Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Nemecko

Zdieľať

Nemecký export v júli prekvapujúco ožil. Hrozba recesie však trvá

Nemecký export sa v júli nečakane spamätal. V medzimesačnom porovnaní po očistení o sezónne vplyvy stúpol o 0,7 percenta, čakal sa prepad. Dovoz sa znížil o 1,5 percenta, výraznejšie než predpokladali analytici.

Údaje o zahraničnom obchode sú povzbudením pre nemeckú ekonomiku, ktorej v 3. štvrťroku hrozí prepad do recesie.

Ukazujú, že nemecký export je do určitej miery odolný voči napätiu v medzinárodných obchodných vzťahoch a neistote ohľadne odchodu Británie z Európskej únie.

Čo hovoria čísla:

  • nemecký export v júli oproti júnu stúpol o 0,7 %, analytici v prieskume Reuters čakali pokles o 0,5 % (júnový výsledok bol -0,1 %)
  • v medziročnom porovnaní sa vývoz vrátil k rastu, stúpol o 3,8 % (v júni sa zrútil o 8 %)
  • v období od januára do júla export stúpol o 1 %, ťahúňom boli trhy mimo EÚ

Nemecký HDP sa v 2. štvrťroku znížil medzikvartálne o 0,1 percenta. Výrazne sa pod to podpísal slabší export, ktorý pramenil najmä z poklesu dopytu v Británii a Číne.

Hospodárstvo je technicky v recesii, keď ekonomika klesne dva štvrťroky po sebe. V prípade Nemecka sa to stane vtedy, ak sa HDP zníži aj v 3. kvartáli.

Riziká recesie

Rastové momentum tradične exportne ťahanej nemeckej ekonomiky závisí v súčasnosti najmä od domáceho dopytu.

Rizikovým faktorom je kondícia trhu práce. Sezónne očistená miera nezamestnanosti v Nemecku v auguste vzrástla.

Negatívne sa vyvíjajú aj ďalšie indikátory. Dôvera podnikateľov je najnižšie za posledných šesť rokov, v júli prekvapujúco pokračoval prepad priemyselnej produkcie, pripomína Bloomberg.

Nemecká vláda očakáva, že rast HDP sa v tomto roku spomalí na 0,5 % z vlaňajších 1,5 %. Pokiaľ by jej prognóza vyšla, išlo by o najslabší výkon ekonomiky od roku 2013, keď sa eurozóna vyrovnávala s dosahmi dlhovej krízy.

Čo hovoria na júlový zahraničný obchod:

„Údaje o obchode prinášajú veľmi slabý paprsok svetla. Nič viac, ale našťastie ani nič menej,“ uvádza analytik ING Carsten Brzeski.

„Zahraničný obchod po slabšom prvom polroku vstupuje do druhej polovce roka s miernym oživením. Nie je však žiadny dôvod na odvolanie poplachu, pretože pretrváva množstvo rizík v zahraničnom obchode a pokračuje všeobecné ochabovanie ekonomiky,“ konštatuje prezident nemeckého obchodného zväzu BGA Holger Bingmann.

„Malý rast exportu v júli nie je dôvodom na eufóriu v zahraničnom obchode. Firmy stále čelia neistotám plynúcim z eskalujúcich obchodných konfliktov a stále nejasného brexitu,“ tvrdí Volker Treier, ekonóm z nemeckej priemyselnej a obchodnej komory DIHK.