Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Cestovný ruch

Chorvátsko chce ešte pred letnou sezónou urýchlene zaočkovať zamestnancov v oblasti cestovného ruchu. V polovici apríla sa začína očkovanie zamestnancov, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s hosťami.

Uviedol to chorvátsky denník Jutarnji List s odvolaním sa na plány vlády. Podľa správy denníka má očkovanie zamestnancov v oblasti cestovného ruchu absolútnu prioritu, ktorá má umožniť štart turistickej sezóny.

Po tom, čo boli zaočkovaní ľudia nad 65 rokov a chronicky chorí, prídu na rad zamestnanci v cestovnom ruchu, uviedol denník.

Najprv by sa mali zaočkovať zamestnanci hotelov a kempov, prevádzkovatelia súkromného ubytovania, rovnako ako zamestnanci barov a reštaurácií, potom by mal prísť na rad administratívny personál.

Podľa ministerky cestového ruchu Nikoliny Brnjacovej by sa malo zaočkovať okolo 68-tisíc zamestnancov v cestovnom ruchu. V tom však nie sú započítaní sezónni zamestnanci.

Ministerka je podľa predchádzajúcich vyjadrení optimistická, pokiaľ ide o blížiacu sa letnú sezónu. V prípade dobrej epidemiologickej situácie počíta s lepšími číslami ako vlani, pričom uviedla, že s rokom 2020 bola „relatívne spokojná“.

V minulom roku klesol počet návštevníkov Chorvátska v porovnaní s rekordným rokom 2019 o 64 %. Príjmy odvetvia generované zahraničnými turistami medziročne padli o 54 % na 4,8 miliardy eur. (tasr)

Maltská vláda chce prilákať v lete turistov na vreckové. Najväčší príspevok, 200 eur na osobu, dostanú turisti, ktorí si objednajú aspoň trojdenný pobyt v 5-hviezdičkovom hoteli. Cestovný ruch tvoril 27 % výkonu maltskej ekonomiky.

Rozpočet programu je obmedzený. Hotely sa musia do vládneho programu prihlásiť a vreckové budú spolufinancovať. Vláda na program vyhradila zatiaľ 3,5 milióna eur a nie je jasné, či rozpočet po vyčerpaní peňazí zvýši.

  • Program počíta aj s príspevkom 150 eur pre turistov ubytovaných v 4-hviezdičkovom hoteli a 100 eur v 3-hviezdičkovom.
  • Podporu dostanú len návštevníci, ktorí si naplánujú pobyt od 1. júna.
  • 10-percentný bonus vyplatia turistom, ktorí sa rozhodnú ubytovať mimo hlavného ostrova.

V roku 2019 navštívilo súostrovie 2,7 milióna cestujúcich, vlani sa však turizmus prepadol o 80 %. Vláda podobne ako dalšie štáty na juhu Európy podporuje zavedenie očkovacích certifikátov EÚ. Nalákať chce však aj turistov z Británie, ktorí tvoria tretiu najväčšiu skupinu zahraničných návštevníkov.

Úrady poukazujú na to, že vyše 40 % obyvateľov Malty dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19, čo je jeden z najvyšších údajov v EÚ. (čtk)

Výzva na čerpanie navýšeného balíku pomoci pre cestovný ruch by mohla byť vyhlásená na budúci týždeň, povedal generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu ministerstva dopravy Radúz Dula. „Čakali sme, kým to schváli vláda, poslali sme požiadavku na ministerstvo financií,“ povedal.

V stredu po ohlásení vyššej pomoci minister dopravy Andrej Doležal povedal, že by výzva mohla byť vyhlásená do konca tohto týždňa.

Podľa Dulu je ministerstvo pripravené vyhlásiť výzvu, keď dostane peniaze. „Očakávame, že by to mohlo byť budúci týždeň,“ dodal Dula v online diskusii, ktorú organizovala iniciatíva Stále máme chuť. Tá zastrešuje 14 organizácií z oblasti cestovného ruchu.

Vo výzve sa navýši pomoc podnikateľom v cestovnom ruchu o 120 miliónov eur. Je určená tým podnikateľom, ktorým klesli tržby najmenej o 40 percent. Najvyšší možný príspevok je 10 % výpadku.

Podnikatelia však stále viac spomínajú odškodňovací zákon. „Naša spoločnosť využila všetky pomoci od štátu, za čo veľmi ďakujeme, ale keby sme si nezobrali covidový úver a kontokorentný úver, tak by sme už boli určite zatvorení a možno aj exekvovaní. Ako svetielko na konci tunela vidím štátom sľubovaný odškodňovací zákon,“ povedal Tibor Kuklovský z Plzeňky Malacká a Plzeňskej hodovne.

Marek Harbuľák z Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska upozornil, že pre podniky z oblasti cestovného ruchu môže byť čerpanie z odškodňovacieho programu problematické.

„Neviem presne, či nebudeme možno v nejakom konflikte s už existujúcou pomocou ministerstva dopravy, pretože tá takisto slúži na pokrytie nekrytých fixných nákladov. Odškodňovací zákon, ak ho dobre vnímam, by mal robiť de facto to isté,“ povedal Harbuľák.

Dula to vidí podobne. „Nepoznám úplne ten konštrukt, aký používa ministerstvo hospodárstva, a ešte menej to, čo hodlá použiť ministerstvo financií, ale nevidím tam úplne priestor pre prevádzky z cestovného ruchu, že by mohli požiadať znova o podporu na ten istý čas alebo na tie isté náklady, ktoré už raz boli podporené schémou pomoci de minimis v oblasti cestovného ruchu,“ dodal Dula.

Minister dopravy Andrej Doležal považuje malých aj veľkých podnikateľov v cestovnom ruchu za rovnako dôležitých, aj keď väčší zatiaľ nečerpajú špeciálnu pomoc. „Veľkí sú podstatní aj z toho hľadiska, že sú najväčšími zamestnávateľmi v cestovnom ruchu,“ povedal v rádiu Expres.

Aktuálna schéma pre cestovný ruch ráta s pomocou do 200-tisíc eur na jeden subjekt. Väčší podnikatelia si tak zatiaľ žiadosti nepodávajú a nezmení sa to ani po ohlásenom zvýšení balíka pomoci o 120 miliónov eur. Aj ten je totiž určený na pomoc do 200-tisíc eur.

Väčšiu schému ešte neschválila Európska komisia. „Budem pozorne čakať najbližšie dni – týždne, kedy nám Komisia schváli aj veľkú schému, lebo chceme, aby prežili najmä tí veľkí,“ dodal Doležal.

Väčšia schéma pomoci má mať horný limit do 10 miliónov eur. Podľa Doležala by sa k tejto hranici mohol blížiť jeden podnik v cestovnom ruchu. „Je to asi najväčší podnik v cestovnom ruchu, ktorý je na Slovensku,“ tvrdí minister.

Pripomenul, že neskôr bude legitímna debata aj o tom, ako reštartovať odvetvie cestovného ruchu. Doležal si vie predstaviť  „čokoľvek od voucherov na naštartovanie spotreby až po bezúročné úvery“.

Globálna letecká preprava cestujúcich vo februári medziročne klesla o 89 %. Znova pribudli protipandemické opatrenia a letecké odvetvie nejaví známky oživenia, uviedol nový šéf Medzinárodného združenia pre leteckú dopravu (IATA) Willie Walsh.

Regulačné úrady vyzval, aby zakročili proti monopolnému určovaniu cien letiskami a ďalšími dodávateľmi. Dodal, že si zachováva optimizmus, pokiaľ ide o letnú sezónu, a dúfa, že druhý polrok bude pre letecké odvetvie pozitívnejší než prvý. (čtk)

Asociácia hotelov a reštaurácií privítala doplnenie ďalších 120 miliónov eur do pomoci pre cestovný ruch. Očakáva tiež postupné otváranie prevádzok „s ohľadom na vývoj pandémie“ a pri dodržiavaní opatrení.

Rozšírenie 100-miliónovej pomoci o ďalších 120 miliónov eur ohlásili dnes koaliční politici. Limit na jedného podnikateľa zostáva 200-tisíc eur, pretože väčšia pomoc zatiaľ podľa ministra dopravy Andreja Doležala nie je schválená Európskou komisiou.

Asociácia tvrdí, že ani v menšej schéme do 200-tisíc eur sa stále nepodarilo pomôcť všetkým právoplatným žiadateľom. „Naďalej však očakávame, že po schválení tzv. veľkej schémy pomoci Európskou komisiou, vláda dofinancuje aj tieto kompenzácie pre podniky,“ doplnila asociácia.

Pomoc pre cestovný ruch sa zväčší o 120 miliónov eur, podnikatelia môžu žiadať peniaze za ďalšie mesiace

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vláda ohlásila rozšírenie pomoci pre cestovný ruch zasiahnutý koronakrízou o ďalších 120 miliónov eur, vlani v lete už preň vyčlenila 100 miliónov eur. Sektor cestovného ruchu je najviac zasiahnutý pandémiou, povedal premiér Eduard Heger.

Heger, Matovič, Kollár a Doležal budú mať o 12.00 h tlačovku na tému „Ďalšia pomoc pre gastro a cestovný ruch“.

Spoločnosť Flydubai očakáva, že do konca prvého júnového týždňa bude mať v prevádzke všetkých 14 lietadiel Boeing 737 MAX. Už vo štvrtok plánuje obnoviť lety 737 MAX do Pakistanu.

Aerolínie Flydubai pripravili a vyčistili päť lietadiel, aby ich po dvoch rokoch od uzemnenia vrátili na oblohu. Regulačné úrady na celom svete v marci 2019 uzemnili lietadlá 737 MAX po dvoch smrteľných nehodách v Indonézii a Etiópii.

Úrad pre letectvo v Spojených arabských emirátoch zrušil zákaz letov vo februári 2021 po tom, ako americký Federálny úrad pre letectvo povolil ich návrat na oblohu.

Flydubai uviedol, že 12 krajín, do ktorých lieta, ešte neschválilo návrat tohto typu lietadla do prevádzky vrátane Ruska a Indie. Nasadí ich preto len na lety do krajín, ktoré už zákaz zrušili.

Spoločnosť Flydubai lieta na starších variantoch lietadiel 737 od začiatku svojej existencie v roku 2009. Dubajské aerolínie si objednali od výrobcu Boeing celkovo 251 modelov 737 MAX vrátane 14 už dodaných.

Letecká spoločnosť vlani dosiahla s americkým koncernom Boeing predbežnú dohodu o kompenzáciách za uzemnenie strojov. V utorok sa však odmietla vyjadriť k budúcim dodávkam 737 MAX. Vedúci údržby Glover dodal len toľko, že staršie modely 737 zostanú súčasťou flotily nasledujúcich 8 – 10 rokov, ale nakoniec ich nahradia nové typy MAX. (tasr)

Ministerstvo dopravy žiada ďalších 157 miliónov eur na pomoc pre cestovný ruch. Tieto prostriedky by mali vystačiť do mája tohto roka. Ak sa situácia nebude zlepšovať, tak to stačiť nebude, uviedol minister Andrej Doležal.

Doležal skonštatoval, že schéma pre cestovný ruch je vytvorená, ale situácia sa zhoršovala tak, že alokovaných 100 miliónov eur sa vyčerpalo už za minulý rok. Nad rámec toho tak požaduje minister ďalších 157 miliónov eur, ktoré podľa neho budú stačiť do mája.

„Všetci veríme, že situácia sa bude zlepšovať; ak sa nebude zlepšovať, tak to stačiť nebude,“ podotkol. Verí, že už na ďalšom stredajšom rokovaní vlády prijmú konkrétne uznesenie, kde bude záväzok pre ministra financií vyčleniť túto pomoc.

S novým šéfom rezortu financií chce túto tému ešte prerokovať a vysvetliť mu podstatu schémy a dôvody zvýšenia pomoci. V parlamente bola zároveň už schválená aj legislatíva umožňujúca vznik schémy pomoci pre autosektor.

Doležal poznamenal, že je potrebné pomôcť aj dopravným podnikom a samosprávam, táto téma však nebude súčasťou schémy pomoci. Prípadná pomoc má podľa ministra ísť priamym transferom z ministerstva financií. (tasr)

Dnes vznikla agentúra na podporu cestovného ruchu Slovakia Travel, ktorá má zabezpečiť propagáciu Slovenska. Vytvorenie agentúry zabezpečil Václav Mika, ktorý ju aj dočasne vedie, o budúcom riaditeľovi rozhodne konkurz.

„V súlade s pravidlami spravíme najneskôr do šiestich mesiacov výberové konanie, ale – celkom neskrývane – Václav Mika je pre mňa kandidát číslo jeden,“ povedal minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) vo vysielaní na sociálnej sieti.

Mika pripomenul, že Slovensko bolo jedinou krajinou v Európe, ktorá agentúru na propagovanie Slovenska ako dovolenkovej destinácie nemala. V minulosti túto úlohu zabezpečovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch, tá však v roku 2016 zanikla.

Minister dopravy Andrej Doležal zopakoval, že na pomoc cestovnému ruchu žiada ďalších 157 miliónov eur. „Verím, že už na stredajšej vláde prijmeme uznesenie, kde bude záväzné pre ministra financií tú pomoc vyčleniť,“ povedal Doležal.

Minister dopravy Andrej Doležal dostal na rokovaní vlády prísľub zvýšenia pomoci pre cestovný ruch a gastrosektor o 157 miliónov eur. V jeseni už na takúto pomoc bolo vyčlenených 100 miliónov eur.

„Som veľmi rád, že sa mi toto podarilo na rokovanie vlády predložiť a že bola o tom vecná diskusia. V princípe som dostal prísľub, že na budúcej vláde môžem už predložiť konkrétne uznesenie. Na ministerstve dopravy následne okamžite vypustíme výzvu pre obdobie november až marec,“ priblížil.

Pripomenul, že v súčasnej schéme pomoci cestovnému ruchu, tak ako bola nastavená v septembri 2020, bolo alokovaných 100 miliónov eur. „Situácia od času, keď sme ju prijímali v septembri 2020, sa dramaticky zhoršila. Oveľa viac ľudí, právnických osôb, sa kvalifikovalo do tejto schémy a oveľa viac sa z tejto pomoci aj čerpalo. To v praxi znamenalo, že tých 100 miliónov eur sa vyčerpalo ešte pre rok 2020,“ spresnil.

Prepady (v tržbách) u subjektov podľa neho však pokračujú. „A ak chceme pomáhať do mája 2021, keď by mohlo prísť k istej obnove trhu, tak potrebujeme zvýšiť túto schému pomoci o 157 miliónov eur. Popri klasickej schéme pomoci tzv. de minimis potrebujeme otvoriť schému pomoci so sumami nad 200 000 eur,“ poznamenal.

Od postihnutých subjektov prišlo podľa jeho slov rádovo 6 000 žiadostí o pomoc. „Hovoríme iba o výzve, ktorá bola otvorená od apríla do októbra 2020. Nemohli sme si dovoliť otvoriť schému za obdobie november 2020 až marec 2021, lebo podľa dát, ktoré máme, už na ňu nemáme alokované prostriedky,“ dodal minister. (tasr)

Taliansko zavádza päťdňovú karanténu pre cestujúcich z krajín EÚ. Snaží sa tým zamedziť tomu, aby Taliani cez veľkonočné sviatky cestovali do zahraničia. (apa, tasr)

Europoslanci prerokujú covid pasy nadštandardne rýchlo. Cieľom je, aby certifikáty uľahčujúce cestovanie v čase pandémie boli funkčné do letnej sezóny. Niektorí poslanci rozhodnutie kritizovali s tým, že neumožní výborom riadne zvážiť detaily návrhu.

Európska komisia navrhla zavedenie jednotného digitálneho certifikátu minulý týždeň. Jednoduchšie cesty cez hranice by s ním mali od leta mať zaočkovaní či ľudia s negatívnym testom alebo protilátkami proti covidu-19. (čtk)

TUI skresáva plánované letné dovolenkové kapacity, dôvodom sú pandemické opatrenia v Európe. Najväčšia svetová cestovná kancelária verí, že očkovanie proti covidu-19 podporí rezervácie neskôr v tomto roku.

TUI plánuje ponúkať na hlavnú letnú sezónu, ktorá sa začne v júli, tri štvrtiny kapacít z roku 2019. Pôvodne zamýšľala už od mája ísť na 80 %.

Skupina si ponecháva flexiblitu opätovného zvýšenia kapacít v krátkom čase, keď príde k ďalšiemu pokroku v boji s pandémiou a očkovaní, zrušia sa cestovné obmedzenia a zvýši sa dopyt.

Akcie TUI na burze v Lodnýne sa dopoludnia oslabili o 3,6 %, tento mesiac už pre zhoršenie vyhliadok na letnú dovolenkovú sezónu padli o 15 %. (tasr, bloomberg)

Ministerstvá dopravy a financií pripravujú riešenia pre prípad, že klienti cestoviek neuplatnia voucher na dovolenku do konca augusta. Po 31. auguste totiž budú musieť cestovné kancelárie do 14 dní vrátiť peniaze za neuskutočnený zájazd.

„Spolupracujeme na viacerých alternatívach riešenia, konkrétny návrh teda zatiaľ nie je pripravený,“ priblížil hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf.

Skonštatoval, že vrátenie peňazí za už uhradené zálohy klientov cestovných kancelárií rieši v rámci ochrany spotrebiteľa ministerstvo hospodárstva podľa zákona o zájazdoch. Kompenzácie ušlého zisku cestoviek z dôvodu obmedzenia podnikania na základe rozhodnutia vlády, ktorým sa zakazuje cestovanie do zahraničia s cieľom rekreácie, budú opäť súčasťou schémy pomoci.

Rezort dopravy predpokladá, že bude nutné v krátkom čase zvýšiť balík prostriedkov na tento účel. „Na to, aby sme mohli spustiť veľkú schému pomoci, potrebujeme schválenie Európskou komisiou a taktiež zvýšenie objemu peňazí o 100 miliónov eur. Výzvu vyhlásime ihneď po tom, ako sa splnia obe podmienky,“ dodal hovorca. (tasr)

Január bol pre slovenské hotely a penzióny druhým najhorším mesiacom od vypuknutia koronakrízy. Štatistický úrad zaznamenal medziročný prepad počtu ubytovaných o 94,1 %, horšie to bolo len v apríli 2020.

„Najvyšší prepad návštevnosti zaznamenali kraje zamerané na zimný cestovný ruch, návštevnosť ostatných ťahali len kúpele,“ uviedli štatistici.

Okrem toho evidovali ešte hostí zo zimných pobytov pred januárom 2021 či návštevníkov v súkromných bytoch alebo chatách patriacich podnikateľom, ľudí na služobných cestách a študentov na výmenných pobytoch.

Na prelome rokov 2020 a 2021 vláda zaviedla prísnejšie opatrenia proti šíreniu vírusu po tom, čo sa ukázalo, že predvianočný lockdown nestačil.

Zdroj - Štatistický úrad SR
Zdroj – Štatistický úrad SR

Zástupcovia odvetvia turizmu v Nemecku varujú pred stratou pracovných miest a vlnou bankrotov, ak vláda zavedie prísnejšie pandemické obmedzenia. Upozorňujú najmä na karanténu pre ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničnej dovolenky.

Lídri na celoštátnej a regionálnej úrovni posudzujú zavedenie karantény pre všetkých turistov vracajúcich sa z cudziny. Teda nielen pre tých, ktorí boli v oblastiach s vysokým rizikom nákazy.

Prečo je to dôležité

„Z hľadiska cestovného ruchu je neprijateľné a neprimerané vyžadovať karanténu bez ohľadu na mieru výskytu nákazy v mieste pobytu,“ povedal šéf asociácie cestovného ruchu BTW Michael Frenzel.

Ďalšie združenia DRV a BDL varujú pred stratou pracovných miest. V Nemecku pôsobí v cestovnom ruchu 2300 touroperátorov a 10-tisíc cestovných kancelárií či agentúr. Podľa nich štátna pomoc vynahradila len zlomok nákladov, ktoré odvetviu vznikli po nariadenom obmedzení ciest.

Ako riešia reštrikcie

Nemecko tento mesiac vyškrtlo zo zoznamu rizikových oblastí časť španielskych regiónov vrátane Malorky aj regióny v Portugalsku. Tisícky Nemcov si okamžite na poslednú chvíľu rezervovali pobytové zájazdy na Baleárskych ostrovoch s odletom okolo Veľkej noci.

Nemecko sa chystá predĺžiť karanténne opatrenia, ktoré potrvajú najmenej do 18. apríla, pôvodne mali platiť do 28. marca. Počet nových prípadov nákazy sa totiž dostal nad úrovne, kde podľa úradov hrozí, že nemocnice by nápor nemuseli zvládnuť. (čtk, reuters)

Šéf austrálskych aerolínií Qantas Alan Joyce predpokladá, že vlády budú pri medzinárodných cestujúcich trvať na očkovaní proti covidu. Uviedol to v rozhovore s BBC, cestujúci podľa neho budú tento prístup akceptovať.

„Drvivá väčšina našich klientov to považuje za skvelý nápad – 90 % opýtaných sa domnieva, že očkovanie by malo byť pre medzinárodné cestovanie podmienkou,“ vyhlásil Joyce. Upozornil, že o očkovaní ako o „podmienke vstupu“ teraz hovorí mnoho vlád.

Povinné očkovanie pri cestovaní do zahraničia má však aj odporcov vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). „Neschvaľujeme to, že by sa mal očkovací pas stať podmienkou cestovania,“ povedal pre BBC šéf IT divízie WHO Bernardo Mariano.

Európska komisia tento týždeň predstavila návrh digitálneho zeleného certifikátu, ktorý by mal uľahčiť zahraničné cesty. Postavený bude na troch kritériách: očkovaní, negatívnom PCR alebo antigénovom teste a prítomnosti protilátok v tele. Každý členský štát sa podľa návrhu bude môcť rozhodnúť, aké podmienky stanoví pre majiteľov osvedčení, budú však musieť byť pre všetkých ľudí rovnaké.

Očkovanie je považované za kľúčový faktor oživenia leteckej dopravy z vlaňajšieho útlmu. Joyce však upozornil, že ani očkovanie úplne nezabráni šíreniu vírusu cez hranice.

„Ľudia musia pochopiť, že v prípade tohto vírusu sa nedá riziko znížiť na nulu. S rizikami sa mnohými rôznymi spôsobmi vyrovnávame aj v iných životných situáciách,“ uviedol. (čtk)

Európe možno hrozí ďalšia stratená letná turistická sezóna, varovala americká banka Morgan Stanley. Poukázala na zvyšujúci sa počet infikovaných novým koronavírusom a pomalé tempo vakcinácie. To by mohlo znamenať problémy najmä pre ekonomiky Španielska, Portugalska, Talianska a Grécka.

„Vysoký počet prípadov infikovaných v Európe a pomalé tempo očkovania by mohlo viesť k neskorému otváraniu (ekonomiky), čo môže ohroziť už druhú letnú sezónu na kontinente,“ uviedla banka.

To by podľa nej mohlo ešte zvýšiť ekonomické rozdiely medzi severom a juhom a prinútiť Európu pristúpiť k ďalším opatreniam na podporu ekonomiky.

„Minulý rok, keď vakcíny ešte neboli k dispozícii, dokázala Európa časť letnej sezóny zachrániť. Pomohli jej obmedzenia, ako aj sezónne faktory, ktoré zmiernili šírenie vírusu,“ uviedla banka.

Pochybuje však, že sa Európanom podarí niečo podobné aj v tomto roku. Dôvodom sú nové mutácie, ktoré, ako sa ukázalo, sú oveľa prenosnejšie a nebezpečnejšie. Práve tie sú zodpovedné za opätovné zvýšenie počtu infikovaných v niektorých európskych krajinách, najmä vo Francúzsku a v Taliansku. (tasr)

Zákaz vycestovať do zahraničia s cieľom rekreácie bude platiť od soboty 20. marca. Polícia avizovala, že bude kontrolovať účel vycestovania osôb do cudziny. Robiť tak bude aj na letiskách, najmä pri letoch do dovolenkových destinácií.

Vláda schválila zákaz dovoleniek v zahraničí tento týždeň v snahe zabrániť neférovosti v opatreniach – ľudia za rekreáciou nemôžu cestovať medzi okresmi, ale doteraz mohli cestovať do zahraničia.

„Upozorňujeme, že je potrebné dostaviť sa na odlet v dostatočnom časovom predstihu, pretože preverovanie účelu cesty do zahraničia môže spôsobiť navýšenie čakacej doby vybavovacieho procesu,“ informovala policajná hovorkyňa.

„Urýchliť proces kontroly a vyhnúť sa zbytočným zdržaniam nám môžete pomôcť predložením hodnoverných dokladov preukazujúcich účel cesty, ktoré už budete mať prichystané,“ dodala.

V prípade porušenia obmedzenia môže polícia uložiť blokovú pokutu na mieste až do výšky 1000 eur a priestupok je možné riešiť až do dvoch rokov od jeho spáchania.

Nepovolenie zahraničných dovoleniek môže prispieť k zlepšeniu situácie a postupnému otváraniu služieb, tvrdí prezident Zväzu cestovného ruchu SR Marek Harbuľák. No upozornil, že vláda by nemala zabudnúť na cestovné kancelárie pri kompenzáciách.

Obmedzenie dovoleniek avizoval minister financií Eduard Heger (OĽaNO), dočasne poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

Zväz toto obmedzenie hodnotí ako ďalšie opatrenie, ktorého cieľom je čo najrýchlejšie zlepšenie situácie na Slovensku. Skutočnosť, že zatiaľ nie je zrejmé, odkedy by obmedzenie malo platiť, môže podľa Harbuľáka súvisieť s prípravou a organizáciou kontroly plnenia tohto uznesenia na hraniciach či letiskách.

„Je to ďalšie opatrenie, ktoré obmedzuje podnikanie a poskytovanie služieb cestovného ruchu. No ak má prispieť k tomu, aby sa vývoj počtu ochorení na Slovensku nezhoršoval, ale, naopak, k zlepšeniu situácie, tak toto krátkodobé opatrenie rešpektujeme,“ skonštatoval Harbuľák.

Zároveň dodal, že vláda by následne nemala zabudnúť na to, že opatrenie sa dotýka okrem fyzickým osôb predovšetkým cestovných kancelárií a agentúr. Na tie by podľa neho vládny kabinet mal myslieť pri kompenzáciách či iných nástrojoch pomoci. (tasr)

Zákaz dovoleniek v zahraničí je dramatickým zásahom do činnosti cestovných kancelárií, tvrdí šéf asociácie cestovných kancelárií a agentúr Roman Berkes. Asociácia bude pozorne vnímať, aký bude rozsah výnimiek zo zákazu, aby sa zájazdy nezmenili na individuálne služobné cesty.

Berkes tvrdí, že cestovné kancelárie už v posledných dňoch organizovanie zájazdov utlmili. Aj zo strany klientov sa podľa neho záujem znížil, keď sa začali spomínať komplikácie po návrate na Slovensko.

Stopnutie zájazdov na obdobie dvoch či troch týždňov by pre cestovky nebolo problémom, ktorý by nevedeli preklenúť, myslí si Berkes. Na dlhšie obdobie by to však už podľa neho bol vážny zásah do podnikania cestoviek, ktorého následky by mal štát riešiť.

Počet prenocovaní sa na Liptove vlani prepadol o 28,5 %, čo je výrazne menej než celoslovenský priemer. Pokles je tiež nižší než vo Vysokých Tatrách, uviedla oblastná organizácia cestovného ruchu s odvolaním sa na dáta štatistického úradu.

„Zďaleka to však nie je dôvod na optimizmus. Rok 2021 zatiaľ prináša len náklady a zima napriek skvelým lyžiarskym podmienkam úplne pohorela,“ zhodnotila Katarína Šarafínová z OOCR Región Liptov.

Pokles počtu ubytovaní vlani za celé Slovensko dosiahol 45 % a vo Vysokých Tatrách 34 % uviedla organizácia.

„Postupne sa lúčime aj s možnosťou otvoriť ubytovacie zariadenia a prevádzky cestovného ruchu na Veľkú noc. Veríme však, že v máji a júni sa cestovný ruch opäť rozbehne pri rešpektovaní pandemických opatrení a že nás čaká dobré leto,“ uviedla riaditeľka organizácie Darina Bartková. (tasr, e)

Austrália finančne podporí dvojicu najväčších aerolínií Qantas a Virgin Airways, zadotuje 800-tisíc domácich letov a ponúkne lacné úvery menším firmám v cestovnom ruchu. Opatrenia sú súčasťou balíka na podporu turizmu za 921 mil. dolárov.

Cestovný ruch patrí ku kľúčovým odvetviam austrálskej ekonomiky, zamestnáva 5 % celkovej pracovnej sily. Sektor pred rokom tvrdo zasiahla pandémia, keď vláda zatvorila hranice v snahe spomaliť šírenie koronavírusu.

Ako chcú podporiť turizmus:

  • Premiér Scott Morrison predstaví nový balík stimulov, ktorý by mal zahŕňať preplatenie polovice nákladov na 800-tisíc vnútroštátnych letov do 13 destinácií.
  • Vláda plánuje finančne podporiť aerolinky Qantas a Virgin Airways v období od apríla do októbra. Neskôr by sa už mala obnoviť aj medzinárodná letecká doprava.
  • Firmy v cestovnom ruchu, napríklad tour operátori, budú môcť získať pôžičky do 3,2 mil. eur s dvojročným odkladom splácania.

Vláda predpokladá, že program pomoci výrazne zvýši záujem Austrálčanov o domáce dovolenky, čo je kľúčové pre zotavenie cestovného ruchu. (tasr, reuters)

Tento rok na exotickú dovolenku odletelo zatiaľ asi 30-tisíc ľudí zo Slovenska, informoval prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Roman Berkes. Najviac cestovali do Spojených arabských emirátov, na Maldivy, Zanzibar, do Dominikánskej republiky a Egypta.

Cestovanie cez cestovné kancelárie je podľa Berkesa momentálne najbezpečnejšou formou cestovania. Skonštatoval, že podľa zverejnených štatistík bolo od januára až doteraz na Slovensko importovaných 35 prípadov, z toho tri prípady z krajín, ktoré nie sú bežnou dovolenkovou destináciou, ako je Kolumbia, Saudská Arábia či Alžírsko, a do týchto krajín Slováci necestovali s cestovkami. „V prepočte tieto čísla predstavujú 0,001 %, čo je hlboko pod slovenským priemerom,“ zdôraznil.

Podotkol, že cestovné kancelárie robia množstvo krokov a opatrení pre to, aby cestovanie bolo bezpečné a zodpovedné. Organizujú napríklad vlastné chartre formou priamych letov zo Slovenska, na palubách lietadiel sú prítomní len otestovaní cestujúci. Vyberajú tiež destinácie, hotely a rezorty, ktoré považujú za bezpečné a vedia, že sa v nich dodržiavajú hygienické opatrenia. Zároveň osobne navštevujú destinácie a hotely a overujú, že dodržiavajú opatrenia.

Cestovné kancelárie sa svojou činnosťou prispôsobujú pandemickej situácii a v poslednom období organizujú minimum charterových, teda vlastných letov. Posledné prílety klientov slovenských cestovných kancelárií do Bratislavy boli 8. marca z Dominikánskej republiky a 7. marca z destinácie Maldivy a Dubaj.

„Ako v predchádzajúcich príletoch, tak aj v tých ostatných sa klienti riadili prijatými opatreniami a podrobili sa kontrole,“ dodal Berkes s tým, že Slovensko opúšťali s negatívnym PCR alebo antigénovým testom, nie starším ako 48 hodín.

Priblížil, že v Dominikánskej republike boli klienti testovaní PCR testami pred odletom do vlasti. Pred návratom na Slovensko bolo povinnosťou každého cestujúceho vyplniť najmenej 24 hodín pred odletom on-line formulár na stránke ministerstva dopravy. „V prípade nevyplnenia formulára hrozilo cestujúcemu nepripustenie k odletu,“ pripomenul Berkes. Pred návratom späť bolo tiež nutné zaregistrovať sa na stránke korona.gov.sk/ehranica a následne absolvovať povinnú karanténu.

Pri návrate klientov z destinácie Maldivy späť na Slovensko bolo rovnako povinnosťou každého cestujúceho zaregistrovať sa na stránke a následne absolvovať povinnú karanténu. „Na ôsmy deň môžu klienti podstúpiť PCR test, ktorý je zahrnutý v cene zájazdu,“ ozrejmil prezident SACKA.

Poukázal na to, že cestovné kancelárie dokážu efektívne kontrolovať celý priebeh poskytovaných služieb od nástupu do lietadla cez hotelové transfery, až po kontrolu priebehu poskytovania ubytovacích a stravovacích služieb. „Máme menné zoznamy klientov a máme prehľad o pohybe a činnosti klientov cestovných kancelárií. Vieme veľmi efektívne prispievať k informovanosti cestujúcich prostredníctvom našich zástupcov, delegátov priamo v destinácii,“ zdôraznil Berkes.  (tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať