Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Dôchodkový vek

Zdieľať

Jozef Mihál zo Spolu hovorí, že koalícia pri dôchodkoch nerešpektuje vlastnú zmenu ústavy. Pri výpočte veku pri ženách by niektoré prišli o štyri mesačné dôchodky, upozorňuje.

Celé vyjadrenie bez úprav:

Strany vládnej koalície pripravili zákon o stanovení dôchodkového veku, ktorý je protiústavný a poškodzuje práva veľkej skupiny občanov. Po “obedoch zadarmo” podľa neho vládna väčšina opäť dokázala, že nie je schopná riadne spravovať štát.

Zákon o stanovení dôchodkového veku zavádza tabuľku, v ktorej je určený dôchodkový vek pre jednotlivé vekové ročníky a osobitne pre mužov a ženy podľa počtu vychovaných detí. Lenže vládna koalícia nerešpektuje zmenu ústavy, ktorú sama navrhla a nedávno pretlačila v parlamente.

Podľa prijatej ústavnej zmeny má mať žena, ktorá vychovala tri a viac detí, dôchodkový vek o 18 mesiacov nižší. Príklad: muž, ročník narodenia 1960, má podľa tabuľky dôchodkový vek 63 rokov. V zmysle ústavy žena, ktorá vychovala tri deti, má mať dôchodkový 61 rokov a 6 mesiacov. V tabuľke, ktorú navrhla vládna koalícia, má dôchodkový vek 61 rokov a 10 mesiacov. Chcú ju obrať o 4 mesačné dôchodky.

Poslanci SPOLU nesúhlasili so zmenou ústavy. “Navyše, drastické a časté zásahy do dôchodkového systému škodia súčasným aj budúcim dôchodcom. Avšak, ústavu je potrebné dodržiavať,” dodal J. Mihál.

Zdieľať

Na to, aby naše verejné financie boli dlhodobo udržateľné, nestačí v rokoch 2019 až 2020 už len vyrovnaný rozpočet. „Po zohľadnení zastropovania veku odchodu do dôchodku je potrebné nad rámec stanovených cieľov vlády prijať dodatočné opatrenia vo výške 1,3 % HDP,“ povedal šéf rozpočtovej rady Ivan Šramko.

Zdieľať

Bélu Bugára „štve“, že Robert Fico ďakoval ĽSNS po zastropovaní veku odchodu do dôchodku. „Mohol by som povedať, že je to jeho vec, ale mňa to ako koaličného partnera, samozrejme, štve,“ povedal v Sobotných dialógoch.

„Keby sme vedeli, že takým spôsobom rokujú, tak urobíme to isté, čo sme urobili v prípade voľby ústavných sudcov. Potom nebudú tajné voľby, ale verejné,“ povedal Bugár.

Dodal, že nechce zažiť situáciu, aby sa „s pomocou kotlebovcov“ zvolili napríklad ústavní sudcovia, „s ktorými v budúcnosti možno nie my, ale ďalšie generácie budú mať problém“.

Povedal tiež, že koalícia ešte nemá dohodu na menách, ktoré by chcela voliť v nadchádzajúcej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

„Klamal by som, keby som povedal, že sme dohodnutí,“ povedal Bugár.

Zdieľať

Podľa Branislava Ondruša zo Smeru bola chyba, že Robert Fico poďakoval kotlebovcom za podporu ústavného stropu odchodu do dôchodku. Štátny tajomník ministerstva práce v diskusii Markízy za chybu označil aj to, že Smer rokoval s kotlebovcami o podpore.

Zdieľať

Prezident Kiska podpísal ústavný zákon o dôchodkovom strope, účinnosť nadobudne 1. júla. Do ústavy sa dostane formulácia, že „vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov“.

Podpis prezidenta bol už len formalitou, v prípade ústavných zákonov podpis hlavy štátu nie je potrebný.

Nový zákon znamená, že ženám, ktoré vychovali jedno dieťa, bude znížený vek odchodu do dôchodku o šesť mesiacov. Matky, ktoré vychovali dve deti, budú odchádzať do dôchodku o jeden rok skôr a ženy s troma a viac deťmi by mali byť zvýhodnené o rok a pol.

Okrem zastropovania veku odchodu do dôchodku bude Ústavou garantované aj ustanovenie o minimálnej mzde.

„Každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda,“ definuje legislatívna zmena s tým, že podrobnosti o úprave minimálnej mzdy ustanoví tiež zákon.

Ústavne tiež budú zakotvené základné piliere dôchodkového zabezpečenia.

„Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok,“ uvádza sa v ústavnom zákone.

Za prijatie dôchodkového stropu hlasovali všetci poslanci Smeru, SNS, celý klub ĽSNS, traja poslanci Mosta, hnutie Sme rodina a päť nezaradených poslancov.

Návrh kritizovali viacerí odborníci, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, názory neboli jednotné ani v koalícii. (tasr)

Zdieľať

Predseda Smeru Robert Fico odmieta obvinenia, že pri hlasovaní o dôchodkovom strope padla hrádza extrémizmu. „Jednoducho je to ústavný zákon, koalícia nemá ústavnú väčšinu. No tak sme očakávali, ako sa k zákonu postavia ostatné strany,“ dodal Fico. Nespadla podľa neho hrádza extrémizmu, ale: „Padol liberalizmus. Dostal po papuli.“

Zdieľať

Asociácia priemyselných zväzov vyhlásila, že „zastropovanie dôchodkového veku je hazard s budúcnosťou krajiny“ a bude stáť Slovensko v najbližších rokoch približne 120 miliárd eur.

„Niektoré analýzy už dnes predpokladajú, že štát bude tento deficit riešiť zvyšovaním daní a odvodov, a to je pre nás neakceptovateľné,“ upozorňuje Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov.

Hovorí tiež o tom, že pre firmy je už teraz náročné pritiahnuť na Slovensko novú výrobu pre vysoké dane a odvody.

„Slovensko má aktuálne 4. najvyšší podiel nákladov na prácu na celkovej daňovo-odvodovej záťaži v Európskej únii,“ píše sa vo vyhlásení.

Upozorňuje tiež, že v tomto prípade vláda ignorovala pripomienky zamestnávateľov na tripartite.

Asociácia „považuje za nezodpovedné, že sa na Slovensku prijímajú také závažné zmeny cez poslanecké návrhy, a teda bez riadneho medzirezortného pripomienkového konania. Ide o hazard s budúcnosťou Slovenska a krok späť“.

Asociácia priemyselných zväzov zlučuje veľké priemyselné zväzy a je súčasťou tripartity.

Zdieľať

Béla Bugár reaguje na troch svojich poslancov, ktorí podporili dôchodkový strop: „Strana Most-Híd je demokratická strana, v ktorej každý poslanec môže hlasovať na základe svojho vedomia a svedomia. Môj názor aj postoj strany ako takej k tejto otázke je známy: uzákonenie veku odchodu do dôchodku podľa nás do ústavy nepatrí.“

„Nepovažujeme za zodpovedné rozhodovať o strope pätnásť rokov dopredu, keď nedokážeme s istotou predpovedať, respektíve predvídať zmeny ekonomických a demografických ukazovateľov. Keby som bol prítomný na dnešnom hlasovaní, tento návrh určite nepodporím.“

Zdieľať

Video: Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák hovorí, že keď príde k moci „progresívna vláda“, môže ústavnou väčšinou poslať ľudí do dôchodku hoci aj v osemdesiatke.

Zdieľať

Robert Fico pri ďakovaní za podporu ústavného zákona o dôchodkovom strope nevynechal ani ľudí z Kotlebovej ĽSNS. Povedal, že napriek tomu, čo píšu médiá, Smer je schopný zabezpečovať v Národnej rade ústavnú väčšinu.

Zdieľať

O zastropovaní dôchodkového veku by mali poslanci hlasovať vo štvrtok o jedenástej. Rokovanie o ústavnom zákone od Smeru parlament už niekoľkokrát preložil, predkladatelia nemali dostatočnú podporu.

Zdieľať

Odborári už vyzbierali 290-tisíc podpisov pod petíciu za zastropovanie dôchodku. Pokiaľ poslanci na najbližšom zasadnutí parlamentu ústavný zákon v druhom čítaní odmietnu prijať, predložia odborári podpisy a vyvolajú referendum, informoval šéf OZ KOVO Emil Machyna. (tasr)

Zdieľať

Predseda rozpočtovej rady Ivan Šramko natočil varovanie pred určením stropu dôchodkového veku na 64 rokov. Dopady vloženia stropu do ústavy by podľa neho znamenali potrebu napríklad dvihnúť odvody o štvrtinu alebo firemné dane o polovicu.

Zdieľať

Firmy združené v Republikovej únii zamestnávateľov zásadne nesúhlasia so zavedením dôchodkového stropu. „Zavedenie takéhoto čisto populistického opatrenia ohrozí stabilitu verejných financií a budúcim dôchodcom zabezpečí výrazne nižšie dôchodky, než je to dnes,“ uviedli v stanovisku.

Republiková únia vyzvala predstaviteľov vládnych strán, aby upustili „od sociálneho populizmu, ktorý má ďalekosiahle negatívne dôsledky na budúce príjmy všetkých občanov Slovenskej republiky“.

Firmy sa tiež pridali k výzve generálneho tajomníka OECD, aby vláda SR nemenila súčasný dôchodkový systém, ktorý je považovaný za jeden z najlepších na svete.

Smer chce v ústavnom zákone presadiť, aby dôchodkový vek občanov nemohol presiahnuť 64 rokov. Hlasovanie o tomto návrhu v parlamente sa už niekoľkokrát odsunulo na neskôr.

Zdieľať

Poslanci parlamentu opäť posunuli rokovanie o dôchodkovom strope na ďalšiu schôdzu. Erik Tomáš zo Smeru to tým, že viacerí poslanci sú práceneschopní. Jeho strana nemá pre ústavnú zmenu istú podporu.

Podľa prehľadu zverejneného na webe požiadali o ospravedlnenie z dôvodu práceneschopnosti na tejto schôdzi len dvaja poslanci – Emil Ďurovčík zo Smeru a Alena Bašistová (nezaradená).

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý (Spolu) je dnes na výskumnom seminári v Bruseli.

Na schválenie ústavného zákona o zastropovaní dôchodku potrebuje koalícia minimálne 90 hlasov. Poslanec Tomáš pred niekoľkými dňami priznal, že Smer nemá istotu, či nájde potrebný 90 hlasov na zmenu Ústavy.

„Je to tesné, teraz podpora osciluje medzi 88 až 92 hlasmi.“

Zdieľať

strope na dôchodkový vek sa bude hlasovať na januárovej parlamentnej schôdzi, potvrdil Erik Tomáš. Priznal, že Smer nemá istotu, či nájde potrebný počet 90 hlasov na zmenu Ústavy. „Je to tesné, teraz podpora osciluje medzi 88 až 92 hlasmi.“

Možnosti podpory bude podľa jeho slov hľadať Smer do poslednej chvíle. „Ale bez ohľadu na to, či sa to skončí tak alebo onak, už sa k tomu musíme dostať. Ak to parlamentom neprejde, podporíme petíciu odborárov za vypísanie referenda v tejto otázke,“ povedal Tomáš v diskusii TV Markíza Na telo.

Smer odložil hlasovanie už dvakrát. (n, tasr)

Zdieľať

Odborári majú už vyše 230-tisíc podpisov za referendum o dôchodkovom strope. Aktuálne plánujú poslať poslancom list, aby podporili túto zmenu. O ústavnom zastropovaní dôchodkového veku na 64 rokov má rozhodnúť parlament na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá sa začne 29. januára.

„Urobíme všetko preto, aby si poslanci uvedomili, že rozhodnutie o zastropovaní odchodu do dôchodku na vek 64 rokov je v prospech občanov tohto štátu,“ povedala hovorkyňa OZ KOVO Jana Jurčišinová.

Priblížila zároveň, že v súčasnosti odborári už neplánujú robiť kampaň v súvislosti s touto témou.

„Naším jediným krokom bude, že poslancom opätovne pošleme list, kde im vysvetlíme, prečo trváme na našej požiadavke a prečo v prípade, že neschvália dôchodkový strop, budeme pokračovať v zbieraní podpisov pod petíciu za referendum v tejto veci,“ doplnila Jurčišinová.

Na vyhlásenie referenda je potrebných 350-tisíc podpisov.

V parlamente je návrh na ústavné zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov, o ktorom už bolo dvakrát odložené hlasovanie o jeho definitívnom schválení.

Na prijatie zmeny Ústavy je totiž potrebná ústavná väčšina, podporiť ju musí 90 poslancov, teda aj poslanci z radov opozície. (tasr)

Zdieľať

Minister práce Ján Richter by nebol rád, ak by sa prijímali dodatočné návrhy k zastropovaniu dôchodkového veku od jednotlivých poslaneckých klubov. Zároveň však verí, že ústavný zákon v parlamente prejde.

„Dôležité je, aby ten zákon prešiel, samozrejme, sú pripravené aj varianty, ak neprejde,“ skonštatoval Richter, podľa ktorého by sa prijímaním ďalších dodatočných návrhov zo strany poslaneckých klubov mohlo zastropovanie dostať niekam, „kde by sme sa nemuseli cítiť komfortne aj z pohľadu litery zákona“. (tasr)

Zdieľať

Boris Kollár vyhlásil, že ho pri dôchodkovom strope nezaujímajú argumenty ekonómov. Poslanci Sme rodina podľa neho podporujú zámer Smeru. „My napríklad hlasujeme aj za návrhy ĽSNS, hlasujeme aj za koaličné návrhy. Keď vidíme, že zákon je dobrý, podporíme ho, ak je to hlúposť, kričíme,“ povedal.

„Ja si neviem predstaviť, že by mal niekto stáť pri výrobnej linke do sedemdesiatky. Je rozdiel 65-ročný dôchodca vo Švajčiarsku a 65-ročný dôchodca na Slovensku. Ľudia na Slovensku sú zodratí, zle platení, so zlou zdravotnou starostlivosťou. Som presvedčený, že 65-ročný muž zo Švajčiarska je na tom ako 58-ročný na Slovensku,“ dodal Kollár.

Argumenty ekonómov, že po prijatí tohto návrhu nebude mať na dôchodcov kto robiť a ich dôchodky budú nižšie, Kollára nezaujímajú.

„Štát musí konečne začať robiť zodpovednú rodinnú politiku. Treba podporiť rodiny tak, aby stúpla demografická krivka. Musíme začať stavať byty pre mladé rodiny. Toto je cesta, žiadna iná nie je mysliteľná. Ak nás na základe toho nazvú ľavičiarmi, potom sa k tomu hrdo hlásim,“ odkázal.

Predstavitelia SaS sa nechali počuť, že sú nemilo prekvapení, že opozičné strany OĽaNO a Sme rodina sa spojili so Smerom, ktorý túto tému vytiahol, aby vyvolal na politickej scéne konflikt, nalákal občanov na neexistujúce sociálne istoty a prekryl tým svoje kriminálne kauzy.

Kollár súhlasí len s tým, aká je motivácia Smeru predkladať tento návrh.

„Chcem zdôrazniť, že my takéto návrhy zákonov podporiť chceme a nepotrebujeme prekrývať žiadne kauzy, ako napríklad Smer, ktorý s takýmito zákonmi príde len vtedy, keď musí, aby prekryl kauzy či pokles percent. Títo štandardní politici kašľú na ľudí, oni nechcú, ale musia, my nemusíme, ale chceme,“ povedal s tým, že keby rozmýšľal ako Richard Sulík, bol by v SaS.

„Mňa nikto nebude poučovať a mentorovať, ani Sulík,“ zdôraznil.

Kollár si nemyslí, že je riziko dať dôchodkový strop do ústavy. „Som presvedčený, že keby to bola nejaká katastrofa, politici to zrušia alebo upravia. Aj na dlhovej brzde sa dohodli, a to ústavným zákonom,“ dodal. (tasr)

Zdieľať

SaS vyzvala opozičné strany, aby nehlasovali za ústavný zákon o strope na dôchodkový vek. Bude to drahé a ide vraj o makroekonomický podvod. O ústavnom zákone má parlament hlasovať o 11.00.

„Ak návrh prejde, zmení sa na Slovensku zásadne život. Táto zmena spôsobí výpadok vo verejných financiách 1,6 miliardy eur na budúci rok a potom každý ďalší rok až donekonečna,“ povedal Eugen Jurzyca.

SaS Robertovi Ficovi vyčíta, že nepovedal, odkiaľ tie peniaze zoberie.

Jeden z dôsledkov podľa opozičnej strany môže byť, že sa škrtnú sociálne dávky a pracujúci budú mať ešte vyššie odvody. Verejný dlh za 50 rokov narastie o 80 %.

„Čo je sociálne na tom poslať ľudí skôr do dôchodku s tým, že budú mať až o 30 % postupne nižšie dôchodky?“ pýta sa Jurzyca.

Hovorí tiež, že Fico nepripravil ani analýzu, aký dôsledok to môže mať pre ľudí, ak budú dlhšie na dôchodku.