Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: ÚVO

Zdieľať

Výberová komisia odporučí vláde vymenovať do rady ÚVO Ľubicu Rodinovú. Komisia mala vybrať dvoch členov do rady ÚVO, ale na druhom mene sa členovia komisie nevedeli zhodnúť. Vyberali zo šiestich kandidátov.

„Pri ostatných kandidátoch sme sa nedokázali zhodnúť ani jednohlasne, ani väčšinovo,“ povedala predsedníčka komisie Zuzana Kršjaková z Úradu pre verejné obstarávanie.

„Vláda môže vymenovať aj člena, ktorý nie je odporučený komisiou,“ dodala Kršjaková.

O ďalšom postupe by teraz mala rozhodnúť vláda.

Zdieľať

Kandidát na člena rady ÚVO Andrej Holák vysvetľoval, či cíti osobnú zodpovednosť za známy mýtny tender. Holák bol totiž vo výberovej komisii, ktorá troch lacnejších vyradila. „Priebeh mýtneho tendra nebol bezproblémový,“ povedal Holák.

Dodal, že to bolo dané unikátnosťou tendra. Bol totiž mimoriadne veľký a u nás sa nikdy nič podobné nenakupovalo, vyplýva z Holákových slov.

Víťazom mýtneho tendra sa stala najdrahšia ponuka v hodnote asi 850 miliónov eur od spoločnosti SkyToll, v pozadí ktorej stála schránková firma Ibertax.

Najnižšia ponuka v súťaži bola asi o 200 miliónov eur lacnejšia.

Holák argumentoval, že nakoniec všetky súdy a Európska komisia potvrdili, že obstarávanie bolo v poriadku.

Holák bol v minulosti šéfom služobného úradu (1. vláda Roberta Fica) a neskôr štátnym tajomníkom ministerstva dopravy (2. vláda Roberta Fica). Pôsobil aj ako šéf okresnej organizácie Smeru v Bratislave III a v apríli skončil vo funkcii podpresedu ÚVO.

Holák tvrdí, že na ÚVO bol a v prípade, že ho zvolia do rady úradu, aj bude nezávislý. Ako argument uviedol, že v čase kedy pôsobil ako podpredseda ÚVO, sa vyhovelo 399 námietkam a 128 bolo zamietnutých.

„Ja som priamo riadil odbor námietok na ÚVO. Ak by to bolo tak, že ÚVO sa správa závisle na vláde, v drvivej väčšine by dal za pravdu verejným obstarávateľom,“ povedal Holák.

Holák momentálne šéfuje štátnej firme MH Manažment. Nastúpil na post predsedu predstavenstva po Branislavovi Bačíkovi. Ten musel z firmy odísť pre medializovanú zmluvu s advokátskou kanceláriou Radomíra Bžána.

Holák vysvetlil, že sa hlási do rady ÚVO a nie za jeho podpredsedu preto, že plánuje zostať v MH Manažmente a pôsobenie v rade je menej časovo náročné ako funkcia podpredsedu ÚVO.

Rada ÚVO je taká vplyvná, že dokáže zvrátiť rozhodnutia predsedu ÚVO o najväčších štátnych nákupoch. Jej členmi sú aj podpredsedovia a predseda ÚVO.

Andrej Holák. Foto N - Tomáš Benedikovič
Andrej Holák. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Novým predsedom Úradu pre verejné obstarávanie bude Miroslav Hlivák. Zvolili ho počas tajnej voľby 78 hlasmi poslanci. Hliváka si ako kandidáta na tento post vybrala vláda spomedzi deviatich uchádzačov, ktorých verejne vypočula. (tasr)

Zdieľať

Na úrade vlády sa skončilo verejné vypočutie kandidátov na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie. Posledná v poradí rečnila aktuálna šéfka ÚVO Zita Táborská. Svoj projekt predstavila aj v prvom neúspešnom pokuse o výber šéfa ÚVO.

„Prerušujem rokovanie vlády, navrhujem, aby sa vláda odobrala na neformálnu poradu,“ povedal premiér Fico.

Vláda by mala podľa jeho slov pokračovať v rokovaní o 35 až 40 minút.

Zita Táborská. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zita Táborská. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Premiér Fico prerušil prejav kandidátky na post predsedu ÚVO Eleny Sivovej. Časový limit na verejné vypočutie jej o chvíľu uplynie a zatiaľ nebol priestor na otázky.

Keďže do konca polhodinového limitu, ktorý vláda vyhradila pre každého kandidáta na verejnom vypočutí, chýba 5 minút, premiér sa Sivovej spýtal, či chce nechať priestor na otázky, alebo sa rozhodne vyčerpať ho na prezentáciu.

„Čo vám viac vyhovuje,“ uviedol premiér.

„Určite nechávam priestor na otázky,“ povedala Sivová.

Minister práce Ján Richter sa jej vzápätí pýtal na sociálne obstarávanie.

Sivová pôvodne kandidovala aj v prvom neúspešnom kole na voľbu šéfa ÚVO, najprv ju vyradili, potom premiér jej kandidatúru prikázal zaradiť naspäť na verejné vypočutie, v konkurze napokon o pozíciu nesúperila.

Elena Sivová. Foto N – Tomáš Benedikovič
Elena Sivová. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Kandidátka na post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie Ingrid Šikulajová odpovedá na verejnom vypočutí ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi (Most-Híd). Ten sa jej spýtal, ako to vidí s prieťahmi pri obstarávaní diaľnic.

„Neviem sa vám vyjadriť detailne, čo sa týka obstarávania ciest. Myslím si, že je to absolútne rovnaký problém so všetkými obstarávaniami, ktoré majú nadlimitný charakter, pretože vždy sa nájde niekto, kto bude tieto súťaže napádať,“ povedala Šikulajová.

Ingrid Šikulajová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ingrid Šikulajová. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Kandidát na šéfa ÚVO Miroslav Hlivák odpovedá novinárom na otázky. „Nestretol som sa so žiadnym politikom v súvislosti so svojou kandidatúrou,“ tvrdí.

Denník Pravda ho označil za favorita konkurzu a Plus 7 dní ho spája so stranou Most-Híd.

„Na trhu pôsobíme 15 rokov, sme najväčšia advokátska kancelária. Zastupujeme subjekty z oblasti verejného sektora. Ja sa nikdy nepozerám na klienta cez prizmu politickej príslušnosti,“ povedal Hlivák.

Ďalší kandidát, ktorý už prešiel verejným vypočutím vo vláde, Matej Sliška, povedal, že nepozná osobne žiadneho z členov vládneho kabinetu ani šéfa koaličnej strany.

Zdieľať

Vládny kabinet debatuje o nastavení verejného obstarávania v sektore obrany. Minister obrany Peter Gajdoš sa na to pýta ďalšieho kandidáta na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie, Mateja Slišku.

Tomu sa aktuálne platná úprava vidí dostatočná.

„Pochopil som správne, že na ministerstve obrany máme zdravý rozum?“ pýta sa Gajdoš.

Sliška pôsobí na ÚVO už dnes, konkrétne na poste vedúceho oddelenia dohľadu. Pred členmi vládneho kabinetu reční ako piaty kandidát v poradí. Dokopy ich je deväť.

Zdieľať

Pred členov vládneho kabinetu predstúpil právnik Miroslav Hlivák. Je to ďalší kandidát na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie.

Denník Pravda ho označuje za favorita v konkurze.

Hlivák sa ako advokát anagažoval v spore o vodné dielo Gabčíkovo, a to na strane štátnej Vodohospodárskej výstavby. Plus 7 dní spája na základe „zákulisných informácií“ Hliváka so stranou Most-Híd a spomína aj kauzu kompa. Hlivák sa od toho dištancuje a pred ministrami prečítal stanovisko Vodohospodárskej výstavby.

Vodnú elektráreň Gabčíkovo nedávno cez súdny spor prevzal naspäť pod kontrolu štát. Gabčíkovo je jedna z obľúbených tém premiéra Roberta Fica.

Hlivák sa v prejave poďakoval Univerzite Komenského. Jej právnická fakulta ho podľa dokumentácie na vládnom rokovaní nominovala do funkcie na ÚVO.

„Činnosť ÚVO patrí k najčastejšie diskutovaným témam vo verejnom živote. Mojou ambíciou ako potenciálneho nového predsedu Úradu je zaviesť nové inštitúty tak, aby sa prax a činnosť ÚVO posunuli výrazne vpred,“ prečítal Hlivák pred kabinetom z papiera.

Miroslav Hlivák. Foto N – Tomáš Benedikovič
Miroslav Hlivák. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Na verejnom vypočutí kandidátov na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie reční Martin Hasay. Podpredseda vlády Peter Pellegrini sa ho pýta, ako je možné, že ten istý úrad produkuje v tej istej veci často protichodné rozhodnutia.

„Nemalo by sa stať, že jeden odbor alebo útvar vysvetľuje zákon, a jeho aplikáciu v praxi, inak ako druhý, to je veľmi nedobrý stav, ktorý treba zlepšiť. Som na úrade 1,5 roka, s tým, že ak by som si mal pomôcť, ako tejto situácii zamedziť, tak určite si viem pomôcť príkladmi zo súkromnej sféry, kde som pôsobil viac ako 15 rokov,“ povedal Hasay.

Na ÚVO momentálne pôsobí Hasay ako vedúci štátny zamestnanec a štátny radca. V oblasti verejného obstarávania by chcel upraviť to, že dnes sa najčastejšie súťaží na základe najnižšej ceny, „čo samozrejme nie je celkom optimálne“, povedal Hasay.

Martin Hasay. Foto N – Tomáš Benedikovič
Martin Hasay. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Kandidátka na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Polónyi hneď po svojom prejave na konkurze pred vládnymi predstaviteľmi hovorí, že nevidí veľké šance uspieť.

„Nevidím šance, ale som rada, že som si mohla povedať to, čo som cítila,“ povedala Polónyi.

Nízke šance pre úspešnú kandidatúru odôvodnila svojím vekom.

„Pretože predsa len som najstaršia, a to bude cítiť aj na rozhodovaní,“ povedala Polónyi.

Zdieľať

Premiér Robert Fico otvoril verejné vypočutie kandidátov na nového šéfa Úradu pre verejné obstarávanie. Čas na prejav kandidátov limituje na pol hodiny. Prvá reční Helena Polónyi, pretože sa prvá prihlásila do konkurzu.

„Môj životopis zrejme nikto nečítal, ani z členov vlády, pretože je veľmi dlhý,“ vysvetlila, prečo najprv zhŕňa svoje pracovné skúsenosti.

Polónyi pracovala v Harmaneckých papierňach, neskôr pracovala vo firme Tesla Orava, a „nakoniec som skončila v atómovej elektrárni Mochovce“ povedala Polónyi.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) sa jej spýtala, či by súhlasila s tým, aby iba najnižšia cena nebola pri nákupe potravín najdôležitejším kritérom.

Premiér sa kandidátky spýtal, čo si myslí o zvyšovaní limitov, pri ktorých sa neuplatňuje verejné obstarávanie. Vyzval ju, aby si zapla mikrofón.

„Aha, sorry,“ reagovala Polónyi a odpovedala.

Vláda počas vypočúvania kandidátov na predsedu ÚVO. Foto N – Tomáš Benedikovič
Vláda počas vypočúvania kandidátov na predsedu ÚVO. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Na Úrade vlády sa o chvíľu začne verejné vypočutie kandidátov na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie. „Budem ich vidieť všetkých asi prvýkrát okrem tých, ktorí už boli,“ povedal podpredseda vlády Peter Pellegrini.

Ide totiž už o druhý pokus nájsť šéfa pre kľúčový úrad.

V prvom kole boli kandidáti traja, teraz ich je deväť. Minister zdravotníctva Tomas Drucker to považuje za dobrý signál.

Minister kultúry Marek Maďarič povedal, že životopisy a projekty kandidátov nečítal, rozhodne sa podľa verejného vypočutia.

Vládni predstavitelia zhodne hovoria, že favorita nemajú.

Viac: Vláda si opäť vypočuje kandidátov na šéfa ÚVO, mimovládky oznámili, že neprídu

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Šesť neziskoviek v spoločnom stanovisku uviedlo, že sa nezúčastnia verejného vypočutia kandidátov na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie, ktoré zvolal úrad vlády na stredu 30. augusta.

Ide o Nadáciu Zastavme korupciu, Alianciu Fair-play, Slovensko.Digital, Inštitút SGI, Via Iuris a Nadáciu Pontis.

„V uplynulých dvoch mesiacoch sme úrad vlády upozorňovali na to, že pri väčšom počte kandidátov treba posilniť existujúci proces výberu o odborné posúdenie kandidátov a posunúť verejné vypočutie tak, aby sa verejnosť mohla naň zodpovedne pripraviť. V týchto intenciách sme úradu vlády predstavili niekoľko návrhov na zvýšenie transparentnosti, odbornosti a dôveryhodnosti výberu predsedu ÚVO v druhom kole. Naše návrhy na výrazné skvalitnenie výberového procesu však neboli zo strany vlády prijaté,“ uvádzajú v spoločnom stanovisku.

Ďalej hovoria, že urobiť verejné vypočutie pri takom vysokom počte uchádzačov iba necelé dva týždne po zverejnení materiálov o kandidátoch a na konci dovolenkového obdobia je neprimerané významu funkcie predsedu ÚVO a limituje možnosti vybrať najlepšieho z najlepších.

„Preto i vzhľadom na vysoký počet kandidátov, ktorých kvality nie je možné objektívne preveriť za jediný deň na jednom verejnom vypočutí, sme sa rozhodli vypočutia nezúčastniť,“ dodávajú v spoločnom stanovisku.

Zdieľať

Ani Aliancia Fair-play a INEKO sa nezúčastnia druhého kola verejného vypočutia kandidátov na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie, ktoré má byť budúcu stredu na úrade vlády. 

„Pri takom vysokom počte kandidátov sa za taký krátky čas nedá zodpovedne pripraviť na zmysluplnú účasť, aby naša účasť nebola iba formálna. Navrhovali sme posun termínu na neskôr a hlavne nie na dátum, keď sú dva štátne sviatky a takmer nikto nebude vnímať takúto dôležitú vec,“ hovorí Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.

Úrad vlády im však nevyhovel. Rovnako neprešiel návrh neziskoviek, aby sa zriadila komisia, ktorá by aj vecne preverila projekty a životopisy kandidátov. „Navrhovali sme, aby sa vytvorili štruktúrované vzory pre projekty a životopisy kandidátov, aby sa ich kvality dali porovnať. No neprešlo to,“ hovorí Wienk.

Termín verejného vypočutia kritizuje aj šéf INEKO Peter Goliaš. „Druhý dôvod, prečo sa nezúčastníme, je ten, že nemáme až takú dôveru, že to bude férový výber,“ povedal Goliaš.

Zdieľať

Transparency International sa nezúčastní druhého kola verejného vypočutia kandidátov na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie, ktoré organizuje úrad vlády na budúcu stredu.

„Naša účasť a podpora tejto formy výberu by mala význam, ak by sme v prvom kole videli, že ide o úprimné hľadanie najlepšieho kandidáta. Čo sme však mohli pozorovať, bolo s vysokou pravdepodobnosťou len maskovanie vopred dohodnutého koaličného kandidáta naoko férovým výberom,“ vysvetľuje Transparency na Facebooku.

Mimovládka si myslí, že výber nového šéfa ÚVO bude podľa všetkého „dokonca krokom späť oproti minulej voľbe“.

„Aktuálna šéfka úradu bola vybratá síce priamo vládou, ale z úzkej skupiny kandidátov označených odbornou skupinou za troch najlepších,“ píše Transparency.

Zdieľať

Kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie budú vypočúvať 30. augusta na úrade vlády. Na vypočutí sa môžu zúčastniť médiá aj verejnosť.

Zdieľať

Holandská, švédska, rakúska či americká obchodná komora a ďalší zástupcovia podnikateľov žiadajú Roberta Fica, aby budúceho šéfa Úradu pre verejné obstarávanie vybral transparentne. Zatiaľ to tak podľa nich nevyzerá.

Nového šéfa dôležitého úradu, ktorý dozerá na štátne tendre, hľadajú už na druhý pokus. Prvý pokus bol neúspešný.

Podnikatelia píšu, že veľký rozdiel medzi neúspešným prvým kolom a pripravovaným ďalším zatiaľ nevidia.

„Sme nútení skonštatovať, že nevidíme akýkoľvek kvalitatívny rozdiel medzi prvým a druhým kolom výberového procesu. Doteraz neboli zverejnené kompletné informácie o kandidátoch, pričom podľa informácií zverejnených úradom vlády má byť verejné vypočutie naplánované už na koniec augusta,“ píšu v otvorenom liste podnikatelia.

Komisia naposledy odporučila na verejné vypočutie deväť kandidátov.

List premiérovi:

Zdieľať

Komisia dnes na verejné vypočutie vládou odporučila deväť kandidátov na post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie.

Do stanoveného termínu boli doručené prihlášky desiatich kandidátov – Helena Polónyi, Peter Kubovič, Martin Hasay, Miroslav Hlivák, Matej Sliška, Matúš Džuppa, Ingrid Šikulajová, Elena Sivová, Zita Táborská a Branislav Šarmír.

Komisia na verejné vypočutie odporučila všetkých kandidátov okrem Šarmíra, ktorý nesplnil všetky stanovené podmienky uvedené vo výzve na prihlásenie kandidátov na predsedu ÚVO. Nedoručil totiž všetky doklady do termínu stanoveného vo výzve a nepreukázal minimálne 5-ročnú prax vo verejnom obstarávaní.

Proces voľby predsedu ÚVO a zverejňovanie informácií o ňom bude podľa ÚV aj v druhom kole rovnaký ako v kole prvom. Mená spolu so životopismi kandidátov zverejní úrad vlády ihneď po technickom spracovaní prihlášok na svojom webovom sídle. Projekty kandidátov budú zverejnené v rámci kompletného materiálu pripraveného na rokovanie vlády a rovnako na webovom sídle úradu vlády v sekcii Rokovania.

„O presnom termíne verejného vypočutia kandidátov na predsedu ÚVO vládou SR budeme verejnosť a médiá informovať,“ dodal úrad vlády.
Vláda v prvom kole nevybrala svojho nominanta na predsedu ÚVO.

Verejné vypočutie v máji tohto roka absolvovali traja kandidáti, ani jeden z nich však nezískal potrebný počet hlasov. O post šéfa úradu sa vtedy uchádzali jeho súčasná predsedníčka Zita Táborská, právnik z ÚVO Peter Kubovič a generálny riaditeľ sekcie riadenia projektov na ministerstve dopravy Juraj Méry.

Päťročné funkčné obdobie Táborskej sa skončilo v júni. Úrad vlády preto vyhlásil opätovnú výzvu na prihlásenie kandidátov na predsedu ÚVO, s termínom do konca júla. O kandidátovi vybranom vládou definitívne rozhodne Národná rada, a to pravdepodobne na svojej septembrovej schôdzi. (tasr)

Zdieľať

O post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie má záujem minimálne 10 kandidátov. Uviedol to informačný odbor úradu vlády.

„Termín prihlásenia kandidátov bol do 31. júla 2017, zatiaľ bolo na úrad vlády doručených 10 prihlášok, čakáme na ďalšie doručené poštou,“ spresnil úrad vlády s tým, že proces voľby predsedu ÚVO a zverejňovanie informácií o ňom budú aj v aktuálnom druhom kole rovnaké ako v kole prvom.

„Po doručení všetkých prihlášok zasadne komisia, ktorá vykoná ich administratívnu kontrolu. Tí kandidáti, ktorí splnia všetky požiadavky určené vo výzve, budú verejne vypočutí vládou SR. O termíne verejného vypočutia budeme verejnosť a médiá informovať,“ dodal úrad vlády.

Vláda v prvom kole nevybrala svojho nominanta na predsedu ÚVO. Verejné vypočutie v máji tohto roka absolvovali traja kandidáti, ani jeden z nich však nezískal potrebný počet hlasov. (tasr)

Zdieľať

Do opakovaného konkurzu na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie sa prihlásili jeho doterajšia predsedníčka Zita Táborská aj právnik z ÚVO Peter Kubovič. Obaja už kandidovali, vláda však nikoho nevybrala.

Táborská Denníku N potvrdila, že na Úrade vlády odovzdala svoj projekt, Kubovič zasa povedal, že ho dnes poslal poštou.

Termín na podanie prihlášok vyprší dnes, či sa prihlásil niekto okrem Táborskej a Kuboviča, ešte nie je známe. Verejné vypočutie pred ministrami, ale aj zástupcami mimovládok či zamestnávateľov bude v septembri. Do vymenovania nového šéfa bude riadiť ÚVO Zita Táborská.

Ficov kabinet si vyberal v máji z troch uchádzačov. Posledným bol Juraj Méry, ktorý mal väzby na Most – Híd. Méry bol na neoficiálnom verejnom vypočutí najslabší.

Zdieľať

Súčasná predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie Zita Táborská ešte nevie, či sa prihlási do opätovnej voľby šéfa ÚVO. Hoci predtým hovorila, že sa určite prihlási opäť, dnes už taká presvedčená nie je. 

„Máme ešte 30 dní na to, aby sme podali prihlášky, či už ja, alebo hocikto iný. Uvidíme, ja sa budem rozhodovať asi posledný deň,“ uviedla na tlačovke v Bratislave, kde hodnotila svoje pôsobenie na tomto poste. (tasr)

Zdieľať

Premiér Robert Fico (Smer) avizuje, že bude ďalšie verejné vypočutie…

Premiér Robert Fico (Smer) avizuje, že bude ďalšie verejné vypočutie kandidátov na šéfa ÚVO. „V tomto pokračujeme ďalej,“ povedal Fico v diskusnej relácii TA3.

O stretnutí šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára s jedným z kandidátov Jurajom Mérym tvrdí, že Bugár sa môže stretnúť s kým chce.

„Skúsme byť objektívny a spravodliví. Spomeňme si, ktorá je teraz predsedom ÚVO, je to pani Táborská, ktorá bola zvolená ľuďmi pani Radičovej,“ povedal Fico.

„Verejné vypočutie maximálne splnilo účel, pretože tam nemáte čo skryť. Náš záujem je, aby bol proces výberu čo najtransparentnejší,“ dodal Fico.

Zdieľať

„Ja som na Slovensku nebol, takisto by som sa s…

„Ja som na Slovensku nebol, takisto by som sa s pánom Mérym stretol, keby som tu bol. Nevidím na tom nič neštandardné,“ povedal predseda parlamentu a SNS Andrej Danko o stretnutí šéfa Mosta-Híd Béla Bugára s Jurajom Mérym, ktorý kandidoval za šéfa ÚVO, pred jeho verejným vypočutím. Danko v diskusii TA3 povedal, že Bugár sa s Mérym predtým nestretávali.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať