Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Štrajk autodopravcov

Zdieľať

Definitívna dohoda medzi ministerstvom financií a predstaviteľmi Únie autodopravcov Slovenska zatiaľ nevznikla. Ministerstvo ponúklo dopravcom dva varianty zliav z cestnej dane, Únia ich zatiaľ neprijala.

„My ešte musíme urobiť valné zhromaždenie,“ povedal Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska, ktorá organizovala nedávny štrajk autodopravcov.

„Mohlo by to byť aj 35 miliónov,“ naznačil Skala, ako v únii nateraz uvažujú.

Ministerstvo financií ponúklo dopravcom dva varianty zmien v cestnej dani. Jeden by priniesol dosah v hodnote asi 20,4 milióna eur a druhý necelých 30 miliónov eur.

„Ja som ponuku dal na stôl, myslím si, že tá ponuka je kvalitná, a teraz je už len na tom, aby sme našli ešte také tie detaily a nejako ich doladili a budeme potrebovať, samozrejme, aj vyjadrenia jednotlivých dopravcov,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický.

Podľa Skalu by radi opäť debatovali na ministerstve financií do ôsmich až desiatich dní.

Obnova štrajku zatiaľ nehrozí, Skala hovorí, že únia je v štrajkovej pohotovosti.

Autodopravcovia z únie v pondelok spriechodnili úseky, ktoré blokovali pre nákladnú dopravu po tom, čo tým premiér Peter Pellegrini podmienil rokovania o ich požiadavkách.

„Spolu s ministrom financií som prisľúbil, že do najbližšieho štvrtka tohto týždňa bude pán minister (Kamenický) so svojimi odbornými útvarmi a so zástupcami autodopravcov spracovávať také alternatívy zníženia týchto daní z motorových vozidiel, aby sme sa ako krajina vrátili naspäť k sadzbám, ktoré budú môcť byť konkurencieschopné v rámci krajín V4,“ povedal Pellegrini v pondelok po rokovaniach s autodopravcami.

Únia na začiatku žiadala úľavu z cestnej dane 50 percent, žiadala tiež pozastavenie mýta. Požadované úpravy v cestnej dani vyčíslilo ministerstvo financií na 35 až 40 miliónov eur.

Zdieľať

Vláda aktuálne začala rokovať s autodopravcami, ktorí predtým uvoľnili hraničné priechody.

Zdieľať

Košický U. S. Steel potvrdzuje, že nákladná doprava pre potreby závodu je momentálne bez obmedzení. „Podľa našich informácií sú uvoľnené hraničné priechody,“ povedal hovorca závodu Ján Bača.

Štrajkujúci autodopravcovia avizovali, že blokované priechody uvoľnia. Čakajú však na rokovanie o svojich požiadavkách.

Aj v žilinskej Kii veria v skorú dohodu medzi autodopravcami a vládnymi predstaviteľmi.

„Kia Motors Slovakia pozorne sleduje situáciu okolo štrajku autodopravcov, keďže môže ovplyvniť dodávky komponentov nevyhnutných pre výrobu v našom výrobnom závode. Pokračovanie blokády hraničných priechodov nielen v našom regióne môže mať negatívny ekonomický dosah. Kia Motors Slovakia vyzýva obe strany na pokračovanie rokovaní a dosiahnutie dohody v čo najkratšom čase, aby nebola ohrozená konkurencieschopnosť nielen KMS, ale celého automobilového priemyslu na Slovensku, keďže vzniknutá situácia výrazne zhoršuje obraz Slovenska v očiach našich partnerov,“ informovala automobilka.

Štrajkujúci autodopravcovia žiadajú zníženie cestnej dane o 50 percent a pozastavenie mýtneho systému, kým súťaž nevygeneruje novú ponuku.

Zdieľať

Zväz automobilového priemyslu tvrdí, že štrajk dopravcov začína mať dopad na výrobu v štyroch finálnych závodoch a desiatkach subdodávateľských spoločnostiach. Združene varuje pred poklesom produkcie na Slovensku.

„ZAP SR dlhodobo upozorňuje na pokles konkurencieschopnosti Slovenska. Na riešenie vzniknutej situácie v doprave je potrebná diskusia medzi všetkými zainteresovanými stranami. Žiadame, aby sa urýchlene našlo riešenie tak, aby sa doprava na cestách vrátila do normálu a priemyselná výroba nebola rukojemníkom,“ povedal výkonný viceprezident ZAP SR Pavol Prepiak.

Dopravcovia aktuálne hraničné priechody sprejazdnili, čakajú na rokovania o ich požiadavkách.

Zdieľať

Trnavská automobilka PSA opísala komplikácie, ktoré jej spôsobil štrajk autodopravcov. Keby sa obnovil a trval dlhšie, mohol by viesť aj k zastaveniu výroby, vyplýva zo stanoviska firmy. Dopravcovia aktuálne hraničné priechody sprejazdnili, čakajú na rokovania o svojich požiadavkách.

„V priebehu pondelkového dopoludnia sme mali blokovaných do 30 kamiónov predovšetkým na hraniciach z ČR a z Poľska,“ povedal zástupca automobilky Peter Švec.

Ešte pred tým, ako dopravcovia priechody sprejazdnili, povedal, že situáciu priebežne analyzujú a hľadajú alternatívne riešenia, „ale nie je vylúčené, že budeme nútení v pondelok popoludní v Trnave zastavovať výrobu“.

„Komplikácie hlásia aj dodávatelia lokalizovaní na Slovensku s dodávkami vstupov pre ich výrobu a rovnako s vývozom hotových dielov pre iné automobilky PSA v zahraničí,“ povedal Švec doobeda.

Zdieľať

Únia autodopravcov Slovenska sprejazdnila hraničné priechody, ktoré blokovali pre nákladnú dopravu. „Cesty sme uvoľnili a čakáme na prijatie premiéra tejto vlády,“ povedal Stanislav Skala z UNAS-u.

Na uvoľnenie ciest vyzval dopravcov premiér Peter Pellegrini.

„Sme pripravení sadnúť si za rokovací stôl a začať rokovať o komplexnejšom pohľade na celú otázku situácie v oblasti autodopravy, ale urobíme tak až vtedy a do hodiny od toho momentu, ako mi policajný prezident oznámi, že premávka na našich hraničných priechodoch a premávka na ostatných úsekoch ciest Slovenskej republiky je plynulá. Dovtedy vláda za rokovací stôl s nikým, kto dnes blokuje naše cesty, nesadne,“ povedal po stretnutí s ministrom financií, hospodárstva, dopravy, s ministerkou vnútra a policajným prezidentom.

„Ja si myslím, že do tých dvoch hodín by sme sa mohli stretnúť,“ dodal Skala s tým, že štrajk zatiaľ pokračuje.

Od 22:00 v nedeľu ho avizovali sústrediť na hraničné prechody.

Zdieľať

Vláda odmieta požiadavku štrajkujúcich autodopravcov pozastaviť mýto. „Keby sme zastavili mýtny systém, je to dopad okolo pol miliardy na dva roky, čo sa týka len financií, ktoré ostanú na strane Národnej diaľničnej spoločnosti, čiže to nie je možné,“ povedal minister dopravy Árpád Érsek.

Pre štrajkujúcich dopravcov dnes premiér Peter Pellegrini rokoval aj s ministrom hospodárstva, ministerkou vnútra a policajným prezidentom. Pellegrini avizuje, že politickú zodpovednosť voči bývalému ministrovi dopravy Ľubomírovi Vážnemu, v ktorého ére objednali mýtny systém, neplánuje vyvodiť.

„Absolútne odmietam spájať štrajk s nejakými personálnymi otázkami,“ povedal.

Minister hospodárstva Peter Žiga hovorí, že štrajk môže ekonomike spôsobiť škody. „Hovoril som aj s predstaviteľmi U. S. Steelu, Peugeotu a Volkswagenu, ktorí avizujú, že pokiaľ nebudú vedieť zabezpečiť zásobovanie, budú nútení odstaviť výroby.“

Zdieľať

Premiér Pellegrini tvrdí, že vláda je pripravená rokovať, hneď ako autodopravcovia uvoľnia hraničné priechody. Okrem toho však vyhlásil, že „nedovolí, aby si niekto bral za rukojemníkov občanov Slovenska“.

Premiér to povedal po stretnutí s príslušnými ministrami a prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským.

Zdôraznil, že sú oblasti, o ktorých sa dá rokovať, avšak „na vec sa treba pozrieť komplexne“. (tasr)

Zdieľať

Autodopravcovia od 22:00 plánovali zablokovať celkovo 24 hraničných priechodov na celom Slovensku. Ide o blokáciu pre kamiónovú dopravu.

Prezídium Policajného zboru povolilo nákladným vozidlám na nedeľu od 19:00 výnimku zo zákona o cestnej premávke. Bežne je v závere týždňa ich prevádzka obmedzená až do 22:00.

Združenie ČESMAD Slovakia vyzvalo všetkých autodopravcov, ktorí sa zúčastňujú na protestoch, aby sa vyvarovali ďalším blokádam cestnej infraštruktúry na Slovensku i aktivít, ktoré by mohli eskalovať vzniknutý stav a dostať prebiehajúcu komunikáciu so zástupcami štátu do patovej situácie.

Premiér Peter Pellegrini zvoláva pre štrajk autodopravcov na pondelok stretnutie ministrov dopravy, vnútra, financií a hospodárstva. Stretne sa tiež s policajným prezidentom. Vyzýva štrajkujúcich, aby opustili cesty a vrátili sa k rokovaciemu stolu.

Štrajk, ktorý vyhlásila Únia autodopravcov Slovenska a podporila ho Iniciatíva poľnohospodárov, trvá od utorka na viacerých miestach Slovenska. Únia hovorí o drasticky sa zhoršujúcom podnikateľskom prostredí autodopravcov a žiada 50-percentné zníženie cestnej dane a pozastavenie výberu mýta do určenia jeho nového správcu. (tasr)

Zdieľať

Podľa Alojza Hlinu by mala vláda prevziať politickú zodpovednosť za mýtny tender a odvolať Ľubomíra Vážneho, ktorý je zaň zodpovedný. Vážny je v súčasnosti na čele Sociálnej poisťovne. Hlina to povedal v relácii Na telo.

„Nech Smer stiahne Vážneho z kandidátky,“ hovorí Hlina predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi v relácii Markízy Na telo s Michalom Kovačičom.

Bugár to nepovažuje za riešenie, pretože by to nijako neovplyvnilo zmluvu s firmou SkyToll.

Zdieľať

Pellegrini považuje za neprípustné, že autodopravcovia zablokovali niektoré cesty a hraničné priechody. „Som zvedavý, čo budú robiť, keď niekde načas nepríde sanitka alebo hasiči,“ povedal v TA3.

V pondelok sa má stretnúť s ministrom dopravy a policajným prezidentom, aby rozhodli, ako budú na ich protesty reagovať.

Autodopravcovia od štátu žiadajú zníženie cestnej dane o 50 percent a pozastavenie mýtneho systému.

Premiér kamionistov požiadal, aby odišli z ciest, lebo inak môžu čeliť žalobám, napríklad v prípade, že sa v dôsledku blokády iní autodopravcovia oneskoria a nestihnú dodať tovar. Keďže každý kamión má ŠPZ, dá sa podľa premiéra určiť, ktoré vozidlo, spoločnosť a vodič sú za škody zodpovední.

Zdieľať

Autodopravcovia budú pokračovať vo svojom štrajku aj v nedeľu, blokovať budú hraničné priechody Čunovo-Rajka v smere na Slovensko i Brodské-Kúty.

V nedeľu v čase asi od 22:00 až do odvolania bude podľa policajtov pre nákladnú dopravu zablokovaný hraničný priechod Rusovce-Rajka v smere na Slovensko. Osobné autá budú mať prejazdný jeden jazdný pruh.

Blokovať budú autodopravcovia v rovnakom čase aj hraničný priechod Brodské-Kúty na diaľnici D2 v smere na Slovensko. Neprejazdný bude ľavý jazdný pruh od 22.00 h až do odvolania. Osobné autá budú môcť prejsť pravým pruhom.

„Úsek cestnej komunikácie na Rožňavskej ulici v smere do mesta bude naďalej prejazdný len v jednom jazdnom pruhu,“ uzatvárajú policajti.

Štrajk, ktorý vyhlásila Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) a podporila ho Iniciatíva poľnohospodárov, trvá od utorka (7. 1.) v Bratislave, Košiciach či na Orave. Únia hovorí o drasticky sa zhoršujúcom podnikateľskom prostredí autodopravcov a žiada 50-percentné zníženie cestnej dane a pozastavenie výberu mýta do určenia jeho nového správcu. (tasr)

Zdieľať

Únia autodopravcov Slovenska neplánuje ustúpiť zo svojich požiadaviek. „My nemáme proti premiérovi nič, desať rokov mal na to, aby s nami rokoval. My sme chodili na ministerstvo dopravy, chodili sme na ministerstvo financií,“ okomentoval Stanislav Skala z UNAS výzvu premiéra Pellegriniho, aby uvoľnili cesty a ďalej rokovali.

Únia autodopravcov požaduje zníženie cestnej dane o 50 percent a pozastavenie mýta. Argumentujú zhoršujúcou sa konkurencieschopnosťou a vyrušila ich správa NKÚ, podľa ktorej takmer polovicu výnosov z mýta zinkasoval v prvých rokoch prevádzky jeho privátny prevádzkovateľ SkyToll.

UNAS aktuálne hrozí aj tvrdšou akciou, a to v nedeľu od 22:00 na hraničných priechodoch, ak im kompetentní nevyjdu v ústrety.

V sobotu usporiadalo stretnutie aj konkurenčné združenie autodopravcov Česmad, ktorého vedenie štrajk neorganizuje. Na stretnutie pozvalo aj zástupcov organizátora štrajku UNAS.

„Združenie ČESMAD Slovakia je od dnešného dňa od 11. januára 2020 v štrajkovej pohotovosti,“ píše Česmad v tlačovej správe.

Zdieľať

Pellegrini znovu vyzval autodopravcov, aby prestali blokovať cesty. Vraví, že si majú byť vedomí toho, že ak spôsobia nejaké škody, budú niesť aj následky. „Ja momentálne nevidím dôvod, aby som sa s nimi stretol. Majú k dispozícii ministra dopravy, ministra financií, to sú tí kompetentní, musia sa najprv s nimi dohodnúť,“ povedal v RTVS.

Zdieľať

Štrajky autodopravcov stále pokračujú a budú pokračovať, povedal Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska. Avizuje, že ak sa nič nezmení, štrajk sa môže zostriť.

Autodopravcovia žiadajú od štátu zníženie cestnej dane o 50 percent a pozastavenie mýtneho systému.

Minister financií Ladislav Kamenický vo štvrtok ponúkol zníženie cestnej dane o 12,5 percenta, autodopravcovia to považujú za nedostatočné.

Predpokladajú, že v pondelok by sa mohlo uskutočniť rokovanie na ministerstve dopravy.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať