Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Energetika

Zdieľať

Eustream vlani zvýšil objem prepraveného plynu o zhruba šestinu na 69,1 miliardy kubických metrov, čo je najviac od roku 2011. K výraznému rastu prispelo aj predzásobenie zákazníkov pre neistotu ohľadne tranzitu ruského plynu do Európy.

O objeme prepravy plynu za minulý rok informuje Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ), ktorý sa odvoláva na údaje Eustreamu.

Neistota súvisiaca s dodávkami plynu sa týkala toho, či bude pokračovať zmluva o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu ďalej do Európy. Moskva a Kyjev zmluvu napokon podpísali na konci vlaňajška.

Od začiatku tohto roka sa preprava plynu cez Slovensko už drží na nižších úrovniach. Situáciu na trhu okrem prebytku plynu ovplyvňuje aj pomerne teplé počasie, čo tlačí na pokles cien komodity.

Kam prúdi plyn cez Slovensko:

Väčšina plynu prepraveného cez Slovensko smeruje ďalej na európske trhy, s najväčším objemom prepravy na výstupný bod Baumarten v Rakúsku.

Okrem tradičného tranzitu na západ Eustream prepravuje plyn aj smerom do Maďarska a reverzným tokom na Ukrajinu, kde preprava za minulý rok dosiahla 9 miliárd kubických metrov.

Podľa údajov distribútora SPP – distribúcia dosiahla vlani domáca spotreba plynu 4,84 miliardy kubických metrov, uvádza SPNZ. V roku 2018 podľa ministerstva hospodárstva dosiahla 4,9 miliardy kubických metrov.

Zdieľať

Hodnota rekordného IPO spoločnosti Saudi Aramco stúpla na takmer 30 miliárd dolárov

Spoločnosť Saudi Aramco zvýšila výťažok z uvedenia akcií na burze o takmer 4 miliardy dolárov a posunula hodnotu rekordného primárneho úpisu na 29,4 miliardy dolárov. Podarilo sa jej to vďaka využitiu opcie na predaj ďalších 450 miliónov akcií.

Najväčší globálny producent ropy uskutočnil IPO minulý mesiac, z predaja zhruba 3 miliárd kusov akcií získal 25,6 miliardy dolárov.

Už táto suma predstavovala najväčšiu primárnu ponuku akcií na svete, pripomína Reuters.

Rekordné IPO v skratke:

 • S akciami Aramca sa začalo obchodovať na domácej burze v Rijáde 11. decembra. Na druhý deň sa stalo prvou firmou na svete s trhovou hodnotou nad 2 bilióny dolárov;
 • Pôvodne bolo na trh uvedených 1,5 percenta akcií, po využití opcie na dodatočný predaj sa obchoduje s 1,7-percentným podielom, uvádza agentúra AP;
 • Emisná cena akcií Aramca dosiahla 32 rijálov (8,6 dolára). V súčasnosti sa predávajú zhruba za 35 rijálov, čo zodpovedá trhovej hodnote približne 1,9 miliardy dolárov.

Štátom kontrolované Aramco sa podieľa na globálnej produkcii ropy zhruba 10 percentami. Je firmou s najvyšším ziskom na svete, za rok 2018 dosiahol 111 miliárd dolárov.

Saudská Arábia chce peniaze z predaja akcií na burze použiť na zníženie závislosti ekonomiky od ropy a na tvorbu nových pracovných miest.

Korekcia po iránskych útokoch:

Trhová hodnota Aramca sa minulý týždeň, čo bolo zhruba mesiac po uvedení na burze, prepadla o desatinu. Klesla tak o približne 200 miliárd dolárov.

Prispeli k tomu aj iránske bombové útoky na spojenecké ciele v Iraku. Akcie však začali klesať už koncom roka 2019.

Podľa viacerých analytikov sú akcie Aramca nadhodnotené. Reálnu trhovú hodnotu firmy odhadujú na 1,4 bilióna dolárov.

Zdieľať

RWE by mohla získať odškodnenie zhruba 2 miliardy eur za vládne nariadenie, podľa ktorého musí vyradiť z prevádzky elektrárne na lignit. Do konca roka 2022 má nemecká energetika utlmiť zdroje s kapacitou 2,5 gigawattu.

Firma by mohla získať aj ďalších 700 miliónov eur na odstupné pre zhruba 3000 zamestnancov, ktorí pre uzavretie elektrární prídu o prácu.

Akcie RWE reagovali na správy posilnením na viac ako päťročné maximum, píše Reuters.

RWE sa k správe odmietla vyjadriť. Nemecké ministerstvo hospodárstva uviedlo, že ju nemôže potvrdiť ani vyvrátiť, s tým, že rokovania s prevádzkovateľmi elektrární naďalej pokračujú.

Elektrárne na lignit (hnedé uhlie) majú skončiť pre nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Ich zatváranie je jedným z krokov, ktoré krajiny podnikajú s cieľom znížiť emisie škodlivých plynov.

Zdieľať

Akcie spoločnosti Saudi Aramco klesli po iránskych útokoch na základne západných spojencov v Iraku na nové minimum. Trhová hodnota najziskovejšej spoločnosti na svete sa za necelý mesiac znížila o zhruba 200 miliárd dolárov alebo o približne 10 %.

Akcie spoločnosti Saudi Aramco otvárali stredajšie obchodovanie s cenou 34 rijálov (9,06 dolára), čo je najnižšia úroveň od 11. decembra, keď sa s nimi začalo obchodovať na saudskoarabskej burze Tadawul, píše Reuters.

Trhová hodnota firmy klesla na približne 1,8 bilióna dolárov. Doterajšie maximum dosiahla 12. decembra na úrovni 2,06 bilióna dolárov pri cene 38,7 rijálu za jednu akciu.

Akcie Aramca začali klesať už v závere roka 2019, k najnovšiemu prepadu prispelo geopolitické napätie, hovorí analytik Capital Economics Jason Tuvey.

Rekordné IPO

Akcie spoločnosti Saudi Aramco sa naďalej držia nad cenou 32 rijálov, za ktorú ich upísala na burze a dosiahla tak trhovú hodnotu 1,7 bilióna dolárov.

Z primárnej verejnej ponuky (IPO) Aramco získalo 25,6 miliardy dolárov. Na burze predalo iba 1,5 percenta akcií.

Jeho IPO sa i tak stalo najväčším na svete, keď pokorilo sumu 25 miliárd dolárov, ktoré vyťažil v roku 2014 z primárneho úpisu čínsky e-shop Alibaba.

Podľa viacerých analytikov sú akcie Aramca nadhodnotené. Reálnu trhovú hodnotu firmy odhadujú na približne 1,4 bilióna dolárov.

Zdieľať

Ropa prudko zdražela po iránskych útokoch, trh sa upokojuje

Ceny ropy prudko stúpli v reakcii na iránske útoky na americké a spojenecké ciele v Iraku. Severomorská ropa Brent aj americká WTI zdraželi na niekoľkomesačné maximá, počiatočný silný rast cien sa však zmiernil.

Podľa analytikov sa situácia na trhu môže upokojiť, pokiaľ sa útoky vyhnú ropnej infraštruktúre.

Čo sa stalo:

Irán odpálil zo svojho územia viac ako dve desiatky balistických rakiet na dve iracké základne s vojakmi západnej koalície.

Iránske revolučné gardy uviedli, že išlo o odplatu za to, že Američania minulý týždeň usmrtili vplyvného iránskeho generála Kásema Solejmáního.

Ako reagovala ropa:

 • severomorská ropa Brent v prvej reakcii na útoky vystúpila na 71,75 dolára za barel, čo bolo najviac od polovice septembra 2019, píše Reuters. Dopoludnia cena klesla k 69 dolárom;
 • barel americkej ľahkej ropy WTI sa obchodoval za 65,85 dolára, neskôr vykazovala rast o 0,9 percenta na 63,27 dolára.

„Ropné zariadenia v Iraku sú mimo nebezpečenstva, produkcia ropy v podstate pokračuje,“ povedal generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Mohammad Barkindo. Irak je druhým najväčším producentom ropy v rámci OPEC-u.

„Neočakávame žiadny nedostatok v dodávkach ropy, pokiaľ nenastane katastrofálna eskalácia, s ktorou nepočítame,“ vyhlásil minister energetiky Spojených arabských emirátov Suhajl Mazrúí.

Prevádzka v Hormuzskom prielive, ktorý je kľúčový pre prepravu ropy po mori, podľa neho nie je ohrozená.

Zdieľať

Putin: Rusko ponechá tranzit plynu cez Ukrajinu aj po dokončení plynovodov, ktoré jú obchádzajú

Rusko podľa Putina zachová tranzit plynu cez Ukrajinu aj po dokončení plynovodov Nord Stream 2 či TurkStream, ktoré ju obchádzajú. Otázkou zostáva objem prepravy a dĺžka kontraktu.

„Nemáme záujem zhoršovať situáciu v energetickom sektore. Budeme hľadať riešenie akceptovateľné pre všetky strany,“ cituje Reuters z Putinovho vyhlásenia na jeho pravidelnej koncoročnej tlačovej konferencii v Moskve.

Podľa plynárenského časopisu Slovgas Putin označil ukrajinskú tranzitnú trasu za dobrú na zásobovanie strednej a južnej Európy napriek tomu, že je dlhšia a drahšia v porovnaní s inými trasami.

Rusko je pripravené priamo dodávať zemný plyn Ukrajine s 20- až 25-percentnou zľavou.

Predstavitelia Ruska a Ukrajiny sa majú stretnúť v Berlíne, aby obnovili rokovania o podmienkach prepravy plynu cez Ukrajinu do EÚ. Platnosť súčasnej dohody sa skončí o dva týždne.

Ako obídu Ukrajinu:

Plynovod Nord Stream 2 spája Rusko s Nemeckom cez Baltské more. Rusko očakáva, že bude spustený v polovici budúceho roka.

Spojené štáty sa postavili proti projektu, podľa nich zvyšuje závislosť Nemecka od Ruska a nepriamo tak ohrozuje národnú bezpečnosť USA.

Biely dom pripravuje sankcie voči firmám zúčastneným na budovaní Nord Streamu 2. Čakajú už len na podpis prezidenta Donalda Trumpa.

Putin vyhlásil, že Rusko odpovie rovnakým spôsobom. Americké sankcie označil za „nepriateľský akt“. Podľa neho ovplyvnia vzťahy medzi Ruskom a USA.

Začiatok prevádzky plynovodu TurkStream smerujúceho na juh Európy závisí od dobudovania infraštruktúry v Bulharsku, Srbsku a Maďarsku.

Zdieľať

Rusko počíta s dokončením plynovodu Nord Stream 2 aj napriek sankciám USA

Rusko očakáva, že plynovod Nord Stream 2 bude dokončený aj napriek sankciám, ktoré proti zúčastneným firmám pripravujú Spojené štáty. Na to, aby vstúpili do platnosti, chýba už len podpis prezidenta Donalda Trumpa.

Moskva očakáva, že projekt bude dokončený, cituje Reuters hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.

Plynovod Nord Stream 2 má privádzať plyn z Ruska do Nemecka cez Baltické more.

Prečo Američania siahajú k sankciám:

Spojené štáty argumentujú tým, že plynovod bude pre Nemecko znamenať závislosť od Ruska.

Pripravili preto zákon, podľa ktorého majú vzťahy s Európou a Nemeckom rozhodujúci význam pre národnú bezpečnosť USA. Prešiel už Snemovňou reprezentantov aj Senátom.

Trump ubezpečil, že hneď ako „zákon na ochranu európskej bezpečnosti“ dostane na stôl, podpíše ho.

Ako reaguje Rusko:

Americké sankcie vníma ako bezprostredné porušenie medzinárodného práva.

„Sankcie sú názorným príkladom nečestnej konkurencie, šírenia umelej dominancie (USA) na európskych trhoch,“ vyhlásil Peskov.

Podľa Putinovho hovorcu sa takéto konanie Spojených štátov nepáči Moskve ani európskym metropolám Berlín a Paríž.

Nord Stream 2 v skratke:

 • projekt je rozšírením plynovodu Nord Stream, ktorý obchádza tranzitné trasy cez Ukrajinu a Poľsko;
 • má zdvojnásobiť prepravnú kapacitu trasy plynovodu na 110 miliárd kubických metrov plynu ročne;
 • polovicu nákladov na výstavbu znáša Gazprom;
 • európskymi partnermi sú firmy Uniper, Wintershall, Royal Dutch Shell, ÖMV a Engie;
 • Rusko očakáva jeho spustenie v polovici roka 2020.

Podľa konzorcia Nord Stream 2 je v Baltickom mori položených 2100 kilometrov dvojvlákna plynovodu, na dokončenie chýba zhruba 300 kilometrov.

Američania chcú zabrániť dokončeniu plynovodu, sankcie by ho mohli prinajmenšom spomaliť.

Nord Stream 2 kritizujú aj viaceré európske krajiny.

Zdieľať

Arca sa posilňuje v slovenskej energetike. Kúpila VNG Slovakia, ktorá zásobuje teplom Nitru

Arca Capital kúpila firmu VNG Slovakia, ktorá sa spoločne s mestom podieľa na dodávkach tepla v Nitre. Arca už zásobuje teplom ďalšie tri slovenské mestá – Topoľčany, Handlovú a Bardejov.

Arca uskutočnila transakciu prostredníctvom dcérskej spoločnosti ACS teplo, píše ČTK.

„Novými akvizíciami v teplárenstve sme sa stali jedným z piatich najväčších súkromných hráčov na slovenskom trhu v tomto segmente podnikania,“ hovorí predseda predstavenstva Arca Capital Rastislav Velič.

VNG Slovakia sa v rámci akvizície premenovala na ACS Plyn a v Nitrianskej teplárenskej spoločnosti, ktorá je hlavným dodávateľom tepla v Nitre, drží 49 percent akcií.

Aká veľká je Arca v teplárenstve:

 • dcéra ACS teplo distribuuje prostredníctvom svojich firiem energiu pre viac ako 50-tisíc slovenských domácností,
 • prevádzkuje aj 900 odberných miest a vyše 125 km tepelných rozvodov,
 • NTS zásobuje teplom viac ako 20-tisíc domácností.

VNG Slovakia bola súčasťou nemeckého koncernu VNG, ktorý patrí k najvýznamnejším nemeckým aj európskym dovozcom zemného plynu.

Jadrom obchodných aktivít skupiny je dovoz a dodávka plynu pre veľkoobchod.

Kto vlastní Arca Capital:

Väčšinovým akcionárom so 60-percentným podielom je Velič, 30 percent vlastní Peter Krištofovič a desatinu drží Henrich Kiš.

Majoritným vlastníkom spoločnosti bol v minulosti finančník Pavol Krúpa.

Zdieľať

Vo Viedni dnes rokuje ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz o novom kontrakte na tranzit plynu. Energetický analytik Karel Hirman tvrdí, že atmosféra sa výrazne zlepšila po Normandskom samite v Paríži, obe strany rokujú konštruktívnejšie, čo vytvára podmienky na nájdenie kompromisnej dohody.

Zdieľať

Aramco je prvou firmou s trhovou hodnotou nad 2 bilióny dolárov

Saudi Aramco sa stala prvou firmou na svete, ktorej trhová kapitalizácia presiahla 2 bilióny dolárov. Jej akcie sa na začiatku druhého dňa obchodovania na burze posilnili o 10 %, neskôr časť ziskov vymazali.

Cena za akciu Saudi Aramco sa zvýšila na 38,7 rijálu (9,4 eura), pre primárnu ponuku akcií (IPO) bola stanovená na 32 rijálov (7,8 eura), píše Reuters.

Analytici spoločnosti Bernstein považujú akcie Aramca za nadhodnotené, trhovú hodnotu ropnej firmy odhadujú na zhruba 1,36 bilióna dolárov.

Primárna ponuka pritom Aramco ocenila na 1,7 bilióna dolárov. „Saudi Aramco je najväčšia, najziskovejšia ropná firma na svete – ale veľkosť nie je všetko,“ píšu analytici.

Saudská Arábia ponúkla na domácej burze 1,5 percenta akcií štátneho Aramca, z uvedenia na burzu získala rekordných 25,6 miliardy dolárov.

Aramco je najväčší svetový producent ropy s podielom zhruba 10 percent.

Štát chce peniaze z predaja akcií použiť na zníženie závislosti ekonomiky od ropy.

Zdieľať

Chevron odpíše aktíva v hodnote najmenej 10 miliárd dolárov. Dôvodom sú nízke ceny ropy a plynu, pre ktoré spoločnosť ukončila svoje pôsobenie v niektorých energetických projektoch.

Americký ropný koncern siahne k odpisu aktív v 4. štvrťroku, píše Reuters.

Zvažuje tiež predaj niektorých plynárenských projektov, chce sa tak pripraviť na očakávané nízke ceny.

Chevron je druhou najväčšou americkou ropnou spoločnosťou.

Odpis jej aktív poukazuje na problémy spôsobené rastúcou produkciou ropy v USA, ktorá aj v období zvyšovania dopytu bráni výraznejšiemu rastu cien komodity.

Zdieľať

Akcie ropnej spoločnosti Saudi Aramco začali obchodovanie rastom zhruba o desať percent. Firma sa tak s hodnotou asi 1,9 bilióna dolárov stala najväčšou na svete podľa trhovej kapitalizácie.

Akcie po začiatku obchodovania na burze v Rijáde vystúpili na 35,2 rijálu (8,50 eura), cena pre primárnu ponuku bola stanovená na 32 rijálov (7,70 eura), píše Reuters.

Saudská Arábia získala z primárnej ponuky akcií (IPO) ropnej firmy 25,6 miliardy dolárov. Prekonala tak doterajší rekord čínskej firmy Alibaba, ktorá z predaja akcií v roku 2014 vyťažila 25 miliárd dolárov.

Aké veľké je Aramco:

Aramco prekonalo trhovou kapitalizáciou v súčasnosti najväčšiu firmu, americký Apple. Jeho trhová hodnota sa pohybuje okolo 1,2 bilióna dolárov.

Je tiež vyššia než súhrnná trhová hodnota všetkých piatich najväčších ropných spoločností – ExxonMobil, Total, Royal Dutch Shell, Chevron a BP.

Koľko akcií dali na burzu:

Na burze sa obchoduje len 1,5 percenta akcií Saudi Aramco. Firma predala pol percenta akcií individuálnym investorom a jedno percento inštitucionálnym záujemcom.

Väčšina investorov pochádza zo Saudskej Arábie alebo z regiónu, záujem zo zahraničia bol slabý.

Spoločnosť môže ešte v najbližších 30 dňoch počet akcií ponúknutých na obchodovanie zvýšiť o 15 percent.

Odrobinky na burze:

 • podiel voľne obchodovateľných akcií Aramca patrí k najnižším na svete, pripomína Bloomberg;
 • z tisícky najväčších firiem podľa trhovej kapitalizácie majú len dve na burze menší podiel ako Aramco – Audi (0,36 %) a EnBW Energie Baden-Württemberg AG (0,37 %);
 • nízky podiel akcií na burze znamená, že Saudská Arábia môže presadzovať vo firme rozhodnutia dobré pre krajinu, no nie nutne pre menšinových akcionárov. Štátni investori navyše získali 13 percent akcií predaných inštitucionálnym investorom.

Akcie Aramca pozdvihli saudskoarabskú burzu Tadawal. Vďaka nim sa dostala medzi 10 najväčších búrz na svete podľa trhovej kapitalizácie firiem, s ktorými sa na burze obchoduje.

Viac k téme: Poučenie zo Saudi Aramco: investori sa skorého konca ropnej éry neobávajú

Zdieľať

Saudská Arábia získala z uvedenia akcií Saudi Aramco na burzu až 29,4 miliardy dolárov. Celkový výnos z rekordného IPO stúpol po tom, čo ropný koncern využil opciu a predal o 15 percent akcií viac.

Výnos hlavného IPO dosiahol 25,6 miliardy dolárov, čo stačilo na prekonanie svetového rekordu čínskeho e-shopu Alibaba o 600 miliónov dolárov.

Koncern následne uplatnil ešte takzvanú over-allotment opciu, píše Reuters.

Konečný počet predaných akcií je 3,45 miliardy kusov a konečná hodnota obchodu 29,4 miliardy dolárov.

S akciami Saudi Aramco sa začne obchodovať na rijádskej burze v stredu 11. decembra, čím sa dokončí historicky najväčšie IPO.

Zdieľať

S akciami Saudi Aramco sa začne obchodovať na burze v Rijáde na budúcu stredu. Firma by mala z predaja 1,5-percentného podielu získať 25,6 miliardy dolárov, čo bude historicky najvyšší výnos z primárnej verejnej ponuky (IPO) akcií.

Termín začiatku obchodovania s akciami Aramca zverejnila saudskoarabská burza Tadawul na svojej internetovej stránke.

Firma stanovila cenu jednej akcie na 32 rijálov (zhruba 7,7 eura).

Rekordy Aramca:

 • pravdepodobne prekoná rekordné IPO čínskeho e-shopu Alibaba, ktorý získal v roku 2014 pri vstupe na newyorskú burzu 25 miliárd dolárov;
 • stane sa najhodnotnejšou firmou s akciami na burze s trhovou kapitalizáciou 1,7 bilióna dolárov (súčasné maximum Applu je 1,2 bilióna dolárov);
 • je najväčším producentom ropy, na globálnej produkcii sa podieľa zhruba 10 percentami;
 • vlani vytvorilo najvyšší čistý zisk na svete 111 miliárd dolárov.

Vstup Aramca na burzu bol dlho očakávanou udalosťou.

Saudská Arábia sa rozhodla ponúknuť akcie investorom, aby získala peniaze na zníženie závislosti ekonomiky od ropy a tvorbu nových pracovných miest.

Korunný princ Muhammad bin Salmán sa usiloval o vyšší výťažok z IPO zodpovedajúci trhovej hodnote 2 bilióny dolárov.

Zdieľať

OPEC a spojenci sa dohodli na ďalšom okresaní ťažby ropy

Ropný kartel OPEC sa dohodol so spojencami na výraznejšom znížení ťažby. Cieľom je podporiť ceny ropy a obmedziť nadbytočné dodávky suroviny na trh.

Dohoda zahŕňa zníženie celkovej ťažby o ďalších 500-tisíc barelov denne počas prvého štvrťroka 2020, píše Reuters.

OPEC a jeho spojenci sa už pred rokom dohodli na znížení dodávok ropy o zhruba 1,2 milióna barelov denne.

Pôvodná platnosť mala byť do polroka 2019, v lete ju však ťažiarske krajiny predĺžili do konca marca budúceho roka.

So zahrnutím novej dohody bude ťažba znížená o 1,7 milióna barelov denne, čo je zhruba 1,7 percenta globálneho dopytu.

Ďalšie stretnutie OPEC a spojencov by sa malo konať v marci 2020.

Ťažiarske štáty začali koordinovane znižovať ťažbu ropy v roku 2017, aby zabránili prudkému prepadu cien po náraste ťažby v USA.

Spojené štáty už prekonali Rusko a Saudskú Arábiu a stali sa najväčším producentom ropy na svete.

Zdieľať

V Poľsku sa schyľuje k spájaniu viacerých štátom kontrolovaných energopodnikov. Petrochemický koncern PKN Orlen plánuje prevziať elektrárenskú firmu Energa, rozbehnutú má tiež akvizíciu menšej konkurenčnej rafinérie Lotos.

Najväčšia poľská rafinérska spoločnosť nečakane prejavila záujem o Energu, ktorej prevzatím by sa posilnila na trhu s elektrinou, píše Reuters.

PKN ponúkne za jednu akciu Energy sedem zlotých (1,6 eura), čo firmu oceňuje zhruba na 2,9 miliardy zlotých (678 miliónov eur).

Kupujúci o zámere informoval Európsku komisiu a predpokladá, že obchod bude uzavretý do polovice budúceho roka.

PKN Orlen by rada prevzala aj zhruba o polovicu menšieho konkurenta Lotos. Transakciu má na stole Brusel už od leta, píšu Financial Times.

Poľská vláda vlastní v PKN Orlen 27,52 percenta, v Energe a Lotose viac ako 50-percentný podiel.

PKN Orlen kontroluje aj český Unipetrol, ktorý prevádzkuje sieť čerpacích staníc Benzina na českom aj slovenskom trhu.

Zdieľať

Korea Heavy Industry & Development kupuje od Gazprombank dodávateľa jadrových technológií Škoda JS. Cena za plzenskú firmu by sa mala pohybovať rádovo v stovkách miliónov eur.

Kórejský investor očakáva, že dohody týkajúce sa prevzatia Škody JS budú dotiahnuté v prvom polroku 2020, píšu Hospodářské noviny.

Do leta plánuje zároveň prevziať kontrolu vo firme a vlastnícke práva.

V čom má Škoda JS prsty:

 • hlavnou zákazkou sú dodávky pre jadrovú elektráreň Mochovce;
 • uzavrela kontrakt na Ukrajine za 27 miliónov eur pre dva bloky Rovenskej jadrovej elektrárne;
 • podieľa sa aj na projekte britskej jadrovej elektrárne Hinkley Point, kde dodáva reaktory Areva.

Škoda JS vlani vykázala zisk pred zdanením 9,2 milióna eur pri tržbách zhruba 160 miliónov eur. Zamestnáva vyše 1000 ľudí.

Pre nedostatok príležitostí na českom trhu sa stále viac orientuje na export, ktorý mal vlani viac než dvojtretinový podiel na celkových tržbách.

Škoda JS patrí do Gazpromom kontrolovanej strojárskej skupiny Uralmash.

Korea Heavy Industry & Development kupuje strojárske podniky po svete, obchoduje aj s ropou a so skvapalneným plynom LNG.

Zdieľať

Křetínský sa usiluje o ďalšie talianske elektrárne

Skupina EPH kontrolovaná podnikateľom Danielom Křetínským sa chce posilniť v talianskej energetike. Plánuje sa zapojiť do súťaže o kúpu energetickej spoločnosti Sorgenia, ktorá patrí k najväčším energofirmám v Taliansku.

Záväznú ponuku na prevzatie Sorgenie podá EPH do polovice decembra, píše magazín Euro.

EPH pôjde do tendra s talianskym partnerom A2A.

Sorgenia je na predaj od začiatku tohto roka. O jej energetické aktíva prejavilo záujem zhruba dvadsať firiem, záväznú ponuku ich podá len zopár.

Skupina Sorgenia v skratke:

 • patria do nej 4 paroplynové elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom zhruba 3,2 gigawattu;
 • má približne 300-tisíc zákazníkov;
 • vlastnia ju talianske banky vrátane starobylej Monte dei Paschi di Siena;
 • generuje zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi okolo 150 miliónov eur.

EPH už kontroluje v Taliansku elektráreň na biomasu Fusine s inštalovaným výkonom 7 megawattov.

Zdieľať

Maďarsko je pripravené vyrokovať s Gazpromom nový dlhodobý kontrakt o dodávkach plynu. Súčasná dohoda s ruským dodávateľom platí do roku 2020. Väčšina plynu prúdi do Maďarska z Ruska cez Ukrajinu.

Maďarsko ročne spotrebuje zhruba 10 miliárd kubických metrov plynu, píše Reuters.

Zásoby na nadchádzajúce zimné obdobie už má krajina naskladnené.

Súčasná zmluva Gazpromu s Ukrajinou a so štátmi, do ktorých sa plyn dopravuje cez jej územie, vyprší 31. decembra.

Podpis novej dohody komplikujú rozhodcovské spory a ruská anexia Krymského polostrova.

Maďarský šéf diplomacie Péter Szijjártó v októbri povedal, že by mal byť čo najskôr postavený plynovod TurkStream.

Ten má privádzať ruský plyn do južnej a východnej Európy cez Čierne more a Turecko. Maďarsko by sa naň rado napojilo.

Zdieľať

Uhoľné elektrárne čaká rekordný pokles produkcie

Výroba elektriny z uhoľných elektrární by tento rok mala klesnúť o rekordné tri percentuálne body, čo zvyšuje nádej na spomalenie rastu emisií oxidu uhličitého. K poklesu dochádza napriek tomu, že vyrastajú nové zdroje v Číne či v juhovýchodnej Ázii.

Globálna miera využitia uhoľných elektrární v tomto roku dosahuje zhruba 54 percent, píše Bloomberg.

Naznačuje to, že elektrina z nich je drahšia. Sú totiž konštruované tak, aby dlhší čas fungovali naplno alebo blízko plnej kapacity.

Tohtoročný odhadovaný pokles produkcie zodpovedá zhruba 300 terawatthodinám, čo je viac než celkové množstvo energie, ktoré vlani vyrobili uhoľné zdroje v Nemecku, Španielsku a Británii.

Čo je za poklesom:

 • uzatvorenie niekoľkých veľkých elektrární v Spojených štátoch;
 • zníženie produkcie uhoľných elektrární v Indii;
 • spomalenie rastu ťažby čierneho uhlia v Číne;
 • úlohu zohráva tiež rast produkcie elektriny z takzvaných čistých zdrojov či spomalenie alebo pokles dopytu.

Uhlie patrí k najväčším znečisťovateľom životného prostredia.

Vlaňajší trojpercentný nárast emisií oxidu uhličitého, ktoré vznikajú pri výrobe energie, sa podieľal 50 percentami na zvýšení globálnych emisií z fosílnych palív.

Zdieľať

Katar plánuje výrazne zvýšiť produkciu kvapalného zemného plynu, do roku 2027 by mala stúpnuť o takmer dve tretiny na 126 miliónov ton ročne. Emirát je najväčším producentom LNG na svete, jeho pozíciu ohrozuje Austrália.

Expanzia katarských kapacít súvisiacich s LNG je najväčším a jedným z najlukratívnejších projektov v energetickom sektore, píše Reuters.

Nárast produkcie katarského LNG súvisí s bohatšími zásobami suroviny, než sa odhadovalo.

Ceny LNG sú v súčasnosti na mnohoročných minimách, prispieva k tomu najmä rast produkcie v Spojených štátoch, Rusku a Austrálii.

Austrália by v tomto roku mohla vytlačiť Katar z pozície najväčšieho globálneho producenta LNG.

Medzinárodná energetická agentúra tento rok odhadla, že najväčším vývozcom LNG sa do piatich rokov stanú Spojené štáty, zatiaľ čo Čína bude jeho najväčším importérom.

Zdieľať

Saudi Aramco oznámila, že ponúkne na burze 1,5 percenta akcií. Cena by sa mala pohybovať medzi ôsmimi a deviatimi dolármi za kus. Hodnota celej ropnej firmy by tak mohla dosiahnuť 1,7 bilióna dolárov.

Saudskoarabský štátny ropný gigant oznámi konečnú cenu za akcie 5. decembra, keď sa skončí investorské upisovanie, píše Bloomberg.

Primárna verejná ponuka akcií (IPO) Aramca by mohla vyniesť 25,6 miliardy dolárov. Pokiaľ by sa tak stalo, išlo by o rekordnú sumu.

Doterajšie maximum 25 miliárd dolárov dosiahlo IPO čínskej internetovej firmy Alibaba, ktorá vstúpila na newyorskú burzu v roku 2014.

Koľko akcií je pre investorov:

 • pol percenta je určených pre individuálnych záujemcov, čiže saudskoarabských občanov a rezidentov so sídlom v Saudskej Arábii a obyvateľov krajín Perszkého zálivu (upisovať môžu do 28. novembra);
 • jedno percento je vyhradené pre inštitucionálnych investorov, medzi ktorými môžu byť čínske a ruské subjekty (upisovanie do 4. decembra).

Pochybnosti o burze

IPO Aramca bude skúškou pre saudskoarabskú burzu. Podľa Reuters panuje neistota, či je schopná vyrovnať sa s obrovskou ponukou akcií, čo je potenciálne riziko pre investorov.

Dôverou investorov otriasol aj septembrový útok dronov na infraštruktúru Aramca.

Saudskoarabská burza ubezpečuje, že na IPO je pripravená. Hodnota najväčšieho vstupu na ňu zatiaľ dosiahla 6 miliárd dolárov.

Saudi Aramco je najväčším producentom ropy na svete s približne 10-percentným podielom. Podnik vlani vytvoril čistý zisk 111 miliárd dolárov, čo z neho urobilo najziskovejšiu firmu.

Zdieľať

Poliaci oznámili Rusom, že už od nich nechcú plyn

Poľské štátne plynárne PGNiG nechcú po roku 2022 nakupovať plyn od Gazpromu. Dôvodom sú vysoké ceny a povinnosť platiť za plyn určitú čiastku bez ohľadu na odobraté množstvo.

PGNiG už informovala Gazprom, že po vypršaní súčasného kontraktu nemá záujem o jeho predĺženie, píše Reuters.

Obe firmy podpísali kontrakt známy ako zmluva Jamal v roku 1996. Okrem iného vyžaduje, aby prehlásenia o budúcej spolupráci strany formálne predložili tri roky pred vypršaním dohody.

Poľsko od Gazpromu stále berie väčšinu plynu, ktoré spotrebuje. Snaží sa však o zníženie závislosti od Ruska, pretože Jamal vníma ako nevýhodný.

Odkiaľ budú mať Poliaci plyn:

PGNiG sa spolieha, že bezpečnosť dodávok plynu po roku 2022 jej zaručia dohody na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) a akvizícia nálezísk plynu v Severnom mori.

Poľsko zároveň rozšírilo svoj systém prepravy plynu.

Zdieľať

Ďalšie razie, ďalší zadržaní. V Mochovciach sa predražujú stavby, káble aj zvary

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček počas poslaneckého prieskumu v Mochovciach. Foto N - Vladimír Šimíček
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček počas poslaneckého prieskumu v Mochovciach. Foto N – Vladimír Šimíček

Polícia vyšetruje súčasne viacero dodávateľských kanálov, cez ktoré z Mochoviec unikali peniaze. Aktuálne zatýkania sú pokračovaním vyšetrovaní  šlendriánstva a tunelovania, pri ktorých vznikli elektrárňam škody v stovkách miliónov.

Zdieľať

Rast globálneho dopytu po rope by sa mal po roku 2025 spomaliť. Dôvodom je zvyšovanie palivovej efektívnosti a očakávaný rast počtu elektrických vozidiel, uvádza Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojom najnovšom výhľade.

Dopyt po rope sa bude v najbližších 20 rokoch zvyšovať, v 30. rokoch by sa jeho rast mal výrazne spomaliť, vyberá Reuters z dokumentu World Energy Outlook 2019.

Do roku 2025 má dopyt každoročne narastať v priemere o 1 milión barelov denne, neskôr IEA počíta už len s denným prírastkom 0,1 milióna barelov.

V prípade osobných áut očakáva strop dopytu po rope koncom 20. rokov. Príčinou je postupný presun motoristov k elektrickým vozidlám.

IEA predpokladá, že do roku 2040 bude po cestách jazdiť zhruba 330 miliónov elektromobilov. Oproti vlaňajšej prognóze je to o 30 miliónov viac.

Najvýraznejší rast ťažby ropy agentúra očakáva v USA, produkcia podstatne vzrastie aj v Iraku a Brazílii.

Zdieľať

Saudi Aramco zverejnilo emisný prospekt pred vstupom na domácu burzu, mnohé podrobnosti v ňom však potenciálni investori nenájdu. Drobným investorom chce ropná firma ponúknuť pol percenta akcií.

Saudskoarabská štátna spoločnosť pripravuje primárnu ponuku akcií (IPO) na začiatok decembra.

Čo v prospekte nie je:

 • koľko percent akcií budú môcť nakúpiť veľkí inštitucionálni investori;
 • aká veľká časť najziskovejšej firmy na svete bude na predaj (špekuluje sa o približne 2 percentách);
 • presný dátum, keď sa začne s akciami obchodovať na burze.

V rozsiahlom dokumente sú uvedené možné investorské riziká, o ktorých informuje Bloomberg.

Firma k nim zaraďuje napríklad štátnu kontrolu nad ropnou produkciou, teroristické útoky, dosahy klimatických zmien na dopyt po rope či ťažkosti so zmenami menových kurzov.

Možných investorov by ku kúpe akcií mohla motivovať vidina vysokých dividend. Podľa BBC Saudi Aramco v dokumente uvádza, že si vyhradzuje právo zmeniť dividendovú politiku bez predchádzajúceho upozornenia.

Prečo idú na burzu:

Saudi Aramco je najväčší producent ropy na svete s 10-percentným podielom. Podnik vlani vygeneroval čistý zisk 111 miliárd dolárov, za prvých 9 mesiacov tohto roka mu medziročne klesol o 18 % na 68 miliárd dolárov.

Predaj časti akcií Saudi Aramco má pomôcť získať peniaze na plány korunného princa Muhammada bin Salmána. Jeho zámerom je znížiť závislosť saudskoarabskej ekonomiky od príjmov z ropy a investovať do iných odvetví.

Podľa analytických odhadov vstup na burzu ocení firmu na 1,5 až 2 bilióny dolárov, čo by emisiu Saudi Aramco katapultovalo na pozíciu najväčšej IPO v histórii. Primát drží primárny úpis e-shopu Alibaba.

Zdieľať

Žiga rozdelil 40 miliónov firmám s drahou elektrinou, najviac získa U. S. Steel

U. S. Steel Košice. Foto - TASR
U. S. Steel Košice. Foto – TASR

Kompenzáciu z ceny elektriny za minulý rok získa 76 firiem. Najvyšší príspevok, vyše 12 miliónov eur, dostane košický U. S. Steel. Celkovo sa cez kompenzačnú schému prideľuje 40 miliónov eur, medzi významnejších príjemcov patria aj Slovnaft či ružomberské Mondi.

Výška kompenzácie pre jednotlivé podniky závisí od reálnej spotreby elektriny.

„Konkurencieschopnosť firiem sa zvýši a energeticky náročné podniky získajú späť časť poplatkov, ktorými prispievajú na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov,“ povedal minister hospodárstva Peter Žiga.

Žiadatelia o podporu museli splniť sériu kritérií. Ide o podniky z energeticky náročných odvetví ako železiarstvo, oceliarstvo, výroba cementu či chemický priemysel. Jej vyplatenie je v súlade s európskymi pravidlami štátnej pomoci pre energeticky náročné podniky a po súhlase Európskej komisie, píše ministerstvo hospodárstva.

„Podniky teda neurčovalo a nenavrhovalo ministerstvo, ale ide o transparentnú a nediskriminačnú podporu pre všetkých žiadateľov, ktorí splnili podmienky na poskytnutie,“ povedal Žiga.

Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výzvu 25. júna a podniky mali priestor predkladať žiadosti do konca augusta.

Zoznam podporených firiem

Zdieľať

V Česku neplánovane odpojili prvý blok jadrovej elektrárne Temelín. Príčinou je zvýšené chvenie turbíny, pravdepodobne pre kolísanie vonkajších teplôt. Výkon reaktora bol znížený na 30 percent.

Zvýšené chvenie niektorých častí parnej turbíny zaznamenali energetici cez víkend.

Turbogenerátor odstavili, od výsledkov jeho kontroly bude závisieť, kedy blok opäť pripoja k prenosovej sústave.

„Práce nijako nesúvisia s primárnym, teda jadrovým okruhom,“ informuje hovorca Temelína Marek Sviták.

Temelín je najväčším výrobcom elektriny v Česku, pokrýva zhruba pätinu spotreby. V prevádzke je od decembra 2000, vlani vyrobil 15,66 terawatthodiny elektriny. (čtk)

Zdieľať

Namiesto uhlia odpad? Investori vidia príležitosť, lebo skládky sú čoraz drahšie

Foto - Tomáš Halász
Foto – Tomáš Halász
 • Slovenské elektrárne začali hľadať alternatívy pre oba svoje veľké uhoľné zdroje – Vojany a Nováky – a spoliehajú sa pritom aj na odpad.
 • Vyrábať energiu z odpadu chce aj investičná skupina Wood & Company, ktorá chystá päť centier za 600 miliónov eur, v ktorých sa má recyklovať aj spaľovať odpad.
Zdieľať

Poľský protimonopolný úrad uložil francúzskej Engie Energy pokutu 40 miliónov eur v súvislosti s projektom plynovodu Nord Stream 2, ktorý má privádzať plyn z Ruska do Nemecka. Poliaci ho považujú za hrozbu pre energetickú bezpečnosť.

Protimonopolný úrad tvrdí, že Engie Energy mu odmietla predložiť požadované dokumenty a materiály. Firma sa chce odvolať, píše Reuters.

Projekt Nord Stream 2 vedie ruská plynárenská spoločnosť Gazprom. Engie je jednou z piatich západoeeurópskych firiem, ktoré sa podieľajú na jeho financovaní.

Nord Stream 2 má prepojiť Rusko s Nemeckom po dne Baltského mora. Podľa Varšavy plynovod posilní dominantnú pozíciu Gazpromu na trhu.

Zdieľať

Cyprus udelil prvú licenciu na komerčnú ťažbu zemného plynu, koncesia na 25 rokov sa týka podmorského plynového poľa Aphrodite objaveného v roku 2011. Ťažiť v ňom môže konzorcium Royal Dutch Shell, Delek a Noble Energy.

Podľa odhadov pole Aphrodite obsahuje 116 miliárd kubických metrov plynu, s ťažbou sa má začať v roku 2025, píše Reuters.

Vyťažená surovina sa bude prepravovať podmorským plynovodom do Egypta. Odtiaľ pôjde v skvapalnenej forme na export do Európy a na medzinárodné trhy.

Koncesia prinesie Cypru zhruba 520 miliónov eur ročne, oznámil už skôr minister pre energetiku Jorgos Lakkotrypis.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať