Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Nemecko

Zdieľať

Nemecko sa tesne vyhlo recesii. HDP nepatrne stúpol

Nemecká ekonomika sa v treťom štvrťroku tesne vyhla recesii. HDP sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšil o 0,1 percenta po poklese o 0,2 percenta v období mesiacov apríl až jún.

Predbežné údaje o vývoji nemeckého hospodárstva v 3. kvartáli zverejnil štatistický úrad Destatis.

Podľa štatistikov ekonomiku podporila najmä spotreba domácnosti a vlády. Rástol tiež export, zatiaľ čo dovoz zostal približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcich 3 mesiacoch.

Analytici v prieskume Reuters očakávali v 3. štvrťroku pokles hospodárstva o 0,1 percenta.

Ekonomika technicky spadne do recesie, ak HDP (zmena oproti predchádzajúcemu kvartálu) klesne v dvoch bezprostredne za sebou nasledujúcich štvrťrokoch. Nemecku sa to naposledy stalo pred šiestimi rokmi, píše Bloomberg.

Štatistický úrad zrevidoval dáta o nemeckom HDP v predchádzajúcich kvartáloch. Po úprave od apríla do júna klesol o 0,2 percenta, pôvodný údaj hovoril o 0,1-percentnom prepade. V 1. štvrťroku vzrástol o 0,5 percenta.

Medziročný vývoj HDP bol v súlade s prognózami analytikov. Tempo rastu v 3. kvartáli sa zrýchlilo na 0,5 percenta z 0,3 percenta v 2. štvrťroku.

Útlm sa nekončí:

Podľa nemeckého ministerstva hospodárstva zostáva rast HDP slabý. Firmy v najbližších mesiacoch neočakávajú zvýšenie exportu.

„Indikátory nenaznačujú zotavenie, no ukazovatele podnikateľskej nálady vyslali prvý náznak nádeje,“ cituje Reuters z pravidelnej mesačnej správy nemeckého rezortu.

Nemecká vláda počíta v tomto roku so slabším celoročným rastom o 0,5 percenta po vlaňajšej expanzii o 1,4 percenta. Pre budúci rok odhaduje zrýchlenie na 1 percento.

Zdieľať

Šance Nemecka na únik pred recesiou stúpli. Exportný motor sa nečakane prebral

Nemecký export v septembri rástol najrýchlejšie za uplynulé takmer dva roky. V porovnaní s augustom stúpol o 1,5 percenta a výrazne prekonal očakávania analytikov.

Septembrový výsledok je najlepší od novembra 2017. Analytici predpokladali, že v deviatom mesiaci vývoz stúpne o 0,4 percenta, píše Reuters.

Priaznivé údaje z Nemecka prichádzajú v čase obáv z recesie najväčšej európskej ekonomiky.

„Hoci priemysel je nepochybne v recesii, celá nemecká ekonomika by sa v poslednej minúte mohla vyhnúť ďalšiemu poklesu, a tým aj technickej recesii,“ hovorí Carsten Brzeski z ING.

Nemecký štatistický úrad zverejní údaje o vývoji HDP za 3. štvrťrok na budúci týždeň.

V 2. kvartáli sa znížil o 0,1 percenta po 0,4-percentnom raste v prvých troch mesiacoch roka.

Ak by ekonomika cúvla aj v 3. štvrťroku, dostala by sa do technickej recesie. K nej dochádza, keď HDP klesne aspoň v dvoch kvartáloch po sebe.

Ekonomickí poradcovia nemeckej vlády napriek pretrvávajúcemu útlmu hospodárstva neočakávajú žiadnu hlbokú recesiu. Podľa nich nie je potrebný ani zvláštny program na podporu ekonomiky.

Zdieľať

Bundesbank pripúšťa, že nemecký HDP sa v 3. kvartáli opäť znížil. Znamenalo by to, že najväčšia európska ekonomika sa dostala technicky do recesie po tom, ako v 2. štvrťroku klesla medzikvartálne o 0,1 percenta.

Komentár k vývoju hospodárstva vydala nemecká centrálna banka v mesačnej správe.

Podľa nej hrozí, že spomaľovanie vývozu ovplyvňuje aj domácu ekonomiku, píše Reuters.

Rast najväčšej ekonomiky eurozóny sa vlani prudko spomalil na 1,5 percenta. Jej silný exportný motor trpel dosahmi globálnej obchodnej vojny.

Zdieľať

Nemecká vláda znížila odhad rastu ekonomiky v roku 2020 na 1 % z predchádzajúcich 1,5 %. Prognózu prírastku HDP na tento rok ponechala na 0,5 %. Nad Nemeckom stále visí otáznik, či v 3. kvartáli skĺzlo technicky do recesie.

Nové odhady zverejnilo nemecké ministerstvo hospodárstva, podľa ktorého najväčšej európskej ekonomike nehrozí kríza, píše Reuters.

Nemecký HDP v minulom roku stúpol o 1,4 percenta.

„Hospodársky vývoj v Nemecku je v súčasnosti rozdelený. Odvetvia orientované na vývoz sú pod tlakom pre obchodné konflikty a odchod Británie z EÚ,“ hovorí minister hospodárstva Peter Altmeier.

Podľa neho však domáca ekonomika zostáva v dobrom stave.

Odhady rastu nemeckého HDP nedávno zhoršili aj popredné inštitúty. V tomto roku čakajú polpercentný rast, na budúci rok 1,1 percenta.

Zdieľať

Nemecká vláda znížila odhad rastu ekonomiky na budúci rok na 1,1 percenta z doterajších 1,5 percenta. Odhad tohtoročného prírastku HDP ponechala na 0,5 percenta, informuje bez uvedenia zdroja nemecký magazín Spiegel.

Kabinet Angely Merkelovej zverejní aktualizované prognózy ekonomického rastu 17. októbra.

Spiegel upozorňuje, že nové odhady vývoja najväčšej európskej ekonomiky sa dovtedy môžu nepatrne zmeniť.

Nemecké hospodárstvo spomaľuje oslabený globálny dopyt, ktorý má negatívny vplyv na export a priemysel.

K zhoršovaniu stavu ekonomiky prispieva obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou aj neistota okolo plánovaného odchodu Británie z EÚ. (čtk)

Zdieľať

Menšie nemecké firmy sa neboja tvrdého brexitu

Zhruba dve tretiny malých a stredných podnikov v Nemecku sa neobávajú neriadeného brexitu. Ak by k nemu došlo, nemal by mať žiadny dosah na ich biznis, vyplýva z prieskumu štátnej rozvojovej banky KfW.

Do septembrovej ankety KfW sa zapojilo zhruba 2000 firiem s ročným obratom do 500 miliónov eur.

Štvrtina respondentov sa vyjadrila, že brexit bez dohody ich znevýhodní, píše Reuters.

Z prieskumu vyplynulo, že 15 percent nemeckých exportne orientovaných poskytovateľov služieb v oblasti práva, daní a konzultačného biznisu očakáva, že tvrdý brexit by bol pre nich prínosom.

Optimizmus týchto firiem vychádza z toho, že by im mohla ubudnúť konkurencia z Británie. Vyšší dopyt po ich službách by prichádzal od firiem s potrebou prispôsobiť svoje podnikanie novým podmienkam.

Osobitnou prípravou na neriadený brexit sa podľa prieskumu KfW zaoberalo len minimum podnikov. Štyri pätiny sa vyjadrili, že nerobili žiadne preventívne opatrenia.

Británia má opustiť Európsku úniu 31. októbra. Podmienky jej odchodu doteraz nie sú dohodnuté. Isté nie je dokonca ani to, či Briti nakoniec vystúpia z Únie.

Zdieľať

Nemecký export ochabol, recesia je na spadnutie

Nemecký vývoz v auguste klesol v porovnaní s júlom o 1,8 percenta, čo je najprudší medzimesačný pokles od apríla. Upadajúca kondícia exportu podporuje prognózy, podľa ktorých najväčšia ekonomika eurozóny skĺzne v 3. štvrťroku do recesie.

Údaje o výsledkoch zahraničného obchodu v auguste zverejnil nemecký štatistický úrad.

Prepad exportu bol väčší, než predpokladali analytici, ktorí odhadovali 1-percentný pokles, píše Reuters.

Prekvapil import, ktorý stúpol medzimesačne o 0,5 percenta, pričom sa očakával mierny prepad.

V medziročnom porovnaní vývoz spadol o 3,9 percenta, import klesol tretí mesiac za sebou (o 3,1 percenta).

Čo brzdí nemecký motor

Hospodárstvo sa výrazne spolieha na export. Nemecké fabriky trpia spomaľovaním svetovej ekonomiky a neistotou okolo vývoja obchodného sporu medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Situáciu zhoršuje aj blížiaci sa termín odchodu Británie z EÚ. Doposiaľ nie sú jasné podmienky brexitu, v hre zostáva aj jeho ďalší odklad.

Recesia na spadnutie

Nemecká ekonomika v 2. štvrťroku klesla o 0,1 percenta. Ak sa pokles HDP zopakuje aj v 3. štvrťroku, hospodárstvo sa technicky dostane do recesie.

„V 3. štvrťroku pravdepodobne dôjde ku kontrakcii HDP, teda k recesii,“ hovorí ekonóm banky LBBW Uwe Burkert.

Štatistiky naznačujú, že v 3. kvartáli pokračovalo oslabovanie nemeckého výrobného sektora.

Priemyselné objednávky v auguste klesli pre slabší domáci dopyt viac, než sa očakávalo.

Zdieľať

Nemecký export v júli prekvapujúco ožil. Hrozba recesie však trvá

Nemecký export sa v júli nečakane spamätal. V medzimesačnom porovnaní po očistení o sezónne vplyvy stúpol o 0,7 percenta, čakal sa prepad. Dovoz sa znížil o 1,5 percenta, výraznejšie než predpokladali analytici.

Údaje o zahraničnom obchode sú povzbudením pre nemeckú ekonomiku, ktorej v 3. štvrťroku hrozí prepad do recesie.

Ukazujú, že nemecký export je do určitej miery odolný voči napätiu v medzinárodných obchodných vzťahoch a neistote ohľadne odchodu Británie z Európskej únie.

Čo hovoria čísla:

  • nemecký export v júli oproti júnu stúpol o 0,7 %, analytici v prieskume Reuters čakali pokles o 0,5 % (júnový výsledok bol -0,1 %)
  • v medziročnom porovnaní sa vývoz vrátil k rastu, stúpol o 3,8 % (v júni sa zrútil o 8 %)
  • v období od januára do júla export stúpol o 1 %, ťahúňom boli trhy mimo EÚ

Nemecký HDP sa v 2. štvrťroku znížil medzikvartálne o 0,1 percenta. Výrazne sa pod to podpísal slabší export, ktorý pramenil najmä z poklesu dopytu v Británii a Číne.

Hospodárstvo je technicky v recesii, keď ekonomika klesne dva štvrťroky po sebe. V prípade Nemecka sa to stane vtedy, ak sa HDP zníži aj v 3. kvartáli.

Riziká recesie

Rastové momentum tradične exportne ťahanej nemeckej ekonomiky závisí v súčasnosti najmä od domáceho dopytu.

Rizikovým faktorom je kondícia trhu práce. Sezónne očistená miera nezamestnanosti v Nemecku v auguste vzrástla.

Negatívne sa vyvíjajú aj ďalšie indikátory. Dôvera podnikateľov je najnižšie za posledných šesť rokov, v júli prekvapujúco pokračoval prepad priemyselnej produkcie, pripomína Bloomberg.

Nemecká vláda očakáva, že rast HDP sa v tomto roku spomalí na 0,5 % z vlaňajších 1,5 %. Pokiaľ by jej prognóza vyšla, išlo by o najslabší výkon ekonomiky od roku 2013, keď sa eurozóna vyrovnávala s dosahmi dlhovej krízy.

Čo hovoria na júlový zahraničný obchod:

„Údaje o obchode prinášajú veľmi slabý paprsok svetla. Nič viac, ale našťastie ani nič menej,“ uvádza analytik ING Carsten Brzeski.

„Zahraničný obchod po slabšom prvom polroku vstupuje do druhej polovce roka s miernym oživením. Nie je však žiadny dôvod na odvolanie poplachu, pretože pretrváva množstvo rizík v zahraničnom obchode a pokračuje všeobecné ochabovanie ekonomiky,“ konštatuje prezident nemeckého obchodného zväzu BGA Holger Bingmann.

„Malý rast exportu v júli nie je dôvodom na eufóriu v zahraničnom obchode. Firmy stále čelia neistotám plynúcim z eskalujúcich obchodných konfliktov a stále nejasného brexitu,“ tvrdí Volker Treier, ekonóm z nemeckej priemyselnej a obchodnej komory DIHK.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať