Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Google

Zdieľať

Rusko obvinilo Google, Facebook a YouTube z porušenia volebných zákonov. Podľa cenzúrneho orgánu Roskomnadzor šírili politickú reklamu aj počas volebného víkendu, hoci to ruské zákony zakazujú.

Dnes sa v Rusku konajú komunálne voľby, deň pred nimi platil zákaz volebnej agitácie.

Roskomnadzor označil politickú reklamu na internetových službách za zasahovanie do vnútorných záležitostí Ruska a narušovanie demokratických volebných procedúr. „Takéto konanie zahraničných spoločností je neprípustné,“ povedal hovorca úradu.

V reakcii na obviňovanie z útokov na voľby v USA sa teraz ruskí poslanci snažia zhromažďovať dôkazy o zasahovaní do volieb v Rusku. Štátna duma, teda dolná komora parlamentu, na to zriadila komisiu „pre vyšetrovanie vonkajšieho zasahovania do vnútorných záležitostí Ruskej federácie“. Parlament si prostredníctvom tejto komisie vyhradil právo na „adekvátnu reakciu“. (čtk, tass)

Zdieľať

Ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor žiada Google, aby prestal využívať server YouTube na „reklamu na nepovolené (nezákonné) hromadné akcie“. Ak Google nezareaguje, bude to vraj vnímané ako zasahovanie do zvrchovaných vecí štátu.

List s výstrahou Googlu prišiel deň po zrejme najväčšej opozičnej demonštrácii v Moskve. Proti vylúčeniu opozičných kandidátov zo septembrových volieb do moskovského snemu v sobotu demonštrovalo zhruba 50.000 ľudí.

Roskomnadzor podľa denníka Vedomosti pohrozil, že ak Google na požiadavku nezareaguje, bude to hodnotiť ako zasahovanie do zvrchovaných vecí štátu, nepriateľské pôsobenie a bránenie v konaní volieb v Rusku, na čo si vyhradzuje adekvátnu reakciu. Nepovolené protesty sú totiž podľa úradu zamerané na zmarenie volieb v krajine.

V Moskve sa v poslednej dobe konalo päť veľkých protestov kvôli voľbám do moskovského snemu, z čoho len dve demonštrácie úrady povolili, a to vrátane tej poslednej zo soboty. Po skončení protestu sa časť demonštrantov vydala do centra mesta a polícia zadržala asi dve stovky z nich.

Pri nepovolených protestoch 27. júla a 3. augusta polícia zadržala skoro 1400, resp. viac ako 1000 demonštrantov, pripomenuli Vedomosti.

Ďalších 13 organizátorov protestov je v súčasnosti trestne stíhaných, za „masové nepokoje“ im hrozí až 15 rokov väzenia. Jeden z nich, 43-ročný televízny režisér Dmitrij Vasiliev, po niekoľkohodinovom výsluchu nedostal vo väzbe inzulín, a tak skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti, uviedla dnes agentúra AFP. Moskovské protesty agentúra označila za najvážnejší prejav odporu proti režimu prezidenta Vladimira Putina od jeho návratu do Kremľa na jar 2012.

Agentúra Interfax pripomenula, že minulý mesiac Roskomnadzor uložil spoločnosti Google pokutu 700.000 rubľov (takmer 10-tisíc eur) za to, že odmietla pri vyhľadávaní na internete cenzurovať informácie podľa požiadaviek ruských úradov. Vlani v decembri jej za to uložil pokutu vo výške pol milióna rubľov. (čtk)