Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Peter Kažimír

Najväčšie šance stať sa nástupcom Yvesa Merscha, ktorého mandát vo Výkonnej rade ECB sa skončí v decembri, má Holanďan Frank Elderson. Potenciálnym kandidátom zo strednej Európy je aj Peter Kažimír.

Krajiny zo strednej a východnej Európy, ktoré tiež majú o tento post záujem, sa doteraz nedokázali dohodnúť na spoločnom kandidátovi.

Vlády členských krajín eurozóny musia do 25. septembra predložiť mená svojich kandidátov, ktorí nahradia Merscha vo Výkonnej rade ECB.

Holandsko navrhlo Eldersona, ktorý od roku 2011 má v holandskej centrálnej banke na starosti bankový dohľad. O post však prejavili záujem aj krajiny strednej a východnej Európy.

Spomínajú sa bývalý guvernér slovinskej centrálnej banky Boštjan Jazbec, ktorý v súčasnosti pôsobí v Rade pre riešenie krízových situácií, či Ardo Hansson z Estónska. Tretím potenciálnym kandidátom je aj Peter Kažimír. (tasr, reuters)

Danko kritizuje bývalého ministra financií za Smer Petra Kažimíra za to, že Slovensko nerobilo väčšie štátne investície a nezadlžuje sa. „Boli sme hlúpejší od hlúpejších, že sme sa dali tlačiť dolu.“ Kažimír je teraz guvernérom Národnej banky Slovenska.

Predseda parlamentu trvá na tom, že Slovensko by si malo požičať milióny eur, pretože to tak robia aj iné európske krajiny. „Slovensko nikdy nedostavia diaľnice ani nemocnice, keď si nepožičia,“ povedal.

Peter Kažimír sa ujal funkcie guvernéra NBS. Pri preberaní postu povedal, že jeho odchod z politiky bol dobrovoľný, skončil po 13 rokoch, a takto by sa to podľa neho malo aj v politike robiť. Smeru dnes listom oznámil ukončenie členstva v strane.

Premiér Peter Pellegrini o dnes už bývalom ministrovi financií pri uvádzaní do funkcie povedal, že mu bude chýbať. Hovoril, že to bol jeho dobrý kolega aj priateľ vo vláde aj v predsedníctve Smeru.

Kažimír uviedol, že sa chce vo funkcii zamerať na digitalizáciu platobných služieb, chce pokračovať aj v opatreniach zameraných na ochranu finančných spotrebiteľov, ale aj na zlepšenie analytickej činnosti NBS.

Video: Brífing premiéra Petra Pellegriniho a Petra Kažimíra po jeho vymenovaní do funkcie guvernéra NBS.

Končiaci minister financií za Smer Peter Kažimír sa vzdal poslaneckého mandátu, ktorý získal po voľbách. Kažimír oznámil, že sa postupne vzdáva svojich politických postov pred nástupom na miesto guvernéra NBS 1. júna.

Kažimír: Smer nie je po voľbách posilnený, veď sa ani nemohol k svojmu kandidátovi prihlásiť

Peter Kažimír nesúhlasí s vyhlásením Smeru, že vyšiel z prezidentských volieb posilnený. „Ako by mohla byť najsilnejšia politická strana v krajine posilnená volebným procesom, v ktorom aby neuškodila vlastnému kandidátovi, nemohla sa k nemu ani naplno prihlásiť?“

„Jediným posilneným je Maroš Šefčovič, ktorý v osobnej voľbe získal podporu trištvrte milióna voličov zo všetkých kútov Slovenska,“ uviedol minister financií v reakcii na vyhlásenie tlačového odboru strany k výsledkom prezidentských volieb.

Podľa jeho názoru je potrebné si priznať, že strana Smer voľby prehrala. Podotkol, že síce so cťou, ale prehrala.

„Musíme byť na seba prísni, nepostačuje porovnávať sa s málo významnou parlamentnou opozíciou,“ poznamenal.

Spôsob, ako trend poklesu podpory verejnosti zvrátiť, vidí v odvahe povedať si pravdu a pracovať všetkými politickými prostriedkami na poctivej zmene. (tasr)

Čítajte viac: Smer kráča od porážky k porážke, zatiaľ si to všimol iba Kažimír

Newsfilter podcast: Slobodný Kažimír ešte pomôže Pellegrinimu, do čela NBS pôjde o tri mesiace neskôr. „Ako politik je síce neviditeľný smerom navonok, ale v skutočnosti patrí k najvplyvnejším ľuďom v Smere.“

Kažimír označil včerajšiu kritiku zo strany súčasného guvernéra NBS Jozefa Makúcha za „príliš príkru a nenáležitú“. Podľa Makúcha nominant SNS na viceguvernéra NBS Ján Hudák nespĺňa zákonné podmienky pre tento post. 

„Nie som v pozícii vymenovaného guvernéra NBS. Som stále v pozícii kandidáta schváleného vládou a Národnou radou SR, ktorý čaká na rozhodnutie prezidenta,“ uviedol minister financií.

Zložitý schvaľovací proces je podľa neho zárukou eliminácie všetkých nedostatkov. „Z tohto pohľadu hodnotím včerajšie vyjadrenie guvernéra Makúcha ako príliš príkre a nenáležité,“ povedal Kažimír.

Dodal, že bude akceptovať akéhokoľvek spolupracovníka v zmysle zákona, ktorého vyberú vláda, Národná rada a prezident.

V prípade Kažimíra podľa Makúcha nie je fér hovoriť o politickej závislosti a na funkciu guvernéra je Kažimír odborne, vzdelanostne aj ľudsky veľmi dobre pripravený.

V prípade Hudáka však podľa Makúcha ide o politickú nomináciu, pričom je na zvážení prezidenta Andreja Kisku, aby posúdil schopnosť oboch kandidátov z hľadiska vzdelania a náležitej odbornej vedomosti, skúsenosti a odbornej spôsobilosti vykonávať túto funkciu v prospech Slovenska. (tasr)

Nominant SNS na viceguvernéra NBS Ján Hudák podľa súčasného guvernéra nespĺňa zákonné podmienky pre tento post. Jozef Makúch označil Hudákovo vzdelanie za niečo, čo je „minimálne potrebné zvážiť“. „Môj subjektívny názor je, že zákonné podmienky naplnené neboli.“

Hudák si píše manažérsky titul MBA, ten podľa dostupných informácií získal na súkromnej vzdelávacej inštitúcii CEMI, ktorá sídli v Prahe.

Zákon tiež podľa neho hovorí o náležitých odborných vedomostiach a skúsenostiach, odbornej spôsobilosti. „Prax v regionálnych štruktúrach niekedy v 90. rokoch, čo je veľmi dávno, podľa môjho názoru naozaj nie je dostačujúca, pretože finančný systém, finančný sektor je úplne inde,“ zdôraznil Makúch. Problémom podľa neho je aj znalosť angličtiny na úrovni B1, pretože pre viceguvernéra je nevyhnutné zastupovať NBS na medzinárodných fórach.

Pri posudzovaní odbornosti Hudáka podľa neho prevláda koaličná disciplína.

Jedným z prvých bodov, ktorý chce Hudák iniciovať vo funkcii viceguvernéra NBS, by bolo založenie novej zdravotnej poisťovne, ktorá by mala byť pod dohľadom NBS a poskytovala by poistenie nadštandardu. Toto vyjadrenie je podľa Makúcha „mimo misu“. „Ak ešte niekto o niečom pochybuje, tak toto vyjadrenie ho podľa mňa dostatočne diskvalifikuje na výkon funkcie viceguvernéra, lebo keď niekto niečo takéto povie, je lepšie, keby nehovoril nič,“ podotkol súčasný guvernér s tým, že NBS nemá žiadne legislatívne ani iné dosahy na zdravotné poisťovne a na tento systém.

Podľa Makúcha tak ide o politickú nomináciu, pričom je na zvážení prezidenta SR Andreja Kisku, aby posúdil schopnosť oboch kandidátov z hľadiska vzdelania a náležitej odbornej vedomosti a skúsenosti, odbornej spôsobilosti vykonávať túto funkciu v prospech Slovenska.

Pri nominácii Petra Kažimíra Makúch nemá pochybnosti. V jeho prípade nie je fér hovoriť o politickej závislosti, povedal.

Podstatné podľa neho je, aby bol výkon apolitický. Na funkciu guvernéra je podľa Makúcha odborne, vzdelanostne aj ľudsky veľmi dobre pripravený. „Pán Kažimír spĺňa všetky nároky, či už vzdelanie, odbornosť, prax, ktorú naozaj získal veľmi kvalitnú,“ skonštatoval. (tasr)

Viac o téme: Viceguvernérom Národnej banky sa má stať Dankov sused

Prezident Andrej Kiska sa chce stretnúť s Petrom Kažimírom a Jozefom Hudákom, ktorých parlament v tajnej voľbe schválil za guvernéra a viceguvernéra NBS. „Prezident si preverí, či spĺňajú všetky predpoklady na vymenovanie do funkcií, a chystá sa absolvovať osobné rozhovory s oboma kandidátmi,“ povedal jeho hovorca Roman Krpelan.

Klub ekonomických analytikov má výhrady k nominácii Kažimíra za guvernéra NBS a Dankovho nominanta Hudáka za viceguvernéra. Poslanci schválili ich menovanie v tajnej voľbe.

„Problém nominácie Petra Kažimíra na guvernéra NBS nevidíme primárne v nedostatku jeho odbornosti. Hlavným problémom je ohrozenie nezávislosti centrálnej banky kvôli dlhodobému aktívnemu pôsobeniu P. Kažimíra v politike,“ uviedli ekonómovia.

Pripomínajú tiež, že Kažimír je doteraz priamo zodpovedný za rozpočtovú politiku, ku ktorej by mal byť ako potenciálny guvernér objektívny a prípadne aj kritický.

„Podľa aktuálne dostupných informácií Jozef Hudák neprejavuje adekvátne odborné schopnosti zastávať pozíciu viceguvernéra. Zároveň členovia KEA vyjadrili vážne pochybnosti o jeho politickej nezávislosti pri vykonávaní tejto funkcie. Jeho zvolením a menovaním by mohlo dôjsť k ohrozeniu nezávislosti aj odbornosti vedenia NBS,“ uviedli ekonómovia z Klubu ekonomických analytikov.

Viac k téme: Parlament schválil v tajnej voľbe Kažimíra za guvernéra NBS, viceguvernérom má byť Dankov sused

Kandidát na viceguvernéra NBS Jozef Hudák, ktorého nominoval Andrej Danko, povedal, že do SNS vstúpil v roku 1995 a stranu nikdy nesponzoroval. „Som z presvedčenia v strane, som národne orientovaný. Ak ma zvolia, dodržím zákon a zo strany vystúpim,“ povedal Hudák. O guvernérovi a viceguvernérovi NBS má parlament hlasovať dnes o piatej.

Poslanec SaS Jozef Rajtár sa premiéra Pellegriniho na finančnom výbore opýtal, kto má nahradiť Petra Kažimíra. „Vás ako opozičného poslanca nemusí trápiť, kto bude nástupcom ministra financií,“ reagoval Pellegrini.

Minister financií Peter Kažimír dal pred poslancami finančného výboru verejné vyhlásenie, že ak bude guvernér NBS, odíde z politického života. Reagoval tak na výhrady, že nie je politicky nezávislý kandidát na takú dôležitú funkciu.

Premiér Pellegrini na finančnom výbore v parlamente o Petrovi Kažimírovi povedal, že vláda vybrala toho najlepšieho kandidáta na guvernéra NBS, akého vybrať teraz mohla. O Jozefovi Hudákovi, ktorý má byť viceguvernér, povedal, že spĺňa všetky predpoklady na výkon funkcie. „Je dôležité, aby banková rada mohla pracovať v plnom počte,“ povedal Pellegrini.

Podľa Fica existujú aj ďalší kandidáti na ministra financií okrem Ladislava Kamanického a Františka Imreczeho. Nového ministra bude Smer hľadať preto, lebo Peter Kažimír chce byť guvernérom NBS.

Newsfilter podcast: Za viceguvernéra NBS ide Dankov sused, ktorý na to nemá kvalifikáciu. Jozef Hudák robil vedúceho služobného úradu na ministerstve obrany, teraz je námestníkom ústredia práce a najnovšie ho SNS posiela do centrálnej banky.

Fico na Úrade vlády: Spomeňme si na kauzy okolo Radičovej. Na otázky opäť neodpovedal

Foto - TASR
Foto – TASR

„Spomeňme si na kauzy okolo Ivety Radičovej,“ povedal v stredu na Úrade vlády predseda Smeru Robert Fico. Na vláde bol kvôli podpisu kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnávateľov. Fico nedovolil novinárom klásť otázky, ale začal útočiť na opozíciu, ktorá kritizovala to, že Kažimír chce byť guvernérom NBS.

Podľa Fica OĽaNO a SaS sú stranami darebákov. „Napadnúť kandidatúru Petra Kažimíra nemá žiadne opodstatnenie,“ hovoril.

„Už nebudem počúvať od ľudí ako je pán Galko, ktorý odpočúval všetkých a je zaujímavé, že vám to nevadí,“ tvrdil expremiér.

„Tu sú ľudia, ktorí sú pripravení ohrozovať slobody a práva. Vám nevadí, že tu chodia poslanci, ktorí cez asistentov pozerali na účty ústavných činiteľov. Vám nevadí, že sú tu ľudia, ktorí keď sa dostali do funkcie, tak prvé čo urobili, bolo, že niečo ukradli. Spomeňme si na kauzu okolo pani Radičovej, túto partiu darebákov a podvodníkov nebudem rešpektovať, nebudeme si už dávať servítky pred ústa. My sa od takejto partie amatérov nebudeme nechávať urážať,“ povedal Fico a odkráčal preč.

Po Ficovi prišiel pred novinárov Andrej Danko. „Je ťažšie riadiť štát ako som si kedykoľvek v minulosti predstavoval,“ povedal na úvod.

„Naozaj ma úprimne mrzí, že včera médiá opomenuli schválenie rekreačných poukazov, aj systémového zákona o politických stranách.“

Danko povedal, že dnes sa riadenia štátu dotýkajú ľudia, „ktorí nemajú úctu k základnej hierarchii a neuvedomujú si, kde je hranica kritiky“.

Zloba je podľa Danka zákerná a mrzelo ho, že dnes neprišli na Úrad vlády predsedovia VÚC. „Majú vedieť prejaviť úctu nie koalícii, ale všetkým, ktorí sa účastnia takého kolektívneho vyjednávania.“

Podľa Danka sa budúci rok zvýši životná úroveň. „Ja som v šoku z tých hlúpych reklám, ktoré si obchodné reťazce voči nám objednali,“ hovoril ešte predseda SNS.

„Mám veľký strach, ak taký šialenec, ktorý bol so mnou v RTVS, ovládne štát. Neviem si predstaviť toho klipkajúceho pána, keď príde na Úrad vlády,“ hovoril Danko o Richardovi Sulíkovi.

„Zavrite si oči a predstavte si tých troch šialencov riadiť štát. Mladí, ktorí majú iný názor, nech sa nedajú zneužívať prezidentskej kancelárii, Za Slušné Slovensko a ďalší, nech si uvedomujú, koľko skrytých peňazí pán Trnka púšťa do obehu, aby ovládol cez Progresívne Slovensko a Spolu tento štát. Prosím vás zástupcov médií, aby ste rozlišovali politické denníky a médiá, ktoré si poctivo zarábajú overovaním faktov na svoj život,“ dodal Danko.

Premiér Pellegrini povedal, že Peter Kažimír by bol dobrým guvernérom NBS, pretože je skúsený a odborne zdatný. Hovorí ale, že by ho radšej videl na ministerstve financií a vo vláde mu bude chýbať.

„Navrhnem ho so všetkou vážnosťou, hrdosťou a cťou, verím, že nájde podporu v parlamente, a verím, že ho vymenuje aj prezident,“ povedal.

Kažimír bude podľa Pellegriniho vo vláde chýbať. „Išlo by o vážnu stratu, pretože prichádzame o človeka, ktorého by som radšej videl na ministerstve financií.“

Meno jeho nástupcu nechce komentovať do chvíle, kým bude jasné, že Kažimír bude skutočne za guvernéra zvolený a vymenovaný.

SaS kritizuje okolnosti odchodu Jozefa Makúcha z funkcie guvernéra NBS. Makúcha by mal nahradiť minister financií Peter Kažimír. „Spochybňuje sa tým nezávislosť centrálnej banky, ako ju vyžaduje zákon i tradícia moderného centrálneho bankovníctva,“ povedal Eugen Jurzyca.

SaS očakáva, že prezident Kiska sa takémuto personálnemu návrhu vzoprie.

„Ak Peter Kažimír chce ujsť z korupčnej vlády Petra Pellegriniho rovnako ako Marek Maďarič, mal by to urobiť aspoň so štipkou sebareflexie a pokory voči občanom. Miesto toho sa správa vypočítavo, arogantne, akoby funkcia guvernéra centrálnej banky bola tovarom, ktorý sa dá kúpiť,“ uviedol Jozef Rajtár.

Konanie Petra Kažimíra a Jozefa Makúcha považuje SaS za nedôstojné a amorálne.

Minister financií Kažimír povedal, že nevidí zmysel v špekuláciách o jeho ambíciách stať sa guvernérom Národnej banky. „Pozícia guvernéra je obsadená,“ uviedol v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy s tým, že banka je personálne nezávislá.

Peter Kažimír priamo neodpovedal na otázku, či ide o jeho posledný rozpočet.„Nateraz je ostatný určite, lebo žiadny iný na stole nemáme.“ Kažimír má záujem o post guvernéra NBS, čo už potvrdil premiér Pellegrini.

Peter Kažimír sa podľa SaS správa ako vlamač, pretože sa snaží dostať do funkcie guvernéra NBS, ktorá je obsadená, a premiér mu podľa strany pri tom ešte asistuje.

Vyhlásenie SaS bez úpravy:

Minister financií sa tlačí do funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska, hoci je táto funkcia obsadená a má v tomto bezprecedentnom snažení aj podporu premiéra. Toto Slovensko ešte nezažilo, tvrdí strana Sloboda a Solidarita.

„Ak sa súčasný guvernér Jozef Makúch tomuto tlaku poddá a odstúpi z funkcie, tento politický obchod spochybní nezávislosť centrálnej banky od vlády a politickej strany, v tomto prípade strany Smer. Takáto výmena na poste guvernéra Národnej banky Slovenska by bola už za hranicou ducha zákona,“ vyhlásil poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca. SaS rozumie, že Národná banka Slovenska je pre Petra Kažimíra dobre zaplateným útekom zo skompromitovanej strany Smer, ktorú opúšťajú členovia.

„Predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu však neprekáža ani zbabelosť svojho ministra a ani to, že sa neštíti zneužiť svoj vplyv a doslova sa vlámať do inštitúcie, kam nepatrí,“ poznamenali predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jana Kiššová a pokračujú: „Vzhľadom na to, že podľa zákona o Národnej banke Slovenska guvernéra vymenúva prezident na návrh vlády schválený parlamentom, žiadame premiéra Pellegriniho, aby prehodnotil svoj názor a s útekom ministra Kažimíra do NBS nesúhlasil. Vyhne sa tak aj možnému sporu s prezidentom Andrejom Kiskom, lebo sa dá očakávať, že ten vymenovať Petra Kažimíra odmietne.“

SaS zároveň trvá na tom, že minister financií „musí dokončiť komplexnú personálnu očistu finančnej správy, ktorá sa týka nielen vymenovania nového prezidenta, ale aj odchodu Ľudovíta Makóa z čela kriminálneho úradu FS,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár. „V tejto súvislosti upozorňujeme, že NBS má ešte silnejšiu kontrolnú funkciu, čo sa týka zdravia finančných inštitúcií, ako minister financií. Ako chce Peter Kažimír ustrážiť podvody ako guvernér, keď sa len prizeral najväčším colným podvodom v histórii Slovenska?“ pýta sa Jozef Rajtár.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať