Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Bankroty a dražby

Zdieľať

V novembri bolo vyhlásených menej ako 500 osobných bankrotov. Medziročne ide o veľký výpadok, Centru právnej pomoci došli už v septembri peniaze vyčlenené na pomoc ľuďom pri oddlžení. Výpadok však doženie, ministerstvo už  na pomoc ľuďom pri bankrotoch vyčlenilo ďalšie peniaze.

Zdieľať

Osobných bankrotov ubudlo, centru došli peniaze

V októbri oficiálne zbankrotovalo na Slovensku iba 315 ľudí, pred rokom ich bolo  štvornásobne viac. Niežeby bol záujem Slovákov zbaviť sa dlhov vyčerpaný, ale štátnemu Centru právnej pomoci, ktoré pomáha bankroty vybavovať, došli peniaze.

Podľa riaditeľky Centra právnej pomoci Zuzany Kubovičovej vysoký počet podaní a riešení osobných bankrotov v predchádzajúcich mesiacoch vyčerpal finančné zdroje centra už v októbri. „Boli sme nútení pozastaviť distribúciu našich podaní na jednotlivé súdy,“ hovorí.

Podľa Z. Kubovičovej situáciu riešia s ministerstvom spravodlivosti, z rozpočtu by podľa nej mali dostať vyčlenené ďalšie peniaze.

Podľa spoločnosti Crif, ktorá spracúva aj štatistiky okolo osobných bankrotov, od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, zbankrotovalo  34 985 občanov Slovenskej republiky. Z toho takmer 13-tisíc ľudí vyhlásilo bankrot tento rok.

Veritelia dlho upozorňovali štát, že pravidlá okolo bankrotu sú nastavené príliš voľne. A ľudia bankroty zneužívajú. Ministerstvo spravodlivosti sa k väčšej analýze problému a komlexnejšieu riešeniu nedsotalo. Pripravilo však malé zmeny, ktoré budú platiť od budúceho roka.

  • Požiadať o vyhlásenie bankrotu bude môcť len človek, ktorý je v exekúcii už aspoň rok.
  • Po novom sa verejnosť aj veritelia dozvedia aj o podvodných bankrotoch, pretože zverejňovať sa bude aj súdne zrušenie oddlženia, ktoré je zatiaľ neviditeľné.
  • Správcovia konkurznej podstaty dostanú právo prešetriť majetok dlžníka tak, aby to malo vplyv na posúdenie poctivého zámeru pri žiadosti o vyhlásenie osobného bankrotu.
Zdieľať

Dlžníci už zistili, že pri konkurzoch sú veritelia pasívni, hovorí konkurzná správkyňa Hana Sopko

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Konkurzná správkyňa Hana Sopko: Súčasná právna úprava konkurzov je nastavená prodlžnícky. Mnoho ľudí sa zbavilo dlhov, ktoré z objektívnych dôvodov nedokázali splácať. Ale vytvorila sa aj živná pôda pre špekulantov, ktorí inštitút oddlženia zneužívajú.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať