
Graf dňa
- Bývalý redaktor Bloombergu Rado Tomek s kolegami z Denníka E v Grafe dňa vysvetľuje kontext najzaujímavejších dát dňa.
- Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer. Aktivujte si odber Grafu dňa.
Minúta po Minúte

Akcie firiem indickej skupiny Adani prudko klesli pre podozrenia z účtovných podvodov a manipulácie s akciovým trhom, ukazuje Graf dňa. Hodnota impéria, ktoré zo svojho zakladateľa Gautama Adaniho urobilo najbohatšieho človeka v Ázii, sa za dva dni znížila o viac ako 50 miliárd dolárov. Kauzu otvorila investičná spoločnosť Hindenburg Research.

Akcie spoločnosti Tesla prudko vzrástli, ukazuje Graf dňa. Potiahli ich štvrťročné výsledky, ktoré prekonali očakávania investorov, a prísľub šéfa firmy Elona Muska, že automobilka nebude mať problém s dopytom. Na priekopníka elektromobility sa však doťahujú tradiční výrobcovia áut s novými elektrickými modelmi.

Úrokové sadzby termínovaných vkladov začali koncom vlaňajška v priemere stúpať aj na Slovensku, ukazuje Graf dňa. Zatiaľ nerástli plošne, banky však budú potrebovať stabilné zdroje financovania a vyšším úrokom sa nevyhnú.

Aj keď v pomere k veľkosti ekonomiky nie je americký verejný dlh výnimočne veľký, v dolárovom vyjadrení už narazil na strop určený zákonom, ukazuje Graf dňa. Aby mohol najväčší dlžník sveta ďalej fungovať, kongres musí maximálnu sumu dlhu zvýšiť, opoziční republikáni to však blokujú.

Priemerné marže slovenských potravinárov a obchodníkov v prvom polroku 2022 výrazne vzrástli, ukazuje Graf dňa z výpočtov NBS. Naznačuje to, že ceny zdvihli viac, ako bolo vzhľadom na zvýšené účty za energie a iné rastúce náklady nevyhnutné, čo sa pri veľkej váhe potravín na výdavkoch domácností prejavilo v inflácii.

Uvoľnenie covidových opatrení a vysoká inflácia uberajú z úspor obyvateľov naprieč eurozónou, Slováci však do nich načreli viac ako iné krajiny menového bloku s výnimkou Litvy, ukazuje Graf dňa. Oslabené finančné rezervy domácností budú rizikom pre ekonomický rast.
Zhoršenie ratingu Slovenska je „reálna možnosť“, hovorí Erste Bank. Všetky tri hlavné ratingové agentúry minulý rok zhoršili výhľad ratingu Slovenska na negatívny. Odvtedy padla vláda, dôležité reformy meškajú a neexistuje jasná stratégia konsolidácie verejných financií, upozorňuje analytička rakúskej banky Katarzyna Rzentarzewska.

Slovensko si v úvode roka požičalo lacnejšie ako na jeseň, zviezlo sa na poklese úrokových sadzieb v celej eurozóne, ukazuje Graf dňa. Ekonómovia však varujú, že s koncom nákupu dlhopisov zo strany Európskej centrálnej banky investori čoraz viac začnú sledovať kvalitu verejných financií, a to pre Slovensko nemusí dopadnúť dobre.

Rusko dnes zarába na predaji ropy, plynu a uhlia 640 miliónov eur denne, v porovnaní s vrcholom na jar minulého roka ide o viac ako tretinový pokles, ukazuje graf dňa. Príjmy z predaja ruských fosílnych palív budú naďalej klesať, prispeje k tomu aj februárové rozšírenie embarga na nákup ropných produktov, ako je nafta.

Cestovný ruch v EÚ sa minulý rok výrazne zotavil a priblížil sa k úrovniam pred koronakrízou. Celkový počet prenocovaní v turistických zariadeniach zaostal za rokom 2019, ktorý bol posledným pred vypuknutím pandémie, o 5,6 %. (eurostat)

Inflácia v EÚ v decembri druhý mesiac za sebou výrazne klesla, s hodnotou 10,4 % však naďalej zostáva výrazne nad priemerom minulých rokov. Tempo medziročného rastu cien sa zvoľnilo z novembrových 11,1 %.

Pokles inflácie v Česku a Poľsku a jej stagnácia na Slovensku priniesli nádej, že stredná Európa je už z najhoršieho vonku, ukazuje graf dňa. Na výraznejšie spomalenie rastu cien si však bude treba ešte počkať, hovoria ekonómovia.

Slováci vlani do podielových fondov vložili necelú polmiliardu eur, v roku 2021 to bol trojnásobok, ukazuje graf dňa. Vysoká inflácia donútila viaceré domácnosti obmedziť sporenie, počet tých, čo investujú pravidelne, však rástol.

Nemecká ekonomika vlani napriek následkom ruskej invázie na Ukrajinu vzrástla o 1,9 %. Ide o spomalenie oproti roku 2021, keď HDP stúpol o 2,6 %. Na tento rok vláda aj ekonómovia počítajú s hospodárskym poklesom.

Euro je najsilnejšie za viac ako sedem mesiacov, dnes sa vyšvihlo nad hranicu 1,08 amerického dolára, ukazuje graf dňa. Podporila ho teplá zima, ktorá znižuje riziko energetickej recesie, a spomalenie inflácie v USA, ktoré by malo presvedčiť americkú centrálnu banku, aby zvoľnila tempo zvyšovania úrokov, čím sa dolár stane menej atraktívny.

Priemerný úrok nových spotrebných úverov na Slovensku od februára vzrástol o 1,2 percentuálneho bodu, hypotéky v rovnakom čase zdraželi výrazne viac, ukazuje graf dňa. Záujem o spotrebné úvery aj tak zostáva slabý.

Počet konkurzov bol síce vlani najvyšší od roku 2015, no stále porovnateľný s ich počtom v predpandemickom období, ukazuje graf dňa od analytika Finstatu Pavla Suďu. Mierne sa zvýšil aj počet reštrukturalizácií, dočasnú ochranu pred veriteľmi po sprísnení podmienok nevyužil nikto.

Firmy na celom svete vrátane Slovenska pocítia otváranie čínskej ekonomiky nielen na exportných objednávkach, ale aj na vyšších cenách komodít, ukazuje graf dňa. Zatiaľ sa však nedávny koniec prísnych pandemických zákazov prejavil v prudkom náraste infekcií.

Očakávané krvácanie sektora kultúry a kreatívneho priemyslu po štarte pandémie nevidieť – na rozdiel od cestovného ruchu – na dátach, ukazuje graf roka od zakladateľa Inštitútu kultúrnej politiky Andreja Svorenčíka z University of Pennsylvania. Môže za tým byť väčšia než predpokladaná odolnosť sektora, ale aj neschopnosť štatisticky zachytiť jeho menej viditeľné súčasti, hovorí ekonóm.

Vlády na Slovensku dlhodobo zabúdajú na najchudobnejších, ukazuje graf roka od Róberta Chovanculiaka z inštitútu INESS, v ktorom porovnáva vývoj minimálnej mzdy a dávok v hmotnej núdzi. Za 16 rokov vzrástli tieto dávky o necelých 27 percent, zatiaľ čo spotrebiteľské ceny sa zvýšili o polovicu.