Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Problémy cestoviek

Zdieľať

V novele zákona o zájazdoch nevidí prezidentka Čaputová protiústavnosť. Z hľadiska ochrany spotrebiteľa bolo pre ňu na podpis dostatočné to, že obsahuje množstvo výnimiek, takže zohľadňuje skupiny spotrebiteľov, ktoré nebudú znášať záťaž v podobe nevyplatených peňazí.

Súčasne si je vedomá aj stanoviska Európskej komisie k tejto téme. „Bolo to stručné, pokiaľ viem, upozornenie na to, aby bol braný ohľad na práva spotrebiteľov,“ skonštatovala.

Zároveň poukázala na situáciu okolo pandémie nového koronavírusu. Tá podľa nej spôsobila, že bolo potrebné v krátkom čase prijímať množstvo odvážnych zmien zákonov, „ktoré niekedy možno išli až na hranu ústavnosti“. „Ale sme naozaj v mimoriadnej situácii, kompenzujeme straty jedného celého segmentu ekonomiky a toto som považovala za dôležité,“ vyhlásila prezidentka. (tasr)

Viac k téme: Seniori nad 65 rokov sa dostanú k peniazom namiesto zrušených dovoleniek skôr

Zdieľať

Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu kritizujú novelu zákona o zájazdoch, ktorá cestovkám umožňuje odložiť vrátenie záloh alebo celej sumy dovolenky až o 12 mesiacov. Tvrdia, že môže byť diskriminačná.

Člen výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa Miroslav Radačovský zvažuje podať správu Európskej komisii o porušovaní práv spotrebiteľov. Novela je podľa neho v rozpore s právom EÚ, Ústavou SR, Občianskym zákonníkom a zákonom o ochrane spotrebiteľa. Nepáči sa mu ani uprednostňovanie seniorov, ktorí majú na rozdiel od ostatných spotrebiteľov možnosť požiadať o vrátenie zálohy.

Rozdielny prístup k niektorým skupinám spotrebiteľov kritizuje aj europoslanec Robert Hajšel. Z odporúčania Komisie totiž vyplýva, že cestovná kancelária môže spotrebiteľovi navrhnúť poskytnutie poukazu s platnosťou do 12 mesiacov, no počas tohto obdobia by mal mať spotrebiteľ právo kedykoľvek požiadať vyplatenie celej sumy. „Ak u nás prijímaná legislatíva poskytuje šancu na takýto postup iba určitej skupine ľudí, môže ísť o diskriminačné opatrenie vo vzťahu k ostatným,“ upozornil Hajšel.

Europoslankyňa Monika Beňová si myslí, že zákon by sa mal upraviť tak, aby spotrebitelia nemali pocit, že ich práva sú potláčané v prospech podnikateľských subjektov.

Podľa europoslanca Ivana Štefanca, ktorý je tiež člen výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa, takýto zákon nebol potrebný, pretože cestovné kancelárie riešia formu odškodnenia s klientmi individuálne a štát do tohto procesu nemusel takýmto spôsobom vstupovať. „Som za to, aby každý občan dostal možnosť výberu medzi preložením pobytu a vrátením peňazí, prípadne inou formou kompenzácie, ako to je garantované v existujúcej slovenskej a európskej legislatíve,“ zdôraznil Štefanec. (tasr)

Zdieľať

Zákon o zájazdoch môže podľa komory spotrebiteľských organizácií viesť k žalobe Európskej komisie. Zavedenie povinných poukazov je podľa nej porušením smernice Európskeho parlamentu a Rady o balíkoch cestovných služieb.

Ako ďalej upozornila komora, susedná Česká republika, ktorá tiež zaviedla povinné poukazy, už dostala list od Komisie s upozornením na porušenie práva EÚ. Keď v stredu schválený návrh zákona nadobudne účinnosť, dá sa očakávať rovnaký postup Komisie aj voči SR

„Existujú pritom aj iné možnosti, ako pomôcť cestovným kanceláriám a agentúram bez rizika uloženia pokuty zo strany Súdneho dvora EÚ a bez porušenia práv spotrebiteľov,“ dodala komora s tým, že ani prijaté riešenie zrejme nezabráni krachu viacerých, hlavne menších cestovných kancelárií a agentúr.

„Slovenská komora spotrebiteľských organizácií sa stotožnila s nutnosťou zaviesť pre cestovné kancelárie a agentúry takzvané poukážky pre spotrebiteľov, ktorých zájazdy sa následkom pandémie zrušili, a ktoré majú slúžiť na výber nového zájazdu v neskoršom období za už zaplatené peniaze,“ uviedla komora.

Ako však dodala, od začiatku úvah o takejto forme pomoci upozorňovali na to, že spotrebiteľom musí ostať zachované právo na vrátenie ceny zájazdu, ak nebudú mať o poukaz záujem. (tasr)

Zdieľať

Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o zájazdoch, ktorá má umožniť odklad dovoleniek do konca augusta 2021. Parlament o nej začne rozpravu ešte dnes, schváliť by ju mal v zrýchlenom režime.

Zdieľať

Ak poslanci navrhnú, aby sa vek seniorov, ktorí nebudú musieť prijať odklad dovolenky s cestovkou, znížil zo 70 na 65 rokov, minister hospodárstva Sulík to podporí. Pripomína však, že sa tým zvýši okruh možných žiadateľov o okamžitú výplatu peňazí za zájazd a sťaží situáciu cestovkám.

Zdieľať

Minister hospodárstva Sulík priznal, že dostal list od Európskej komisie, aby vysvetlil navrhovanú novelu zákona o zájazdoch. Pripomenul, že veci, ktoré Komisii trvajú dlho, šli teraz neuveriteľne rýchlo. „List sme dostali skôr, ako sme stihli dať novelu na papier,“ povedal počas rozpravy v parlamente.

Zdieľať

Novelu zákona o zájazdoch prerokujú poslanci v skrátenom konaní, tento návrh podporilo 115 zo 119 prítomných poslancov. Novela má umožniť odklad dovoleniek na obdobie do konca augusta 2021.

Zdieľať

Novela zákona o zájazdoch nie je ideálne riešenie, ale je to najmenej zlé riešenie z tých, ktoré boli na stole, povedal počas predkladania novely v parlamente minister hospodárstva Richard Sulík. Novelu by mali poslanci prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

To zdôvodnil Sulík tým, že v prípade urýchleného neprijatia novely hrozia značné hospodárske škody. Cestovky by totiž podľa platného zákona mohli od klientov žiadať doplatky, mnohí na dovolenku nechcú ísť. Podľa Sulíka by sa zvýšila pravdepodobnosť krachu cestoviek, ak by mali rýchlo odškodňovať klientov za nezrealizované zájazdy.

Zdieľať

Z pozície štátu budeme určite definovať, ktoré krajiny sú na dovolenku bezpečné, menej bezpečné a kam sa neodporúča cestovať, povedal premiér Igor Matovič. „Budeme informovať ľudí, kde je dobre,“ dodal.

Zdieľať

Slovensko sa bude snažiť Európskej komisii dokázať, že novela zákona o zájazdoch je primeraným a odôvodneným zásahom do ochrany spotrebiteľa, tvrdí minister hospodárstva Richard Sulík. „My nemáme na výber medzi dobrým a zlým riešením, musíme voliť medzi zlým a horším riešením,“ dodal.

Zdieľať

Novela zákona o zájazdoch podľa premiéra Matoviča počíta aj s možnosťou, že by sa cestovka dostala do finančných problémov, pretože musí naraz vyplatiť veľa klientov. V takom prípade by mohla dostať zo štátneho fondu účelovú pôžičku na vykrytie likvidity.

Zdieľať

Slovensko bude 13. krajinou, ktorá umožní odklad dovolenky na neskôr, potvrdil minister hospodárstva Richard Sulík. Doplnil, že o rýchle vrátenie peňazí bude môcť žiadať 5 skupín ľudí, na vláde doplnili medzi ne opäť aj seniorov nad 70 rokov, pretože v novom znení návrhu novely neboli.

Zdieľať

Štát vytvára nebezpečnú pyramídovú hru, tvrdí šéf spotrebiteľského centra

Foto N - Denisa Čimová
Foto N – Denisa Čimová

Novela, ktorá má pomôcť cestovkám, je podľa šéfa Spotrebiteľského Centra Miroslava Antoňaka v priamom rozpore s právom EÚ. Ak ju Slovensko v navrhnutej podobe prijme, koleduje si podľa neho o žalobu od Európskej komisie.

Zdieľať

Väčšina klientov cestoviek musí prijať odklad dovolenky, peniaze vrátia len vybraným skupinám

Foto N - Denisa Čimová
Foto N – Denisa Čimová

Seniori, ktorí majú nad 70 rokov, budú môcť požiadať cestovku o rýchle vrátenie peňazí za zájazd, na ktorý sa v plánovanom termíne nebude dať cestovať. Ministerstvo hospodárstva pôvodne nepočítalo s tým, že by seniorov zaradilo do skupiny ľudí, ktorá nemusí prijať odklad dovolenky na neskôr, napokon ich tam však pridalo.

Zdieľať

Brusel: Klienti si musia vybrať, či chcú peniaze alebo poukaz na inú dovolenku

Klienti cestoviek majú právo na vrátenie peňazí za zájazdy, ktoré sa v dôsledku pandémie neuskutočnia. Zákon, ktorý cestovkám umožňuje peniaze nevrátiť, ale dať ľuďom poukazy na inú dovolenku, je protiprávny, upozornila Česko Európska komisia.

V liste, ktorý majú k dispozícii Hospodářské noviny, na to EK upozornila ministerku pre miestny rozvoj Kláru Dostálovú. Tvrdí, že ak Česká republika nebude práva občanov rešpektovať, môže na ňu Komisia podať žalobu.

V Česku schválili zákon, ktorý cestovkám umožňuje nevrátiť klientom peniaze, ale namiesto toho im vydať poukaz v hodnote kúpeného zájazdu platný do konca augusta 2021. Až po tomto termíne, ak poukaz nevyužijú, majú nárok na vrátenie peňazí. Rýchlejšie sa k nim dostanú len niektoré sociálne ohrozené skupiny ľudí, napríklad seniori nad 65 rokov, tehotné ženy či ľudia bez práce.

Podobný zákon by mali predložiť aj na Slovensku. Tak ako v Česku počíta s vybranými skupinami, ktoré budú môcť dostať uhradené peniaze skôr, pre ostatné by mal platiť až koniec augusta budúceho roka.

EK podľa HN upozorňuje, že cestovné kancelárie musia zákazníkom vrátiť všetky peniaze, ktoré za zájazd zaplatili, ak si takú možnosť zvolia. Toto právo im dávajú platné európske predpisy.

„To, či sa namiesto vrátenia peňazí rozhodnú pre poukaz, musí zostať voľbou cestujúcich či turistov,“ napísali českej ministerke eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders a eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová.

Komisia chce, aby Česko do 28. mája dodalo podrobné informácie o zákone, ktorý cestovkám umožňuje nevrátiť zákazníkom peniaze, a aby vysvetlilo, akým spôsobom hodlá zabezpečiť jeho súlad s európskym právom.

Rovnaký list ako Česko dostalo ďalších 12 štátov EÚ, ktoré buď prijali, alebo chystajú zákon, ktorý podľa Komisie porušuje práva občanov.

Zdieľať

Opatrenia vlády zatiaľ cestovkám na Slovensku veľmi nepomohli, tvrdí Slovenská asociácia cestovných kancelárií a agentúr. Nie je schválená pomoc pri nájmoch, podnikatelia bez kamenných prevádzok nemajú nárok na odpustenie odvodov, ani keď nemajú príjem.

V prípade návrhu na odklad čerpania služieb asociácia predpokladá, že rozhodnutie padne v čo najkratšom čase.

Súčasné zmiernenie opatrení môže podľa asociácie pomôcť najmä cestovným kanceláriám a agentúram, ktoré sa orientujú na domáci cestovný ruch. Tých je však veľmi málo. Väčšina cestoviek tak naďalej zostane paralyzovaná, uviedla Jana Varinská zo SACKA.

Optimistický odhad, kedy by sa cestovný ruch mohol dostať do normálu, je podľa asociácie jeden až dva roky. „Záleží na tom, ako rýchlo sa budú opatrenia uvoľňovať, aká bude situácia v okolitých štátoch. Aj na ekonomickej situácii obyvateľstva,“ vraví Varinská.

Letná sezóna 2020 bude podľa jej slov na začiatku vyzerať veľmi rozpačito. Dôležité budú aj rozhodnutia okolitých štátov, či pustia do svojich krajín turistov alebo im umožnia tranzit cez krajinu. Pri zabezpečení hygienických štandardov si vie SACKA predstaviť aj obnovenie leteckej dopravy do niektorých dovolenkových cieľov. (tasr)

Zdieľať

V nemeckej cestovke TUI je ohrozených 8000 pracovných miest, čo je viac ako desatina celkovej pracovnej sily. Firma je najväčším organizátorom zájazdov v Európe, pre koronakrízu chystá veľké úspory.

TUI plánuje znížiť základ fixných nákladov o 30 %. Časť ľudí príde o prácu, časť pozícií už firma neobsadí. Počet jej zamestnancov kolíše, v lete ich máva 70-tisíc, v menej rušných mesiacoch o 10-tisíc menej, píše BBC.

S rozšírením koronavírusu po celom svete bola TUI nútená v marci zrušiť väčšinu cestovných programov. Varovala, že jej obrat a tržby tento finančný rok pre cestovné obmedzenia výrazne klesnú.

TUI prevádzkuje vlastnú leteckú flotilu. V Nemecku dostala úver so štátnou zárukou vo výške 1,8 miliardy eur.

Zdieľať

Pomoc štátu cestovkám: získajú čas na postupné odškodenie klientov

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Asi tretina cestoviek na Slovensku momentálne nemá žiadne prostriedky alebo balansuje na pokraji krachu, tvrdí štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec. Aj preto sa rezort rozhodol rýchlo riešiť otázku ďalšieho fungovania cestoviek počas koronakrízy.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať