Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: eKasa

Zdieľať

Tržbu v systéme eKasa aktuálne eviduje vyše 124 000 pokladníc z celkového počtu približne 220 000 evidovaných v systéme eKasa. Najviac nepripojených pokladníc je v sektore maloobchodu, tvrdí finančná správa.

Zo štatistík finančnej správy vyplýva, že 28,58 % z nepripojených pokladníc je v sektore maloobchod (potraviny, nápoje, textil, domáce potreby), nasleduje veľkoobchod s 12,89 % a ubytovacie a stravovacie zariadenia s 12 %.

Finančná správa upozorňuje podnikateľov, ktorí evidujú tržby v pokladnici a ešte neprešli na systéme eKasa, aby to urobili čo najskôr. Čas majú len do konca roka.

Počet pokladníc zapojených do systému eKasa stúpa. Aktuálne je v systéme eKasa evidovaných 218 154 pokladníc, z toho 124 204 už aj v systéme eKasa eviduje tržbu, teda vydáva pokladničné doklady.

Zdieľať

Poslanci za SaS a OĽaNO podávajú pre eKasy podnet na Ústavný súd. Nepáči sa im krátky termín na zavedenie nového systému, tvrdia, že neprinesie očakávané výsledky, a namietajú jeho možnú protiústavnosť zásahom do osobných práv spotrebiteľov.

Podľa podpredsedníčky SaS Jany Kiššovej problémy s eKasami pretrvávajú a koniec roka, dokedy musia všetci podnikatelia nový systém bez rizika pokút zaviesť, sa blíži. Podľa Finančnej správy je v súčasnosti pripojená asi polovica z celkového počtu 240-tisíc registračných pokladníc.

„Spochybňujeme fakt, že každá pokladnica má byť napojená na finančnú správu. Neprinesie to očakávané výsledky. Spochybňujeme šibeničné termíny,“ povedala Kiššová. Pokiaľ bude SaS súčasťou budúcej vlády, povinné pripojenie registračných pokladníc podľa Kiššovej zruší.

Krátky termín na zavedenie nového systému ani jeho podľa SaS sporná účinnosť však nie je najväčším problémom.

Podstatou podania, pod ktoré sa už podpísal potrebný počet poslancov, je podľa poslanca za SaS Jozefa Rajtára zásah do osobných dát nielen obchodníkov, ale najmä občanov.

Poslanci sa obávajú možnej personifikácie nákupov s pomocou vernostných karát alebo pomocou bezhotovostných prevodov. „Všetky tieto dáta dostáva FS,“ povedal Rajtár. Dáta sa dajú podľa poslanca zneužiť na sledovanie ľudí alebo napríklad na identifikáciu vierovyznania.

Podanie by mali na Ústavný súd zaslať pravdepodobne v piatok. (tasr)

Zdieľať

Aplikáciu finančnej správy Over doklad, vďaka ktorej môže zákazník rýchlo overiť pravosť pokladničného dokladu z eKasy, si stiahlo už viac ako 12-tisíc používateľov. Overili si už viac ako 50-tisíc bločkov.

Zdieľať

Finančná správa už začala s kontrolami podnikateľov, ktorí nepožiadali o pridelenie kódu pre eKasu. Do pondelka pridelili 210-tisíc kódov z predpokladaných približne 240-tisíc používaných registračných pokladníc.

Podnikateľom, ktorí ešte o pridelenie kódu nepožiadali, pošlú v najbližších dňoch softwarningové upozornenie, informovalo finančné riaditeľstvo.

„Cieľom finančnej správy je pripojiť do systému všetky daňové subjekty, ktoré majú v systéme eKasa evidovať tržby. Využívame na to všetky zákonné možnosti vrátane avizovaných kontrol,“ uviedla hovorkyňa Finančného riaditeľstva Ivana Skokanová, podľa ktorej nové žiadosti o eKasa kód neustále prichádzajú aj po 1. júli.

Podľa platnej legislatívy podnikatelia, ktorí si do 1. júla nepožiadali o pridelenie eKasa kódu a evidujú tržby starými pokladnicami, porušujú zákon a hrozia im pokuty.

„Ako sme avizovali, inak pristupujeme a budeme pristupovať k podnikateľom, ktorí do určeného termínu o pridelenie kódu požiadali, a teda splnili si zákonnú podmienku, a inak k tým, ktorí si svoju zákonnú povinnosť nesplnili,“ dodala Skokanová.

O výsledkoch kontrol zameraných na používanie elektronických registračných pokladníc bude FS informovať neskôr. (tasr)

Zdieľať

Podnikatelia nepožiadali finančnú správu o kód eKasa ešte pre 37-tisíc registračných pokladníc. Ak to v týchto dňoch nespravia, od 1. júla im hrozia vysoké pokuty. Kód má pridelených 203-tisíc pokladníc.

Zdieľať

Finančná správa rozšírila pre projekt eKasa prevádzkové hodiny call centra, nebude však dostupné nonstop, ako pôvodne avizovala. „Voľba č. 4 – informácie o eKase – bude dostupná až do 4. júla vždy v čase od 6.00 do 22.00 hodiny.“

Zdieľať

Finančná správa vyzýva podnikateľov, ktorí musia vydávať bločky, aby do konca júna požiadali o kód pokladnice eKasa, ak to ešte neurobili. Ešte 44-tisíc pokladníc nemá túto registráciu.

Parlament v stredu schválil, že finančná správa nebude dávať do konca roka pokuty za nezavedenie eKasy po 1. júli 2019. Povinnosť evidovať tržby v pokladniciach sa nemení. Rovnako sa nemení povinnosť podnikateľa požiadať finančnú správu o pridelenie kódu pokladnice eKasa.

Ďalej platí:

 • K 1. júlu sa zrušia daňové kódy súčasných elektronických registračných pokladníc (ERP).
 • Podnikatelia, ktorí v súčasnosti už evidujú tržby v eKase, majú povinnosť naďalej používať eKasu. Táto povinnosť sa týka aj všetkých nových prevádzok, ktoré vznikli po 1. apríli 2019 a vzniknú po 1. júli 2019.
 • Podnikatelia, ktorí doteraz evidovali tržby v ERP a nedisponujú eKasou, musia po 1. júli 2019 používať doterajšiu pokladnicu (ERP) aj so zrušeným daňovým kódom pokladnice.
 • Certifikované riešenie eKasy si majú čas zaobstarať do konca roka 2019. Platí to len pod podmienkou, že do účinnosti včera schválenej novely zákona požiadali o pridelenie kódu eKasy.
 • Finančná správa bude pokutovať tých podnikateľov, ktorí od 1. júla 2019 nebudú používať eKasu a do 30. júna nepožiadali finančnú správu o pridelenie kódu eKasa.
Zdieľať

Parlament schválil, že pokuty za nepoužívanie eKasy sa nebudú podnikateľom udeľovať až do konca tohto roka. Vypustila sa aj podmienka objednania pokladnice. V stredu ráno to navrhla SNS, návrh schválilo všetkých 138 prítomných poslancov.

Národná rada rokovala o návrhu zákona v skrátenom režime. Neuloženie pokuty navrhovalo ministerstvo financií uplatniť, ak podnikateľ preukáže písomným potvrdením alebo emailom, že si do dňa účinnosti zákona záväzne objednal on-line registračnú pokladnicu u výrobcu, dovozcu alebo distribútora, ktorému bolo vydané rozhodnutie o certifikácii, a zároveň, že požiadal o pridelenie kódu on-line registračnej pokladnice.

Po schválení pozmeňujúceho návrhu Radovana Baláža z SNS sa termín odkladu pokút posunul z 30. septembra tohto roka do konca tohto kalendárneho roka. Zároveň sa vypustí podmienka objednania pokladnice na neuloženie sankcie.

Ministerstvo financií predložilo návrh zákona do parlamentu, aby ochránilo podnikateľov pred sankciami z dôvodov, ktoré neboli spôsobené ich pričinením. Ministerstvo uviedlo, že aj napriek maximálnym snahám zainteresovaných strán sa nepodarilo dosiahnuť, aby bol trh dostatočne zásobený potrebnými softvérovými a hardvérovými riešeniami.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer) upozornil na to, že keď sa subjekt registruje a objedná si eKasu u certifikovaného subjektu, môže sa dostať do situácie, že dodávateľ nemá dostatočnú kapacitu, aby dokázal požiadavky pokryť. Rezort preto navrhol odklad pokút. (n, tasr)

Zdieľať

Poslanec SNS Radovan Baláž predložil pozmeňujúci návrh, aby sa podnikateľom bez eKasy nedávali pokuty až do 31. decembra. Zároveň sa má vypustiť podmienka, že podnikateľ musí mať do 30. júna záväznú objednávku. Parlament by mal o návrhu hlasovať v stredu o piatej.

Zdieľať

Vládny návrh zákona o odklade pokút za používanie elektronickej registračnej pokladnice (eKasy) prerokujú poslanci v skrátenom legislatívnom konaní, schválili to na dnešnej schôdzi.

Návrh počíta s odpustením pokút do 30. septembra pre podnikateľov, ktorí do konca júna urobia všetko pre to, aby novú pokladnicu mali a zaregistrovali sa.

Poslankyňa SaS Jana Kiššová hovorí, že nie je fanúšikom skráteného legislatívneho konania, no návrh na urýchlené schvaľovanie návrhu vlády na odklad pokút za eKasu víta, aj keď naň parlament nemôže byť hrdý.

Upozornila, že aj v tomto prípade koalícia nepočúvala, keď ju opozícia upozorňovala, že legislatíva nie je dostatočne pripravená a procesy nie sú dobre nastavené.

SaS povedala, že vládny návrh podporí, aj keď k nemu podá svoj pozmeňovací návrh. Opozičná strana pritom navrhla posunúť účinnosť zavedenia eKasy na 1. januára 2020, aj o tomto by mali rokovať poslanci na tejto schôdzi.

Viac k téme: Kamenického prvé veľké rozhodnutie: Ustúpil podnikateľom a zabránil chaosu

Zdieľať

Podnikatelia nepožiadali finančnú správu o pridelenie kódu ekasa ešte pre 40-tisíc pokladníc. „Vzhľadom na to, že dnes máme 18. júna, je to veľký počet,“ zdôraznila štátna tajomníčka ministerstva financií Dana Meager na finančnom výbore v parlamente. Podnikatelia musia registráciu pokladníc stihnúť do 30. júna.

Podmienkou je, že už majú vybranú alebo kúpenú online pokladnicu.

Registrovaných je momentálne 193-tisíc pokladníc.

V parlamente je návrh, aby podnikatelia, ktorí do 30. júna požiadajú o kód ekasa a zároveň budú mať záväznú objednávku certifikovanej online pokladnice, sa po 30. júni nemuseli báť pokút od finančnej správy.

Na zavedenie ekasy majú potom čas do 30. septembra, no musia tak urobiť hneď, ako im ju výrobca či dodávateľ dodá.

Parlament bude o návrhu hlasovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Zdieľať

Ak má eKasa dlhú odozvu, problém môže byť v hardvéri, tvrdí Ladislav Hanniker z finančnej správy. „Pri milióne bločkov, ktoré k nám včera prešli, bola priemerná odozva na úrovni 0,4 sekundy. Od nás bola odozva do dvoch sekúnd, čo požaduje zákon, ale samotná pokladňa to nedokázala rýchlo spracovať,“ povedal v Rádiu Express.

Zdieľať

SaS tvrdí, že vláda rozhodnutím odložiť o tri mesiace pokuty za nepoužívanie eKasy potvrdila, že je to ďalší zle pripravený projekt. „Očakávame, že celú vec prešetrí Najvyšší kontrolný úrad a nový minister financií Ladislav Kamenický vyvodí aj personálnu zodpovednosť.“

„Navyše, oddialenie spustenia eKasy nie je urobené korektným spôsobom, keďže znevýhodňuje klientov distribútorov pokladníc, ktorí ešte nedostali certifikáciu,“ uviedla SaS. Tvrdí, že jediným, kto má z projektu eKasy zatiaľ prospech, je skupina ľudí, ktorí stoja v jeho pozadí a de facto ho sprivatizovali.

„Zároveň však pokračujeme v snahe o zrušenie povinnosti používať eKasu. V tomto duchu pripravujeme aj podanie na Ústavný súd SR,“ dodala opozičná SaS.

Zdieľať

eKasy si stačí do júla objednať, do októbra štát nedá za meškanie pokuty

Povinné pripojenie všetkých pokladníc k webu finančnej správy chce koalícia odložiť do októbra. Vláda schválila návrh ministerstva financií, aby daniari nedávali do októbra pokuty za nepoužívanie online pokladníc podnikateľom, ktorí sa do konca júna aspoň pokúsili eKasy si objednať.

Čo navrhuje vláda:

Aby podnikatelia nedostali pokutu za meškanie zavedenia online pokladníc, musia:

 • preukázať, že si záväzne objednali online registračnú pokladnicu u výrobcu alebo distribútora, ktorému bolo vydané rozhodnutie o certifikácii pokladnice,
 • a zároveň požiadali o pridelenie kódu pokladnice do 30. júna.

Návrh schválila vláda a v skrátenom konaní ho má prerokovať parlament.

„Vzhľadom na nedostatočné pokrytie trhu online registračnými pokladnicami je potrebné v záujme ochrany
podnikateľských subjektov prijať príslušné opatrenie. Preto sa navrhuje pre tých podnikateľov, ktorí nebudú mať včas uvedené online registračné pokladnice do prevádzky, ustanoviť zo zákona odklad ukladania pokút za ustanovených podmienok,“ píše ministerstvo v dôvodovej správe k návrhu.

Koľkých firiem sa nová povinnosť týka? 

 • Dokopy je na Slovensku 230-tisíc registračných pokladníc.
 • Virtuálnu registračnú pokladnicu dnes používa okolo 60-tisíc podnikateľov.
 • Finančná správa eviduje ďalších zhruba 75-tisíc kás, kde podnikatelia už požiadali o registráciu.

Ostáva spomínaných 102-tisíc pokladníc, ktoré ešte nie sú registrované do systému eKasa.

Termíny:

 • Systém eKasa funguje od 1. apríla, zatiaľ je povinný len pre nových podnikateľov alebo pre tých, ktorým vznikla povinnosť evidovať tržby prvýkrát od 1. apríla.
 • Do 30. júna si všetci podnikatelia, ktorí používajú registračnú pokladnicu, musia vybaviť online pokladnicu (ORP) vrátane jej inštalácie.
 • Od 1. júla musia byť všetky pokladnice online prepojené s finančnou správou. Staré pokladnice sa už používať nebudú.
 • Čo najskôr by mal každý podnikateľ, ktorý pracuje s pokladnicou, sám požiadať finančnú správu o pridelenie kódu pokladnice.
 • Čo najskôr by mal tiež u svojho dodávateľa alebo servisnej firmy zistiť, či sa jeho stará offline pokladnica dá upgradnúť na eKasu, alebo si musí kúpiť novú online pokladnicu. Prerábka stojí okolo 100 až 250 eur, nová pokladnica okolo 300 až 600 eur.
 • Do 30. septembra (ak ho aj parlament schváli) nebude finančná správa dávať pokuty tým podnikateľom, ktorí sa aspoň pokúsili si eKasu objednať. 
Zdieľať

SaS opätovne žiada ministra financií Kamenického, aby podporil odklad povinnej eKasy o polroka na 1. januára 2020. Finančná správa nie je podľa opozičnej strany na zavedenie online pokladníc pripravená.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať