Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Obchodné vojny

Zdieľať

USA môžu uvaliť na EÚ clá za 7,5 miliardy dolárov ročne. Získali súhlas WTO

USA môžu uvaliť clá na dovoz tovaru z EÚ v hodnote 7,5 miliardy dolárov ročne. Ich zavedenie oficiálne povolila Svetová obchodná organizácia (WTO). Clá sú reakciou na nezákonné subvencie pre Airbus, podľa skorších správ by mali začať platiť 18. októbra.

Clá sú zamerané na krajiny, v ktorých sa vyrábajú lietadlá Airbus, teda na Britániu, Francúzsko, Nemecko a Španielsko, píše Reuters.

Dnešné rozhodnutie bolo len formalitou. Clá by neprešli iba vtedy, ak by všetci prítomní členovia WTO hlasovali proti. Orgán na riešenie sporov tvoria zástupcovia 164 členských krajín.

Spojené štáty už začiatkom októbra v reakcii na rozhodnutie WTO oznámili, že zavedú 10-percentné clo na európske lietadlá a 25-percentné clo na niektoré potraviny a ďalšie tovary, napríklad na francúzske víno, škótsku a írsku whisky alebo syry.

Európska komisia už skôr reagovala, že zavedenie ciel by bolo krátkozraké, kontraproduktívne a škodlivé pre obe strany. Vyzvala na riešenie sporu dohodou a varovala Američanov, že ak clá skutočne zavedú, odpovie rovnakým spôsobom.

Prečo sa sporia:

Spor Spojených štátov a EÚ týkajúci sa nelegálnej podpory výrobcov lietadiel Boeing a Airbus sa ťahá od roku 2004. U oboch strán sa potvrdilo, že v rozpore s pravidlami WTO podporovali tieto firmy, aby im zabezpečili lepšiu pozíciu na trhu.

Následne sa začali obojstranné prípravy na prípadné uvalenie ciel, ktoré by boli odvetou za škody v dôsledku subvencií.

Plány Bruselu na zaťaženie amerického tovaru clami WTO ešte posudzuje. Verdikt sa očakáva začiatkom budúceho roka.

Zdieľať

Americkí spotrebitelia si pred zavedením ciel na európske produkty robia zásoby talianskeho parmezánu. Od oznámenia ciel na európske lietadlá a poľnohospodárske a priemyselné tovary stúpol predaj syrov Parmigiano Reggiano a Grana Padano o 220 percent.

Clá by mali začať platiť budúci piatok. V prípade parmezánu stúpne clo na zhruba šesť dolárov z aktuálnych 2,15 dolára na kilogram.

Americký spotrebiteľ tak za kilogram tohto talianskeho syra zaplatí 45 dolárov – o päť dolárov viac ako doteraz. Americký trh je pre parmezán druhým najväčším zahraničným odbytiskom po Francúzsku.

Clá ekonomicky ohrozia asi 330 malých producentov parmezánu.

Nové americké clá vo výške 25 percent sa majú týkať aj írskej a škótskej whisky, vína, syrov, olív a mrazeného mäsa z Francúzska, Nemecka, Španielska a Británie, nemeckej kávy a niektorých strojárskych výrobkov z Nemecka, britských odevov a vlneného tovaru alebo masla, jogurtov a produktov z bravčového mäsa z niekoľkých európskych krajín. (čtk)

Zdieľať

Trump oznámil, že USA a Čína urobili podstatný pokrok v rokovaniach o obchodnej dohode. USA preto pozastavia navýšenie ciel na čínsky dovoz, ktoré malo nadobudnúť účinnosť budúci týždeň v utorok.

Podľa amerického prezidenta krajiny dokončili prvú fázu dohody, ktorá pokrýva nákup poľnohospodárskych produktov, menovú problematiku a niektoré aspekty ochrany duševného vlastníctva.

Predbežná, čiastočná dohoda je zatiaľ najväčším krokom k vyriešeniu viac ako rok trvajúcej obchodnej vojny medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ktorá rozbúrila finančné trhy a spomalila globálny ekonomický rast.

Trump novinárom povedal, že obe strany sú blízko konca obchodnej vojny, aj keď je potrebné ešte ďalej rokovať, a dnešnú dohodu označil za prvú fázu širšej dohody. Naznačil, že novú dohodu by mohol podpísať s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na novembrovom samite v Čile. (ap, nyt, čtk)

Zdieľať

USA a Čína dosiahli čiastočnú obchodnú dohodu, píše Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje. Dohoda by mala zaručiť prímerie vo viac ako rok trvajúcej obchodnej vojne a položiť základ pre širšiu dohodu, ktorú by Trump a Si Ťin-pching mohli podpísať neskôr v tomto roku.

Čína má v rámci dohody súhlasiť s ústupkami v oblasti poľnohospodárstva a USA by mali urobiť colné ústupky. Dohoda je však len predbežná a môže sa zmeniť. Večer by sa mal Trump stretnúť s čínskym vicepremiérom Liou Chem. (bloomberg)

Zdieľať

USA zavedú odvetné clá vo výške 10 % na európske lietadlá a 25 % na poľnohospodárske a priemyselné tovary. Reagujú tak na nezákonné subvencovanie európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

Uvalenie ciel umožňuje rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie povoliť Spojeným štátom clá na tovar z Európskej únie vo výške 7,5 miliardy dolárov ročne.

Clá budú uvalené 18. októbra po tom, čo vydá formálny súhlas orgán WTO na riešenie sporov.

Washington už vypracoval predbežný zoznam tovaru, na ktorý by mohol clá uplatniť. Zoznam zahŕňa okrem leteckej techniky aj víno, kabelky či syry. (reuters, čtk)

Zdieľať

Čína zvýšila nákup bravčového a sóje z USA v snahe zmierniť obchodný spor medzi oboma krajinami. USA však medzitým zaviedli nové sankcie proti niektorým čínskym firmám za vývoz ropy z Iránu napriek americkému embargu.

USA a Čína už viac ako rok vedú obchodný spor a zavádzajú si navzájom clá za stovky miliárd dolárov. Ich konflikt má negatívny vplyv aj na svetovú ekonomiku.

Čína pritom po vypuknutí afrického moru ošípaných čelí vážnemu nedostatku bravčového mäsa. Mor totiž zdecimoval stáda ošípaných, čo viedlo k nárastu cien bravčového o 50 %.

Hovorca čínskeho ministerstva obchodu Kao Feng na pravidelnej tlačovej konferencii vo štvrtok uviedol, že „dopyt na čínskom trhu po vysokokvalitných poľnohospodárskych výrobkoch je veľmi veľký a dúfa, že obe strany dokážu vytvoriť priaznivé podmienky na spoluprácu“.

Začiatkom septembra Čína oznámila, že niektoré americké poľnohospodárske výrobky vrátane bravčového mäsa a sóje budú oslobodené od dodatočných ciel pred ďalším kolom obchodných rokovaní naplánovaných na október. To malo zmierniť napätie medzi oboma stranami. Amerických farmárov totiž tvrdo zasiahol spor USA s Čínou najmä po tom, ako sa minulý rok znížil vývoz sóje.

Rozhodnutie Číny oslobodiť bravčové a sóju od ciel viedlo amerického prezidenta Donalda Trumpa k tomu, aby odložil zvýšenie ciel na niektoré čínske výrobky z 1. na 15. októbra.

V ostatných dňoch však napätie medzi oboma krajinami opäť stúpa. Trump tento týždeň vo svojom prejave v OSN kritizoval Peking pre jeho obchodnú politiku a prístup k prodemokratickým protestom v Hongkongu. Trump v prejave vyhlásil aj to, že Pekingu sa skončili časy, keď „zneužíval systém“. (tasr)

Zdieľať

USA pravdepodobne čoskoro uvalia nové clá na tovar z EÚ pre dlhotrvajúci spor o subvencovanie výroby lietadiel. Uviedla to eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. EÚ podľa nej v takomto prípade odpovie novými clami na americký tovar.

Spojené štáty a Európska únia sa od roku 2004 u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Boeing a Airbus.

U oboch strán sa zistilo, že v rozpore s pravidlami WTO svojich výrobcov lietadiel finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu.

Podľa zdrojov agentúry Reuters, oboznámených s touto kauzou, už WTO schválila žiadosť USA o súhlas s uvalením ciel na niektoré európske tovary. Koncom septembra by WTO mala oznámiť, aký veľký rozsah toto opatrenie bude mať.

WTO v súčasnosti tiež posudzuje plány EÚ na clá na americký tovar, rozhodnutie sa očakáva na prelome rokov. (dpa, reuters, čtk)

Zdieľať

Trump vyzýva Čínu, aby nebrzdila rokovania o obchodnej dohode so Spojenými štátmi. Pokiaľ sa ju nepodarí uzavrieť do prezidentských volieb a on v nich opäť získa mandát, varuje, že Peking si bude môcť dohodnúť menej výhodné podmienky.

„Aj keď som si istý, že by veľmi radi rokovali s novou administratívou, vyše 16 mesiacov je dlhý čas,“ napísal šéf Bieleho domu na Twitteri.

Podľa Trumpa by predlžovanie obchodnej vojny výrazne poškodilo čínske firmy a negatívne ovplyvnilo pracovné miesta. „A potom si predstavte, čo sa stane, ak vyhrám ja. Dohoda bude oveľa tvrdšia!“ píše vzápätí v ďalšom príspevku na sociálnej sieti.

Trumpove vyjadrenia prichádzajú v čase, keď sa predstavitelia USA a Číny nevedia dohodnúť na termíne ďalších rokovaní o obchodnej dohode, píše Bloomberg. Vo vzájomných vzťahoch navyše prevláda nedôvera.

Obchodná vojna USA a Číny sa zostrila začiatkom septembra. Spojené štáty začali uplatňovať 15-percentné clo na dovoz čínskych produktov v objeme 112 miliárd dolárov. Napätie vo vzájomných obchodných vzťahoch prispieva k nestabilite svetovej ekonomiky.

Najnovšie tarify zasiahnu Američanov viac ako doterajšie clá, keďže zdražujú dovoz spotrebných tovarov, ako je obuv, oblečenie, domáci textil či technologické produkty, vrátane palety výrobkov Apple.

Osobitný balík ďalších čínskych produktov v hodnote 160 miliárd dolárov, medzi ktorými sú notebooky a mobilné telefóny, má byť zaťažený 15-percentným clom od polovice decembra.

Zdieľať

Nové americké a čínske sankčné clá vstúpili do platnosti

Nové americké a čínske sankčné clá dnes vstúpili do platnosti. USA s účinnosťou od 1. septembra zaviedli 15-percentné clo na čínsky tovar v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov, na čo Čína zareagovala odvetnými clami v rozpätí 5 % až 10 % na americký dovoz v hodnote 75 miliárd dolárov.

Obidve svetové ekonomické veľmoci zhruba pred rokom spustili obchodnú vojnu, ktorá viedla k spomaleniu ich hospodárskeho rastu a brzdí konjunktúru aj na globálnej úrovni.

Americký prezident Donald Trump chce Čínu s pomocou sankčných ciel prinútiť k podpísaniu rozsiahlej obchodnej dohody. Rokovania už niekoľko mesiacov stagnujú, tento mesiac by sa však mali obnoviť.

Americké clá

USA zaviedli dodatočné clá na čínsky spotrebný tovar, ako sú televízory, knihy, plienky a športová obuv. Podľa odborníkov tieto clá v strednodobom horizonte povedú k zvýšeniu spotrebných cien v USA. Od 15. decembra pribudnú 15-percentné clá aj na ďalší spotrebný tovar v hodnote 160 miliárd, napríklad smartfóny, notebooky a odevy.

Pôvodne mali od nedele platiť clá na všetky druhy tovarov, Trump však časť presunul na december, aby neovplyvnil vianočnú nákupnú sezónu. Od posledného mesiaca v roku tak začnú platiť sankčné clá takmer na celý import z Číny, ktorý v roku 2018 dosiahol hodnotu zhruba 540 miliárd dolárov.

Čínske clá

Čína v reakcii na rozhodnutie USA od nedele zaviedla odvetné clá v rozpätí 5 % až 10 %, ktoré zasiahnu predovšetkým amerických poľnohospodárov. Dodatočných 10 % sa týka dovozu amerického mäsa, zeleniny (kukurica a zemiaky), ovocia, morských plodov, odevov a koženého tovaru. Päťpercentné clá sa týkajú sóje, mliečnych produktov, húb a chemikálií.

Ide len o prvú časť ohlásených odvetných ciel, ktoré zasiahnu import z USA v hodnote 75 miliárd dolárov. Čína totiž plánuje ďalšie clá od 15. decembra: sadzba 5 % sa dotkne cigariet, odevov, automobilových dielcov, elektrických spotrebičov a leteckých motorov, 10 % sa bude platiť za dovoz kávy, ovocných štiav, vína a piva, liekov, dreva a automobilov.

Trump doteraz zaviedol sankčné clá na čínsky priemyselný tovar a stroje v hodnote zhruba 250 miliárd dolárov, ktoré síce spôsobili spoločnostiam dodatočné náklady, spotrebitelia ich však nepocítili. Tieto clá sa majú od októbra zvýšiť o ďalších 5 % na 30 %. (tasr, bbc)

Zdieľať

Trumpovi prekáža, že GM vyrába v Číne

Trump kritizoval americkú automobilku General Motors za jej aktivity v Číne. Naznačil, že firma by mala začať s presunom takýchto aktivít späť do USA.

„General Motors, ktorý bol kedysi gigantom Detroitu, je tam teraz jedným z najmenších výrobcov áut. Presunuli veľké továrne do Číny, než som nastúpil do úradu. Stalo sa tak napriek pomoci, ktorú im USA poskytli. Mali by sa teraz začať presúvať späť do Ameriky? “ napísal Trump na Twitteri.

Podľa agentúry Reuters americký prezident zrejme reagoval na správu televízie Bloomberg News, že General Motors má v USA menej zamestnancov ako konkurenti Fiat Chrysler a Ford Motor.

„Čínske aktivity nie sú hrozbou pre pracovné miesta v USA,“ uviedla firma v reakcii na Trumpov tweet. Upozornila, že do svojich aktivít v USA od roku 2009 investovala 23 miliárd dolárov.

Čína je najväčším automobilovým trhom na svete. General Motors vlani v Číne predal 3,6 milióna vozidiel, čo zodpovedalo 43 percentám jeho celosvetového predaja. (reuters)

Zdieľať

Kurz čínskeho jüanu klesol na vyše 11-ročné minimum. Príčinou je obchodný konflikt medzi USA a Čínou a riziko svetovej recesie. Kurz jüanu na domácom trhu (onshore jüanu) dosiahol 7,15 CNY/USD, čo je najnižšia hodnota od februára 2008. Na zahraničných trhoch (offshore jüan) klesol až na historické minimum 7,1850 CNY/USD. (tasr)

Zdieľať

Zlato je pre ďalšie vyostrenie obchodnej vojny medzi USA a Čínou na maxime za viac ako šesť rokov. Skoro ráno sa jeho cena počas obchodovania v Ázii zvýšila na 1554,56 dolára za uncu a bolo tak najdrahšie od apríla 2013. (čtk)

Zdieľať

Trump vyhlásil, že v súvislosti s obchodom má voči EÚ v rukách dostatočne silnú zbraň a donúti ju k ústupkom. „Všetko, čo musíme urobiť, je uvaliť na ich autá clá, a oni nám dajú všetko, čo budeme chcieť, pretože sem posielajú milióny mercedesov. Posielajú sem milióny BMW,“ povedal. 

Povedal tiež, že „vyjednávanie s Európskou úniou je veľmi zložité, za to, čo ponúkajú, pýtajú príliš veľa.“

Najnovšia vyhrážka prišla od Trumpa krátko po tom, ako USA a Európska únia podpísali dohodu o zvýšení dovozu amerického hovädzieho mäsa do EÚ. Európska únia tak čiastočne zmierni situáciu amerických farmárov, ktorí doplácajú na eskalujúci obchodný konflikt USA s Čínou. Očakáva sa, že dohoda zvýši bezcolný dovoz amerického hovädzieho mäsa do EÚ takmer trojnásobne na približne 380 miliónov eur ročne.

Čo sa týka dovozných ciel na európske autá, Trump už začiatkom roka prisľúbil, že na autá a autokomponenty z EÚ a Japonska zavedie vyššie clá, v polovici mája však Spojené štáty oznámili, že o clách sa bude rozhodovať o šesť mesiacov neskôr.

Trump by sa mal s predstaviteľmi EÚ stretnúť na samite G7, ktorý sa uskutoční počas tohto víkendu vo Francúzsku. Viacerí analytici očakávajú, že samit sa skončí bez spoločného komuniké, a to práve pre veľké rozdiely medzi EÚ a USA v obchode. (tasr, cnbc)

Zdieľať

Čínske akciové trhy dnes zažili najvýraznejší rast za posledné dva mesiace, hlavné indexy pridali viac ako 2 percentá. Investori tak reagujú na zmeny v určovaní základnej úrokovej sadzby v Číne, ktoré miestna centrálna banka oznámila cez víkend. (čtk)

Zdieľať

Čína opätovne znížila denný referenčný kurz jüanu oproti doláru, pričom prvýkrát od krízy v roku 2008 stanovila kurz meny nad hranicou 7 CNY/USD. Napriek tomu však udržala menu na vyššej úrovni, než očakávali analytici.

Čínska centrálna banka každý deň stanovuje referenčný kurz jüanu, od ktorého sa môže mena odchýliť o 2 %. Vo štvrtok ho stanovila na úrovni 7,0039 CNY/USD. Prvýkrát od svetovej finančnej krízy v roku 2008 tak priamo referenčný kurz prelomil hranicu 7 CNY/USD, pritom daná hodnota je najnižšia od 21. apríla 2008.

Analytici oslovení agentúrou Reuters však počítali s ešte výraznejším oslabením. Očakávali, že banka stanoví kurz na úrovni 7,0205 CNY/USD.

Samotný jüan prekonal hranicu 7 CNY/USD v pondelok, keď po stanovení referenčného kurzu na úrovni 6,9225 CNY/USD kurz meny oslabil na 7,0324 CNY/USD.

To predstavovalo najnižšiu hodnotu meny za 11 rokov, v dôsledku čoho USA prvýkrát od roku 1994 označili Čínu za menového manipulátora. Slabší jüan totiž zlacňuje čínsky vývoz a umožňuje tak čiastočne kompenzovať dôsledky amerických dovozných ciel na čínsky tovar. (tasr, reuters)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať