Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Facebook

Zdieľať

Rusko obvinilo Google, Facebook a YouTube z porušenia volebných zákonov. Podľa cenzúrneho orgánu Roskomnadzor šírili politickú reklamu aj počas volebného víkendu, hoci to ruské zákony zakazujú.

Dnes sa v Rusku konajú komunálne voľby, deň pred nimi platil zákaz volebnej agitácie.

Roskomnadzor označil politickú reklamu na internetových službách za zasahovanie do vnútorných záležitostí Ruska a narušovanie demokratických volebných procedúr. „Takéto konanie zahraničných spoločností je neprípustné,“ povedal hovorca úradu.

V reakcii na obviňovanie z útokov na voľby v USA sa teraz ruskí poslanci snažia zhromažďovať dôkazy o zasahovaní do volieb v Rusku. Štátna duma, teda dolná komora parlamentu, na to zriadila komisiu „pre vyšetrovanie vonkajšieho zasahovania do vnútorných záležitostí Ruskej federácie“. Parlament si prostredníctvom tejto komisie vyhradil právo na „adekvátnu reakciu“. (čtk, tass)

Zdieľať

Polícia reaguje na kritiku mazania kritických názorov na jej účtoch na sociálnych sieťach. Žijeme vraj v nebezpečnej dobe a ľudia v diskusiách často manipulujú. Web Refresher polícia zablokovala aj preto, že je veľmi kritický, číta ho veľa mladých ľudí a „potenciálnych kandidátov na vstup do Policajného zboru“.

„Žijeme v nebezpečnej dobe, kedy sa manipulácia prostredníctvom sociálnych sietí stáva nebezpečným nástrojom, ktorý ovplyvňuje nielen názory miliónov ľudí po celom svete v negatívnom zmysle slova,“ reagovala polícia na otázku, či neplánuje miernejšie mazať príspevky ľudí v diskusiách.

„Chceme sa vyvarovať manipulovaniu spoločnosti tretími stranami v súvislosti s našou činnosťou či prezentáciou v prípadoch, keď autori komentárov manipulujú, resp. prekrúcajú to, čo bolo zverejnené v úplne inom zmysle slova,“ napísala polícia.

Koľko ľudí už polícia na sociálnych sieťach zablokovala? „Takýmito štatistikami nedisponujeme, hrubým odhadom ich nebude viac ako 1 % z celkového počtu takmer 350 000 sledovateľov na všetkých kanáloch,“ tvrdí polícia.

Prečo polícia na Instagrame zablokovala web Refresher?

„Stránka je zameraná na mladých čitateľov, medzi ktorými je tým pádom množstvo potenciálnych kandidátov na vstup do policajného zboru. K tejto skupine čitateľov sa v poslednom čase dostalo niekoľko dezinformácií o Policajnom zbore,“ argumentuje polícia.

Podľa polície web Refresher bol priveľmi kritický. „Ich snaha o kritiku Policajného zboru zašla až za takú hranicu, keď nám vyčítali, že sme video policajta, ktorý odkopne vrchnák fľašky, zverejnili o mesiac neskôr ako väčšina ‚online sveta‘. Akékoľvek médium by malo zodpovedne vplývať na svojich čitateľov. Myslíme, že v tomto prípade to už prekročilo hranice, v čom nami súhlasí ich väčšina čitateľov na základe diskusií na ich sociálnych sieťach.“

„Tento web nesledoval naše konto na Instagrame, čo bolo overené pred blokáciou. K obsahu nášho konta sa vie dostať ktokoľvek zadaním priamej www adresy do prehliadača, nepotrebuje na to byť zaregistrovaný,“ dodala polícia.

Nezvažuje polícia hromadne odblokovať všetkých ľudí, keďže sa potvrdzuje, že mnohí boli zablokovaní bez objektívneho dôvodu?

„Uvažovali sme nad tým, a to symbolicky k minuloročným Vianociam, lenže medzi blokovanými účtami sa nachádzajú také, ktorých vlastníci sa najvulgárnejším spôsobom vyjadrovali pri akejkoľvek zverejnenej téme a nevieme ich oddeliť od tých, ktorí mali možno zlý deň a napísali jeden nevhodný príspevok. Dodávame, že je pravidlom, keď nás iným spôsobom kontaktuje osoba so žiadosťou o odblokovanie, niekedy sa aj ospravedlní za komentár, a my ju bez problémov odblokujeme (ak overíme, že nejde o ‚trolla‘),“ vysvetlila polícia.

Čítajte viac: Polícia maže každý dvadsiaty komentár, zablokovala už aj médium

Zdieľať

Facebook dostal v USA pokutu päť miliárd dolárov za porušenie pravidiel ochrany osobných údajov používateľov. Informuje o tom Wall Street Journal, podľa ktorého o pokute rozhodla Federálna komisia pre obchod. Pokuta súvisí s kauzou Cambridge Analytica. 

Firma, ktorá pracovala aj na politických kampaniach (vrátane Trumpovej), sa nezákonne dostala k údajom 87 miliónov používateľov Facebooku.

Federálna komisia pre obchod (FTC) začala prípad vyšetrovať v marci 2018. Zaoberala sa tým, či Facebook svojím konaním porušil dohodu o ochrane súkromia používateľov, ktorú v roku 2011 uzavrel práve s FTC.

Ide o najväčšiu pokutu v histórii Facebooku aj komisie. Facebook s ňou počítal a na jej zaplatenie si vytváral rezervu.

Spoločnosť ani úrady informáciu nekomentovali. (wsj, cnbc)

Viac o téme v archívnych textoch: Stačí 68 lajkov a zistia, kto ste. Vďačí Trump za víťazstvo dátam?

Ako Cambridge Analytica zranila Facebook. Najskôr ukradli osobné údaje a potom ovplyvňovali voľby

Komentár: Problémom je samotný Facebook, nie Cambridge Analytica

Zdieľať

Facebook má výpadky, niektorým používateľom sa napríklad nenačítavajú fotografie. Služba Downdetector eviduje problémy najmä v Európe a na východnom pobreží USA. Prejavujú sa aj v službách Instagram a Messenger.

Zdieľať

Facebook bude mať budúci rok vlastný dolár s menom Libra

Kryptomena Facebooku bude naviazaná na dolár, bude sa volať Libra, peňaženka na ňu Calibra a štartovať by mala budúci rok.

Čo je Libra?

  • Pomocou Libry umožní Facebook svojim zákazníkom platiť na internete.
  • Narozdiel od Bitcoinu nie je cieľom Libry nahradiť tradičný finančný systém, ale rozšíriť platby pre ľudí, ktorí nemajú prístup k bankovníctvu, najmä v Ázii a Afrike
  • Hodnota Libry bude naviazaná na dolár a jeho hodnota preto nebude závisieť od popularity a dôvery v menu, ako je to pri Bitcoine a podobných kryptomenách.

Prečo je vznik meny Facebooku taký sledovaný?

Facebook má viac ako 2 miliardy užívateľov, a podmienkami používania jeho meny tak môže získať väčší vplyv ako mnohé veľké firmy či štáty.

V minulosti zažili silu Facebooku napríklad výrobcovia hier pre Facebook, ktorých firmy stratili prudko hodnotu len preto, lebo Facebook zmenil spôsob, akým užívateľom hry ponúkal.

Ako to bude fungovať?

  • Facebook vytvorí digitálnu peňaženku s názvom Calibra. Pri založení tejto peňaženky bude nutné odhaliť svoju identitu, čím chce spoločnosť zabezpečiť, aby Libra sa nepoužívala na nelegálne obchody. K osobným údajom z Calibry, bude mať prístup len Facebook a nebude ich poskytovať tretím stranám, teda by nemalo dôjsť k úniku informácii ako sa to stalo Facebooku v minulosti.
  • Štart meny a peňaženky sľubuje Facebook budúci rok, ale nie je jasné, kedy v ktorých regiónoch.
  • Libra bude spravovaná nadáciu založenou podľa švajčiarskeho práva Facebookom a ďalšími 27 zakladateľmi, medzi ktorých patria napríklad Mastercard, Visa, Uber, Spotify, viacerými investormi (Andreessen Horowitz, Union Square Ventures) ale aj akademickými či neziskovými organizáciami (Kiva, Women’s World Banking) .
Zdieľať

Srílanská vláda oznámila, že dočasne zablokuje niektoré sociálne siete a komunikačné aplikácie, napríklad Facebook a WhatsApp. Reaguje tak na násilnosti namierené proti moslimom.

Násilnosti súvisia s teroristickými útokmi na kostoly a hotely z 21. apríla, pri ktorých islamisti zabili vyše 250 ľudí.

Pre hádku, ktorá začala na Facebooku, bol v meste Čilav na západnom pobreží v nedeľu zbitý jeden muž a niekoľko desiatok ľudí hádzalo kamene na mešity a obchody, ktoré vlastnia moslimovia. V noci na dnes boli z okolia hlásené aj ďalšie podobné incidenty.

Polícia autora príspevku, ktorý znel „Jedného dňa to budete ľutovať“, zadržala a rovnako tak aj skupinu, ktorá napádala obchody. Zároveň tu bol nariadený zákaz vychádzania.

Na Veľkú noc zaútočilo na Srí Lanke sedem samovražedných atentátnikov na dva katolícke a jeden protestantský kostol a tri luxusné hotely. K zodpovednosti za útok sa prihlásil Islamský stať, uskutočnila ho miestna skupina radikalizovaných moslimov.

Čítajte tiež: Je správne dočasne vypnúť Facebook či Google, keď je krajina v mimoriadnej situácii?

Zdieľať

Facebook vytvoril v Dubline operačné stredisko. Sedí v ňom zhruba 40 expertov, ktorí majú dohliadať na priebeh volieb do Európskeho parlamentu. Budú odhaľovať dezinformácie, falošné účty a nenávistné príspevky. Denník N je jediné slovenské médium, ktoré sa do centrály smelo pozrieť.

Foto N - Filip Struhárik
Foto N – Filip Struhárik