú sezónu. Podotkol, že až potom ľudia začnú plánovať dovolenku na Slovensku – inak si ju začnú plánovať v okolitých krajinách.

Harbuľák verí, že táto zimná sezóna na Slovensku bude dobrá za predpokladu, že bude možné poskytovať služby domácim a ideálne aj zahraničným turistom. „Nepripúšťame si, že by zimná sezóna nebola. Tisíce podnikateľov a zamestnávateľov v cestovnom ruchu by už ďalšie mesiace bez turistov a návštevníkov nedokázali prežiť,“ upozornil.

Zväz komunikuje so zástupcami ministerstva dopravy o tom, ako budú smieť fungovať zariadenia počas zimnej sezóny. „Pripravili sme návrhy scenára fungovania služieb počnúc reštauráciami cez hotely, penzióny, kúpele, akvaparky, lyžiarske strediská až po hromadné podujatia,“ priblížil prezident ZCR.

Návrh podľa neho konzultovali s odborníkmi v oblasti hygieny a epidemiológie a následne ho predstavili Úradu verejného zdravotníctva SR. „Verím, že táto naša snaha vyústi do prípravy plánu, respektíve scenárov a podmienok, podľa ktorých budeme môcť fungovať,“ dodal Harbuľák. (tasr)

Ak letná lyžiarska hala na Donovaloch uspeje pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, minister Ján Budaj hovorí, že ju nebude politicky blokovať. Ministerstvo životného prostredia prebralo konanie týkajúce sa tohto projektu, petíciu proti nemu podpísalo 23-tisíc ľudí.

Čo hovorí minister

  • Posudzovanie EIA je podľa Budaja veľmi prísne odborná práca. „Ak oddelenie posúdi, že táto lyžiarska hala sa upravila, zmenila a prispôsobila, že nemá vážne dosahy na životné prostredie, tak také stanovisko určite vyjde a ja ho nebudem politicky blokovať,“ uviedol minister.
  • Donovaly považuje Budaj za komercionalizované a majú podľa neho ďaleko od divokej prírody. Lyžiarska hala by však mala mať viac ako 500 parkovacích miest a podľa Budaja by to bol priveľký zásah áut do tejto lokality.
  • Ak výstavba haly dostala „pečiatky na povolenie“ od okresného úradu, treba sa podľa Budaja pozrieť na to, či sa v tomto oddelení rešpektovali zákony. (tasr, e)

Lyžiarske strediská v Jasnej a V. Tatrách navrhujú vytvoriť pracoviská na bezplatné antigénové testovanie v rezortoch a turistických regiónoch. Testovacie body by mali vzniknúť na Liptove, vo Vysokých Tatrách i na Horehroní.

Strediská chcú spojiť sily so štátom, samosprávami a partnermi v regiónoch, aby dosiahli maximálnu bezpečnosť pre lyžiarov,  informoval Marián Galajda zo spoločnosti TMR.

„Už niekoľko mesiacov sa na začiatok zimy pripravujeme nielen po technickej stránke, ale aj po stránke preventívnych opatrení. Okrem inštalácie antibakteriálnych polepov, nových dezinfekčných zariadení či prípravy špeciálnych nástupných koridorov sme pripravení zapojiť sa aj do bezplatného antigénového testovania. Vyžaduje to však úzku spoluprácu v regióne, pretože turista využíva viacero služieb v celom údolí,“ uviedol riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

Testovacie body by tak mali vzniknúť v regiónoch Liptov, vo Vysokých Tatrách i na Horehroní. „V súčinnosti so štátom, samosprávami, oblastnými organizáciami cestovného ruchu, ako aj ďalšími subjektmi cestovného ruchu by sme vedeli vytvoriť systém pre bezpečnú lyžiarsku dovolenku. Takéto testovacie body by mali fungovať zrejme v každodennej prevádzke a slúžiť na svoj účel vždy na obdobie, keď si to situácia bude vyžadovať, respektíve po dohode s hygienikmi,“ načrtol riaditeľ lyžiarskeho strediska Jasná Igor Mráz.

Podľa neho by tým dosiahli, že sa v turistických regiónoch budú pohybovať ľudia s negatívnym testom na nový koronavírus.

Prevádzkovateľ horských stredísk a hotelovej siete pripomína, že zavedenie testovania a kontroly platných certifikátov by muselo fungovať i pre ubytovaných hostí v celom regióne. „Chceme týmto vyzvať premiéra na aktívnu diskusiu a hľadanie riešenia pre turistické regióny a lyžiarske strediská. Lyžiarska sezóna sa začína o tri týždne, už začiatkom decembra, a tisíce ľudí zamestnaných v cestovnom ruchu potrebujú poznať riešenie,“ doplnil predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj. (tasr)

Ministerstvo dopravy dokončuje semafor, podľa ktorého by mohli v zime fungovať zariadenia cestovného ruchu. Podmienkou však je, že to dovolí pandemická situácia a nebudú prísnejšie celoplošné opatrenia.

„Nevieme, aká bude sezóna, ale ak to situácia dovolí a na vláde alebo v rámci krízového štábu povolíme celoplošné opatrenia, už chceme mať regionálne opatrenia na stole a v praxi vyčistené a schválené, aby mohli prísť do platnosti. Čiže nechytať to za chvost, ale byť pripravení,“ povedal minister dopravy Andrej Doležal v živom vysielaní na Facebooku.

Štátna tajomníčka na ministerstve dopravy Katarína Bruncková priblížila, že semafor by mohol fungovať na regionálnom základe.

„Ak mám, zjednodušene povedané, lyžiarske stredisko v nejakom okrese, ktorý je z dôvodu pandemickej situácie červený, tak tieto opatrenia, ktoré musí hotel, reštaurácia alebo lanovka realizovať, sú prísnejšie ako napríklad pri wellness centre, ktoré je niekde v zelenom okrese, tam miera týchto opatrení podľa semaforu bude samozrejme nižšia,“ povedala Bruncková.

Podľa Brunckovej prebiehajú finálne úpravy na semafore. „V komunikácii s úradom verejného zdravotníctva aj s ministerstvom zdravotníctva, konkrétne s inštitútom zdravotníckych analýz, sa snažíme dospieť k finálnej verzii, ktorú predložíme následne na pandemickú komisiu a na ústredný krízový štáb,“ povedala Bruncková.

V utorok debatoval so zástupcami cestovného ruchu premiér Igor Matovič. Navrhol zariadeniam cestovného ruchu a ďalším opakované komunitné testovanie.

Doležal stretnutie podnikateľov na premiérskej úrovni uvítal, jeho výsledky nehodnotil. Povedal, že na toto stretnutie pozvánku nedostal, ale je presvedčený, že o tom diskusia aj na úrovni vlády ešte bude.

„Bolo avizované, že tento štvrtok by sa malo konať ešte ďalšie rokovanie so zástupcami cestovného ruchu. Verím tomu, že na toto stretnutie budeme prizvaní aj my, nakoľko so zástupcami cestovného ruchu komunikujeme v podstate na online báze,“ dodala Bruncková.

Bardejovské kúpele fungujú v špeciálnom režime, klienti sa musia pri príchode preukázať certifikátom o negatívnom výsledku testu, ktorý nie je starší ako sedem dní. Klienti, ktorí nastúpia od 16. novembra, absolvujú testovanie v kúpeľoch.

Klient je po príchode nasmerovaný do jedného z hotelov, kde sa musí preukázať spomenutým výsledkom testu alebo certifikátom.

„Nasleduje meranie teploty a vypísanie dotazníka. Klient môže vstupovať do objektov len samostatne, bez sprievodu inej osoby. Prijímať návštevy je aj v prípade negatívneho testu v interiéri zakázané. Ak klient prejde vstupným filtrom, pokračuje na recepciu hotela, kde má ubytovanie, a je nasmerovaný k ošetrujúcemu lekárovi na vstupnú prehliadku,“ vysvetlila riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.

Počas celého pobytu v kúpeľoch v interiéri aj exteriéri musí mať podľa jej slov každý ochranné rúško alebo ináč chránené horné dýchacie cesty a pri vstupe do každej budovy použiť dezinfekciu.

„V prípade, že sa u niekoho prejavia známky ochorenia, je potrebné okamžite navštíviť zdravotnú sestru, prípadne lekára a informovať ich o tom,“ doplnila Šatanková s tým, že táto povinnosť sa týka aj zamestnancov.

Ako povedala, len viac ako dva mesiace v lete trvala prevádzka Bardejovských kúpeľov bez obmedzení, v plnom režime a s naplnenými kapacitami. „Nástup druhej vlny koronavírusu a opatrenia hygienikov tento sľubný letný rozbeh pribrzdili a priniesli podnikateľskú neistotu,“ dodala Šatanková. (tasr)

Podnikatelia v cestovnom ruchu potrebujú urgentne vedieť, aký je ďalší plán vlády týkajúci sa obmedzení a opatrení. Uviedla to Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska s tým, že súčasné kompenzácie pre ich sektor sú nedostatočné.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v nedeľu v diskusnej relácii Na telo v TV Markíza uviedol, že nie je pravdepodobné, že by sa pri súčasnom vývoji pandémie do konca roka otvorili kaviarne či reštaurácie.

„To, čo v týchto dňoch potrebujeme urgentne vedieť, je, aký je ďalší plán týkajúci sa obmedzení a opatrení. Kedy a ako budú fungovať reštaurácie, doplnkové služby v hoteloch, bez ktorých nebudú mať hostí? Či budú v zime môcť fungovať lyžiarske strediská? Tieto otázky potrebujeme mať zodpovedané čo najskôr,“ uviedol generálny manažér asociácie Marek Harbuľák.

Podľa asociácie je možné plán scenárov v závislosti od pandemického vývoja pripraviť po vzore z iných krajín. „Ak podnikatelia v cestovnom ruchu – a je jedno, či z gastrosegmentu, ubytovania alebo iných služieb – nebudú vedieť, s čím môžu počítať, bude pokračovať prepúšťanie a zatváranie podnikov,“ avizoval Harbuľák.

Asociácia navyše upozorňuje na nedostatočnú pomoc zo strany štátu. „Pri absolútnom poklese tržieb, ktorý je spôsobený obmedzeniami poskytovania služieb, sú súčasné kompenzácie pre gastrosektor, ale aj ubytovacie zariadenia nedostatočné. Takmer pri 100 % poklese tržieb nie je ani rozšírená prvá pomoc plus dostatočná na udržanie zamestnanosti. Jednoducho povedané, títo zamestnávatelia už v druhej vlne nemajú zdroje na to, aby zaplatili zvyšných 20 %,“ dodal Harbuľák. (tasr)

Z bratislavského letiska sa bude od 18. decembra lietať do egyptskej Hurgady. Pravidelné lety leteckej spoločnosti Air Cairo sú plánované do 26. marca 2021 raz týždenne, a to v piatok.

„Letenky na priame lety z Bratislavy do dovolenkového letoviska Hurgada v Egypte si môžu záujemcovia rezervovať priamo cez rezervačný formulár na webovej stránke www.aircairo.sk za ceny od 134 eur za jednosmernú letenku (bez manipulačného poplatku) alebo sa môžu informovať o možnostiach letov v cestovných kanceláriách,“ informovala Monika Balogová v zastúpení dopravcu Air Cairo.

Letisko informuje, že cestujúci do gubernií Južný Sinaj, Červené more, Luxor a Asuán sú oslobodení od poplatkov za vydávanie turistických víz do 30. apríla 2021. Aj pre dovolenkárov v Hurgade teda platí bezvízový vstup do krajiny, ak sa preukážu hotelovým voucherom.

Aké pravidlá platia:

  • od septembra je podmienkou vstupu do Egypta pre všetkých cestujúcich s výnimkou detí do 6 rokov povinnosť predložiť negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín,
  • test je možné absolvovať aj na letisku po prílete do Hurgady za poplatok 30 USD (je potrebná fotokópia pasu), následne treba zotrvať v karanténe v hoteli do získania negatívneho výsledku, ktorý by mal byť známy maximálne do 48 hodín.

Vo Vysokých Tatrách a v Jasnej cez víkend opäť spustia lanovky, v prevádzke budú v Tatranskej Lomnici a na Chopku z južnej i severnej strany. Okrem toho budú k dispozícii aj vybrané hotely v oboch strediskách.

Informoval o tom komunikačný manažér spoločnosti Tatry mountain resort (TMR) Marián Galajda.

Horské strediská uzavrel prevádzkovateľ 25. októbra v snahe zvýšiť dosah prijatých preventívnych opatrení. „Lanovky aj hotely sme uzavreli z vlastnej iniciatívy s tým, že sme avizovali opätovné sprístupnenie služieb podľa vývoja situácie, pravdepodobne o dva týždne. Ten čas je tu a zatiaľ aspoň na víkendy sme pripravení bezpečne obslúžiť návštevníkov, ktorí sa vyberú za relaxom do hôr,“ uviedol riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

V sobotu a nedeľu budú k dispozícii lanovky v Tatranskej Lomnici vrátane tej na Lomnický štít, ktorá bude podľa slov obchodného manažéra strediska Lukáša Brodanského premávať s obmedzením kapacity na desať osôb.

„V Jasnej budú v sobotu a nedeľu v prevádzke lanovky na severe v línii Biela Púť – Koliesko – Priehyba – Chopok, na juhu Krupová – Kosodrevina – Chopok,“ doplnila obchodná manažérka stredísk TMR na Liptove Jana Kňavová.

Horské strediská sa pripravujú aj na budúci víkend. Vo Vysokých Tatrách budú v prevádzke podľa Galajdu okrem lanoviek v Tatranskej Lomnici aj lanovky v Starom Smokovci a na Štrbskom Plese, v Jasnej línie z juhu i zo severu. (tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať