
eNkonomika podcast
- Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
- Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
- Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N
Minúta po Minúte

Varovali sme premiéra, že riziko prepadnutia 1,7 miliardy treba brať vážne, hovorí v súvislosti s neschválenými zákonmi šéfka Sekcie plánu obnovy Lívia Vašáková. Vraví, že žiadosti o tretiu a štvrtú platbu potrebujeme podať v tomto roku, takže zákony treba schváliť v tomto volebnom období.

Rast cien potravín sa postupne spomalí, v druhej polovici roka by mohli aj citeľnejšie zlacnieť, hovorí analytik Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne. Vo februári inflácia na Slovensku prevýšila 15 %, potraviny zdraželi o takmer 29 %.

Na krach americkej Silicon Valley Bank sa do pár týždňov zabudne a bude to len malá epizódka o zvláštnych bankách, myslí si ekonóm SAV Vladimír Baláž. „Nám, bohužiaľ, hrozia úplne iné riziká. Sme krajina, ktorá zaspala v reformách, a nerastie nám produktivita práce.“
Potravinári by v dôsledku nedeľného zavretia obchodov nemali prísť o príjmy, pretože nákupy sa presunú na iné dní, hovorí v rozhovore riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová. No so zákazom nedeľného predaja aj tak nesúhlasí. „Do voľného trhu by sa nemalo zasahovať.“
Netreba sa obávať, že potravinári začnú pre rast nákladov v sektore znižovať kvalitu svojich receptov, tvrdí v rozhovore riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová. „Hľadať za tým, či sa potravinári na celej situácii nepriživili na úkor spotrebiteľa, nie je korektné.“
Založenie aj druhej nehnuteľnosti pri hypotéke je dnes pomerne bežné, no pri vyšších úrokoch trvá dlhšie, kým sa vyjme zo záložného práva, hovorí hypotekárny špecialista Bruno Gábel. „Kým boli sadzby okolo 1 %, trvalo to zhruba päť rokov, v súčasnosti je to určite viac.“
Banky sa snažia klientov viac informovať, že môžu mať na hypotéke nižší úrok, ak si napríklad poistia úver, vraví hypotekárny špecialista Bruno Gábel. Podľa neho však banky poisteniu nerozumejú tak ako úverom či účtom. „Klient nakoniec vo vidine nižšieho úroku získa produkt, ktorý zmaže výhodu nižšej sadzby.“

Mnohí až na stretnutí zistia, ako ich vyšší úrok na hypotéku zaťaží, hovorí v rozhovore hypotekárny špecialista Bruno Gábel. Ľudia si najčastejšie vyberajú trojročnú fixáciu úroku, hoci nie je výrazne lacnejšia ako päťročná. Paradoxne niektoré banky dávajú väčší úver pri dlhšej fixácii.
Je reálna šanca, že ľudia vybudujú stanicu na Mesiaci. Mohli by odtiaľ pozorovať tie časti vesmíru, ktoré zo Zeme cez množstvo satelitov nevidíme, hovorí Slovák, ktorý pracuje ako člen letovej prevádzky Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Umelá inteligencia prenikla tak rýchlo do umenia, pretože sa mohla trénovať na ľahko dostupných obrázkoch z internetu, vysvetľuje v podcaste eNkonomika odborník Lukáš Hudec. Umelci budú podľa neho vždy potrební minimálne nato, aby vytvorili datasety, na ktorých sa AI učí „a, samozrejme, aj pre ľudský pôžitok“.
Ak sa rozhodnete využiť služby brokera, uistite sa, že ide o legitímnu finančnú inštitúciu, ktorá má na svoje podnikanie potrebné oprávnenia, radí v podcaste eNkonomika investor Michal Nalevanko. „Pozrel by som sa, či je súčasťou garančnej schémy, a pozrel by som si aj recenzie a skúsenosti iných ľudí.“
Spätne vieme povedať, kto na gréckej kríze zarobil. Boli to hedžové fondy, finanční žraloci na trhoch, ktorí investovali do gréckych dlhopisov, hovorí finančník Michal Nalevanko. „Boli to však investície s veľkým rizikom a tomu zodpovedá aj výnos, ktorý zinkasovali.“

Dlhodobo pôjdu ceny akcií hore a umelá inteligencia na tom nič nezmení, hovorí v podcaste eNkonomika finančník Michal Nalevanko. „Neviem povedať, kde budú akcie o týždeň alebo o mesiac, ale s veľkou mierou pravdepodobnosti budú o 10 až 15 rokov podstatne vyššie ako dnes.“

Poslanci chceli dôchodcom v roku 2024 pridať, nakoniec štát na nich ušetrí, hovorí v podcaste eNkonomika člen rozpočtovej rady Martin Šuster. Spolu s kolegami odhadujú, že schválená novela môže verejným financiám ušetriť okolo 100 miliónov eur. „Nemyslím si, že to bolo účelom, ale takto to dopadlo.“
Paneláky zateplené pred rokom 2003 zrejme potrebujú dodatočné zateplenie a investície do vnútorných rozvodov, upozorňuje energetický konzultant Michal Ilovič. Dôvodom je ich opotrebenie a sprísňovanie požiadaviek na tepelnú ochranu.

Ľudia robia chybu – namontujú si slnečnú elektráreň a stúpne im spotreba, hovorí v rozhovore energetický konzultant Michal Ilovič. „To je, ako keby som mal vedro s dierou a riešim to tak, že doň lejem vodu rýchlejšie. Čo sa nakoniec stane? Vytečie z neho viac vody.“
Strach z vývoja na finančných trhoch má každý, ale tým, že si pravidelne sporíme, nakupujeme raz za drahšie a raz za lacnejšie, hovorí Ján Šebo z tímu plánu obnovy. „Najlepší scenár je, keď celý váš život trhy padajú a potom sa v posledných 2 až 3 rokoch vrátia hoci len na pôvodnú úroveň.“

Niektorým sporiteľom v druhom pilieri ušiel za desať rokov 100-percentný výnos, lebo si sporili v dlhopisových fondoch a nie v akciách, hovorí Ján Šebo z tímu plánu obnovy. „Ľudia by mali chápať, že ich dôchodkové úspory nemajú sedieť v dlhopisovom fonde, ale majú byť investované do reálnej ekonomiky.“

Odvolanie ma prekvapilo, čakám, že mi ministerka Remišová povie skutočné dôvody, hovorí už bývalý štátny tajomník pre informatizáciu Ján Hargaš. Vraví, že tento rok prinesie ovocie viacero rozbehnutých projektov. „Bol by som rád, aby nestratili tempo práve životné situácie, už mám také signály.“
Oceniť nehnuteľnosť je teraz ťažké, na trhu vidno rôzne ceny podobných bytov, hovorí bratislavský realitný maklér Tomáš Kuba. Vraví, že rozdiel v cene bytov v podobnom stave a s podobnou výmerou v rovnakej lokalite môže byť aj 30-tisíc eur, možno aj viac.