Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Pomoc ekonomike

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Banky s Matovičom dohodli veľký kompromis

 • Prepúšťajú už nielen U. S. Steel Košice, ale aj Podbrezová, ktorá mala ešte pred mesiacom dosť zákaziek
 • Vláda schválila ohlasovanú pomoc s nájmami, Sulík ju chce uľahčiť aplikáciou
 • Heger plní predvolebný sľub OĽaNO, dal preveriť audity, ktoré umožnili odliať 400 miliónov z Dôvery
Zdieľať

Talianska divízia automobilky Fiat Chrysler Automobiles žiada, aby Rím ručil za úver 6,3 miliardy eur. Talianske ministerstvo financií bude zrejme v rámci pomoci ručiť za 80 % pôžičky, povedal zástupca talianskej vlády.

Úver poskytne banka Intesa Sanpaolo. Automobilke hrozia sankcie, pokiaľ nebude plniť záväzky spojené so štátnou pomocou, povedal minister hospodárstva Roberto Gualtieri.

Úver vyvoláva v Taliansku značné kontroverzie. Nadnárodná spoločnosť FCA sídli v Holandsku a plánuje fúziu s francúzskym konkurentom, automobilkou PSA. Spojením vznikne štvrtý najväčší výrobca áut na svete podľa objemu predaje. Automobilky chcú transakciu uzavrieť do konce tohto roku alebo na začiatku budúceho roku. (čtk, reuters)

Zdieľať

Matovič sa dohodol s bankami: nebudú platiť extra daň, ale zisky investujú do slovenskej ekonomiky 

Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto - TASR
Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto – TASR

Matovič sa po vyše dvoch mesiacoch rokovaní dohodol s bankami: nebudú už ďalej platiť extra daň, ale zisky investujú do slovenskej ekonomiky. Spoločné memorandum by mala vláda a komerčné banky predstaviť začiatkom budúceho týždňa.

Zdieľať

Ministerstvo práce predlžuje zamestnávateľom termín na podanie žiadostí v rámci Prvej pomoci za apríl do 30. júna 2020. Pôvodne bola uzávierka žiadostí za apríl do konca mája, predĺžený termín sa týka opatrení 1, 3A a 3B.

Úrady práce už prijímajú aj žiadosti a výkazy za mesiac máj. Aj v tomto prípade predĺžilo ministerstvo zamestnávateľom termín o jeden mesiac. Májové žiadosti a výkazy v rámci opatrenia 1, 3A a 3B je teda potrebné zaslať najneskôr do 31. júla 2020.

Ministerstvo upozorňuje, že posuny termínov sa netýkajú opatrení 2, 4 a 5, pretože tam nevzniká potreba spracovať mzdy za zamestnancov za predchádzajúci mesiac.

Zdieľať

Za mesiace marec a apríl bolo v rámci Prvej pomoci vyplatených 141 661 platieb v celkovej hodnote 206 miliónov eur. Uviedol to minister práce Milan Krajniak po rokovaní vlády.

„Podporili sme 671 775 ľudí, či už SZČO alebo zamestnancov.  Samozrejme, že títo ľudia sa môžu prekrývať v pomoci za marec a apríl. Predpokladáme, že unikátnych ľudí už bolo viac ako pol milióna,“ dodal Krajniak.

Čo sa týka celkovej pomoci z rezortu práce, k dnešnému dňu sa dostala už ku 975 992 ľuďom. Tí dostali celkovo takmer 309 miliónov eur. „Toto číslo naznačuje, že sa dostávame na odhadovanú úroveň, že naša pomoc zasiahne celkovo približne jeden milión ľudí,“ dodal Krajniak.

Ako uviedol pre porovnanie, v Českej republike vyplatili iba približne 80 000 platieb. „To znamená, že z hľadiska administratívy pomoci je slovenský systém pomerne úspešný,“ zhodnotil Krajniak. (tasr)

Zdieľať

ECB sa rozhodla výrazne rozšíriť program nákupu dlhopisov spustený pre koronakrízu o 600 miliárd eur na 1,35 bilióna eur. Základnú úrokovú sadzbu ponechala na rekordnom minime nula percent.

Centrálna banka plánuje v rámci núdzového programu nakupovať dlhopisy najmenej do konca júna 2021. Uvoľnením menovej politiky sa snaží podporiť ekonomiku eurozóny, ktorá sa potýka s negatívnymi dosahmi koronakrízy.

Európske akcie a euro reagovali na rozhodnutie ECB rastom.

Ekonomika eurozóny v 1. štvrťroku pre koronakrízu klesla medzikvartálne o 3,8 percenta, čo je najvýraznejší prepad od začiatku meraní v roku 1995. V 2. štvrťroku analytici očakávajú ešte výraznejší pokles HDP. (čtk)

Zdieľať

Pandemické ošetrovné by mohol štát vyplácať aj po júni a pracovné zmluvy na dobu určitú by sa mohli reťaziť. Predpokladá to novela zákona o sociálnom poistení a Zákonníka práce, ktorú schválila vláda, a chce ju rýchlo presadiť v parlamente.

Pandemická OČR

 • Na pandemické ošetrovné by mali mať nárok naďalej tí rodičia, ktorí ďalej budú poskytovať dieťaťu osobnú a celodennú starostlivosť, pretože ho nemohli umiestniť do jaslí, predškolských zariadení alebo do školy z dôvodu nízkej kapacitnej možnosti alebo zo subjektívnych dôvodov, ak sa napríklad obávajú o zdravie svojho dieťaťa.
 • Celkovo by sa toto opatrenie malo v tomto roku dotknúť približne 31 500 osôb.

Reťazenie pracovných zmlúv na dobu určitú

 • Predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na dobu určitú sa umožní aj nad rámec existujúcej právnej úpravy.
 • Ministerstvo práce hovorí, že to navrhuje na základe podnetov od zamestnávateľov, predovšetkým z automobilového priemyslu, aby nemuseli prepustiť zamestnancov s pracovným pomerom na dobu určitú, ktorých pracovný pomer skončí v najbližšom čase, a jeho predĺženie nie je možné podľa Zákonníka práce. Alebo aby mohli zamestnať tých, ktorých zmluva sa už skončila. Na neurčitú dobu by ich nezamestnali.
 • Opatrenie má trvať jeden rok, a to počas mimoriadnej situácie a núdzového stavu. (tasr, n)
Zdieľať

Parlament zrýchlene schválil zákon, ktorý umožní Slovensku poskytnúť záruky pre 100-miliardový systém EÚ SURE. Z neho chce EÚ financovať pôžičky štátom na pomoc trhu práce, na Slovensko pripadajú záruky 173 miliónov eur.

 • Za hlasovalo 117 poslancov, zdržali sa kotlebovci.
 • Zo SURE sa budú poskytovať výhodne úročené pôžičky, z ktorých štáty môžu financovať zvýšené výdavky na nástroje pre zamestnancov, ako režimy skráteného pracovného času, a taktiež na niektoré opatrenia súvisiace so zdravím, najmä na pracovisku.
 • Nástroj bude manažovať Európska komisia, rozhodnutie o poskytnutí pôžičky členskému štátu bude na návrh EK schvaľovať Rada EÚ (teda členské štáty) kvalifikovanou väčšinou. (tasr, n)
Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Mihál povedal nahlas, že Matovič, Heger a spol. sa v marci reálne báli bankrotu Slovenska +

 • Hypotéky cez poradcu sú drahšie, nie lacnejšie
 • Jeden graf v prospech nedeľného nakupovania
 • Keď sa pomoc skončí, príde dilema, či všetko znova kontrolovať
Zdieľať

Nemecké vládne strany schválili nový balík opatrení na podporu ekonomiky v hodnote 130 miliárd eur. Konzervatívci Angely Merkelovej a sociálni demokrati prekonali rozdielne názory na stimuly na kúpu nových áut či úľavy pre zadlžené obce.

Stimulačný balíček je podstatne väčší, než podobné opatrenia v ďalších krajinách eurozóny, uviedla agentúra Reuters.

 • Markus Söder, predseda Kresťanskosociálnej únie (CSU) za hlavný bod stimulačného balíka považuje zníženie dane z pridanej hodnoty z 19 na 16 percent, respektíve zo siedmich na päť percent pri zníženej sadzbe DPH. Týkať sa to bude obdobia od 1. júla do konca tohto roka.
 • Rodiny s deťmi dostanú jednorazovú dávku vo výške 300 eur na každého potomka.
 • Veľká koalícia sa rozhodla, že nebudú vyplácané príspevky na kúpu nových nízkoemisných áut na naftu a benzín. Naopak, významne plánuje podporovať predaj elektromobilov.
 • Spolková vláda chce tiež miliardami eur podporiť železničnú spoločnosť Deutsche Bahn, ktorá v čase krízy spojenej s koronavírusom prišla o drvivú časť príjmov.

V marci nemecký parlament schválil prvý záchranný balík v hodnote 750 miliárd eur. Napriek stimulom sa predpokladá, že Nemecko v tomto roku zažije najprudší hospodársky pokles od druhej svetovej vojny.

Vláda koncom apríla predpovedala, že hrubý domáci produkt Nemecka tento rok klesne o 6,3 percenta. V budúcom roku počíta vládna prognóza s rastom HDP o 5,2 percenta.

Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe a najväčším obchodným partnerom Slovenska. (čtk)

Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Opäť sa otvára diskusia o európskych daniach

Maľba na múre v belgickom Wetterene. Ilustračné foto - TASR/AP
Maľba na múre v belgickom Wetterene. Ilustračné foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Obnovu EÚ po koronakríze majú pomôcť financovať aj európske dane.
 • Komisia otvára diskusiu o najväčšej európskej legislatíve pre digitálny obsah a služby.
 • Vďaka výraznému navýšeniu Fondu pre spravodlivú transformáciu môže Slovensko získať päťkrát viac peňazí.
Zdieľať

Úrady práce zatiaľ nestíhajú kontroly tých, čo dostali príspevok. Podľa Krajniaka však kontrolovať budú

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Niekoľko stoviek podnikateľov získalo v marci pomoc, hoci zrejme mali dlh v Sociálnej poisťovni, zistil ekonóm a dátový špecialista Brian Fabo. Úrady práce teraz kontrolovať žiadosti nestíhajú, hovoria však, že kontroly budú.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Začína sa žiť, plánujte cesty (po Slovensku) +

 • Krčmy, bistrá, reštaurácie a hotely sú znova naplno v biznise
 • Zamestnávatelia sa snažia zmeniť predvolebnú minimálnu mzdu, o chvíľu ich bude tlačiť čas
 • V Deloitte sa končí jedna éra. Masár odchádza do partnerského dôchodku
Zdieľať

Britské firmy poslali od začiatku koronavírusovej krízy na nútenú dovolenku 8,7 milióna zamestnancov. Viac než štvrtina celkovej pracovnej sily teda využíva vládny program pomoci pri zachovaní pracovných miest.

Vláda predstavila program pomoci zamestnanosti v marci, mal by zmierniť dopady koronavírusu. Program umožňuje získať pre zamestnancov až 80 percent mesačnej mzdy, maximálne do výšky 2500 libier, keď ich firma neprepustí. Podľa vládnych údajov už viac než milión firiem požiadalo v rámci programu o 17,5 miliardy libier.

Vláda minulý týždeň potvrdila, že program bude platiť až do konca októbra, pokiaľ budú zamestnávatelia poskytovať zamestnancom pätinu ich miezd. Potom však program ukončí. Celkové náklady na program kabinet odhaduje na 80 miliárd libier. (čtk, bbc)

Zdieľať

Francúzska vláda dnes odobrila finančnú pomoc pre Renault. Automobilke schválila štátnu garanciu na úver vo výške 5 miliárd eur, potvrdil minister financií a hospodárstva Bruno Le Maire.

Renault, ktorý sa dostal do finančných problémov, minulý týždeň oznámil rozsiahle úsporné opatrenia, ktorých súčasťou je aj zrušenie zhruba 15 000 pracovných miest po celom svete.

Le Maire sa predtým stretol s predstaviteľmi Renaultu, odborov a regionálnymi poslancami. Išlo predovšetkým o budúcnosť veľkého závodu v Maubeuge na severe krajiny. Cieľom je vypracovanie plánu, ktorý by zaistil pokračovanie produkcie a zachovanie zamestnanosti v závode po roku 2023. (tasr)

Zdieľať

O odklad splatnosti preddavku na poistné za marec doteraz požiadalo zdravotné poisťovne viac ako 12 000 zamestnávateľov a SZČO. Takmer polovica z nich pripadá na najväčšiu VšZP.

Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) požiadalo o odklad takmer 6 000 SZČO a zamestnávateľov. „Odložené poistné za marec predstavuje aktuálne sumu 3,63 milióna eur,“ informovala Zuzana Štukovská z referátu komunikácie VšZP.

Dôvera eviduje 5 615 žiadostí o posun splatnosti preddavku na poistné za marec. „Z toho bolo 2 058 živnostníkmi alebo samoplatiteľmi, 3 557 žiadostí podali zamestnávatelia,“ povedal PR špecialista Matej Štepiansky.

Union ZP požiadalo o odklad splatnosti preddavku za marec podľa hovorkyne Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej 1 776 platiteľov, z toho 1 540 zamestnávateľov a 236 SZČO.

Požiadať o odklad splatnosti preddavku na poistné za marec umožnili vybranej skupine platiteľov za presne stanovených podmienok zmeny v legislatíve počas krízy, spojenej s novým koronavírusom. (tasr)

Zdieľať

Keby neprišiel odklad splátok úverov, problémy by malo vyše stotisíc domácností, hovorí šéf dohľadu NBS

Marek Ličák, NBS. Foto - TASR
Marek Ličák, NBS. Foto – TASR

Keby neprišiel odklad splátok úverov, problémy by malo vyše stotisíc domácností, hovorí šéf dohľadu NBS Marek Ličák. Odhady centrálnej banky hovoria, že zhruba 45-tisíc domácností však pre krízu nebude stačiť platiť svoje účty, ani keď sa im splátky úverov posunú o trištvrte roka.

Zdieľať

Najviac peňazí z prvej pomoci od štátu za marec dostal Volkswagen Slovakia. Nasleduje trnavská automobilka PSA a výrobca pneumatík Continental Matador Rubber. Vyplýva to z aktualizovaného zoznamu, ktorý zverejnila Transparency International.

Transparency International si informácie vyžiadala podľa zákona, v štátnom registri zmlúv totiž informácia o výške pomoci chýba.

Čo vyplýva z aktualizovaného zoznamu

 • Volkswagen Slovakia získal v programe takzvaného kurzarbeitu 5,3 milióna eur. PSA dostala 960-tisíc eur a púchovský závod nemeckého Continentalu 600-tisíc eur.
 • Drvivá väčšina z prvej desiatky podporených patrí do automobilového priemyslu. Výnimkou je nitriansky Foxconn, ktorý vyrába televízory, a logistická spoločnosť DHL Exel Slovakia.

Transparency hovorí, že údaje bude aktualizovať každé dva týždne.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Vláda má tento týždeň zvýšiť kurzarbeit. Podniky chcú na zamestnanca aspoň 1 200 eur +

 • Home office sa stal súčasťou bežného plánovania firiem
 • Mičovský od príliš rýchlej dotačnej reformy ustúpil
 • Dôležitý železničný uzol Žilina má zrekonštruovať Strabag s Euroviou
Zdieľať

Ekonóm Goliaš z krízového štábu: Výška príspevkov na udržanie zamestnanosti je malá, odporučili sme ich zvýšiť

Šéf INEKO Peter Goliaš. Foto - TASR
Šéf INEKO Peter Goliaš. Foto – TASR

Ekonóm Peter Goliaš z ekonomického krízového štábu hovorí, že príspevky na udržanie zamestnanosti treba výrazne zvýšiť. Odkazuje na prieskumy, kde sa podnikatelia sťažujú, že výška podpory nestojí za nevyhnutnú administratívu.

Zdieľať

Na opatreniach prvej pomoci, ktoré administrujú úrady práce, štát do štvrtka vyplatil 143,6 milióna eur, z toho 72,4 milióna za marec. Štatistiky o pomoci zhrnul Inštitút sociálnej politiky, ktorý patrí pod ministerstvo práce.

Čo ukázali dáta za marec

 • Za marec dostali najväčšiu časť pomoci veľké podniky – 27,3 milióna eur. Nasledovali mikropodniky (19,8 milióna eur), malé podniky (12,3 milióna eur) a stredné podniky (9,3 milióna eur). Zvyšok sumy pripadá na neurčených žiadateľov.
 • Najväčšia suma smerovala do priemyselnej výroby, veľkoobchodu a maloobchodu, ubytovacích a stravovacích služieb.
 • Uvedené podrobnejšie sumy sú k 26. máju (utorku), ďalšie údaje v analýze k 28. máju (štvrtku).

Minister práce Milan Krajniak v stredu po rokovaní vlády vyhlásil, že celková suma od začiatka vyplácania pomoci dosiahla až 228 miliónov eur. Do údajov tak zrejme zarátal ďalšie druhy pomoci, medzi ktoré patrila možnosť využiť pandemické ošetrovné alebo nemocenské, ako aj odklad odvodov za marec alebo ich odpustenie za apríl.

Celá analýza je zverejnená na webe ministerstva práce.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať