Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Obchod

Zdieľať

Obchodná sieť COOP Jednota otvorí v tomto roku 41 nových predajní, štvrtinu z nich budú tvoriť prevádzky prebrané po skrachovanej sieti Kačka. V nových predajniach pribudne viac ako 300 pracovných miest.

Reťazec stihol v uplynulých mesiacoch otvoriť 19 a zrekonštruovať 31 predajní. Investičné plány na niekoľko týždňov spomalila koronakríza, väčšinu prác preto bude realizovať v druhej polovici tohto roka.

Už v závere uplynulého roka COOP Jednota prebrala 28 predajní po sieti predajní Kačka. Z 11 predajní, ktoré od nej prevzala a má v pláne otvoriť tento rok, už sedem otvorila, ďalšie štyri v Rimavskej Sobote, vo Veľkom Krtíši a jeho okolí sprístupní zákazníkom v najbližších mesiacoch.

Medzi otvorenými prevádzkami budú mať zastúpenie všetky tri formáty – potraviny s rozlohou do 200 m2, supermarket s rozlohou od 200 do 1000 m2 a Tempo supermarket s rozlohou nad 1000 m2. V priebehu tohto roka prebuduje celkovo 155 predajní.

Zdieľať

Kaufland koncom mája spúšťa svoju prvú stanicu s čapovanou drogériou u nás, bude v Bratislave  na Trnavskej ulici. V ponuke má univerzálny čistič domácnosti, prací gél z mydlových orechov, aviváž a prostriedok na umývanie riadu.

Kaufland takto reaguje na rastúci zákaznícky dopyt po produktoch, ktoré sú ohľaduplné k prírode a ľuďom. Pri čapovacej stanici budú k dispozícii nádoby správneho objemu z recyklovateľného plastu, ktoré si zákazníci kúpia raz, keď prípravok spotrebujú, prázdnu nádobu vedia znovu využiť.

„Každý výrobok, ktorý si zákazníci môžu načapovať, má nezávislý certifikát Eco Garantie. Ten zaručuje, že obsahuje výlučne zložky prírodného pôvodu a že pri výrobe boli dodržané prísne ekologické normy,“ uvádza Richard Bendík, riaditeľ nákupu spoločnosti Kaufland.

Kaufland je prvý z veľkých maloobchodných potravinových reťazcov, ktorý predaj čapovanej drogérie rozbehol, ale nie je jediným reťazcom, čo takú službu zaviedol. Má ju už v niekoľkých predajniach na Slovensku dm drogerie markt, reťazec Yeme aj veľkoobchod Metro.

Viac k téme nájdete tu.

Zdieľať

Reťazec Tesco po dlhšom čase pokračuje v expanzii, prevzal aj obchod po Kačke

Tesco v TPD Bratislava
Tesco v TPD Bratislava

Reťazec Tesco pokračuje v expanzii na slovenskom trhu, dnes otvoril supermarket v obchodnom dome TPD v Bratislave, ktorý je jeho 151. prevádzkou u nás. Začiatkom júna pribudne predajňa v Turanoch a vynovený obchod v centre Galéria v Petržalke.

Supermarket na Farského ulici v Bratislave má plochu 900 štvorcových metrov a zamestná 30 ľudí. V jeho sortimente 5200 položiek je okrem potravín, drogérie a doplnkového spotrebného tovaru aj oblečenie značky F&F. Táto predajňa vznikla po tom, čo sa majiteľ TPD rozhodnúť ponúknuť časť svojej plochy inému sortimentu, než sú elektropotrebiče, nábytok a domáce potreby.

Výkonný riaditeľ Tesca na Slovensku Martin Kuruc pre Denník E potvrdil, že v Turanoch obchod Tesco, ktorý otvorí 3. júna, obsadí priestor po skrachovanom reťazci Kačka. Podľa Kuruca je to zatiaľ jediná prevádzka, ktorú po tejto sieti prevzali, ďalšie si už osvojili konkurenti, najmä siete Terno a COOP Jednota.

Z hľadiska tohtoročnej expanzie to nemusí byť všetko. Kuruc potvrdil, že sa ešte pozrú na to, čo a kde by sa dalo v druhej polovici tohto roku otvoriť.

Do budúcna plánuje v Bratislave a v jej okolí rozvíjať aj franšízovú značku Žabka. „Celý ten koncept je vhodnejší do metského prostredia a zdá sa nám, že tá príležitosť v Bratislave aj rozvinutosť trhu je tu najvhodnejšia,“ dodal k výberu hlavného mesta Kuruc. Prvé predajne pod touto značkou by sa mali objaviť do konca tohto roku. Kuruc predpokladá, že pri rozvoji tohto konceptu zúročia skúsenosti, ktoré majú s obchodmi Žabka z Českej republiky.

Reťazec Tesco má na Slovensku takmer 10-tisíc zamestnancov. Počas koronakrízy dočasne zamestnal na slovenskom trhu 850 ľudí, aby zvládal nápor zákazníkov.

Zdieľať

Prezidentka Čaputová nemá jasný názor na to, či by mali zostať obchody v nedeľu zatvorené. „Myslím si, že by bolo dobré urobiť jasný ekonomický prepočet, čo by to presne znamenalo,“ povedala na Markíze s tým, že nás čaká zložitá ekonomická situácia.

Zdieľať

Nedeľný predaj by mali vyriešiť zamestnávatelia so zamestnancami na dobrovoľnej báze, tvrdí Iniciatíva slovenských maloobchodníkov. Ako alternatívu navrhuje, aby sa zamestnanec mohol pri nástupe do práce vyjadriť, či chce pracovať v nedeľu a zamestnávateľ bude povinný jeho voľbu rešpektovať.

Týmto prístupom by sa podľa nej zabezpečilo, že v maloobchode nepríde o prácu približne 40-tisíc zamestnancov, ktorí sa stanú nadbytočnými.

Iniciatíva, ktorý združuje asi 150 členov s vyše 1000 prevádzkami, tvrdí, že sa nebráni diskusii, ale nerozumie, prečo by sa mala v kritických časoch ekonomika ešte viac spomaliť. „V aktuálnej situácii si obchodníci vážia každý jeden deň, keď môžu dobiehať straty, ktoré im vznikli núteným zatvorením na takmer dva mesiace,““ uviedla iniciatíva.

Pripomína analýzu INESS, podľa ktorej sa toto opatrenie dotkne iba 13 % všetkých zamestnancov, ktorí musia cez víkend pracovať.

„Prečo sa rieši len oblasť maloobchodu? Zanalyzujme, prečo Maďarsko od modelu povinne zatvorených nedieľ po roku ustupuje. Za aktuálnej situácie bude takéto opatrenie mať za následok prepúšťanie, zatváranie prevádzok a odliv peňazí do okolitých krajín, kam pôjdu naši občania míňať peniaze zarobené u nás,“ tvrdí Daniel Krakovský, zástupca iniciatívy.

Zdieľať

V Česku od utorka rušia nákupné hodiny pre seniorov. Obchody boli medzi 8:00 a 10:00 prístupné iba obyvateľom nad 65 rokov.

Vláda rozhodla aj o tom, že otvoria ďalšie letiská pre lety v rámci schengenského priestoru. Ide o letiská v Brne, Ostrave, Karlových Varoch, Pardubiciach a Prahe-Kbeloch. Doteraz bolo otvorené iba pražské Letisko Václava Havla. (čtk)

Zdieľať

Predaj nových osobných áut na Slovensku v apríli klesol medziročne o 61,5 % na 3424 vozidiel. Od začiatku roka je počet registrácií nižší o 10-tisíc, čo predstavuje výpadok na tržbách približne 200 miliónov eur.

Štatistiku aprílových registrácií nových vozidiel zverejnil Zväz automobilového priemyslu SR. Najviac osobných vozidiel v apríli predali Škoda, Hyundai a Volkswagen.

Odbyt osobných áut padá v medziročnom porovnaní od začiatku roka. Výraznejšie poklesy vykazuje od marca, keď začali platiť koronavírusové obmedzenia, ktoré sa od mája postupne uvoľňujú.

Prepad slovenského trhu bol miernejší v porovnaní s celou EÚ, v ktorej odbyt osobných áut klesol v apríli o 76 % na vyše 270-tisíc vozidiel. Od januára do apríla sa predaj znížil o viac ako tretinu, uvádza združenie ACEA na internetovej stránke.

O viac ako polovicu na 331 kusov sa na Slovensku prepadol v apríli predaj malých úžitkových automobilov. Pre osobné a úžitkové vozidlá ide o najhorší aprílový výsledok od roku 1995, keď ZAP začal spracovávať tieto údaje. (tasr, n)

Zdieľať

PET fľaše by sa mohli zálohovať už v roku 2022, povedal minister životného prostredia Ján Budaj. Plán pôvodne pre pandémiu odložili na rok 2023. „Predpokladalo sa, že zákon sa dlhodobejšie nebude môcť uplatňovať. Keďže je koronakríza pred záverom, tak sa krízové riešenie môže zrušiť.“

Minister chce legislatívnou zmenou zdokonaliť fungovanie zálohovania.

„Niektorým odborníkom sa zdá zálohovanie prinízke, chceme predsa dosiahnuť, aby sa občanom oplatilo vyhradiť si priestor na ukladanie PET fliaš a aby boli motivovaní ich odnášať do obchodov alebo automatov,“ približuje.

Budajovi sa nepáči, že jeho predchodca László Sólymos (Most-Híd) vyšiel pri zálohovaní v ústrety výrobcom jednorazových obalov. Mechanizmus je podľa neho diskutabilný. Je nastavený tak, že čím menej obalov správca vyzbiera, tým viac mu zostane financií.

Za slabých v systéme zálohovania považuje šéf envirorezortu spotrebiteľov a malé obchody, za silných veľké obchody a výrobcov obalov. „Vydávame nový, zákonom vyvolaný trhový mechanizmus medzi viacerými subjektmi a je len na zručnosti našich zákonodarcov, či sa vyvážia vzťahy medzi slabými a silnými,“ uviedol Budaj.

Dodáva, že otázky vo veci zálohovania mu adresujú majitelia malých prevádzok, ktorí nevedia, kde budú obaly skladovať. Obávajú sa aj toho, že ľudia začnú viac vyhľadávať väčšie obchodné reťazce. (tasr)

Zdieľať

Reťazec NAY podporuje možnosť nedeľného predaja s tým, že si zamestnanci môžu uplatniť výhradu svedomia. Dôvody pre podporu predaja v nedeľu sú podľa elektropredajcu pri súčasnom spomalení trhu silnejšie ako predtým.

Reťazec tvrdí, že diskusia o povinne zatvorených obchodoch v nedeľu sa pravidelne vracia, no doteraz vždy prevážili argumenty proti takémuto kroku. Myslí si, že v čase oslabenej ekonomiky vinou pandémie sa tieto argumenty proti skôr posilnili.

„Sledujeme štatistiky nedeľného predaja a sme presvedčení, že takýto zákaz prinesie viac nevýhod ako výhod pre zamestnancov, zákazníkov aj pre firmy,“ tvrdí Nay. V jeho predajniach tvorí nedeľný obrat asi 15 % z celkových tržieb.

„Doterajšie skúsenosti so zavretými nedeľami a štátnymi sviatkami nás naučili, že obrat, ktorý spoločnosť stratí počas takýchto dní, sa nevráti väčším obratom počas iných dní, určite nie v plnej miere,“ tvrdí Peter Zálešák, predseda predstavenstva firmy.

Pripomína, že strata obratu sa negatívne prenesie do výsledku firmy a následne aj do miezd pracovníkov. Následkom zavretých nedieľ nebude potrebný taký pracovný fond ako doteraz, čo bude viesť k prepúšťaniu zamestnancov, kedže ich obchod nebude môcť dostatočne vyťažiť. Ostatní zamestnanci stratia príplatky za nedeľný predaj, čo sa prejaví na ich nižšej mzde.

Nay pripomína, že nákup elektroniky napr. kvôli zariadeniu kuchyne, nákup nábytku, či iného zariadenia domu je často investíciou, ktorá si vyžaduje aj viachodinovú návštevu predajne, konzultáciu produktov a nedá sa vždy bez stresu riešiť večer po pracovnom čase.

„Žiadame preto, aby sa neredukovala táto diskusia na potraviny a aby sa diskurz viedol s prihliadnutím na špecifiká všetkých trhov, ktorých sa môže nedeľný predaj dotknúť,“ tvrdí Zálešák.

Upozorňuje na možnú diskrimináciu v predloženej novele, kedže umožňuje výnimku pre maloobchodný predaj v zariadeniach verejnej hromadnej dopravy. To by umožňovalo nedeľný predaj v obchodných centrách ako OC Stanica Nivy v Bratislave alebo Terminal v Banskej Bystrici.

„Takáto výnimka, okrem toho, že odporuje účelu zákazu, pôsobí diskriminačne pre maloobchodníkov, ktorí nemajú prevádzky práve v týchto obchodných centrách. Navrhujeme, aby takéto obchodné centrá mali tiež uzavreté všetky obchody s výnimkou presne stanovených prevádzok ako gastro, lekárne či predajne dennej tlače,“ tvrdí Zálešák.

Zdieľať

Zákaz nedeľného predaja potravín má vysokú podporu aj medzi mladými

Viac ako tri štvrtiny ľudí podporujú zatvorenie veľkých predajní potravín a supermarketov v nedeľu aj po koronakríze. Podľa prieskumu agentúry 2muse väčšinovo podporujú zavreté obchody dokonca aj mladí ľudia do 25 rokov, aj ľudia v Bratislave a v iných veľkých mestách.

Ďalšie zistenia: 

 • O aktuálnom zákaze nedeľného predaja potravín a v supermarketoch vedeli v prvom májovom týždni prakticky všetci obyvatelia. Len pätina si myslí, že je zbytočný aj počas koronakrízy.
 • Vysoká miera s ponechaním zákazu predaja v obchodoch s potravinami a v supermarketoch aj po skončení koronakrízy je aj pri otázke, či s tým ľudia súhlasia, aj pri otázke, čo by uprednostnili oni.
 • Najmenší súhlas so zatvorením predajní v nedeľu je v skupine ľudí od 18 do 25 rokov, u iných vekových kategórií sa výrazne nelíši.
 • Väčší súhlas so zákazom je v menších sídlach a naopak, ale aj v Bratislave prevláda schvaľovanie zákazu predaja.

O prieskume: Prieskum 2muse hovorí síce len o “predajniach potravín a supermarketoch”, ale jeho výsledky možno prenášať aj na celkové názor na nedeľný predaj: „Vzhľadom na vysoký súhlas spotrebiteľov s nedeľným zatvorením predajní potravín je veľmi pravdepodobné, že by ľudia podobne reagovali aj na otázku o nedeľnom obmedzení celého maloobchodného predaja. Keďže tieto nákupy sú veľmi často spojené s nákupom potravín, resp. sú ich súčasťou,“ vysvetľuje Stanislava Púčková, výskumníčka z agentúry 2muse.

Zber dát prebehol 5. – 7. mája 2020, 750 online rozhovorov + 250 telefonických rozhovorov, kvótny výber bol zameraný na pohlavie, vek, vzdelanie, región a veľkosť sídla. Viac dát a grafov z prieskumu.

Zdieľať

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) si nemyslí, že by „voľná nedeľa“ ovplyvnila zamestnanosť alebo obraty spoločností. „Spôsobí to iba to, že obrat sa urobí v šiestich dňoch namiesto siedmich,“ tvrdí. Za zákaz nedeľného predaja by bola podľa neho aj väčšina prevádzkovateľov obchodných centier a odborárov. (tasr)

Zdieľať

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský je za zatvorené obchody v nedeľu. „Som z generácie, ktorá bola zvyknutá na to, že v sobotu sa obchody zavreli a do pondelka do rána sme vedeli, že veľa toho nekúpime. Nejde však o to, z akej som generácie, som presvedčený, že všetko potrebuje svoj oddych,“ povedal pred rokovaním vlády.

„Ak by v nedeľu obchody boli zatvorené, tak by sme vniesli do krajiny istý druh oddychu, ktorý by vyhovoval, predpokladám, väčšine obyvateľov. Určite sme po koronakríze pochopili, že vieme meniť svoje návyky pomerne rázne, keď nás niečo tlačí. Ja som za to, aby sme poučenie z koronakrízy využili na to, aby nedeľa bola dňom pokoja, teda tak, ako je aj oficiálne pomenovaná. Za náš rezort v tomto problém nevidím,“ dodal. (tasr)

Zdieľať

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov víta, že vláda vypočula ňou navrhnuté riešenia otázky úhrady nájomného, ktoré boli akceptované v plnom rozsahu. Tvrdí, že tieto riešenia reálne nájomcom pomôžu.

„Veríme, že aj prenajímatelia pochopia, že dlhodobý vzťah je prednejší ako krátkodobý zisk, a začnú s nami komunikovať o úprave už uzatvorených nájomných zmlúv. Je totiž podstatné dosiahnuť zreálnenie ich požiadaviek so súčasnou situáciou tak, aby boli obe strany spokojné a my ako nájomcovia sme vedeli aj v týchto ťažkých časoch aj naďalej podnikať,“ reaguje iniciatíva.

Viac k téme: Štát uhradí nájomné len do tej výšky…

Zdieľať

V parlamente sú dva opozičné návrhy na zákaz predaja v nedeľu. „Nechal by som na poslancov koalície, aby k tomu zaujali stanovisko,“ povedal premiér Matovič. Minister Sulík hovorí, že SaS vzniesla námietku a poslanci koalície by teda za hlasovať nemali. „Som kľudný, prebrali sme to na koaličnej rade a nedošlo k dohode,“ povedal s tým, že keďže sa nedohodli, tak by poslanci podľa koaličnej zmluvy nemali návrh podporiť.

Matovič ešte predtým povedal, že zákaz nedeľného predaja dohodli zatiaľ len na obdobie počas koronakrízy. „Ale myslím si, že by Slovensku neublížilo, ak by obchody ostali v nedeľu otvorené,“ povedal v Markíze. O tom, kedy sa obchody v nedeľu otvoria, majú podľa neho rozhodnúť hygienici.

Zdieľať

Walmart v 1. finančnom štvrťroku zvýšil prevádzkový zisk o 5,6 % na 5,2 miliardy dolárov. Značný záujem bol o nakupovanie online, keďže mnoho ľudí muselo pre koronavírus zostať doma.

Celkové tržby Walmartu stúpli o 8,6 % na 134,6 miliardy dolárov, len na domácom americkom trhu v obchodoch otvorených aspoň jeden rok vzrástli o desatinu, uvádza firma na internetovej stránke.

Walmart je najväčší maloobchodný reťazec na svete. Pre neistotu spôsobenú pandémiou neposkytol výhľad na celý finančný rok do konca januára. (čtk)

Zdieľať

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč získali 6-percentný podiel v americkom reťazci módnej obuvi Foot Locker. Vstúpili doň prostredníctvom fondu Vesa Equity Investment, hodnota podielu sa pohybuje okolo 169 miliónov dolárov.

Vesa sa stala štvrtým najväčším akcionárom Foot Lockeru po fondoch Vanguard, Black Rock a Boston Partners. Akcie nakúpila na voľnom trhu, ich cena sa od začiatku roka prepadla približne o tretinu.

Foot Locker je jedným z najväčších svetových reťazcov so športovou módou, najmä obuvou. Prevádzkuje tisícky obchodov v USA, Ázii a Európe, v Česku má 10 predajní. Ročné tržby firmy sa blížia k 8 miliardám dolárov, zamestnáva zhruba 30-tisíc ľudí.

Křetínský s Tkáčom pokračujú v zahraničnej expanzii. Len nedávno prevzali 5-percentný podiel v americkom reťazci obchodných domov Macy’s, v poslednom čase získali tiež vyše 5 % v britskej pošte Royal Mail. Neúspešne sa pokúsili prevziať nemecký reťazec Metro, kde držia 29,99 % akcií. (e15, čtk)

Zdieľať

Parlament bude na ďalšej schôdzi riešiť aj zákaz nedeľného predaja. Svoj návrh predložili poslanci Smeru aj ĽSNS.

„Keďže štát má v zmysle medzinárodných dokumentov a v zhode so zásadou zosúlaďovania rodinného a pracovného života, presadzovanou v pracovnom práve EÚ a v právnych úpravách jednotlivých členských krajín EÚ, vytvárať predpoklady pre spravodlivé a primerané pracovné podmienky, navrhuje sa zákaz maloobchodného predaja aj počas nedieľ,“ odôvodnili poslanci Smeru v materiáli.

Skonštatovali, že aj v niektorých pôvodných členských krajinách EÚ sa dodržiava zákaz práce v nedeľu.

V súčasnosti je maloobchodný predaj zakázaný počas štátnych sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja. Verejnosť to podľa predkladateľov prijala pozitívne.

„Skúsenosť s doterajším obmedzením maloobchodného predaja počas štátnych sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja ukázala, že tak zamestnanci, ako aj spotrebitelia trávia takto vytvorený voľný čas v kruhu svojich rodín, v prírode, v zariadeniach cestovného ruchu, na kultúrnych podujatiach a pod.,“ priblížili poslanci.

Účinnosť navrhujú od 15. septembra 2020.

Nedeľu za deň pracovného voľna chcú ustanoviť aj poslanci opozičnej ĽSNS.

„Smer navrhuje voľnú nedeľu, iba keď je v opozícii,“ reaguje mimoparlamentné KDH, ktoré sa v minulosti niekoľkokrát pokúšalo voľnú nedeľu presadiť, no neúspešne.

„Náš návrh nezískal podporu poslancov vtedajšej vládnej strany Smer. O to prekvapujúcejšie je pre nás, že poslanci za Smer podali návrh zákona na zákaz nedeľného predaja teraz. Je škoda, že Smer navrhuje voľnú nedeľu, iba keď je v opozícii,“ povedal Pavol Zajac, podpredseda KDH poverený vedením KDH. (tasr, n)

Zdieľať

Americký maloobchodný reťazec J.C. Penney požiadal o ochranu pred veriteľmi. Už pred pandémiou bojoval s finančnými problémami, teraz plánuje natrvalo zatvoriť niektoré predajne a preskúma možnosť predaja.

Americký reťazec prevádzkuje zhruba 850 predajní po celých Spojených štátoch, v ktorých ponúka oblečenie, kozmetiku či klenoty. Je zatiaľ najväčším reťazcom prevádzkujúcim kamenné predajne, ktorému zatvorenie predajní spôsobené pandémiou zasadilo finálnu ranu po dlhodobých problémoch.

Spoločnosť uviedla, že dosiahla dohodu s existujúcimi veriteľmi na úverovom financovaní vo výške 900 miliónov dolárov na podporu operácií počas insolvenčného konania.

Žiadosťou o ochranu pred veriteľmi vyvrcholil dlhý úpadok tradičného maloobchodného reťazca so 118-ročnou históriou, ktorý na vrchole prevádzkoval vyše 1 600 predajní v obchodných centrách po celých USA a zamestnával takmer 200 000 ľudí. Už pred začiatkom pandémie firma bojovala s dlhom vo výške takmer 4 miliardy dolárov a tlakom zo strany diskontných predajcov aj online predajcov. (tasr)

Zdieľať

Krajniak povedal, že diskusia o zatvorení obchodov v nedeľu vznikla len preto, že s ohľadom na krízu vyhlásili na nedeľu sanitárny deň. Chcú však navrhnúť, že by sa nedeľné príplatky mohli presunúť na sobotu. Ak by bol štátny sviatok cez týždeň, obchody by smeli byť otvorené. „Uvidíme, aká bude k tomu diskusia.“

Zdieľať

Sportisimo získalo 80-percentný podiel vo firme Klimatex, ktorá vyrába funkčnú bielizeň a oblečenie. Hodnota transakcie nebola zverejnená, obe firmy spolupracujú od roku 2004.

Značku Klimatex založil v roku 2007 Karel Bastl, jej história však siaha do 70. rokov, keď vtedajší Výskumný ústav pletiarsky dokázal použiť polypropylénové vlákno vo výrobe funkčných odevov.

Klimatex disponuje deviatimi patentmi, čiastočne vyrába v Česku a má štyri firemné predajne.

Sportisimo je popredný maloobchodný reťazec so športovými potrebami. Prevádzkuje 183 predajní, z toho 105 v Česku a ďalšie na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku a Poľsku. Má tiež internetový obchod a zastrešuje výhradnú distribúciu niekoľkých značiek, napríklad Umbro, O ́Neill alebo Lotto.

Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže predvlani povolil Sportisimu akvizíciu firmy Picollo, ktorá vyrába outdoorovú značku Loap.

Sportisimo kontroluje firma Liferoad investora a expartnera Penty Martina Kúšika. Vo finančnom roku 2018/19 zvýšilo tržby z predaja tovaru o vyše desatinu v prepočte na 305 miliónov eur pri čistom zisku 17,2 milióna eur. (čtk, n)

Zdieľať

Poslanci Smeru by mohli na najbližšiu schôdzu predložiť zákaz nedeľného predaja v obchodoch. Najprv sa chcú obrátiť na koaličných poslancov a diskutovať o téme.

Ak koalícia nebude chcieť predložiť takýto návrh, budú ho iniciovať oni.

Poslanec Ján Podmanický má podľa svojich slov pripravený návrh, ktorý by umožnil definitívne zatvoriť obchody počas nedieľ. Upozornil, že taký návrh si vyžaduje diskusiu. „Ak koalícia nebude chcieť predložiť návrh na nedeľný predaj, prídeme s ním my,“ dodal. (tasr)

Zdieľať

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) nevníma otázku budúcnosti nedeľného predaja ako veľkú a horúcu tému. Priznal však, že ju na koaličnej rade riešili. SaS je proti tomu, aby boli v nedeľu natrvalo zatvorené obchody.

Zdieľať

Podľa KDH pandémia „odhalila, že obchody v nedeľu chýbať nebudú“. „Modelovou situáciou v dôsledku COVID-19 sme zadosťučinili tomu, že nedeľa je tu pre človeka a nie človek pre nedeľu,“ uviedol podpredseda strany Milan Majerský.

„Ekonomika na obmedzeniach nedeľného predaja nepadne. Rodiny na nemožnosti byť spolu aspoň jeden deň v týždni áno,“ zdôrazňuje Majerský.

Poukázal na to, že Slovensko by v prípade výrazných obmedzení obchodov v nedeľu nebolo prvé ani posledné. „V Belgicku je povinnosť uzavrieť obchod jeden deň v týždni, vo Francúzsku, Grécku či Poľsku môžu byť otvorené len niekoľko nedieľ v roku,“ uvádza prešovský župan.

Viac k téme: SaS vidí pri nedeľnom predaji možný kompromis, obchodníci radia napodobniť Nemecko

Zdieľať

Obchody by mali byť aj po pandémii v nedeľu zatvorené, uviedol minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Reagoval tak na ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý je za znovuotvorenie obchodov v nedeľu.

„Nemáme na to jednotný stranícky názor, je to na prípadnom hlasovaní každého poslanca v parlamente. Ja osobne by som zatvorenie predajní v nedeľu podporil, ale nie je to vec, pre ktorú sa budeme hádať. Necháme to na voľné hlasovanie našich poslancov,“ spresnil Krajniak.

Keby návrh o tomto v parlamente bol, Krajniak by podľa svojich slov hlasoval za to, aby boli obchody v nedeľu zatvorené. „Myslím si, že je dobré, ak jeden deň v týždni zamestnanci obchodov môžu počítať s tým, že ho strávia so svojimi rodinami. Po diskusiách s prevádzkovateľmi obchodných reťazcov vidíme tiež, že by takéto rozhodnutie podporili. Podľa ich slov totiž necítia napriek zatvoreným obchodom v nedeľu pokles obratu,“ dodal Krajniak. (tasr)

Zdieľať

Po skončení pandémie by mali byť obchody v nedeľu otvorené, povedal minister hospodárstva Richard Sulík. Pripomenul, že dohoda v koalícii bola, že sa v nedeľu obchody zatvoria len počas mimoriadneho stavu. „Očakávam, že budú dodržané dohody, ktoré boli urobené, a prísľuby, ktoré boli dané.“

Zákaz nedeľného predaja podľa Sulíka obmedzuje slobodu ľudí, a to ako tých, ktorí chcú počas nedele robiť, pretože za ten deň majú vyššie príplatky, tak aj tých, čo chcú v tento deň nakupovať.

„Kto chce ísť v nedeľu do kostola, nech ide do kostola, kto chce ísť do obchodu, nech ide do obchodu. Nebráňme jednému, ani druhému,“ dodal po rokovaní vlády minister hospodárstva.

Zdieľať

Českí investori na čele s Danielom Křetínským kúpili 5-percentný podiel v amerických obchodných domoch Macy’s. Křetínský vstúpil do reťazca prostredníctvom firmy Vesa Equity Investments, cez ktorú investuje s Patrikom Tkáčom.

Spoločne s Křetínským investovali do Macy’s tiež podnikatelia Marek Spurný, Pavel Horský, Pascal Leclerc a Marc Molitor, vyplýva z dokumentu pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy.

Podľa Bloombergu sa Křetínského a Tkáčova Vesa dostala medzi piatich najväčších akcionárov Macy’s.

Bližšie o americkom reťazci Macy’s:

 • podobne ako ďalší prevádzkovatelia obchodných domov v USA dopláca na koronavírusové reštrikcie. Akcie v tomto segmente sa od polovice marca oslabili o desiatky percent,
 • akcie Macy’s na začiatku roka stáli viac ako 18 dolárov, po štyroch mesiacoch klesli pod 4,5 dolára a v súčasnosti sa pohybujú nad piatimi dolármi za kus,
 • reťazec má dlhodobé problémy – pred dvoma rokmi akcie Macy’s stáli 40 dolárov, pred piatimi rokmi dokonca vyše 70 dolárov,
 • vlani dosiahol tržby 25,3 miliardy dolárov.

Fond Vesa Equity v poslednej dobe získal 5,35 % v britskej poštovej firme Royal Mail a stal sa jej tretím najsilnejším akcionárom.

Vlastní tiež takmer 7-percentný majetkový podiel v poprednom francúzskom maloobchode Casino.

Křetínský s Tkáčom prostredníctvom spoločnosti EP Global Commerce kontrolujú zhruba 30 percent v nemeckom obchodníkovi Metro. Spoluvlastnia tiež 40 percent v e-commerce skupine Mall Group. (čtk, n)

Zdieľať

Tržby vybraných predajcov potravín a drogérie stúpli od začiatku roka do polovice apríla medziročne v priemere o 5,9 %, vyplýva z údajov spoločnosti Nielsen. Od marca do polovice apríla sa priemerný rast tržieb zvýšil o 11,2 %, v apríli tržby klesli v priemere o -1,3 %.

„Po vypuknutí pandémie sa ľudia predzásobovali najmä trvanlivými potravinami, hygienickými a dezinfekčnými prostriedkami, v dôsledku čoho tržby stúpli. Neskôr, po uzatvorení reštaurácií, si nákupom potravín zabezpečovali aj stravovanie,“ hovorí Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje veľké reťazce.

Aprílový pokles tržieb predajcov potravín a drogérie ovplyvnila podľa neho najmä zmena pravidiel pre nakupovanie v obchodoch. „Určitý vplyv malo aj to, že zákazníci sa predzásobili v marci, takže neskôr čerpali zo zásob a nakupovali menej a iba základné tovary. Na tržby však mali omnoho zásadnejší vplyv regulácie vydané hlavným hygienikom,“ hovorí Krajčovič.

Vymedzením nákupných hodín pre dôchodcov, obmedzením počtu zákazníkov v predajni (1 zákazník na 25 m2), zatvorenými nákupnými centrami alebo povinne uzavretými predajňami počas nedieľ došlo totiž k výraznému úbytku množstva obslúžených zákazníkov oproti bežnému stavu. K výraznému zmierneniu rastu tržieb obchodníkov prispela aj zmena nákupného správania zákazníkov, ktorí sa začali zameriavať hlavne na nákup tovarov s nižšou pridanou hodnotou, pričom výrazne obmedzili nákup zvyšných tovarov.

Na hospodárske výsledky obchodníkov majú negatívny vplyv aj výrazne vyššie náklady súvisiace s dodržiavaním uvedených regulácií a sprísnených hygienických štandardov. „Tento stav je pre obchodníkov dlhodobo neudržateľný. Ak nedôjde k zmenám, ktoré umožnia rýchlo sprístupniť obchody vyššiemu počtu zákazníkov, obchodníci budú nútení pristúpiť k optimalizácii svojich nákladov,“ upozorňuje Krajčovič. To môže mať negatívny dosah tak na hospodárenie dodávateľov, zamestnanosť v obchode, ako aj sociálnu situáciu spotrebiteľov na Slovensku.

Zdieľať

V piatok 8. mája bude väčšina obchodov na Slovensku zatvorená. Fungovať môžu veľkoobchody, lekárne, predajne suvenírov, cestovných lístkov, obchody na staniciach a letiskách, ale aj menšie prevádzky, kde neobsluhujú zamestnanci.

Zdieľať

Slovenský export sa v marci prepadol medziročne o takmer 20 percent, dvojciferným tempom klesol tiež dovoz. Obchodná bilancia skĺzla do schodku vyše 330 miliónov eur, najvyššieho za najmenej desať rokov.

Údaje o vývoji zahraničného obchodu v marci zverejnil Štatistický úrad na internetovej stránke.

Obchodná výmena sa prudko prepadla po útlme ekonomickej aktivity, ku ktorému došlo v súvislosti s koronavírusovými reštrikciami. V marci prerušili výrobu tiež štyri slovenské automobilky, ktoré sú dlhodobo hlavným ťahúňom vývozu.

Predbežné výsledky zahraničného obchodu (marec):

 • export: 5,89 mld. eur (medziročne -19,2 %)
 • import: 6,22 mld. eur (-11,6 %)
 • obchodný schodok: 331,7 mil. eur

Európska komisia v jarnej makroprognóze odhaduje, že slovenský vývoz aj dovoz tento rok spadnú o viac ako 12 %. Na budúci rok by sa mali oživiť a rásť vyše 13-percentným tempom.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať